Nie żyje Eugeniusz Matyjas, były przewodniczący Solidarności w Lesznie

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Eugeniusza Matyjasa, byłego przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Lesznie i wojewodę leszczyńskiego – przekazała wielkopolska Solidarność.
Eugeniusz Matyjas Nie żyje Eugeniusz Matyjas, były przewodniczący Solidarności w Lesznie
Eugeniusz Matyjas / fot. NSZZ "S" REgion WIelkopolska

Eugeniusz Stanisław Matyjas ur. 3 maja 1952 r. w Kłodzku, zm. 6 maja 2023 r., prawnik, działacz opozycji w okresie PRL, w latach 1990–1994 wojewoda leszczyński. Do 1981 był prezesem oddziału wojewódzkiego Stowarzyszenia „Pax” w Lesznie.

W 1980 wstąpił do Solidarności, zasiadał we władzach regionalnych, był delegatem na I KZD w Gdańsku. W stanie wojennym internowano go na okres od 13 grudnia 1981 do 30 marca 1982. Po zwolnieniu współdziałał z podziemiem, został ponownie aresztowany w grudniu 1982, a w kwietniu 1983 skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Organizował kolportaż prasy drugiego obiegu i współpracę ze strukturami NSZZ „S” w Poznaniu i Wrocławiu, a także z Duszpasterstwem Ludzi Pracy. W okresie 1983–1986 był bezrobotny, następnie przez trzy lata pracował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie.

Zasłużony dla Leszna

Pod koniec lat 80. przewodniczył zarządowi Regionu Leszczyńskiego NSZZ „S”. W latach 1990–1994 zajmował stanowisko wojewody leszczyńskiego. Później związany z biznesem, od 2003 jako dyrektor w spółce z o.o. Od 1994 do 1998 był radnym Leszna. W 2002 zajął 4. miejsce spośród 7 kandydatów w wyborach na prezydenta Leszna (startował z ramienia Samorządnego Bloku Centro-Prawicy). Działał w SKL i AWS. Należał do współzałożycieli Fundacji Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie.

W 2000 otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

Msza pogrzebowa i pogrzeb odbędzie się 10 maja br. (środa) o godz. 12.00 w kaplicy na cmentarzu w Lesznie, ul. Kąkolewska.

Niech spoczywa w pokoju.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe