Piotr Duda: „Święte krowy” w Senacie są przeciw rozwiązaniom chroniącym pracowników

Przewodniczący przypomniał, że w Sejmie za ustawą głosowało 432 posłów, w tym ci z KO i PSL, wstrzymali się tylko posłowie ugrupowania Polska 2050 i Konfederacji.
„My tego nie odpuścimy”
Niech społeczeństwo zobaczy, jak zakłamani są parlamentarzyści PO. Oni już wiele lat temu opracowywali ustawę, która de facto delegalizowałaby związki zawodowe. Jeśli znów dojdą do władzy, pozamykają zakłady pracy i zlikwidują związki zawodowe. Solidarność jest dla nich solą w oku. Ale my tego nie odpuścimy. To najlepiej pokazuje prawdziwe interesy tych „świętych krów” z Senatu. Wydawałoby się, że są od tego, by bronić konstytucji, a tymczasem zagłosowali przeciwko rozwiązaniom, które wypełniają art. 59 Konstytucji. To niedopuszczalne. O tym Polacy powinni pamiętać
– powiedział przewodniczący.
Ci politycy, którzy wczoraj głosowali za poprawkami, boją się, że gdy działacze związkowi będą mieli odpowiednią ochronę, wówczas związki zawodowe będą rosły w siłę. A to przeszkadza im w dążeniu do ich liberalnych celów
– dodał Piotr Duda.
Błędy legislacyjne? Biuro Legislacyjne Senatu ich nie widzi
Przypomnijmy, na wniosek senator Magdaleny Kochan z PO senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej głosami senatorów PO i PSL rekomendowała odrzucenie przez Senat poprawek dot. skutecznej ochrony pracowników znajdujących się pod szczególną ochroną, w tym kobiet w ciąży, oraz zwiększenia ulgi podatkowej od składek związkowych.
Proponowaną na mocy porozumienia rząd – Solidarność poprawkę wprowadzającą skuteczną ochronę przed zwolnieniem m.in. działaczy związkowych senator Magdalena Kochan z PO nazwała „hodowaniem świętych krów”. Na jej wniosek senatorowie PO i PSL z komisji zagłosowali przeciwko takim zmianom. To sprzeczne z decyzją posłów PO i PSL w Sejmie, którzy w tej sprawie głosowali „za”.
Podczas dyskusji dotyczącej poprawki dotyczącej odliczenia podatku za składkę związkową w Senacie senator Kochan zaś mówiła, iż budzi ona zastrzeżenia natury legislacyjnej.
Nie może być tak, że mówimy o podatkach w ustawie o emeryturach pomostowych. W związku z tym przyjęta została przez komisję poprawka polegająca na wykreśleniu tych zapisów. Nie o merytoryczną stronę chodzi, tylko o sposób jej procedowania, niezgodny z zasadami poprawnej legislacji
– powiedziała.
Przekonywała też o tym, że powinno się procedować zmiany dotyczące ochrony pracowników znajdujących się pod szczególną ochroną oddzielnie.
Niektórzy mówią: w ustawie o związkach zawodowych. Niektórzy mówią: w Kodeksie pracy. A może we wszystkich tych aktach prawnych. Na pewno nie w ustawie o emeryturach pomostowych. Komisja przyjęła wykreślenie tych zapisów z ustawy. To budzi wiele kontrowersji, ponieważ oczekiwania na tę stosowną, prawdziwą ochronę pracowników, których winniśmy objąć szczególną ochroną, są ogromne
– powiedziała przedwczoraj w Senacie.
Jak jednak przekazuje Piotr Duda, Biuro Legislacyjne Senatu nie widziało żadnych przeszkód w procedowaniu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw i rozwiązania dotyczącego ochrony pracowników szczególnie chronionych w jednej nowelizacji.
Wczoraj za przyjęciem poprawek wykreślających wspomniane zmiany głosowało odpowiednio: 51 i 50 senatorów, w większości należących do klubów KO i PSL.
Poniżej informacja, jak głosowali senatorowie: