Solidarność pamięta o ofiarach katastrofy smoleńskiej

W obchodach 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Lublinie uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych i miejskich, poczty sztandarowe organizacji i instytucji oraz kombatanci.
Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król odczytał odezwę Społecznego Komitetu Obchodów 13. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w której wezwano do troski o trwałą, dobrą pamięć o tych, którzy zginęli w służbie Rzeczypospolitej.
„Nasza tu dzisiaj obecność niech stanie się manifestacją naszej czci wobec tych, których nie zawsze potrafiliśmy właściwie docenić, a których postawy są dla nas wzorem do naśladowania” – odczytał Marian Król.
Nawiązując do trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej, wskazał, że mamy prawo do prawdy o zbrodni w Katyniu i o przyczynach katastrofy smoleńskiej. „Dążenie do poznania prawdy o katastrofie smoleńskiej jest dzisiaj tym większym naszym prawem i zarazem obowiązkiem, gdy znaleźliśmy się w obliczu bezprecedensowej pod względem charakteru i skali w Europie po zakończeniu II wojny światowej, bandyckiej napaści Rosji na Ukrainę” – wskazali autorzy odezwy.
– Dzisiejsze działania reżimu rosyjskiego, dopuszczającego się działań zbrojnych, zbrodni wojennych oraz bestialskich ataków – wprost: ludobójstwa – wobec ukraińskiej ludności cywilnej, każą przypomnieć prorocze słowa – mówił przewodniczący lubelskiej Solidarności i wspomniał Lecha Kaczyńskiego, który w 2008 r. ostrzegał przed atakiem na Ukrainę.
– Jako państwo i naród polski nie możemy poprzestać na okazywaniu prawdziwej solidarności oraz udzielaniu ofiarom pomocy humanitarnej – apelował.
Następnie odczytano apel pamięci i nazwiska wszystkich ofiar katastrofy, zapalono 96 białych i czerwonych zniczy, a żołnierze oddali salwę honorową. Przedstawiciele Społecznego Komitetu obchodów złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.
Po zakończeniu uroczystości na placu Litewskim uczestnicy obchodów udali się do kościoła Matki Bożej Królowej Polski, gdzie odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy. Eucharystii przewodniczył bp Józef Wróbel.
Obchody zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy przy kościele MB Królowej Polski.