Banknot i znaczek z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest wielkim świętem Polaków. Z tej okazji wydano okolicznościowy banknot oraz znaczek pocztowy. Ich prezentacja odbyła się na Jasnej Górze.
 Banknot i znaczek z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
/ arch. PWPW S.A.
W konferencji prasowej uczestniczyli Ojcowie Paulini oraz przedstawiciele instytucji, dzięki którym do rąk Polaków oddane zostały okolicznościowe znaczki i banknoty.

– Symbolika teologiczna i historyczna na nowym banknocie kolekcjonerskim NBP podkreśla wyjątkową rolę, jaką Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej oraz kult maryjny odegrał w dziejach polskiego narodu – podkreślił o. Jan Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry i jednocześnie konsultant merytoryczny banknotu.


Banknot „300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej”, który wyemitował Narodowy Bank Polski, a wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Podobnie było w ubiegłym roku, kiedy z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski również poprzez okolicznościowy banknot uczczono tę istotną dla kraju rocznicę. Z inicjatywą emitowania banknotu „300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej” wystąpił w lipcu ub.r. Zakon Paulinów i prezes NBP prof. Adam Glapiński.

W rozmowie z Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej (CP PAP) Piotr Wojcieszek, dyrektor Pionu Banknotów i Druków Zabezpieczonych w PWPW S.A., zwrócił uwagę na międzynarodową reakcję na okolicznościowe banknoty o tematyce religijnej.

– W momencie, kiedy widzę reakcje na konferencjach międzynarodowych, które czasem mają miejsce w krajach muzułmańskich (…), to dostrzegam, że te elementy, które są przedstawiane na tych banknotach, nie tylko nie wzbudzają agresji i sprzeciwu, ale wzbudzają olbrzymi szacunek – powiedział.


Przypomniał, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. świętowała niedawno zwycięstwo na międzynarodowej konferencji w Kuala Lumpur w Malezji. Banknot „1050. rocznica Chrztu Polski” – wyemitowany przez Narodowy Bank Polski i wydrukowany przez PWPW S.A. – został uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski na świecie.

– Za tym głosowali przedstawiciele kilkudziesięciu państw, spośród których olbrzymia część to są państwa niekatolickie i niechrześcijańskie, a nawet często są to państwa, które mogłyby deklarować pewną wrogość do chrześcijaństwa – wskazał Piotr Wojcieszek.


Barbara Jaroszek, pełniąca obowiązki dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP wyjaśniła, że każdego roku w planie emisyjnym wartości kolekcjonerskich znajduje się od kilkunastu do ponad dwudziestu tematów, które uhonorowują ważne wydarzenia i postaci z historii Polski. Wskazała, że do NBP każdego roku wpływa ponad sto tzw. inicjatyw emisyjnych. Spośród nich prezes NBP wybiera te, które ostatecznie są wprowadzane do emisji w kolejnym roku.




#NOWA_STRONA#

Banknot inny niż wszystkie
Ojciec Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, mówił o pracy nad projektem. Wskazał, że problemem było przedstawienie motywu jasnogórskiego i koronacyjnego bez jednoczesnego przedstawiania osoby Matki Bożej. Z kolei ojciec Rudziński podkreślił, że nie można na banknocie będącym środkiem płatniczym umieszczać takich wizerunków, które służą wyłącznie kultowi.

– Obraz jasnogórski jest zbyt znany, jest to niemalże relikwia narodowa i sfera sacrum, nie można umieszczać wizerunku świętych postaci, jak Pan Jezus, Matka Boża czy święci, a można ich prezentować wyłącznie poprzez odpowiednią symbolikę – mówił.


Banknot o nominale 20 zł został zaprojektowany przez Justynę Kopecką z PWPW S.A. Ma on wymiary 150 x 77 milimetrów i został wydany w nakładzie do 55 tys. sztuk. Wydrukowano go na podłożu banknotowym papierowym, a oprócz pięknej szaty graficznej posiada też szereg zaawansowanych zabezpieczeń. Jest pierwszym banknotem kolekcjonerskim, który zawiera wielotonowy znak wodny płynnie przechodzący w filigran oraz wielobarwne UV.

Elementy na banknocie kolekcjonerskim szczegółowo omówiła Barbara Jaroszek z NBP. Strona przednia banknotu przedstawia wizerunki koron ofiarowanych przez Papieża Klemensa XI. Natomiast na stronie odwrotnej pokazano pochodzącą ze zbiorów Biblioteki Watykańskiej rycinę wydaną w Rzymie w 1717 roku.




#NOWA_STRONA#

Ona nas jednoczy

Definitor generalny Zakonu Paulinów o. Tabulski zauważył, że banknot kolekcjonerski pełni także funkcję edukacyjną. Wskazał, że ta formę upamiętnienia 300-lecia koronacji obrazu Królowej Polski pozwala dotrzeć do wielu osób z informacją jak ważny jubileusz obchodzimy oraz jaki ma on sens i znaczenie dla Polaków.

Ojciec Tabulski przypomniał, że koronacja Obrazu w 1717 roku miała miejsce na progu trudnych momentów w dziejach naszej ojczyzny.

– Okazała się opatrznościowa i do Maryi mogliśmy się odwoływać w czasach niewoli – mówił.


Zakonnik podkreślił, że koronacja była dla Polaków nadzieją, do której wracali w trudnych chwilach.

– Obchodzimy ten jubileusz po raz pierwszy w wolnej Polsce może także po to, aby zjednoczyć Polskę – mówił.


W opinii o. Tabulskiego Polacy są głęboko podzieleni, jednak to – podkreślił – że Matka Boża jest dla Polaków osobą najważniejszą, daje nadzieję na jednoczenie się wokół tych wartości, które od wieków z Nią wiążą, niezależnie od tego, jakie mają teraz poglądy polityczne.

– Taką mamy nadzieję i o to się modlimy na Jasnej Górze, i zapraszamy, żeby Polacy przez spotkanie z Królową Naszą mogli powoli dojrzewać do głębszej jedności – podkreślił o. Mariusz Tabulski.


Sam banknot mu się podoba. „Współpracowałem przy realizacji tego banknotu i bardzo się cieszę, że jest on już do nabycia i jest taki piękny” – powiedział definitor generalny Zakonu Paulinów. Największe wrażenie zrobiło na nim to, że w świetle UV rycina na banknocie „promieniuje i staje się ożywiona”.

IK

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wysokie rachunki za prąd i za gaz są skutkiem regulacji PE. Zielony Ład to oszustwo i bieda z ostatniej chwili
"Wysokie rachunki za prąd i za gaz są skutkiem regulacji PE. Zielony Ład to oszustwo i bieda"

– Zielony Ład to jest oszustwo i to jest bieda. Trzeba z tym skończyć, trzeba Zielony Ład wyrzucić do kosza i przygotować rozwiązania, które będą dla ludzi, a nie przeciwko ludziom – uważa była premier Beata Szydło.

Niemcy: Lewica chce wprowadzenia bonów na kebaby z ostatniej chwili
Niemcy: Lewica chce wprowadzenia bonów na kebaby

Partia Lewicy z Niemiec stwierdziła, że ceny kebabów w tym kraju są zby wysokie dlatego zaproponowała, aby z budżetu państwa wprowadzone zostały... bony na kebab dla wszystkich mieszkańców Niemiec

Wzrost cen większy, niż zakładał rząd. Rachunki zaskoczą wiele rodzin z ostatniej chwili
Wzrost cen większy, niż zakładał rząd. Rachunki zaskoczą wiele rodzin

Rząd Donalda Tuska nie przedłuży zamrożonych do końca czerwca cen energii. Oznacza to, że od 1 lipca rachunki za prąd pójdą w górę. Jednak według ekspertów wzrost rachunków za prąd od lipca będzie znacząco wyższy od rządowych przewidywań.

Niemcy pomogły upadającym liniom lotniczym Condor. Jest decyzja sądu UE z ostatniej chwili
Niemcy pomogły upadającym liniom lotniczym Condor. Jest decyzja sądu UE

W wydanym w środę wyroku Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej z 2021 r., zezwalającej na pomoc państwową na restrukturyzację czarterowego przewoźnika lotniczego Condor. Skargę na KE wniósł do Sądu Rynair.

„Będę tak bardzo gejowski, jak tylko potrafię”. Ten występ zszokował nawet widzów Eurowizji z ostatniej chwili
„Będę tak bardzo gejowski, jak tylko potrafię”. Ten występ zszokował nawet widzów Eurowizji

Olly Alexander podczas tegorocznej Eurowizji przełamał kolejne granice dobrego smaku i wprowadził w zaskoczenie nawet fanów konkursu, który znany jest z nachalnej promocji środowisk LGBT.

Hołownia wystraszył się protestu Solidarności? Piątkowe posiedzenie Sejmu odwołane z ostatniej chwili
Hołownia wystraszył się protestu Solidarności? Piątkowe posiedzenie Sejmu odwołane

Rozpoczynające się trzydniowe posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane w czwartek oraz w przyszłą środę 15 maja, a nie w piątek, 10 maja. O decyzji w tej sprawie poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Eurowizyjna porażka Luny. Internauci nie mają litości z ostatniej chwili
Eurowizyjna porażka Luny. Internauci nie mają litości

Internauci nie szczędzą słów krytyki po występie Luny na Eurowizji, której nie udało się awansować do finału.

Tomasz Szmydt wystąpił u propagandysty Sołowjowa. Rozmowa została przerwana z ostatniej chwili
Tomasz Szmydt wystąpił u propagandysty Sołowjowa. Rozmowa została przerwana

Polski sędzia Tomasz Szmydt, który uciekł z Polski i poprosił o azyl na Białorusi, pojawił się w programie Sołowjowa. Jednak z powodu problemów technicznych rozmowa nie została przeprowadzona.

Suchoń: „Muszę głęboko zaprotestować, Róża Thun jest polską patriotką” z ostatniej chwili
Suchoń: „Muszę głęboko zaprotestować, Róża Thun jest polską patriotką”

– Ja muszę głęboko zaprotestować, ponieważ Róża jest polską patriotką. Jeżeli popatrzymy np. na taką prostą sprawę jak ładowarki i gniazda przy telefonach, to właśnie dzięki Róży w całej Europie będziemy mogli używać jednego standardu – twierdzi poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń.

Nowy prezes CPK: „Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie” z ostatniej chwili
Nowy prezes CPK: „Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie”

– Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie – powiedział „Rzeczpospolitej” prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

REKLAMA

Banknot i znaczek z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest wielkim świętem Polaków. Z tej okazji wydano okolicznościowy banknot oraz znaczek pocztowy. Ich prezentacja odbyła się na Jasnej Górze.
 Banknot i znaczek z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
/ arch. PWPW S.A.
W konferencji prasowej uczestniczyli Ojcowie Paulini oraz przedstawiciele instytucji, dzięki którym do rąk Polaków oddane zostały okolicznościowe znaczki i banknoty.

– Symbolika teologiczna i historyczna na nowym banknocie kolekcjonerskim NBP podkreśla wyjątkową rolę, jaką Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej oraz kult maryjny odegrał w dziejach polskiego narodu – podkreślił o. Jan Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry i jednocześnie konsultant merytoryczny banknotu.


Banknot „300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej”, który wyemitował Narodowy Bank Polski, a wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Podobnie było w ubiegłym roku, kiedy z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski również poprzez okolicznościowy banknot uczczono tę istotną dla kraju rocznicę. Z inicjatywą emitowania banknotu „300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej” wystąpił w lipcu ub.r. Zakon Paulinów i prezes NBP prof. Adam Glapiński.

W rozmowie z Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej (CP PAP) Piotr Wojcieszek, dyrektor Pionu Banknotów i Druków Zabezpieczonych w PWPW S.A., zwrócił uwagę na międzynarodową reakcję na okolicznościowe banknoty o tematyce religijnej.

– W momencie, kiedy widzę reakcje na konferencjach międzynarodowych, które czasem mają miejsce w krajach muzułmańskich (…), to dostrzegam, że te elementy, które są przedstawiane na tych banknotach, nie tylko nie wzbudzają agresji i sprzeciwu, ale wzbudzają olbrzymi szacunek – powiedział.


Przypomniał, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. świętowała niedawno zwycięstwo na międzynarodowej konferencji w Kuala Lumpur w Malezji. Banknot „1050. rocznica Chrztu Polski” – wyemitowany przez Narodowy Bank Polski i wydrukowany przez PWPW S.A. – został uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski na świecie.

– Za tym głosowali przedstawiciele kilkudziesięciu państw, spośród których olbrzymia część to są państwa niekatolickie i niechrześcijańskie, a nawet często są to państwa, które mogłyby deklarować pewną wrogość do chrześcijaństwa – wskazał Piotr Wojcieszek.


Barbara Jaroszek, pełniąca obowiązki dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP wyjaśniła, że każdego roku w planie emisyjnym wartości kolekcjonerskich znajduje się od kilkunastu do ponad dwudziestu tematów, które uhonorowują ważne wydarzenia i postaci z historii Polski. Wskazała, że do NBP każdego roku wpływa ponad sto tzw. inicjatyw emisyjnych. Spośród nich prezes NBP wybiera te, które ostatecznie są wprowadzane do emisji w kolejnym roku.




#NOWA_STRONA#

Banknot inny niż wszystkie
Ojciec Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, mówił o pracy nad projektem. Wskazał, że problemem było przedstawienie motywu jasnogórskiego i koronacyjnego bez jednoczesnego przedstawiania osoby Matki Bożej. Z kolei ojciec Rudziński podkreślił, że nie można na banknocie będącym środkiem płatniczym umieszczać takich wizerunków, które służą wyłącznie kultowi.

– Obraz jasnogórski jest zbyt znany, jest to niemalże relikwia narodowa i sfera sacrum, nie można umieszczać wizerunku świętych postaci, jak Pan Jezus, Matka Boża czy święci, a można ich prezentować wyłącznie poprzez odpowiednią symbolikę – mówił.


Banknot o nominale 20 zł został zaprojektowany przez Justynę Kopecką z PWPW S.A. Ma on wymiary 150 x 77 milimetrów i został wydany w nakładzie do 55 tys. sztuk. Wydrukowano go na podłożu banknotowym papierowym, a oprócz pięknej szaty graficznej posiada też szereg zaawansowanych zabezpieczeń. Jest pierwszym banknotem kolekcjonerskim, który zawiera wielotonowy znak wodny płynnie przechodzący w filigran oraz wielobarwne UV.

Elementy na banknocie kolekcjonerskim szczegółowo omówiła Barbara Jaroszek z NBP. Strona przednia banknotu przedstawia wizerunki koron ofiarowanych przez Papieża Klemensa XI. Natomiast na stronie odwrotnej pokazano pochodzącą ze zbiorów Biblioteki Watykańskiej rycinę wydaną w Rzymie w 1717 roku.




#NOWA_STRONA#

Ona nas jednoczy

Definitor generalny Zakonu Paulinów o. Tabulski zauważył, że banknot kolekcjonerski pełni także funkcję edukacyjną. Wskazał, że ta formę upamiętnienia 300-lecia koronacji obrazu Królowej Polski pozwala dotrzeć do wielu osób z informacją jak ważny jubileusz obchodzimy oraz jaki ma on sens i znaczenie dla Polaków.

Ojciec Tabulski przypomniał, że koronacja Obrazu w 1717 roku miała miejsce na progu trudnych momentów w dziejach naszej ojczyzny.

– Okazała się opatrznościowa i do Maryi mogliśmy się odwoływać w czasach niewoli – mówił.


Zakonnik podkreślił, że koronacja była dla Polaków nadzieją, do której wracali w trudnych chwilach.

– Obchodzimy ten jubileusz po raz pierwszy w wolnej Polsce może także po to, aby zjednoczyć Polskę – mówił.


W opinii o. Tabulskiego Polacy są głęboko podzieleni, jednak to – podkreślił – że Matka Boża jest dla Polaków osobą najważniejszą, daje nadzieję na jednoczenie się wokół tych wartości, które od wieków z Nią wiążą, niezależnie od tego, jakie mają teraz poglądy polityczne.

– Taką mamy nadzieję i o to się modlimy na Jasnej Górze, i zapraszamy, żeby Polacy przez spotkanie z Królową Naszą mogli powoli dojrzewać do głębszej jedności – podkreślił o. Mariusz Tabulski.


Sam banknot mu się podoba. „Współpracowałem przy realizacji tego banknotu i bardzo się cieszę, że jest on już do nabycia i jest taki piękny” – powiedział definitor generalny Zakonu Paulinów. Największe wrażenie zrobiło na nim to, że w świetle UV rycina na banknocie „promieniuje i staje się ożywiona”.

IK

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe