Budapeszt. Niespodziewanie odwołano dowódcę Węgierskich Sił Zbrojnych

W czwartek prezydent Węgier Katalin Novak, na wniosek ministra obrony Kristofa Szalay-Bobrovniczky’ego, odwołała generała Romulusza Ruszin-Szendi ze stanowiska dowódcy Węgierskich Sił Zbrojnych.
Romulusz Ruszin-Szendi Budapeszt. Niespodziewanie odwołano dowódcę Węgierskich Sił Zbrojnych
Romulusz Ruszin-Szendi / screen YT - Hír TV

Szef węgierskiej armii został odwołany ze skutkiem natychmiastowym – wynika z decyzji opublikowanej w czwartek w węgierskim dzienniku urzędowym „Magyar Kozlony”.

"Jego odwołanie jest niespodzianką"

Generał Ruszin-Szendi (ur. 1973) został mianowany dowódcą węgierskiej armii w 2021 r.; był najmłodszą osobą, która pełniła tę funkcję. Wcześniej pracował w ministerstwie obrony. Jak twierdzi węgierska prasa, jego odwołanie jest niespodzianką, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wojskowy do ostatnich chwil występował publicznie, omawiając plany rozwoju węgierskiej armii.

Szef resortu obrony zaproponował na najwyższe stanowisko w węgierskiej armii generała Gabora Borondiego, szefa przedstawicielstwa Węgierskich Sił Zbrojnych w Brukseli.

„Generał broni Borondi posiada największe doświadczenie dowódcze, wojskowe oraz doświadczenie polowe w NATO, a także jest byłym zastępcą szefa Sztabu Generalnego” - poinformowało ministerstwo w cytowanym przez agencję MTI oświadczeniu. Podczas swojej 30-letniej kariery generał Borondi „brał udział w różnych operacjach NATO w Europie i poza nią” – dodał resort.

Generał Ruszin-Szendi ma „nadal służyć swojemu krajowi na innych polach”.

Reforma armii na Węgrzech

W styczniu rząd w Budapeszcie przyjął założenia nowej reformy armii; według niej żołnierzowi, który ukończył 45 lat i posiadał przynajmniej 25-letni staż w armii, będzie można jednostronnie rozwiązać kontrakt. Krytycy oskarżają rząd, że ten chce się pozbyć w ten sposób pronatowskich oficerów.

W połowie kwietnia media informowały, że z wywiadu wojskowego zostanie zwolnionych co najmniej 53 żołnierzy w ramach „odmłodzenia armii”

Wcześniej gen. Ruszin-Szendi twierdził, że wraz z ministrem uznali, że przyszedł czas na „drastycznie zredukowanie biurokracji i administracji” w armii.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego” z ostatniej chwili
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego”

Media we wtorek donosiły, że z końcem maja dotychczasowy red. naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Wojciech Wybranowski żegna się ze swoim stanowiskiem. Teraz sam dziennikarz zabrał w tej sprawie głos.

Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

Emerytury
Stażowe