[RELACJA ONLINE] Podpisanie porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem

Dziś w Hucie Stalowa Wola NSZZ „Solidarność” oraz rząd podpiszą porozumienie zakładające m.in. podwyżki w sferze budżetowej, faktyczną ochronę działaczy związkowych czy zmiany dotyczące emerytur pomostowych. Porozumienie negocjowano ponad pół roku. Zapraszamy na relację online!
Piotr Duda z premierem Mateuszem Morawieckim [RELACJA ONLINE] Podpisanie porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem
Piotr Duda z premierem Mateuszem Morawieckim / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

• 15:15 | Następuje moment podpisania porozumienia pomiędzy Solidarnością a rządem. Swoje podpisy składają premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Piotr Duda. – Historia dzieje się w Stalowej Woli – powiedział prezydent Stalowej Woli. 

• 15:12 | Premier podpisuje umowę inwestycyjną, która dokapitalizuje Hutę Stalowa Wola.

• 15:12 | – Dopięcie tego porozumienia jest ważnym krokiem ku poprawie warunków ludzi pracy. I z tej drogi nie zejdziemy – zakończył premier.

• 15:10 |  Wywiązujemy się z danego słowa. Dodatkowe 600 mln zł na nową produkcję w Hucie Stalowa Wola. Potwierdzam też gwarancję miejsc pracy dla firmy Liugong – dodał Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że rząd na pewno będzie kontynuował politykę prospołeczną. – Widzę dwie wielkie grupy społeczne pracowników i pracodawców, by razem współpracowali. Rząd powinien w tym pomóc. Będziemy to robić, ale z wrażliwością na ludzi pracy – zapewnił szef rządu.

• 15:07 | Premier zwrócił się do szefa Solidarności Piotra Dudy. – Panie Przewodniczący, na pana ręce dla wszystkich członków i sympatyków Solidarności. Przechowujecie wielką wartość w swoich sercach, wartości, do których my staramy się dostosowywać nasze działania. Nie było stawek godzinowych, nie było Rady Dialogu Społecznego, chciałem podziękować za trudne rozmowy. Dla nas były trudne, bo musimy wydawać środki przede wszystkim na uzbrojenie, po to, aby Polska była bezpieczna. Dlatego dziękuję za zrozumienie mówił szef rządu.

• 15:05 | – Zdecydowaliśmy się wdrażać zasady solidarności i osobą, która przede wszystkim do tego dążyła, był prezes Jarosław Kaczyński. Już w 1976 roku wydarzenia Radomia, Ursusa, Płocka, potem KOR i w wielkim ruchu Solidarności. W III RP formacja, jaką stworzył prezes Kaczyński, walczyła o wartości Solidarności. Bez niego nie stalibyśmy tu dzisiaj – podkreślił prezes Rady Ministrów.

• 15:00 | Przemówienie rozpoczyna premier Mateusz Morawiecki. – Dla nas ta cezura roku 2015 jest datą fundamentalną. Oddzielającą dziki kapitalizm z przerwą, oczywiście, czas, w którym panowało prawo silniejszego, prawo pięści, czas silniejszego, który mówił, wtedy ten zakład został rozparcelowany. My wprowadziliśmy zupełnie inne podejście – powiedział szef rządu.

• 14:50 | – Dla nas najważniejszy punkt. Wyrzucani co drugi dzień działacze związkowi. Dzisiaj wypełniamy w całości art. 59 Konstytucji, która gwarantuje działanie związków zawodowych w naszym kraju. Wprowadzono zmiany do Kodeksu postępowania cywilnego takie, że ochrona działaczy związkowych będzie faktyczna, a nie teoretyczna – powiedział przewodniczący „S”.

• 14:45 | Przewodniczący podziękował za zaproszenie do KPRM na rozmowy. – Dialog w naszym kraju funkcjonuje, ale tego dialogu trzeba chcieć. To jest niejednokrotnie trudny kompromis. Jestem dumny, że w ubiegłym tygodniu podczas Komisji Krajowej padła niemal jednomyślna decyzja, by podpisać to porozumienie – mówił Piotr Duda. Szef związku omówił niektóre punkty porozumienia, m.in. zmiany dotyczące emerytur pomostowych, wyłączenie z pensji minimalnej dodatku za pracę w warunkach szkodliwych i odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

• 14:35 |  To historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy od 1991 roku centrala podpisuje porozumienie z rządem i nie dotyczy to tylko jednej branży. Pochyliliśmy się z panem premierem nad ludźmi, którym jest teraz najgorzej – powiedział szef Solidarności.

• 14:30 | Przemawia Piotr Duda:  Dialog w naszym kraju funkcjonuje, ale tego dialogu trzeba chcieć. To jest niejednokrotnie trudny kompromis. Jestem dumny, że w ubiegłym tygodniu podczas Komisji Krajowej padła niemal jednomyślna decyzja, by podpisać to porozumienie.

• 14:20 | – Związek jest ten sam, w innej rzeczywistości, ale ten sam. Nasze rozmowy przyniosły efekt. Bo otwarta została droga do emerytur stażowych. Ona nie jest prosta, ale została otwarta – powiedział szef rządzącej partii.

• 14:15 | Przemawia Jarosław Kaczyński:  Solidarność to było najważniejsze przeżycie i najważniejsze doświadczenie mojego pokolenia. A ponieważ tu była jedna z twierdz Solidarności, to czuję się tym bardziej wzruszony i dziękuję za zaproszenie – mówił prezes PiS.

• 13:50 | Za chwilę powinno rozpocząć się spotkanie stron solidarnościowej i rządowej w Hucie Stalowa Wola. W spotkaniu będą uczestniczyć także pracownicy Huty Stalowa Wola.

 

• 12:40 | Przedstawiciele Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „S” spotkali się z MOZ NSZZ „S” w Hucie Stalowa Wola. Tu omówione zostały problemy organizacji. Piotr Duda wspomniał także o wczorajszym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie kopalni w Turowie. Mówił również o porozumieniu: – Co najmniej jeden z punktów porozumienia, to znaczy ten dotyczący emerytur pomostowych, bardzo interesuje hutników – powiedział. – Uśmiechnijmy się, bo to także dla was dobry dzień – dodał.

• 12:00 | Piotr Duda spotkał się z przedstawicielami Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S”, w tym przewodniczącym Andrzejem Kaczmarkiem. – To pierwsze porozumienie systemowe od 1991 roku między centralą związkową a rządem – powiedział, omawiając dzisiejsze porozumienie.

W środę o godz. 13:30 przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawiciele Solidarności wraz z przewodniczącym związku Piotrem Dudą spotkają się w Hucie Stalowa Wola, by podpisać dokument, będący wynikiem negocjacji postulatów Solidarności. 

Postulaty

Można powiedzieć – mamy to! Dzisiejsze posiedzenie Komisji Krajowej zwieńcza półroczne negocjacje z rządem pana premiera Mateusza Morawieckiego. Dzisiaj Komisja Krajowa, po długich rozmowach, gdy przedstawiłem projekt porozumienia, które ustaliliśmy z rządem, podjęła decyzję, żeby ten projekt został w najbliższym czasie podpisany 

– powiedział w ubiegłym tygodniu w trakcie briefingu prasowego, po posiedzeniu Komisji Krajowej, Piotr Duda. Wówczas Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zagłosowała za podpisaniem porozumienia w kształcie wcześniej wynegocjowanym przez dwustronny zespół rząd – Solidarność.

To ponad pół roku trudnych rozmów i negocjacji, ale jak Państwo sobie przypominają, to NSZZ „Solidarność” przygotowała w listopadzie ubiegłego roku akcję protestacyjną. Niestety w związku z dramatem w Przewodowie ta demonstracja się nie odbyła, Solidarność jej nie zorganizowała. Zostaliśmy zaproszeni na rozmowy do Kancelarii Premiera Morawieckiego, wtedy pojawił się pomysł, by rozpocząć negocjacje na temat naszych postulatów. Były to postulaty dotyczące ochrony zakładów energochłonnych, podwyżek dla strefy finansów publicznych i emerytur stażowych. Rozszerzyliśmy te postulaty o inne ważne dla nas działania. Te półroczne rozmowy przyjęły efekt, dzisiejsza decyzja KK była bardzo ważna. Staramy się angażować sprawy chociażby szczególnej ochrony działaczy związkowych, to po wielu latach się udało. Będą zmiany w ustawie o Kodeksie postępowania cywilnego, które dadzą faktyczną ochronę działaczom związkowym. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pracodawcy nadużywają swoich uprawnień i zwalniają działaczy związkowych tylko dlatego, że nie chcą, by w ich zakładzie pracy funkcjonowała Solidarność, funkcjonował związek zawodowy 

– mówił wówczas Piotr Duda. 


 

POLECANE
Stopy procentowe w Polsce. RPP zaskakuje z ostatniej chwili
Stopy procentowe w Polsce. RPP zaskakuje

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła i obniżyła podstawową stopę procentową o 0,25 pkt proc. Główna stopa referencyjna spadła więc do poziomu 5 proc.

Wiadomości
Prof. Andrzej Nowak: „Chrońmy życie Karola Nawrockiego!” – stanowczy apel wobec kampanii nienawiści

„Trwa kampania nienawiści Tuska i Giertycha. Obrońmy Karola Nawrockiego przed zamachem, obrońmy Polskę przed zamachem” – tymi dramatycznymi słowami prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk, autor monumentalnych Dziejów Polski, ostrzega przed eskalacją politycznej przemocy i dehumanizacji przeciwników politycznych w debacie publicznej.

Niemcy podali, ilu imigrantów odesłali do Polski z ostatniej chwili
Niemcy podali, ilu imigrantów odesłali do Polski

Od maja 2025 roku Niemcy odesłały 1300 migrantów z granicy z Polską – poinformował niemiecki resort spraw wewnętrznych.

Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. podlaskiego. Nowe połączenia i bilety  z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców i turystów woj. podlaskiego. Nowe połączenia i bilety 

Nowe trasy i promocyjna sprzedaż biletów - to wakacyjne oferty PKS Nova, spółki należącej do samorządu województwa podlaskiego. Mieszkańcy i turyści mogą do końca sierpnia skorzystać z połączeń do Gdańska z Suwałk i Białegostoku. Na czas wakacji została też uruchomiona specjalna linia autobusowa łącząca Białystok z najciekawszymi atrakcjami regionu. Dodatkowo w lecie będzie można kupić tzw. bilety "open".  

Komunikat dla mieszkańców Katowic z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Katowic

Koleje Śląskie uruchomiły linie S14 i S18 przez stację Pyrzowice Lotnisko, łącząc Gliwice i aglomerację z Katowice Airport – informuje Port lotniczy Katowice-Pyrzowice.

Atak nożownika w Warszawie z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie

We wtorek przed północą restauracji luksusowego hotelu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie doszło do brutalnego ataku – informuje "Super Express".

Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji z ostatniej chwili
Nagranie ze zwłokami Tadeusza Dudy. Jest reakcja policji

Małopolska policja potwierdziła autentyczność 10-sekundowego nagrania ukazującego zwłoki Tadeusza Dudy, poszukiwanego za podwójne zabójstwo w Starej Wsi pod Limanową.

Ryszard Kalisz idzie drogą Giertycha. Nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego Wiadomości
Ryszard Kalisz idzie drogą Giertycha. Nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego

Ryszard Kalisz postanowił pójść w ślady Romana Giertycha. Członek Państwowej Komisji Wyborczej, podobnie jak poseł KO nie uznaje wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego, stwierdzającej ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. - Taki już jestem - stwierdził.  

Burza w Pałacu Buckingham: Król Karol III wściekły na Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham: Król Karol III wściekły na Meghan Markle

Meghan Markle znów przyćmiewa króla Karola III – kontrowersyjne nagrania oraz terminy premier żony księcia Harry'ego rzucają cień na oficjalne uroczystości brytyjskiego monarchy.

Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego z ostatniej chwili
Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego

Krystyna Pawłowicz wydała oświadczenie wyjaśniające powody jej wcześniejszego odejścia z urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia skarży się m.in. na akty nienawiści, które spotkały TK i ją osobiście.

REKLAMA

[RELACJA ONLINE] Podpisanie porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem

Dziś w Hucie Stalowa Wola NSZZ „Solidarność” oraz rząd podpiszą porozumienie zakładające m.in. podwyżki w sferze budżetowej, faktyczną ochronę działaczy związkowych czy zmiany dotyczące emerytur pomostowych. Porozumienie negocjowano ponad pół roku. Zapraszamy na relację online!
Piotr Duda z premierem Mateuszem Morawieckim [RELACJA ONLINE] Podpisanie porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem
Piotr Duda z premierem Mateuszem Morawieckim / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

• 15:15 | Następuje moment podpisania porozumienia pomiędzy Solidarnością a rządem. Swoje podpisy składają premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Piotr Duda. – Historia dzieje się w Stalowej Woli – powiedział prezydent Stalowej Woli. 

• 15:12 | Premier podpisuje umowę inwestycyjną, która dokapitalizuje Hutę Stalowa Wola.

• 15:12 | – Dopięcie tego porozumienia jest ważnym krokiem ku poprawie warunków ludzi pracy. I z tej drogi nie zejdziemy – zakończył premier.

• 15:10 |  Wywiązujemy się z danego słowa. Dodatkowe 600 mln zł na nową produkcję w Hucie Stalowa Wola. Potwierdzam też gwarancję miejsc pracy dla firmy Liugong – dodał Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że rząd na pewno będzie kontynuował politykę prospołeczną. – Widzę dwie wielkie grupy społeczne pracowników i pracodawców, by razem współpracowali. Rząd powinien w tym pomóc. Będziemy to robić, ale z wrażliwością na ludzi pracy – zapewnił szef rządu.

• 15:07 | Premier zwrócił się do szefa Solidarności Piotra Dudy. – Panie Przewodniczący, na pana ręce dla wszystkich członków i sympatyków Solidarności. Przechowujecie wielką wartość w swoich sercach, wartości, do których my staramy się dostosowywać nasze działania. Nie było stawek godzinowych, nie było Rady Dialogu Społecznego, chciałem podziękować za trudne rozmowy. Dla nas były trudne, bo musimy wydawać środki przede wszystkim na uzbrojenie, po to, aby Polska była bezpieczna. Dlatego dziękuję za zrozumienie mówił szef rządu.

• 15:05 | – Zdecydowaliśmy się wdrażać zasady solidarności i osobą, która przede wszystkim do tego dążyła, był prezes Jarosław Kaczyński. Już w 1976 roku wydarzenia Radomia, Ursusa, Płocka, potem KOR i w wielkim ruchu Solidarności. W III RP formacja, jaką stworzył prezes Kaczyński, walczyła o wartości Solidarności. Bez niego nie stalibyśmy tu dzisiaj – podkreślił prezes Rady Ministrów.

• 15:00 | Przemówienie rozpoczyna premier Mateusz Morawiecki. – Dla nas ta cezura roku 2015 jest datą fundamentalną. Oddzielającą dziki kapitalizm z przerwą, oczywiście, czas, w którym panowało prawo silniejszego, prawo pięści, czas silniejszego, który mówił, wtedy ten zakład został rozparcelowany. My wprowadziliśmy zupełnie inne podejście – powiedział szef rządu.

• 14:50 | – Dla nas najważniejszy punkt. Wyrzucani co drugi dzień działacze związkowi. Dzisiaj wypełniamy w całości art. 59 Konstytucji, która gwarantuje działanie związków zawodowych w naszym kraju. Wprowadzono zmiany do Kodeksu postępowania cywilnego takie, że ochrona działaczy związkowych będzie faktyczna, a nie teoretyczna – powiedział przewodniczący „S”.

• 14:45 | Przewodniczący podziękował za zaproszenie do KPRM na rozmowy. – Dialog w naszym kraju funkcjonuje, ale tego dialogu trzeba chcieć. To jest niejednokrotnie trudny kompromis. Jestem dumny, że w ubiegłym tygodniu podczas Komisji Krajowej padła niemal jednomyślna decyzja, by podpisać to porozumienie – mówił Piotr Duda. Szef związku omówił niektóre punkty porozumienia, m.in. zmiany dotyczące emerytur pomostowych, wyłączenie z pensji minimalnej dodatku za pracę w warunkach szkodliwych i odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

• 14:35 |  To historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy od 1991 roku centrala podpisuje porozumienie z rządem i nie dotyczy to tylko jednej branży. Pochyliliśmy się z panem premierem nad ludźmi, którym jest teraz najgorzej – powiedział szef Solidarności.

• 14:30 | Przemawia Piotr Duda:  Dialog w naszym kraju funkcjonuje, ale tego dialogu trzeba chcieć. To jest niejednokrotnie trudny kompromis. Jestem dumny, że w ubiegłym tygodniu podczas Komisji Krajowej padła niemal jednomyślna decyzja, by podpisać to porozumienie.

• 14:20 | – Związek jest ten sam, w innej rzeczywistości, ale ten sam. Nasze rozmowy przyniosły efekt. Bo otwarta została droga do emerytur stażowych. Ona nie jest prosta, ale została otwarta – powiedział szef rządzącej partii.

• 14:15 | Przemawia Jarosław Kaczyński:  Solidarność to było najważniejsze przeżycie i najważniejsze doświadczenie mojego pokolenia. A ponieważ tu była jedna z twierdz Solidarności, to czuję się tym bardziej wzruszony i dziękuję za zaproszenie – mówił prezes PiS.

• 13:50 | Za chwilę powinno rozpocząć się spotkanie stron solidarnościowej i rządowej w Hucie Stalowa Wola. W spotkaniu będą uczestniczyć także pracownicy Huty Stalowa Wola.

 

• 12:40 | Przedstawiciele Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „S” spotkali się z MOZ NSZZ „S” w Hucie Stalowa Wola. Tu omówione zostały problemy organizacji. Piotr Duda wspomniał także o wczorajszym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie kopalni w Turowie. Mówił również o porozumieniu: – Co najmniej jeden z punktów porozumienia, to znaczy ten dotyczący emerytur pomostowych, bardzo interesuje hutników – powiedział. – Uśmiechnijmy się, bo to także dla was dobry dzień – dodał.

• 12:00 | Piotr Duda spotkał się z przedstawicielami Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S”, w tym przewodniczącym Andrzejem Kaczmarkiem. – To pierwsze porozumienie systemowe od 1991 roku między centralą związkową a rządem – powiedział, omawiając dzisiejsze porozumienie.

W środę o godz. 13:30 przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawiciele Solidarności wraz z przewodniczącym związku Piotrem Dudą spotkają się w Hucie Stalowa Wola, by podpisać dokument, będący wynikiem negocjacji postulatów Solidarności. 

Postulaty

Można powiedzieć – mamy to! Dzisiejsze posiedzenie Komisji Krajowej zwieńcza półroczne negocjacje z rządem pana premiera Mateusza Morawieckiego. Dzisiaj Komisja Krajowa, po długich rozmowach, gdy przedstawiłem projekt porozumienia, które ustaliliśmy z rządem, podjęła decyzję, żeby ten projekt został w najbliższym czasie podpisany 

– powiedział w ubiegłym tygodniu w trakcie briefingu prasowego, po posiedzeniu Komisji Krajowej, Piotr Duda. Wówczas Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zagłosowała za podpisaniem porozumienia w kształcie wcześniej wynegocjowanym przez dwustronny zespół rząd – Solidarność.

To ponad pół roku trudnych rozmów i negocjacji, ale jak Państwo sobie przypominają, to NSZZ „Solidarność” przygotowała w listopadzie ubiegłego roku akcję protestacyjną. Niestety w związku z dramatem w Przewodowie ta demonstracja się nie odbyła, Solidarność jej nie zorganizowała. Zostaliśmy zaproszeni na rozmowy do Kancelarii Premiera Morawieckiego, wtedy pojawił się pomysł, by rozpocząć negocjacje na temat naszych postulatów. Były to postulaty dotyczące ochrony zakładów energochłonnych, podwyżek dla strefy finansów publicznych i emerytur stażowych. Rozszerzyliśmy te postulaty o inne ważne dla nas działania. Te półroczne rozmowy przyjęły efekt, dzisiejsza decyzja KK była bardzo ważna. Staramy się angażować sprawy chociażby szczególnej ochrony działaczy związkowych, to po wielu latach się udało. Będą zmiany w ustawie o Kodeksie postępowania cywilnego, które dadzą faktyczną ochronę działaczom związkowym. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pracodawcy nadużywają swoich uprawnień i zwalniają działaczy związkowych tylko dlatego, że nie chcą, by w ich zakładzie pracy funkcjonowała Solidarność, funkcjonował związek zawodowy 

– mówił wówczas Piotr Duda. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe