Do belgijskiego sądu trafiło zawiadomienie przeciwko Ursuli von der Leyen

Przeciwko przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen wpłynęła skarga do belgijskiego sądu. Polityk unijna jest oskarżona o to, że w czasie pandemii koronawirusa zastąpiła rząd federalny, negocjując kontrakt na szczepienia za pomocą SMS-ów z prezesem Pfizera. Następnie wiadomości te miała kasować.
Ursula von der Leyen Do belgijskiego sądu trafiło zawiadomienie przeciwko Ursuli von der Leyen
Ursula von der Leyen / Flickr/European Parlament/CC BY 2.0

Skargę karną przeciwko przewodniczącej KE zbadał sędzia z Liège. Okazuje się, że jest niezwykle istotna, ponieważ dotyczy kwalifikacji "uzurpacji funkcji i tytułu", "nielegalnego czerpania korzyści i korupcji" oraz "niszczenia dokumentów publicznych". Przewodnicząca Komisji została oskarżona o działanie "bez żadnego mandatu" w imieniu krajów członkowskich Unii Europejskiej w tym belgijskiego rządu federalnego prowadząc potajemne negocjacje przez SMS-y. Chodzi o uzgodnienia z dyrektorem generalnym Pfizera, Albertem Bourlą dotyczące zakupu szczepionek.

W ocenie skarżącego Frédérica Baldana negocjacje Ursuli von der Leyen zaszkodziły belgijskim finansom publicznym. Chodzi o kontrakt podpisany 19 maja 2021 roku przez Komisję i amerykańską firmę. Trzeci kontrakt tego typu dotyczy 1,8 mld dawek szczepionek. Pierwsze dwie umowy z Pfizerem związane były jedynie z 300 mln dawek preparatu. Gdyby trzecia umowa weszła w życie, miałaby wartość 35 mld euro i byłaby największą wśród dotychczasowych umów, jakie KE podpisała z firmami farmaceutycznymi. 

Nadmiarowe dawki szczepionek

Z racji nadwyżki dostarczonych szczepień do krajów UE w czerwcu 2022 roku podęto się renegocjacji wszystkich umów z producentami.

- Podczas wstępnych negocjacji, w dobrej wierze lub pod wpływem przemysłu farmaceutycznego, zamówienia złożone przez Komisję wydają się być napompowane hormonami. Uwaga ta dotyczy wszystkich 11 zamówień, w tym tego, które samo w sobie stanowi połowę całego europejskiego budżetu na szczepionki - podaje strona leveif.be.

- Wszystkie państwa członkowskie, w tym Belgia, mają zatem nadwyżki. Belgijskie nadwyżki są dwojakiego rodzaju: pozostałe zapasy i dawki przekazane krajom rozwijającym się. Na dzień 9 grudnia 2022 r. zapasy dawek szczepionki covid-19 dostępne w królestwie wynosiły 13,5 mln dawek (z czego 9,2 mln zakupiono od firmy Pfizer), zgodnie z danymi opublikowanymi przez Instytut Zdrowia Publicznego Sciensano - dodano.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe