Rosyjski atak hakerski na Tysol.pl? Wiceminister cyfryzacji: To wojna informacyjna

Od czwartku portal Tysol.pl przechodzi poważne problemy techniczne związane z działalnością serwisu. Odczuli to z pewnością nasi czytelnicy. Jest nam z tego powodu niezmiernie przykro i robimy, co w naszej mocy, aby jak najszybciej przywrócić stabilne funkcjonowanie portalu; okazało się jednak, że także inne portale informacyjne napotykają podobne problemy z funkcjonowaniem, a za wszystkim najprawdopodobniej stoją rosyjskie grupy hakerskie.
 Rosyjski atak hakerski na Tysol.pl? Wiceminister cyfryzacji: To wojna informacyjna
/ pixabay.com / screen Tysol.pl

W czwartek rano doszło do ataku najprawdopodobniej rosyjskich grup hakerskich m.in. na strony polskich portali informacyjnych. Hakerzy, oprócz portalu Tysol.pl, mieli zaatakować strony: polityka.pl, niezalezna.pl, ceneo.pl, wyborcza.pl, rp.pl, se.pl, wpolityce.pl, wprost.pl, a także login.gremimedia.pl i login.wyborcza.pl. Niektóre z portali informowały o chwilowych trudnościach z wejściem na strony.

Wiceminister cyfryzacji zabiera głos

Wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski w piątek w Studiu PAP pytany o to, skąd wiadomo, że za tymi atakami stali Rosjanie, podkreślił, że polskie służby na bieżąco monitorują internet oraz kierunki, z których odbywa się ruch.

Jesteśmy w stanie ostrzec, sprawdzić i zobaczyć, co w danym momencie się dzieje w sieci, skąd są poszczególne wektory ataku czy kto jest potencjalną ofiarą

– poinformował. Dodał, że w tej chwili Polska, według raportów Microsoftu, jest najczęściej atakowanym krajem, jeśli chodzi o cybersferę.

Jest to bezpośrednio związane z działaniami naszego wschodniego sąsiada. Z atakiem Rosji na Ukrainę i tym, że my jako Polska wspieramy ten kraj

– powiedział. Na uwagę, że do tej pory ataki, o których informowano, odbywały się głównie na strony rządowe, a tym razem dotyczyły one popularnych serwisów informacyjnych, wiceszef cyfryzacji odpowiedział, że wiąże się to z walką z dezinformacją, którą szybko demaskują właśnie media.

Ataki na strony portali informacyjnych są oczywistym kierunkiem ataku naszego przeciwnika w wojnie informacyjnej. Są też pewnym wyrazem, w mojej ocenie, rozpaczy i bezradności. To znaczy, jeżeli oni atakują w taki dosyć łatwy do rozwikłania sposób tę stronę, to znaczy, że już nic innego im nie pozostało. Znaczy, że media w Polsce działają skutecznie i skutecznie tej dezinformacji przeciwdziałają

– ocenił polityk i zauważył, że tym razem atak dotyczył stron, co do których ich użytkownicy mogli szybko zorientować się, że te przestały działać.

Może to był też sygnał dla społeczeństwa, że strony, które są otwierane, strony z informacjami nagle zostały odcięte, bo poza jakimś efektem propagandowym ataki tego typu nie przynoszą jakichś szczególnych korzyści dla atakującego

– dodał wiceminister.

Bezpośredni związek z atakiem Rosji na Ukrainę

W czwartek Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, odnosząc się do ataku na polskie portale, poinformowała, że informacje o zmasowanych atakach na poszczególne strony internetowe należące do mediów otrzymała niezwłocznie po wystąpieniu tych incydentów. „Przekazaliśmy je do administratorów zaatakowanych witryn. W związku z tym, że strony, które zostały zhakowane, nie należą do administracji publicznej, nie możemy udzielać opinii publicznej szerszych informacji” – przekazała NASK.

Dodała, że ataki przygotowywane przez grupy hakerskie są bezpośrednio związane z atakiem Rosji na Ukrainę. „Zapewniamy, że wyspecjalizowane jednostki reagowania w zakresie cyberbezpieczeństwa z CERT są w kontakcie z administratorami zaatakowanych witryn i dokładają wszelkich starań, żeby przywrócić właścicielom pełną kontrolę nad ich witrynami” – napisała.

CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty, jeden z trzech CSIRT-ów (z ang. Computer Security Incident Response Team) poziomu krajowego, odpowiedzialny m.in. za ochronę polskiej cyberprzestrzeni przed zagrożeniami i udział w międzynarodowych projektach naukowo-badawczych.

Do ataków wcześniej odniósł się pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, którego zdaniem wiele wskazuje na to, że „sposób działania (hakerów) odpowiada temu, co próbują robić przeciwko Polsce Rosjanie, tzn. wykorzystywać narzędzia cybernetyczne do siania chaosu i do osiągania pewnych celów informacyjnych przeciwko Polsce”. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN z ostatniej chwili
„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN

W dzisiejszym wydaniu „Dzień dobry TVN” doszło do niezręcznej sytuacji. Wszystko miało miejsce podczas kąciku show-biznesowego.

Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu z ostatniej chwili
Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu

– Resort sprawiedliwości przygotuje zmiany w prawie, które wykluczą sytuacje, że powoływanie się na stan zdrowia podejrzanych może skutkować niezastosowaniem środków zapobiegawczych, w szczególności tymczasowego aresztu – zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

„K***a, zamknij się i wyp*****laj stąd”. Skandal podczas French Open [WIDEO] z ostatniej chwili
„K***a, zamknij się i wyp*****laj stąd”. Skandal podczas French Open [WIDEO]

Trwa French Open. Na korcie Rolanda Garrosa doszło do skandalicznej sytuacji. Z ust Łotyszki Jeleny Ostapenko padły wulgarne słowa. Wszystko zarejestrowały kamery.

Emerytury
Stażowe