"Święte krowy" z Senatu. Oni głosowali przeciwko rzeczywistej ochronie pracowników szczególnie chronionych

13 lipca Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw. Jednak poprawki, które wcześniej wprowadzono do nowelizacji, wyłączają z niej ważne dla pracowników rozwiązania, które były esencją czerwcowego porozumienia z rządem. Ujawniamy, którzy Senatorowie głosowali przeciwko tym rozwiązaniom.
Senatorowei, którzy głosowali za poprawkami
Senatorowei, którzy głosowali za poprawkami / fot. Senat RP/tysol.pl

Poprawki wyłączają z nowelizacji m.in. większenie ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy (czyli w przypadku toczącej się sprawy o przywrócenie do pracy wprowadzenie zabezpiecznia w formie możliwości wykonywania pracy aż do wydania wyroku sądu). To rozwiązanie dotyczy m.in. kobiet w ciąży oraz na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, społecznych inspektorów pracy, pracowników w wieku przedemerytalnym, członków Rad Pracowniczych czy działaczy związkowych. Jedna z poprawek wyłącza także z nowelizacji zwiększenie kwoty ulgi podatkowej od składek związkowych.

Przypomnijmy, w sejmie 16 czerwca nowelizacja została przyjęta 432 głosami (głosowało 449 posłów). Przeciw głosowało wówczas tylko trzech posłów z koła Wolnościowców, wstrzymało się zaś 14 posłów z Konfederacji i Polski 2050.

Oni głosowali przeciw ochronie pracowników szczególnie chronionych

Senatorowie KO i PSL postanowili jednak zagłosować inaczej niż ich sejmowi koledzy.

Za przyjęciem poprawek wyłączających ochronę pracowników podlegających szczególnej ochronie głosowało 50. Senatorów. To należący do KO: Paweł Arndt, Halina Bieda, Marek Borowski, Bogdan Borusewicz, Marcin Bosacki, Krzysztof Brejza, Alicja Chybicka, Leszek Czarnobaj, Robert Dowhan, Artur Dunin, Jerzy Fedorowicz, Zygmunt Frankiewicz, Beniamin Godyla, Agnieszka Gorgoń-Komor, Tomasz Grodzki, Janusz Gromek, Jolanta Hibner, Danuta Jazłowiecka, Kazimierz Kleina, Bogdan Klich, Andrzej Kobiak, Magdalena Kochan, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Władysław Komarnicki, Stanisław Lamczyk, Beata Małecka-Libera, Ewa Matecka, Antoni Mężydło, Janusz Pęcherz, Aleksander Pociej, Jadwiga Rotnicka, Sławomir Rybicki, Joanna Sekuła, Adam Szejnfeld, Ryszard Świlski, Jerzy Wcisła, Barbara Zdrojewska, Bogdan Zdrojewski i Wojciech Ziemniak. Podobnie głosowali Senatorowie z PSL: Ryszard Bober, Michał Kamiński, Jan Filip Libicki i Kazimierz Michał Ujazdowski. Za odrzuceniem ochrony dla pracowników szczególnie chronionych byli też: Jacek Bury z KP Polska 2050, Gabriela Morawska-Stanecka z Koła Lewicy Demokratycznej, Józef Zając z KP Porozumienie Jarosława Gowina, a także Wadim Tyszkiewicz, Lidia Staroń i Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezrzeszonych i Senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

Ci sami Senatorowie ( a także Wojciech Konieczny z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy) opowiedzieli się za wyłączeniem poprawki podwyższającej ulgę podatkową od składek związkowych.

"Ta decyzja obnaża hipokryzję polityków"

– Poprzez skandaliczne postawy senatorów PO i PSL zadecydowano, że nie będą miały ochrony kobiety w ciąży i matki karmiące, a także m.in. osoby w wieku przedemerytalnym, społeczni inspektorzy pracy i działacze związkowi. Ta skandaliczna decyzja obnaża hipokryzję polityków tych ugrupowań

– skomentował głosowanie w Senacie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Przed czwartkowym głosowaniem na wniosek senator Magdaleny Kochan z PO senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej głosami senatorów PO i PSL rekomendowała odrzucenie przez Senat tych poprawek.

Proponowaną na mocy porozumienia rząd – Solidarność poprawkę wprowadzającą skuteczną ochronę przed zwolnieniem m.in. działaczy związkowych senator Magdalena Kochan z PO nazwała „hodowaniem świętych krów”.

Podczas dyskusji dotyczącej poprawki dotyczącej odliczenia podatku za składkę związkową w Senacie senator Kochan zaś mówiła, iż budzi ona zastrzeżenia natury legislacyjnej.

Nie może być tak, że mówimy o podatkach w ustawie o emeryturach pomostowych. W związku z tym przyjęta została przez komisję poprawka polegająca na wykreśleniu tych zapisów. Nie o merytoryczną stronę chodzi, tylko o sposób jej procedowania, niezgodny z zasadami poprawnej legislacji

– powiedziała.

Przekonywała też o tym, że powinno się procedować zmiany dotyczące ochrony pracowników znajdujących się pod szczególną ochroną oddzielnie.

Niektórzy mówią: w ustawie o związkach zawodowych. Niektórzy mówią: w Kodeksie pracy. A może we wszystkich tych aktach prawnych. Na pewno nie w ustawie o emeryturach pomostowych. Komisja przyjęła wykreślenie tych zapisów z ustawy. To budzi wiele kontrowersji, ponieważ oczekiwania na tę stosowną, prawdziwą ochronę pracowników, których winniśmy objąć szczególną ochroną, są ogromne

– powiedziała przedwczoraj w Senacie.

Jak jednak przekazał Piotr Duda, Biuro Legislacyjne Senatu nie widziało żadnych przeszkód w procedowaniu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw i rozwiązania dotyczącego ochrony pracowników szczególnie chronionych w jednej nowelizacji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Fundacja Olgi Tokarczuk jest „wroginią” postępu

Fundacja Olgi Tokarczuk wydała oświadczenie, w którym znalazł się następujący fragment: „Nie zgadzamy się na krępowanie wolności wypowiedzi artystycznej i jakiekolwiek formy nacisku na artystki i artystów oraz odbiorczynie i odbiorców ich dzieł”.

Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech z ostatniej chwili
Husarski hełm, buława, obrazy. Polskie artefakty na aukcji w Niemczech

„Tymczasem na aukcji w Niemczech znowu artefakty husarskie – szyszaki i buławy. I jak zawsze – obrazy i srebra. Te są praktycznie zawsze” – czytamy we wpisie jednej z użytkowniczek Facebooka.

Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego” z ostatniej chwili
Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego”

– Jeśli raz się otworzymy, to będziemy mieli powtórkę z tego, co jest na Zachodzie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w TVP Info. – My powinniśmy różne rzeczy z Zachodu sprowadzać do Polski, ale nie powinniśmy sprowadzać z Zachodu błędów i to bardzo ciężkich błędów – ocenił.

„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie” z ostatniej chwili
„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”

Maciej Fijak jest krakowskim aktywistą miejskim działającym w ramach Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Twierdzi, że nachodzą go politycy Platformy Obywatelskiej.

Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy z ostatniej chwili
Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy

Pod pretekstem wakacji pilot lotniczej Rosgwardii, posługujący się nazwiskiem Gawryczenko, udał się wraz z rodziną na wakacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie zdecydował poddać się ambasadzie USA w Dubaju.

Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby” z ostatniej chwili
Premier otworzył „teczkę Tuska”. „Posłuchał jednej osoby”

– Tusk posłuchał jednej osoby. Konkretnie Niemki. Konkretnie Angeli Merkel. Ona mu doradzała podczas rozmowy, żeby podniósł wiek emerytalny. On jej posłuchał. To jest dowód na to, że w referendum musimy pójść i odpowiedzieć jednoznacznie. Czy jest zgoda Polaków na podniesienie wieku emerytalnego – mówił w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto z ostatniej chwili
Pakt migracyjny: Polska zapowiada twarde weto

W środę w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata w sprawie tzw. paktu migracyjnego. Do sprawy odniósł się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Andrzej Rozenek kontra Tomasz Sakiewicz. Jest prawomocny wyrok

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz musi sprostować wypowiedź o polityku Koalicji Obywatelskiej Andrzeju Rozenku (byłym współpracowniku Jerzego Urbana i uczestniku tzw. Klubu Wałdajskiego, w spotkaniach którego uczestniczył również Władimir Putin) – orzekł prawomocnie sąd apelacyjny. Nie utrzymał jednak orzeczonego wcześniej zakazu rozpowszechniania przez Sakiewicza informacji, jakoby m.in. „Rozenek dopuszczał się prób tłumienia krytyki prasowej”.

„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE z ostatniej chwili
„Prawdziwa demokracja powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej”. 7 postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE

„7 głównych postulatów komunistycznego manifestu z Ventotene, na który powołuje się projekt Rezolucji PE na temat zmiany Traktatów UE. Tę Rezolucję i Raport PE popiera opozycja” – pisze w mediach społecznościowych europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Sikorski o końcu Unii Europejskiej. Padły mocne słowa

Były szef MSZ Radosław Sikorski jest zaniepokojony przyszłością Unii Europejskiej. Polityk na antenie Polsat News skomentował m.in. wyniki wyborów na Słowacji, gdzie zwyciężyła partia Smer (partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym). Uważa, że sytuacja w innych krajach może być dużo gorsza.

REKLAMA

"Święte krowy" z Senatu. Oni głosowali przeciwko rzeczywistej ochronie pracowników szczególnie chronionych

13 lipca Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw. Jednak poprawki, które wcześniej wprowadzono do nowelizacji, wyłączają z niej ważne dla pracowników rozwiązania, które były esencją czerwcowego porozumienia z rządem. Ujawniamy, którzy Senatorowie głosowali przeciwko tym rozwiązaniom.
Senatorowei, którzy głosowali za poprawkami
Senatorowei, którzy głosowali za poprawkami / fot. Senat RP/tysol.pl

Poprawki wyłączają z nowelizacji m.in. większenie ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy (czyli w przypadku toczącej się sprawy o przywrócenie do pracy wprowadzenie zabezpiecznia w formie możliwości wykonywania pracy aż do wydania wyroku sądu). To rozwiązanie dotyczy m.in. kobiet w ciąży oraz na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, społecznych inspektorów pracy, pracowników w wieku przedemerytalnym, członków Rad Pracowniczych czy działaczy związkowych. Jedna z poprawek wyłącza także z nowelizacji zwiększenie kwoty ulgi podatkowej od składek związkowych.

Przypomnijmy, w sejmie 16 czerwca nowelizacja została przyjęta 432 głosami (głosowało 449 posłów). Przeciw głosowało wówczas tylko trzech posłów z koła Wolnościowców, wstrzymało się zaś 14 posłów z Konfederacji i Polski 2050.

Oni głosowali przeciw ochronie pracowników szczególnie chronionych

Senatorowie KO i PSL postanowili jednak zagłosować inaczej niż ich sejmowi koledzy.

Za przyjęciem poprawek wyłączających ochronę pracowników podlegających szczególnej ochronie głosowało 50. Senatorów. To należący do KO: Paweł Arndt, Halina Bieda, Marek Borowski, Bogdan Borusewicz, Marcin Bosacki, Krzysztof Brejza, Alicja Chybicka, Leszek Czarnobaj, Robert Dowhan, Artur Dunin, Jerzy Fedorowicz, Zygmunt Frankiewicz, Beniamin Godyla, Agnieszka Gorgoń-Komor, Tomasz Grodzki, Janusz Gromek, Jolanta Hibner, Danuta Jazłowiecka, Kazimierz Kleina, Bogdan Klich, Andrzej Kobiak, Magdalena Kochan, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Władysław Komarnicki, Stanisław Lamczyk, Beata Małecka-Libera, Ewa Matecka, Antoni Mężydło, Janusz Pęcherz, Aleksander Pociej, Jadwiga Rotnicka, Sławomir Rybicki, Joanna Sekuła, Adam Szejnfeld, Ryszard Świlski, Jerzy Wcisła, Barbara Zdrojewska, Bogdan Zdrojewski i Wojciech Ziemniak. Podobnie głosowali Senatorowie z PSL: Ryszard Bober, Michał Kamiński, Jan Filip Libicki i Kazimierz Michał Ujazdowski. Za odrzuceniem ochrony dla pracowników szczególnie chronionych byli też: Jacek Bury z KP Polska 2050, Gabriela Morawska-Stanecka z Koła Lewicy Demokratycznej, Józef Zając z KP Porozumienie Jarosława Gowina, a także Wadim Tyszkiewicz, Lidia Staroń i Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezrzeszonych i Senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

Ci sami Senatorowie ( a także Wojciech Konieczny z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy) opowiedzieli się za wyłączeniem poprawki podwyższającej ulgę podatkową od składek związkowych.

"Ta decyzja obnaża hipokryzję polityków"

– Poprzez skandaliczne postawy senatorów PO i PSL zadecydowano, że nie będą miały ochrony kobiety w ciąży i matki karmiące, a także m.in. osoby w wieku przedemerytalnym, społeczni inspektorzy pracy i działacze związkowi. Ta skandaliczna decyzja obnaża hipokryzję polityków tych ugrupowań

– skomentował głosowanie w Senacie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Przed czwartkowym głosowaniem na wniosek senator Magdaleny Kochan z PO senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej głosami senatorów PO i PSL rekomendowała odrzucenie przez Senat tych poprawek.

Proponowaną na mocy porozumienia rząd – Solidarność poprawkę wprowadzającą skuteczną ochronę przed zwolnieniem m.in. działaczy związkowych senator Magdalena Kochan z PO nazwała „hodowaniem świętych krów”.

Podczas dyskusji dotyczącej poprawki dotyczącej odliczenia podatku za składkę związkową w Senacie senator Kochan zaś mówiła, iż budzi ona zastrzeżenia natury legislacyjnej.

Nie może być tak, że mówimy o podatkach w ustawie o emeryturach pomostowych. W związku z tym przyjęta została przez komisję poprawka polegająca na wykreśleniu tych zapisów. Nie o merytoryczną stronę chodzi, tylko o sposób jej procedowania, niezgodny z zasadami poprawnej legislacji

– powiedziała.

Przekonywała też o tym, że powinno się procedować zmiany dotyczące ochrony pracowników znajdujących się pod szczególną ochroną oddzielnie.

Niektórzy mówią: w ustawie o związkach zawodowych. Niektórzy mówią: w Kodeksie pracy. A może we wszystkich tych aktach prawnych. Na pewno nie w ustawie o emeryturach pomostowych. Komisja przyjęła wykreślenie tych zapisów z ustawy. To budzi wiele kontrowersji, ponieważ oczekiwania na tę stosowną, prawdziwą ochronę pracowników, których winniśmy objąć szczególną ochroną, są ogromne

– powiedziała przedwczoraj w Senacie.

Jak jednak przekazał Piotr Duda, Biuro Legislacyjne Senatu nie widziało żadnych przeszkód w procedowaniu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw i rozwiązania dotyczącego ochrony pracowników szczególnie chronionych w jednej nowelizacji.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe