Dynamiczny wzrost płac w służbie zdrowia to sukces NSZZ „Solidarność”

28 marca br. w Warszawie odbył się Konwent przewodniczących Regionalnych Sekretariatów Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność" z udziałem przedstawicieli organizacji związkowych służby zdrowia z Mazowsza. Spotkanie było poświęcone ocenie realizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników służby zdrowia z 2017 roku (ostatnia nowelizacja 2022 r.).
Konwent przewodniczących Regionalnych Sekretariatów Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność
Konwent przewodniczących Regionalnych Sekretariatów Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność" / N.F./NSZZ "S" Region Mazowsze

Gośćmi Konwentu byli: Maciej Miłkowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Filip Nowak – prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, dr Roman Topór-Mądry – prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Jakub Bydłoń – dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego Ministerstwa Zdrowia, oraz Arkadiusz Kosowski – dyrektor Departamentu NFZ ds. Służb Mundurowych.

Stały wzrost wynagrodzeń

Przypomnijmy, że Ustawa obejmuje osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę w podmiotach leczniczych. Zgodnie z przyjętymi szacunkami dotyczy ona blisko 500 tys. osób. Określa najniższe gwarantowane prawem wysokości wynagrodzeń zasadniczych dla medycznych i niemedycznych pracowników działalności podstawowej. Ustawa gwarantuje co roku od 1 lipca wzrost wynagrodzenia pracownikom zatrudnionym w ochronie zdrowia. Wysokość podwyżek jest uzależniona od wysokości krajowego średniego wynagrodzenia podawanego przez GUS. Tak w 2023 roku te podwyżki będą wynosić od około 450 zł do blisko 1000 zł.

Szereg wątpliwości u związkowców obudził sposób włączenia kwoty podwyżek do wyceny świadczenia usług. Roman Topór-Mądry, prezes AOTMiT, wyjaśnił, że obecne są zbierane dane od podmiotów medycznych. Dyrektorzy muszą podać wysokość wynagrodzenia w poszczególnych grupach zawodowych nieobjętych taryfikatorem załączonym do Ustawy.

Natomiast prezes NFZ zapewnił, że środki na wzrost wynagrodzeń są. Powiedział również, że jest przygotowywane rozporządzenie, które określi ścieżkę pomocy placówkom, które nie wykonały ryczałtu.

„Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu to historyczny krok w ochronie zdrowia”

Podsumowując obrady Konwentu, Mariola Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność”, uznała spotkanie za bardzo udane. – Mieliśmy okazję wyjaśnić wiele wątpliwości i przekłamań, które często padają ze strony zarządzających placówkami bezpośrednio u strony rządowej. Natomiast przedstawiona prezentacja zilustrowała, jak dynamicznie w ciągu ostatnich sześciu lat wzrosło wynagrodzenie pracowników opieki zdrowotnej – powiedziała przewodnicząca.

– Bez wątpienia Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu to historyczny krok w ochronie zdrowia, który śmiało można uważać za jeden z największych sukcesów NSZZ „Solidarność” w mijającej kadencji – dodała.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN z ostatniej chwili
„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN

W dzisiejszym wydaniu „Dzień dobry TVN” doszło do niezręcznej sytuacji. Wszystko miało miejsce podczas kąciku show-biznesowego.

Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu z ostatniej chwili
Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu

– Resort sprawiedliwości przygotuje zmiany w prawie, które wykluczą sytuacje, że powoływanie się na stan zdrowia podejrzanych może skutkować niezastosowaniem środków zapobiegawczych, w szczególności tymczasowego aresztu – zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Emerytury
Stażowe