Z. Kuźmiuk: Polska jest jedna, czyli blisko 100 mld zł z budżetu państwa na inwestycje lokalne

W sobotę w Janowie Lubelskim zainaugurowana została przez Prawo i Sprawiedliwość seria spotkań ze społecznościami lokalnymi poświęcona prezentacji strategii równomiernego rozwoju kraju realizowanej od 2016 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości na przykładzie konkretnych gmin i powiatów.
Jarosław Kaczyński Z. Kuźmiuk: Polska jest jedna, czyli blisko 100 mld zł z budżetu państwa na inwestycje lokalne
Jarosław Kaczyński / PAP/Wojtek Jargiło

Możliwości finansowe budżetu państwa

Prezes Jarosław Kaczyński, do niedawna wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego, zaprezentował dane pokazujące skalę wzrostu możliwości finansowych budżetu państwa (więcej niż podwojenie dochodów budżetowych, które w 2015 roku wyniosły 289 mld zł, a na rok 2023 zostały zaplanowane w wysokości 604 mld zł), a także poinformował, że uruchomione zostały fundusze pozabudżetowe, żeby wesprzeć realizacje inwestycji przez samorządy.

Tak się składa, że samorządy w okresie 2020–2022 otrzymały od rządu blisko 100 mld zł środków na inwestycje, z Funduszu Dróg Samorządowych kwotę ponad 16 mld zł, a z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych i z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotę blisko 85 mld zł.

Wprawdzie politycy opozycji, a w szczególności Donald Tusk, często publicznie twierdzą, że samorządy dostają od rządu „ochłapy”, biegają urzędnicy i posłowie i rozdają samorządowcom jakieś plansze, na których wypisane są jakieś sumy, ale to dla nich nie ma żadnego finansowego znaczenia.

Ale sumy wypisane na tych planszach to konkretne środki finansowe, za które samorządowcy w skali całego kraju budują bądź remontują dziesiątki tysięcy kilometrów dróg lokalnych, budują szkoły, przedszkola, żłobki, domy kultury, strażnice, świetlice wiejskie, wodociągi, kanalizacje, oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci i wiele innych rodzajów inwestycji lokalnych.
Jak usłyszałem ostatnio na otwartych spotkaniach z wyborcami od samorządowców – i to wcale niezwiązanych z PiS-em – ostatnie 3 lata to istny „deszcz” pieniędzy rządowych przekazywanych do samorządów na inwestycje.

Samorządy gminne, które do tej pory mogły przeznaczyć na inwestycje z własnych środków kwotę ok. 1 mln zł rocznie, teraz mają budżety inwestycyjne rzędu 50 mln zł rocznie, a więc 50-krotnie większe, co pozwala realizować duże projekty, o których do tej pory mogli tylko pomarzyć (np. niezwykle kosztowne oczyszczalnie ścieków i sieci kanalizacyjne).

Środki na inwestycje, na które czekali mieszkańcy

W podobnym duchu wypowiadały się na spotkaniu w Janowie Lubelskim dwie Panie wójt małych wiejskich gmin położonych niedaleko Lublina i burmistrz gminy uzdrowiskowej Nałęczów.
Cała trójka startowała w wyborach samorządowych w 2018 roku z komitetów lokalnych, a więc nie są to ludzie politycznie związani z Prawem i Sprawiedliwością, a wszyscy mówili o wielokrotnym wzroście ich budżetów inwestycyjnych i realizacji inwestycji, na które mieszkańcy ich gmin czekali od początku lat 90. poprzedniego stulecia.

Ale tak ogromne środki finansowe trafiły przecież nie tylko do gmin województwa lubelskiego, ale do wszystkich gmin w Polsce, szczególnie jeżeli chodzi o środki z Funduszu Dróg Samorządowych czy zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Szczególnie ten ostatni, który od jesieni 2021 miał już aż 5 edycji naboru wniosków i środki sumarycznie w wysokości ponad 60 mld zł trafiły do wszystkich samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich w Polsce.

W I edycji konkursu w październiku 2021 roku przyznano środki 2785 jednostkom samorządu terytorialnego (a więc otrzymało je aż 97% wszystkich samorządów), zaakceptowano ponad 4 tysiące projektów zgłoszonych przez samorządy na łączną kwotę wynoszącą ponad 23 mld zł.
Z kolei pod koniec maja 2022 roku rozstrzygnięto II edycję tego konkursu, w którym zaakceptowano do finansowania blisko 5 tysięcy wniosków (dokładnie 4989) na sumę blisko 30 mld zł, a dofinansowanie otrzymały wszystkie samorządy, które zdecydowały aplikować o rządowe wsparcie finansowe.

Trzecia edycja konkursu dotyczyła gmin, na terenie których znajdowały się PGR-y, te samorządy otrzymały wsparcie na inwestycje infrastrukturalne ok. 3 mld zł, czwarta natomiast gmin o charakterze uzdrowiskowym, te gminy aplikowały o nieduże środki w wysokości ok. 0,24 mld zł.

Z kolei w piątej edycji konkursu bezzwrotne wsparcie finansowe uzyskały 52 inwestycje realizowane przez samorządy (gminy, powiaty i województwa) na terenie wszystkich 16 województw, głównie polegające na uzbrojeniu technicznym terenów bądź budowie dróg dojazdowych związanych z rozwojem stref przemysłowych na ich terenach.

Przyznano dotacje o łącznej wartości blisko 5 mld zł, przy czym największe wnioski opiewają na kwoty 250 mln zł, najmniejsze kilkunastu milionów złotych, dotacje te mogą pokryć do 98% kosztów realizacji tych inwestycji (minimalny wkład samorządów to tylko 2 proc. wartości realizowanych inwestycji).
Tak właśnie realizowana jest strategia równomiernego rozwoju kraju, a rozdysponowywane środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych i Funduszu Dróg Samorządowych trafiające do wszystkich gmin, powiatów i samorządów województw są twardym dowodem, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości Polska jest jedna.

To zupełnie inny sposób realizacji rozwoju kraju niż ten prezentowany przez samorządy województw, rządzone przez obecną opozycję, gdzie zdecydowana większość środków z Regionalnych Programów Operacyjnych (finansowanych w całości ze środków europejskich) trafia do samorządów gmin i powiatów, których władze są z tej samej opcji politycznej.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe