"Święte krowy" z Senatu. Oni głosowali przeciwko rzeczywistej ochronie pracowników szczególnie chronionych

13 lipca Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw. Jednak poprawki, które wcześniej wprowadzono do nowelizacji, wyłączają z niej ważne dla pracowników rozwiązania, które były esencją czerwcowego porozumienia z rządem. Ujawniamy, którzy Senatorowie głosowali przeciwko tym rozwiązaniom.
Senatorowei, którzy głosowali za poprawkami
Senatorowei, którzy głosowali za poprawkami / fot. Senat RP/tysol.pl

Poprawki wyłączają z nowelizacji m.in. większenie ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy (czyli w przypadku toczącej się sprawy o przywrócenie do pracy wprowadzenie zabezpiecznia w formie możliwości wykonywania pracy aż do wydania wyroku sądu). To rozwiązanie dotyczy m.in. kobiet w ciąży oraz na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, społecznych inspektorów pracy, pracowników w wieku przedemerytalnym, członków Rad Pracowniczych czy działaczy związkowych. Jedna z poprawek wyłącza także z nowelizacji zwiększenie kwoty ulgi podatkowej od składek związkowych.

Przypomnijmy, w sejmie 16 czerwca nowelizacja została przyjęta 432 głosami (głosowało 449 posłów). Przeciw głosowało wówczas tylko trzech posłów z koła Wolnościowców, wstrzymało się zaś 14 posłów z Konfederacji i Polski 2050.

Oni głosowali przeciw ochronie pracowników szczególnie chronionych

Senatorowie KO i PSL postanowili jednak zagłosować inaczej niż ich sejmowi koledzy.

Za przyjęciem poprawek wyłączających ochronę pracowników podlegających szczególnej ochronie głosowało 50. Senatorów. To należący do KO: Paweł Arndt, Halina Bieda, Marek Borowski, Bogdan Borusewicz, Marcin Bosacki, Krzysztof Brejza, Alicja Chybicka, Leszek Czarnobaj, Robert Dowhan, Artur Dunin, Jerzy Fedorowicz, Zygmunt Frankiewicz, Beniamin Godyla, Agnieszka Gorgoń-Komor, Tomasz Grodzki, Janusz Gromek, Jolanta Hibner, Danuta Jazłowiecka, Kazimierz Kleina, Bogdan Klich, Andrzej Kobiak, Magdalena Kochan, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Władysław Komarnicki, Stanisław Lamczyk, Beata Małecka-Libera, Ewa Matecka, Antoni Mężydło, Janusz Pęcherz, Aleksander Pociej, Jadwiga Rotnicka, Sławomir Rybicki, Joanna Sekuła, Adam Szejnfeld, Ryszard Świlski, Jerzy Wcisła, Barbara Zdrojewska, Bogdan Zdrojewski i Wojciech Ziemniak. Podobnie głosowali Senatorowie z PSL: Ryszard Bober, Michał Kamiński, Jan Filip Libicki i Kazimierz Michał Ujazdowski. Za odrzuceniem ochrony dla pracowników szczególnie chronionych byli też: Jacek Bury z KP Polska 2050, Gabriela Morawska-Stanecka z Koła Lewicy Demokratycznej, Józef Zając z KP Porozumienie Jarosława Gowina, a także Wadim Tyszkiewicz, Lidia Staroń i Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezrzeszonych i Senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

Ci sami Senatorowie ( a także Wojciech Konieczny z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy) opowiedzieli się za wyłączeniem poprawki podwyższającej ulgę podatkową od składek związkowych.

"Ta decyzja obnaża hipokryzję polityków"

– Poprzez skandaliczne postawy senatorów PO i PSL zadecydowano, że nie będą miały ochrony kobiety w ciąży i matki karmiące, a także m.in. osoby w wieku przedemerytalnym, społeczni inspektorzy pracy i działacze związkowi. Ta skandaliczna decyzja obnaża hipokryzję polityków tych ugrupowań

– skomentował głosowanie w Senacie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Przed czwartkowym głosowaniem na wniosek senator Magdaleny Kochan z PO senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej głosami senatorów PO i PSL rekomendowała odrzucenie przez Senat tych poprawek.

Proponowaną na mocy porozumienia rząd – Solidarność poprawkę wprowadzającą skuteczną ochronę przed zwolnieniem m.in. działaczy związkowych senator Magdalena Kochan z PO nazwała „hodowaniem świętych krów”.

Podczas dyskusji dotyczącej poprawki dotyczącej odliczenia podatku za składkę związkową w Senacie senator Kochan zaś mówiła, iż budzi ona zastrzeżenia natury legislacyjnej.

Nie może być tak, że mówimy o podatkach w ustawie o emeryturach pomostowych. W związku z tym przyjęta została przez komisję poprawka polegająca na wykreśleniu tych zapisów. Nie o merytoryczną stronę chodzi, tylko o sposób jej procedowania, niezgodny z zasadami poprawnej legislacji

– powiedziała.

Przekonywała też o tym, że powinno się procedować zmiany dotyczące ochrony pracowników znajdujących się pod szczególną ochroną oddzielnie.

Niektórzy mówią: w ustawie o związkach zawodowych. Niektórzy mówią: w Kodeksie pracy. A może we wszystkich tych aktach prawnych. Na pewno nie w ustawie o emeryturach pomostowych. Komisja przyjęła wykreślenie tych zapisów z ustawy. To budzi wiele kontrowersji, ponieważ oczekiwania na tę stosowną, prawdziwą ochronę pracowników, których winniśmy objąć szczególną ochroną, są ogromne

– powiedziała przedwczoraj w Senacie.

Jak jednak przekazał Piotr Duda, Biuro Legislacyjne Senatu nie widziało żadnych przeszkód w procedowaniu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw i rozwiązania dotyczącego ochrony pracowników szczególnie chronionych w jednej nowelizacji.


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

"Święte krowy" z Senatu. Oni głosowali przeciwko rzeczywistej ochronie pracowników szczególnie chronionych

13 lipca Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw. Jednak poprawki, które wcześniej wprowadzono do nowelizacji, wyłączają z niej ważne dla pracowników rozwiązania, które były esencją czerwcowego porozumienia z rządem. Ujawniamy, którzy Senatorowie głosowali przeciwko tym rozwiązaniom.
Senatorowei, którzy głosowali za poprawkami
Senatorowei, którzy głosowali za poprawkami / fot. Senat RP/tysol.pl

Poprawki wyłączają z nowelizacji m.in. większenie ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy (czyli w przypadku toczącej się sprawy o przywrócenie do pracy wprowadzenie zabezpiecznia w formie możliwości wykonywania pracy aż do wydania wyroku sądu). To rozwiązanie dotyczy m.in. kobiet w ciąży oraz na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, społecznych inspektorów pracy, pracowników w wieku przedemerytalnym, członków Rad Pracowniczych czy działaczy związkowych. Jedna z poprawek wyłącza także z nowelizacji zwiększenie kwoty ulgi podatkowej od składek związkowych.

Przypomnijmy, w sejmie 16 czerwca nowelizacja została przyjęta 432 głosami (głosowało 449 posłów). Przeciw głosowało wówczas tylko trzech posłów z koła Wolnościowców, wstrzymało się zaś 14 posłów z Konfederacji i Polski 2050.

Oni głosowali przeciw ochronie pracowników szczególnie chronionych

Senatorowie KO i PSL postanowili jednak zagłosować inaczej niż ich sejmowi koledzy.

Za przyjęciem poprawek wyłączających ochronę pracowników podlegających szczególnej ochronie głosowało 50. Senatorów. To należący do KO: Paweł Arndt, Halina Bieda, Marek Borowski, Bogdan Borusewicz, Marcin Bosacki, Krzysztof Brejza, Alicja Chybicka, Leszek Czarnobaj, Robert Dowhan, Artur Dunin, Jerzy Fedorowicz, Zygmunt Frankiewicz, Beniamin Godyla, Agnieszka Gorgoń-Komor, Tomasz Grodzki, Janusz Gromek, Jolanta Hibner, Danuta Jazłowiecka, Kazimierz Kleina, Bogdan Klich, Andrzej Kobiak, Magdalena Kochan, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Władysław Komarnicki, Stanisław Lamczyk, Beata Małecka-Libera, Ewa Matecka, Antoni Mężydło, Janusz Pęcherz, Aleksander Pociej, Jadwiga Rotnicka, Sławomir Rybicki, Joanna Sekuła, Adam Szejnfeld, Ryszard Świlski, Jerzy Wcisła, Barbara Zdrojewska, Bogdan Zdrojewski i Wojciech Ziemniak. Podobnie głosowali Senatorowie z PSL: Ryszard Bober, Michał Kamiński, Jan Filip Libicki i Kazimierz Michał Ujazdowski. Za odrzuceniem ochrony dla pracowników szczególnie chronionych byli też: Jacek Bury z KP Polska 2050, Gabriela Morawska-Stanecka z Koła Lewicy Demokratycznej, Józef Zając z KP Porozumienie Jarosława Gowina, a także Wadim Tyszkiewicz, Lidia Staroń i Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezrzeszonych i Senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

Ci sami Senatorowie ( a także Wojciech Konieczny z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy) opowiedzieli się za wyłączeniem poprawki podwyższającej ulgę podatkową od składek związkowych.

"Ta decyzja obnaża hipokryzję polityków"

– Poprzez skandaliczne postawy senatorów PO i PSL zadecydowano, że nie będą miały ochrony kobiety w ciąży i matki karmiące, a także m.in. osoby w wieku przedemerytalnym, społeczni inspektorzy pracy i działacze związkowi. Ta skandaliczna decyzja obnaża hipokryzję polityków tych ugrupowań

– skomentował głosowanie w Senacie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Przed czwartkowym głosowaniem na wniosek senator Magdaleny Kochan z PO senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej głosami senatorów PO i PSL rekomendowała odrzucenie przez Senat tych poprawek.

Proponowaną na mocy porozumienia rząd – Solidarność poprawkę wprowadzającą skuteczną ochronę przed zwolnieniem m.in. działaczy związkowych senator Magdalena Kochan z PO nazwała „hodowaniem świętych krów”.

Podczas dyskusji dotyczącej poprawki dotyczącej odliczenia podatku za składkę związkową w Senacie senator Kochan zaś mówiła, iż budzi ona zastrzeżenia natury legislacyjnej.

Nie może być tak, że mówimy o podatkach w ustawie o emeryturach pomostowych. W związku z tym przyjęta została przez komisję poprawka polegająca na wykreśleniu tych zapisów. Nie o merytoryczną stronę chodzi, tylko o sposób jej procedowania, niezgodny z zasadami poprawnej legislacji

– powiedziała.

Przekonywała też o tym, że powinno się procedować zmiany dotyczące ochrony pracowników znajdujących się pod szczególną ochroną oddzielnie.

Niektórzy mówią: w ustawie o związkach zawodowych. Niektórzy mówią: w Kodeksie pracy. A może we wszystkich tych aktach prawnych. Na pewno nie w ustawie o emeryturach pomostowych. Komisja przyjęła wykreślenie tych zapisów z ustawy. To budzi wiele kontrowersji, ponieważ oczekiwania na tę stosowną, prawdziwą ochronę pracowników, których winniśmy objąć szczególną ochroną, są ogromne

– powiedziała przedwczoraj w Senacie.

Jak jednak przekazał Piotr Duda, Biuro Legislacyjne Senatu nie widziało żadnych przeszkód w procedowaniu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw i rozwiązania dotyczącego ochrony pracowników szczególnie chronionych w jednej nowelizacji.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe