Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek

"Mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał" - stwierdził Krzysztof Gawkowski. Dodał, że jego ministerstwo musi mieć możliwości prawne, "ale też decyzyjność dotyczącą chociażby tego, że te platformy będą wyłączane" - zagroził minister cyfryzacji. Jego słowa skomentował m.in. Paweł Kukiz, właśnie na platformie X.
Krzysztof Gawkowski Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek
Krzysztof Gawkowski / PAP/Marcin Kmieciński

Co musisz wiedzieć?

  • Krzysztof Gawkowski pytany o możliwość wyłączenia w Polsce platformy X, odpowiedział, że "niczego nie wyklucza".
  • Minister Cyfryzacji krytykował przy tym chatbota Grok zintegrowanego z platformą X.
  • Poseł Paweł Kukiz zareagował na X jednym znaczącym zdaniem. 

Gawkowski o chatbocie Grok

Krzysztof Gawkowski podczas wywiadu w radiu RMF FM mówił o sztucznej inteligencji i związanych z nią, jego zdaniem, problemach. Pytany był m.in. o działania chatbota Grok, należącego do firmy xAI Elona Muska. 

Chatbot jest zintegrowany z platformą społecznościową X i generuje opinie, m.in. o politykach na całym świecie. W niewybrednych słowach ocenił m.in. Donalda Tuska.

- Wchodzimy na wyższy poziom mowy nienawiści, który sterowany jest przez algorytmy i że w tej sprawie dzisiaj przymknięcie oczu albo niezauważanie, albo śmianie się z tego, a widziałem też polityków, którzy to wyśmiewali, jest błędem, który w przyszłości może kosztować człowieka

- stwierdził wicepremier, odnosząc się do prektyki chatbota Grok. 

 

Ministerstwa Cyfryzacji zareaguje

Krzysztof Gawkowski zapowiedział reakcję Ministerstwa Cyfryzacji.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłosimy podstawę naruszenia do Komisji Europejskiej, żeby to zbadała i ewentualnie karę na X nałożyła. Wolność słowa należy się człowiekowi, a nie sztucznej inteligencji

- zaznaczył minister.

 

Wyłączenie platformy X? Gawkowski nie mówi "nie" 

Wicepremier w rządzie Tuska podkreślił też, że obecne przepisy, które są w Europie i w Polsce, mogą nie wystarczyć.

- Jeżeli będziemy zgłaszali naruszenia, będziemy zgłaszali, a platformy duże się nie będą do tego stosowały, to musimy mieć i możliwości prawne, ale też decyzyjność dotyczącą chociażby tego, że te platformy będą wyłączane -

rzucił minister i przeszedł do konkretnej grożby:

- Mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał. Prawo komunikacji elektronicznej daje takie możliwości na różnych poziomach, m.in. UKE, który mógłby takie decyzje skierować. Można rozważyć nowe przepisy, które będziemy projektowali. Nikt dzisiaj nie planuje tego, żeby była jasność

- dodał.

Wicepremier, pytany, czy wyłączenie platformy X wchodzi w grę przyznał, że "rozważałby takie możliwości"

- Niczego nie wykluczam i uważam, że jeżeli sztuczna inteligencja i modele sztucznej inteligencji na różnych platformach nie będą stosowały się do zasad etycznych, suwerenność technologiczna będzie naruszana i my jako ludzie będziemy zmuszani do tego, żeby czytać takie rzeczy, to nic nie wykluczam

- podkreślił Gawkowski.

 

Kukiz o zapędach Gawkowskiego

Pomysł wicepremiera i ministra cyfryzacji komentowano na właśnie  platformie X. Paweł Kukiz nie miał wątpliwości: 

Myślę, że to raczej grok powinien wyłączyć pana Gawkowskiego

- napisał poseł. 

Działacz Adam Czarnecki, w odpowiedzi na groźby odłączenia platformy X, przytoczył przypadek obecnej TVP.  

"Pan Gawkowski mówi, że politycy powinni móc wyłączyć Twittera, bo mamy 'seanse nienawiści, takie jak z Grokiem' ". Czyli tak - opłacane z publicznej kasy, codzienne seanse nienawiści w TVP, gdzie o Polakach mówi się 'niewykształcone bydło', a @DorotaWSch (Dorota Wysocka Schnepf) co rusz przekracza nowe granice propagandy, to dla Pana Ministra żaden problem. Ale nieprawidłowe działanie Groka to już powód, żeby zamykać całą platformę"

- napisał.

 

Blokada Groka w Turcji

W Turcji wybuchło oburzenie, gdy po aktualizacji programu w ostatni weekend, Grok zaczął generować wulgarne treści wymierzone w przywódców politycznych i postaci historyczne. Niektóre z odpowiedzi Groka zawierały wulgaryzmy skierowane do prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana oraz członków jego rodziny. Za znieważenie głowy państwa grozi w Turcji do czterech lat pozbawienia wolności. 

Turecki sąd zablokował dostęp do chatbota Grok, po tym jak wygenerował treści uznane za obraźliwe wobec obecnego prezydenta Erdogana i Mustafy Kemala Ataturka, pierwszego prezydenta Republiki Turcji.

 

Jak działa Grok?

Grok to nazwa chatbota opartego na sztucznej inteligencji, stworzonego przez firmę xAI należącą do Elona Muska. Działa bezpośrednio na platformie X (dawniej Twitter) i jest zintegrowany z kontami użytkowników.

Grok potrafi odpowiadać na pytania, generować teksty, podsumowania, sugestie. Wiedzę czerpie z bieżących postów i trendów na X.

Nazwa pochodzi od czasownika grok , wymyślonego przez amerykańskiego autora Roberta A. Heinleina w jego powieści science fiction z 1961 roku „Obcy w obcej krainie” , aby opisać formę porozumienia. 


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek

"Mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał" - stwierdził Krzysztof Gawkowski. Dodał, że jego ministerstwo musi mieć możliwości prawne, "ale też decyzyjność dotyczącą chociażby tego, że te platformy będą wyłączane" - zagroził minister cyfryzacji. Jego słowa skomentował m.in. Paweł Kukiz, właśnie na platformie X.
Krzysztof Gawkowski Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek
Krzysztof Gawkowski / PAP/Marcin Kmieciński

Co musisz wiedzieć?

  • Krzysztof Gawkowski pytany o możliwość wyłączenia w Polsce platformy X, odpowiedział, że "niczego nie wyklucza".
  • Minister Cyfryzacji krytykował przy tym chatbota Grok zintegrowanego z platformą X.
  • Poseł Paweł Kukiz zareagował na X jednym znaczącym zdaniem. 

Gawkowski o chatbocie Grok

Krzysztof Gawkowski podczas wywiadu w radiu RMF FM mówił o sztucznej inteligencji i związanych z nią, jego zdaniem, problemach. Pytany był m.in. o działania chatbota Grok, należącego do firmy xAI Elona Muska. 

Chatbot jest zintegrowany z platformą społecznościową X i generuje opinie, m.in. o politykach na całym świecie. W niewybrednych słowach ocenił m.in. Donalda Tuska.

- Wchodzimy na wyższy poziom mowy nienawiści, który sterowany jest przez algorytmy i że w tej sprawie dzisiaj przymknięcie oczu albo niezauważanie, albo śmianie się z tego, a widziałem też polityków, którzy to wyśmiewali, jest błędem, który w przyszłości może kosztować człowieka

- stwierdził wicepremier, odnosząc się do prektyki chatbota Grok. 

 

Ministerstwa Cyfryzacji zareaguje

Krzysztof Gawkowski zapowiedział reakcję Ministerstwa Cyfryzacji.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłosimy podstawę naruszenia do Komisji Europejskiej, żeby to zbadała i ewentualnie karę na X nałożyła. Wolność słowa należy się człowiekowi, a nie sztucznej inteligencji

- zaznaczył minister.

 

Wyłączenie platformy X? Gawkowski nie mówi "nie" 

Wicepremier w rządzie Tuska podkreślił też, że obecne przepisy, które są w Europie i w Polsce, mogą nie wystarczyć.

- Jeżeli będziemy zgłaszali naruszenia, będziemy zgłaszali, a platformy duże się nie będą do tego stosowały, to musimy mieć i możliwości prawne, ale też decyzyjność dotyczącą chociażby tego, że te platformy będą wyłączane -

rzucił minister i przeszedł do konkretnej grożby:

- Mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał. Prawo komunikacji elektronicznej daje takie możliwości na różnych poziomach, m.in. UKE, który mógłby takie decyzje skierować. Można rozważyć nowe przepisy, które będziemy projektowali. Nikt dzisiaj nie planuje tego, żeby była jasność

- dodał.

Wicepremier, pytany, czy wyłączenie platformy X wchodzi w grę przyznał, że "rozważałby takie możliwości"

- Niczego nie wykluczam i uważam, że jeżeli sztuczna inteligencja i modele sztucznej inteligencji na różnych platformach nie będą stosowały się do zasad etycznych, suwerenność technologiczna będzie naruszana i my jako ludzie będziemy zmuszani do tego, żeby czytać takie rzeczy, to nic nie wykluczam

- podkreślił Gawkowski.

 

Kukiz o zapędach Gawkowskiego

Pomysł wicepremiera i ministra cyfryzacji komentowano na właśnie  platformie X. Paweł Kukiz nie miał wątpliwości: 

Myślę, że to raczej grok powinien wyłączyć pana Gawkowskiego

- napisał poseł. 

Działacz Adam Czarnecki, w odpowiedzi na groźby odłączenia platformy X, przytoczył przypadek obecnej TVP.  

"Pan Gawkowski mówi, że politycy powinni móc wyłączyć Twittera, bo mamy 'seanse nienawiści, takie jak z Grokiem' ". Czyli tak - opłacane z publicznej kasy, codzienne seanse nienawiści w TVP, gdzie o Polakach mówi się 'niewykształcone bydło', a @DorotaWSch (Dorota Wysocka Schnepf) co rusz przekracza nowe granice propagandy, to dla Pana Ministra żaden problem. Ale nieprawidłowe działanie Groka to już powód, żeby zamykać całą platformę"

- napisał.

 

Blokada Groka w Turcji

W Turcji wybuchło oburzenie, gdy po aktualizacji programu w ostatni weekend, Grok zaczął generować wulgarne treści wymierzone w przywódców politycznych i postaci historyczne. Niektóre z odpowiedzi Groka zawierały wulgaryzmy skierowane do prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana oraz członków jego rodziny. Za znieważenie głowy państwa grozi w Turcji do czterech lat pozbawienia wolności. 

Turecki sąd zablokował dostęp do chatbota Grok, po tym jak wygenerował treści uznane za obraźliwe wobec obecnego prezydenta Erdogana i Mustafy Kemala Ataturka, pierwszego prezydenta Republiki Turcji.

 

Jak działa Grok?

Grok to nazwa chatbota opartego na sztucznej inteligencji, stworzonego przez firmę xAI należącą do Elona Muska. Działa bezpośrednio na platformie X (dawniej Twitter) i jest zintegrowany z kontami użytkowników.

Grok potrafi odpowiadać na pytania, generować teksty, podsumowania, sugestie. Wiedzę czerpie z bieżących postów i trendów na X.

Nazwa pochodzi od czasownika grok , wymyślonego przez amerykańskiego autora Roberta A. Heinleina w jego powieści science fiction z 1961 roku „Obcy w obcej krainie” , aby opisać formę porozumienia. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe