Szokująca kara dla Fox News. Telewizja musi zapłacić 787 mln dolarów kary

Telewizja Fox News zgodziła się zapłacić 787,5 mln dolarów i przyznać się do powielania kłamstw na temat rzekomych fałszerstw wyborczych z udziałem producenta maszyn do głosowania Dominion Voting Systems – poinformował we wtorek prawnik firmy. To wynik sądowej ugody w sprawie pozwu o zniesławienie, jaki firma Dominion wytoczyła telewizji.
Logo Fox News Szokująca kara dla Fox News. Telewizja musi zapłacić 787 mln dolarów kary
Logo Fox News / CC BY 2.0, Aranami from Arvada, CO, US

"Prawda ma znaczenie. Kłamstwa mają konsekwencje. Ponad dwa lata temu, burza kłamstw zalała Dominion i urzędników wyborczych w całej Ameryce przenosząc ich w alternatywny świat spiskowych teorii, powodując dotkliwe szkody Dominion i krajowi" - oznajmił prawnik Dominion Justin Nelson podczas konferencji prasowej po uzgodnieniu warunków ugody z Fox News.

Jak powiedział szef Dominion, w ramach "historycznej" ugody telewizja zgodziła się zapłacić 787,5 mln dolarów i przyznać się do głoszenia kłamstw na temat firmy i rzekomych fałszerstw wyborczych w wyborach prezydenckich 2020 r. Kierując pozew do sądu firma domagała się 1,6 mld dolarów odszkodowania za to, że Fox News pozwalała na głoszenie spiskowych teorii m.in. przez prawników Donalda Trumpa - Rudy'ego Giulianiego i Sidney’a Powella. Oskarżali oni firmę o uczestnictwo w szeroko zakrojonym spisku, obejmującym „komunistów z Wenezueli, Kuby i Chin”.

Kanał Fox News wyraził zadowolenie z ugody i przyznał, że "pewne twierdzenia na temat Dominion były fałszywe".

"Ta ugoda odzwierciedla trwające zobowiązanie Fox do najwyższych standardów dziennikarskich" - napisano.

Do ogłoszenia ugody doszło tuż przed tym, jak miała rozpocząć się długo oczekiwana pierwsza rozprawa przed sądem w Wilmington w Delaware.

Ujawniono rozmowy i wiadomości 

W wyniku pozwu prawicowa telewizja została zmuszona do ujawnienia wewnętrznych rozmów i e-maili czołowych postaci kanału, w tym jej właściciela Ruperta Murdocha oraz najpopularniejszych publicystów. Z wiadomości wynikało, że zarówno dziennikarze, jak i Murdoch wiedzieli, że spiskowe teorie dotyczące fałszerstw wyborczych lansowanych m.in. przez Rudy'ego Giulianiego były fałszywe i drwili z nich. Mimo to, pozwalali Giulianiemu i innym na wygłaszanie ich na antenie bez korekty ze strony prowadzących programy.

Wśród innych ujawnionych wiadomości, znany z publicznej sympatii do Donalda Trumpa gospodarz najpopularniejszego programu tej stacji, Tucker Carlson stwierdził, że "namiętnie nienawidzi" byłego prezydenta, dodając, że "wszyscy muszą udawać", chwaląc osiągnięcia jego prezydentury "bo przyznanie, jaką katastrofą była jest zbyt trudne do przełknięcia".

Obok Fox News, Dominion skierowała pozwy o zniesławienie także wobec prawicowych telewizji Newsmax i One America Network, rozpowszechniającego teorie spiskowe szefa firmy produkującej poduszki Mike'a Lindella, a także prawników Trumpa Rudy'ego Giulianiego i Sidney’a Powella. Wobec wszystkich z nich domagała się ponad miliard dolarów odszkodowania.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca z ostatniej chwili
Świetna wiadomość dla widzów TVP. Legendarny serial powraca

Świetna wiadomość dla widzów TVP. Znany serial publicznego nadawcy ponownie pojawi się na antenie.

Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze z ostatniej chwili
Gdańsk: Sąd podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podwyższył zadośćuczynienie dla rodziny zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa Piotra Bartoszcze do łącznej kwoty 3 mln 250 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Tomasz Lis przeprasza. Ale... z ostatniej chwili
Tomasz Lis przeprasza. Ale...

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos z ostatniej chwili
Zełenski gotowy na spotkanie z Putinem? Prezydent Ukrainy zabiera głos

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z koreańskimi mediami poruszył kwestię ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem. Zaznaczył, że może to nastąpić dopiero po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca z ostatniej chwili
Jest decyzja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza ws. marszu 4 czerwca

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezmą udział w organizowanym 4 czerwca marszu, do udziału w którym wezwał szef PO Donald Tusk. Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów - oświadczył Hołownia. Zaznaczył zarazem, że nie oznacza to możliwości stworzenia jednej listy w wyborach.

Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Emerytury
Stażowe