Burza wokół serialu „Reset”. Polski reżyser odwołuje w proteście wywiad z Edwardem Lucasem

„To, co robisz, godzi w wolność słowa, wstawia knebel wolnej, demokratycznej debacie i zmierza do zablokowania głosu, który Polacy znać powinni. Powodów mogę się tylko domyślać” – pisze w liście otwartym do Edwarda Lucasa polski reżyser Mariusz Pilis. 
Mariusz Pilis Burza wokół serialu „Reset”. Polski reżyser odwołuje w proteście wywiad z Edwardem Lucasem
Mariusz Pilis / screen YT - SDP Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

W poniedziałek 12 czerwca o godz. 21.30 na antenie TVP Info i TVP1 został wyemitowany pierwszy odcinek serialu dokumentalnego „Reset”. Nad serialem od ponad roku pracowali: dziennikarz Michał Rachoń i historyk Sławomir Cenckiewicz. W serialu ujawnili nieznane dokumenty i fakty na temat tzw. polsko-rosyjskiego resetu lat 2007–2014.

Dwóch rozmówców Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza, amerykański finansista Bill Browder oraz brytyjski dziennikarz Edward Lucas, którzy wystąpili w pierwszym odcinku „Resetu”, następnego dnia po emisji na swoich profilach w mediach społecznościowych wyraziło negatywną ocenę filmu, a Edward Lucas zażądał usunięcia swoich wypowiedzi z serialu.

Czytaj więcej: Burza po emisji pierwszego odcinka serialu „Reset”. Jest oświadczenie Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

Mariusz Pilis: Nie mogę dłużej milczeć

W związku z oświadczeniem Edwarda Lucasa głos w sprawie zabrał prezes Mewa Film i wiceprezes SDP Mariusz Pilis, który poinformował o odwołaniu zaplanowanego wcześniej wywiadu z Lucasem. Opublikował on w swoim wpisie list otwarty skierowany do dziennikarza. 

Drogi Edwardzie, jestem prezesem Mewa Film i wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Spotkaliśmy się kiedyś zawodowo na planie mojego filmu „List z Polski”. To był pierwszy polski film o katastrofie smoleńskiej. To, co robisz, godzi w wolność słowa, wstawia knebel wolnej, demokratycznej debacie i zmierza do zablokowania głosu, który Polacy znać powinni. Powodów mogę się tylko domyślać. Budzi to mój najgłębszy sprzeciw. Jestem przerażony tym, jak daleko sięgają nieformalne powiązania świata polityki z mediami, które owocują tą brudną kampanią, którą od rana obserwuję. Jesteś jej nie tylko współbohaterem, ale również współtwórcą

– pisze Mariusz Pilis. Reżyser podkreśla, że głos Lucasa jest teraz „bez pardonu wykorzystywany przez opozycję polityczną w moim kraju”, a „kierunkiem tego wściekłego ataku są dziennikarze i media publiczne”. 

W związku z Twoim oświadczeniem na Twitterze i domaganiem się od TVP i dziennikarzy wycofania Twoich wypowiedzi z serialu „Reset”, chciałbym Cię poinformować, że odwołujemy nasz wywiad z Tobą, który miał się odbyć za dwa dni w Londynie dla potrzeb filmu dokumentalnego w ramach cyklu Current Affairs Pełny Obraz, który przygotowujemy od trzech lat dla TVP

– poinformował reżyser. 

Gorąco Cię namawialiśmy, aby ten wywiad się odbył. Ale kiedy publicznie zacząłeś się domagać wycofania twoich wypowiedzi z filmu „RESET”, uznałem, że nie mogę dłużej milczeć w tej sprawie. Zawsze z tym walczyłem. Sprzeciwiam się temu i teraz. Obejrzałem wczoraj film „RESET” i tak między nami: to kawał rzetelnej i profesjonalnej roboty dziennikarskiej. A cała akcja, której jesteś już współtwórcą, zmierza do zakneblowania ostrej, ale jednak wciąż debaty politycznej w moim kraju. Łączę wyrazy szacunku M. Pilis

– podsumował Mariusz Pilis. 

Mariusz Pilis

Mariusz Arkadiusz Pilis to polski reżyser, scenarzysta filmowy, dziennikarz i korespondent wojenny, autor filmów dokumentalnych. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Autor filmów dokumentalnych o Kaukazie, Rosji, Azji Środkowej i Bliskim Wschodzie. Współpracownik wielu telewizji, m.in. TVP, TVN, duńskiej TV2, holenderskiej VPRO oraz brytyjskich BBC i Channel 4. Pracował jako korespondent TVP na Ukrainie. Pomysłodawca i pierwszy dyrektor TVP Info. Autor filmu dokumentalnego „List z Polski” ukazującego międzynarodowe tło katastrofy smoleńskiej. Był to pierwszy polski dokument o katastrofie smoleńskiej.

W 2018 jego dokument „Teraz i w godzinę śmierci” został nominowany w kategorii „najlepszy film”, do prestiżowej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” – nazywanym katolickim Oscarem.

Od stycznia do września 2016 był dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

W 2017 tworzył w PAP jako redaktor naczelny Redakcję Opinii i Komentarzy. W tym samym roku został członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W 2018/2019 – współtwórca i lider projektu INFO WILNO – Polskiej Telewizji Lokalnej dla Polaków na Wileńszczyźnie, projektu rządu Rzeczypospolitej Polskiej, który przyjął później nazwę TVP WILNO.

W 2020 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

 


 

POLECANE
16-letnia Maja z Mławy zamordowana. 17-latek odmówił ekstradycji z ostatniej chwili
16-letnia Maja z Mławy zamordowana. 17-latek odmówił ekstradycji

17-letni Bartłomiej G. odmówił ekstradycji do Polski po brutalnym zabójstwie 16-letniej Mai z Mławy – informują greckie media.

Centrum deportacyjne przy granicy z Polską. Niemcy niezadowoleni z ostatniej chwili
Centrum deportacyjne przy granicy z Polską. Niemcy niezadowoleni

Miało być sprawne centrum deportacyjne, a deportowano z niego zaledwie dwie osoby – pisze niemieckie zeit.de. Chodzi o ośrodek w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską.

Pieskow: Spotkanie Trumpa i Putina jest niezbędne z ostatniej chwili
Pieskow: Spotkanie Trumpa i Putina jest niezbędne

– Spotkanie prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, jest konieczne, ale musi być dokładnie przygotowane – powiedział w poniedziałek dziennikarzom rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Matecki: Wykryłem fikcyjne organizacje wydające dziesiątki tysięcy tygodniowo na promocję Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Matecki: "Wykryłem fikcyjne organizacje wydające dziesiątki tysięcy tygodniowo na promocję Trzaskowskiego"

Dariusz Matecki zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym pokazuje, jak twierdzi, fikcyjne organizacje, które wydają dziesiątki tysięcy złotych na wsparcie Rafała Trzaskowskiego.  Według posła PiS dochodzi w ten sposób do łamana ordynacji wyborczej. Gromadzone materiały ma zamiar przekazać Państwowej Komisji Wyborczej oraz Prokuraturze Krajowej, a także wysłać do Facebooka w Stanach Zjednoczonych 

Afera z mieszkaniem po panu Jerzym. Karol Nawrocki zabiera głos z ostatniej chwili
Afera z mieszkaniem po panu Jerzym. Karol Nawrocki zabiera głos

– Opiekowałem się starym, schorowanym człowiekiem, który przez lata był moim sąsiadem. Jest na to masa dowodów, do których państwo nie sięgacie (...) nie miałem wówczas ani stabilnej pracy ani możliwości finansowych – mówił w poniedziałek obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, komentując publikację Onetu ws. mieszkania po panu Jerzym. 

Incydent w Holandii. Ochroniarze wyprowadzili Tuska ze sceny z ostatniej chwili
Incydent w Holandii. Ochroniarze wyprowadzili Tuska ze sceny

Podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Holandii doszło do incydentu – w stronę Donalda Tuska rzucono flarę, a premier został ewakuowany ze sceny.

Prezes SDP o reporcie Reporterów bez granic nt. wolności prasy: Kuriozalny i groteskowy gorące
Prezes SDP o reporcie "Reporterów bez granic" nt. "wolności prasy": Kuriozalny i groteskowy

Po raz kolejny ocena stanu wolności prasy w Polsce zawarte w rankingu „Reporterów bez Granic” jest całkowicie rozbieżna z rzeczywistością. Jeśli w ten sam sposób opisuje ta organizacje pozostałe kraje, to lepiej ranking ten wyrzucić do kosza i przestać się nim w ogóle zajmować.

Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawie prądu. Sprawdź, gdzie 6 maja 2025 roku nastąpią wyłączenia.

AfD pozwała kontrwywiad. Nie chce dać się śledzić służbom z ostatniej chwili
AfD pozwała kontrwywiad. Nie chce dać się śledzić służbom

Prawicowo-populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) złożyła pozew przeciwko kontrwywiadowi, który zaklasyfikował ją jako prawicową organizację ekstremistyczną zagrażającą demokratycznemu porządkowi państwa.

Uszyły im serce z pasiaka. 80. lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie Wiadomości
Uszyły im serce z pasiaka. 80. lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie

5 maja 1945 roku Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie, położonym niedaleko Pilzna. Żołnierze uratowali życie ponad tysiąca kobiet: w tym Polek, Francuzek, Rosjanek, a także kilkuset Żydówek, które Niemcy planowali spalić w barakach żywcem. Jest to jedyny w historii przypadek, kiedy polski odział partyzancki wyzwolił niemiecki obóz koncentracyjny.

REKLAMA

Burza wokół serialu „Reset”. Polski reżyser odwołuje w proteście wywiad z Edwardem Lucasem

„To, co robisz, godzi w wolność słowa, wstawia knebel wolnej, demokratycznej debacie i zmierza do zablokowania głosu, który Polacy znać powinni. Powodów mogę się tylko domyślać” – pisze w liście otwartym do Edwarda Lucasa polski reżyser Mariusz Pilis. 
Mariusz Pilis Burza wokół serialu „Reset”. Polski reżyser odwołuje w proteście wywiad z Edwardem Lucasem
Mariusz Pilis / screen YT - SDP Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

W poniedziałek 12 czerwca o godz. 21.30 na antenie TVP Info i TVP1 został wyemitowany pierwszy odcinek serialu dokumentalnego „Reset”. Nad serialem od ponad roku pracowali: dziennikarz Michał Rachoń i historyk Sławomir Cenckiewicz. W serialu ujawnili nieznane dokumenty i fakty na temat tzw. polsko-rosyjskiego resetu lat 2007–2014.

Dwóch rozmówców Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza, amerykański finansista Bill Browder oraz brytyjski dziennikarz Edward Lucas, którzy wystąpili w pierwszym odcinku „Resetu”, następnego dnia po emisji na swoich profilach w mediach społecznościowych wyraziło negatywną ocenę filmu, a Edward Lucas zażądał usunięcia swoich wypowiedzi z serialu.

Czytaj więcej: Burza po emisji pierwszego odcinka serialu „Reset”. Jest oświadczenie Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

Mariusz Pilis: Nie mogę dłużej milczeć

W związku z oświadczeniem Edwarda Lucasa głos w sprawie zabrał prezes Mewa Film i wiceprezes SDP Mariusz Pilis, który poinformował o odwołaniu zaplanowanego wcześniej wywiadu z Lucasem. Opublikował on w swoim wpisie list otwarty skierowany do dziennikarza. 

Drogi Edwardzie, jestem prezesem Mewa Film i wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Spotkaliśmy się kiedyś zawodowo na planie mojego filmu „List z Polski”. To był pierwszy polski film o katastrofie smoleńskiej. To, co robisz, godzi w wolność słowa, wstawia knebel wolnej, demokratycznej debacie i zmierza do zablokowania głosu, który Polacy znać powinni. Powodów mogę się tylko domyślać. Budzi to mój najgłębszy sprzeciw. Jestem przerażony tym, jak daleko sięgają nieformalne powiązania świata polityki z mediami, które owocują tą brudną kampanią, którą od rana obserwuję. Jesteś jej nie tylko współbohaterem, ale również współtwórcą

– pisze Mariusz Pilis. Reżyser podkreśla, że głos Lucasa jest teraz „bez pardonu wykorzystywany przez opozycję polityczną w moim kraju”, a „kierunkiem tego wściekłego ataku są dziennikarze i media publiczne”. 

W związku z Twoim oświadczeniem na Twitterze i domaganiem się od TVP i dziennikarzy wycofania Twoich wypowiedzi z serialu „Reset”, chciałbym Cię poinformować, że odwołujemy nasz wywiad z Tobą, który miał się odbyć za dwa dni w Londynie dla potrzeb filmu dokumentalnego w ramach cyklu Current Affairs Pełny Obraz, który przygotowujemy od trzech lat dla TVP

– poinformował reżyser. 

Gorąco Cię namawialiśmy, aby ten wywiad się odbył. Ale kiedy publicznie zacząłeś się domagać wycofania twoich wypowiedzi z filmu „RESET”, uznałem, że nie mogę dłużej milczeć w tej sprawie. Zawsze z tym walczyłem. Sprzeciwiam się temu i teraz. Obejrzałem wczoraj film „RESET” i tak między nami: to kawał rzetelnej i profesjonalnej roboty dziennikarskiej. A cała akcja, której jesteś już współtwórcą, zmierza do zakneblowania ostrej, ale jednak wciąż debaty politycznej w moim kraju. Łączę wyrazy szacunku M. Pilis

– podsumował Mariusz Pilis. 

Mariusz Pilis

Mariusz Arkadiusz Pilis to polski reżyser, scenarzysta filmowy, dziennikarz i korespondent wojenny, autor filmów dokumentalnych. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Autor filmów dokumentalnych o Kaukazie, Rosji, Azji Środkowej i Bliskim Wschodzie. Współpracownik wielu telewizji, m.in. TVP, TVN, duńskiej TV2, holenderskiej VPRO oraz brytyjskich BBC i Channel 4. Pracował jako korespondent TVP na Ukrainie. Pomysłodawca i pierwszy dyrektor TVP Info. Autor filmu dokumentalnego „List z Polski” ukazującego międzynarodowe tło katastrofy smoleńskiej. Był to pierwszy polski dokument o katastrofie smoleńskiej.

W 2018 jego dokument „Teraz i w godzinę śmierci” został nominowany w kategorii „najlepszy film”, do prestiżowej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” – nazywanym katolickim Oscarem.

Od stycznia do września 2016 był dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

W 2017 tworzył w PAP jako redaktor naczelny Redakcję Opinii i Komentarzy. W tym samym roku został członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W 2018/2019 – współtwórca i lider projektu INFO WILNO – Polskiej Telewizji Lokalnej dla Polaków na Wileńszczyźnie, projektu rządu Rzeczypospolitej Polskiej, który przyjął później nazwę TVP WILNO.

W 2020 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe