"Opozycja rzuca piasek w tryby". Senatorowie o głosowaniu przeciwko rzeczywistej ochronie pracowników szczególnie chronionych

- Otóż jest tak już od ośmiu lat, że różne poboczne rzeczy reguluje się w ustawach nie związanych zupełnie z ich materią. To jest stała praktyka większości rządowej - komentuje dla tysol.pl ubiegłotygodniowe głosowanie w Senacie Senator Jan Filip Libicki (PSL), przewodniczący senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. - Od początku obecnej kadencji w pracy z Senatorami z Platformy Obywatelskiej jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że każde rozwiązanie, które proponuje rząd Zjednoczonej Prawicy jest natychmiast kwestionowane, negowane, torpedowane - mówi z kolei Senator Ryszard Majer (PiS), zastępca przewodniczącego tej samej Komisji.
64. posiedzenie Senatu
64. posiedzenie Senatu / Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Przypomnijmy, 13 lipca Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw. Jednak poprawki, które wcześniej wprowadzono do nowelizacji głosami m.in. Senatorów KO i PSL, wyłączają z niej ważne dla pracowników rozwiązania, które były esencją czerwcowego porozumienia Solidarności z rządem.

Poprawki wyłączają z nowelizacji m.in. większenie ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy (czyli w przypadku toczącej się sprawy o przywrócenie do pracy wprowadzenie zabezpiecznia w formie możliwości wykonywania pracy aż do wydania wyroku sądu). To rozwiązanie dotyczy m.in. kobiet w ciąży oraz na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, społecznych inspektorów pracy, pracowników w wieku przedemerytalnym, członków Rad Pracowniczych czy działaczy związkowych.

"Nie zgadzamy się na taką praktykę"

Postanowiliśmy zapytać Senatorów o motywy ich głosowania w Senacie. Senator Krzysztof Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezrzeszonych) odmówił nam komentarza w tej sprawie, tłumacząc, że nie zajmował się tą ustawą. Zapytaliśmy więc członków senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

- Otóż jest tak już od ośmiu lat, że różne poboczne rzeczy reguluje się w ustawach nie związanych zupełnie z ich materią. To jest stała praktyka większości rządowej. Moją czarę goryczy, jeżeli chodzi o sposób procedowania, przelało to, kiedy na poprzednim posiedzeniu debatowaliśmy nad łączeniem i podziałem spółek transgranicznych. Okazało się, że proponowano nam do przyjęcia ustawę, która odsyłała do innej ustawy, która jeszcze nie była uchwalona, była wówczas w Sejmie. Tymczasem nam w Senacie już sugerowano przyjęcie jej, wyciągając przy tym różne argumenty

– powiedział Senator Jan Filip Libicki, przewodniczący senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

- Uważamy więc, że sprawa zwiększenia ochrony pracowników szczególnie chronionych powinna być uregulowana w ustawie, która dotyczy związków zawodowych, a nie w ustawie, która dotyczy emerytur pomostowych. My się po prostu na taką praktykę nie zgadzamy

– dodał Senator Libicki.

"Nasi koledzy i koleżanki z opozycji stawiają się w roli najwyższych cenzorów"

Argumenty Senatora odparł Ryszard Majer, zastępca przewodniczącego tej samej Komisji.

- Od początku obecnej kadencji w pracy z Senatorami z Platformy Obywatelskiej jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że każde rozwiązanie, które proponuje rząd Zjednoczonej Prawicy jest natychmiast kwestionowane, negowane, torpedowane. Przyzwyczailiśmy się też do tego, że każde rozwiązanie, które ma na celu poprawę warunków pracy, płacy, jakości życia również nie znajduje w oczach Senatorów z opozycji uznania, wymyśla się tysiące argumentów, żeby zbić te dobre rozwiązania, żeby mówiąc potocznie sypać piasek w tryby i to m.in. spotkało ustawę o emeryturach pomostowych

– przekonywał.

- Ta ustawa jest dla nas ważna. To realizacja naszej deklaracji bardzo konsekwentnej budowy państwa solidarnego. Przyjęliśmy, że ustawa w kształcie, w którym wyszła z Sejmu, jest wersją optymalną. Nasi koledzy i koleżanki z opozycji podnieśli argument niekonstytucyjności zapisów, które zmieniają inne ustawy, a w ich przekonaniu one powinny być regulowane odrębnymi ustawami. My traktujemy prawo, szanując je, w sposób intencjonalny. Jeżeli przy okazji jednej ustawy należy zmienić inną ustawę, to to robimy. Nie formatujemy tego w odrębny akt prawny, w kolejną ustawę, do której trzeba będzie podejmować kolejne uchwały

– zaznaczył Senator Majer, dodając, że spór prawniczy dotyczący sposobu procedowania różnych ustaw w ten sposób toczył się również w poprzedniej kadencji w Senacie.

- Ten argument opozycji jest zbijany przez rzeczywistość. Powinniśmy stać na straży prawa, ale maksymalnie w procedurze legislacyjnej te rozwiązania upraszczać. Robimy tak, żeby można było podejmować skuteczną pracę w rzeczywistości społecznej jak najszybciej. Jeżeli ktoś ma prawo do oceny, czy dany akt prawny jest konstytucyjny, czy też niekonstytucyjny, to tylko Trybunał Konstytucyjny. Pan Prezydent, który może, jeżeli ma wątpliwości co do tego, czy ustawa jest konstytucyjna, przekazać ją do Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem nasi koledzy i koleżanki z opozycji stawiają się w roli najwyższych cenzorów i oceniają już na etapie, kiedy ustawa wchodzi do Senatu, że nie jest konstytucyjna. My się do tego przyzwyczailiśmy i liczymy, że posłowie w Sejmie przywrócą kształt tej ustawy do wersji pierwotnej, którą niemal wszystkie kluby parlamentarne przyjęły jako rozwiązanie dobre dla pracowników

– powiedział Senator Majer.

Przypomnijmy, że senackie Biuro Legislacyjne w wydanej przez siebie opinii nie widzi przeszkód w procedowaniu nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw i rozwiązania dotyczącego ochrony pracowników szczególnie chronionych w jednej nowelizacji.


 

POLECANE
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami Wiadomości
Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z ważnymi politykami

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Białym Domu spotkał się m.in. z sekretarzem stanu USA Marco Rubio.

Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej z ostatniej chwili
Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej

16-latka z Mławy (Mazowieckie) wyszła z domu wczesnym wieczorem w środę 23 kwietnia. Poinformowała rodzinę, że idzie do kolegi, który mieszka ulicę dalej. Od tej pory ślad po niej zaginął. Policja poinformowała o tragicznym końcu poszukiwań dziewczyny.

Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich polityka
Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich

Krajowe Biuro Wyborcze szacuje, że koszt tegorocznych wyborów prezydenckich ma wynieść około 550 mln złotych. To blisko o połowę więcej niż przy organizacji wyborów w 2020 r.

Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar fizycznej eliminacji Łukaszenki z ostatniej chwili
Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar "fizycznej eliminacji" Łukaszenki

Władze w Mińsku potwierdziły, że przetrzymywany w więzieniu od 2021 r. Juraś Ziankowicz, mający podwójne, białoruskie i amerykańskie obywatelstwo, został zwolniony na prośbę Waszyngtonu - poinformowała agencja AFP, cytując wypowiedź rzeczniczki Alaksandra Łukaszenki.

REKLAMA

"Opozycja rzuca piasek w tryby". Senatorowie o głosowaniu przeciwko rzeczywistej ochronie pracowników szczególnie chronionych

- Otóż jest tak już od ośmiu lat, że różne poboczne rzeczy reguluje się w ustawach nie związanych zupełnie z ich materią. To jest stała praktyka większości rządowej - komentuje dla tysol.pl ubiegłotygodniowe głosowanie w Senacie Senator Jan Filip Libicki (PSL), przewodniczący senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. - Od początku obecnej kadencji w pracy z Senatorami z Platformy Obywatelskiej jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że każde rozwiązanie, które proponuje rząd Zjednoczonej Prawicy jest natychmiast kwestionowane, negowane, torpedowane - mówi z kolei Senator Ryszard Majer (PiS), zastępca przewodniczącego tej samej Komisji.
64. posiedzenie Senatu
64. posiedzenie Senatu / Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Przypomnijmy, 13 lipca Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw. Jednak poprawki, które wcześniej wprowadzono do nowelizacji głosami m.in. Senatorów KO i PSL, wyłączają z niej ważne dla pracowników rozwiązania, które były esencją czerwcowego porozumienia Solidarności z rządem.

Poprawki wyłączają z nowelizacji m.in. większenie ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy (czyli w przypadku toczącej się sprawy o przywrócenie do pracy wprowadzenie zabezpiecznia w formie możliwości wykonywania pracy aż do wydania wyroku sądu). To rozwiązanie dotyczy m.in. kobiet w ciąży oraz na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, społecznych inspektorów pracy, pracowników w wieku przedemerytalnym, członków Rad Pracowniczych czy działaczy związkowych.

"Nie zgadzamy się na taką praktykę"

Postanowiliśmy zapytać Senatorów o motywy ich głosowania w Senacie. Senator Krzysztof Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezrzeszonych) odmówił nam komentarza w tej sprawie, tłumacząc, że nie zajmował się tą ustawą. Zapytaliśmy więc członków senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

- Otóż jest tak już od ośmiu lat, że różne poboczne rzeczy reguluje się w ustawach nie związanych zupełnie z ich materią. To jest stała praktyka większości rządowej. Moją czarę goryczy, jeżeli chodzi o sposób procedowania, przelało to, kiedy na poprzednim posiedzeniu debatowaliśmy nad łączeniem i podziałem spółek transgranicznych. Okazało się, że proponowano nam do przyjęcia ustawę, która odsyłała do innej ustawy, która jeszcze nie była uchwalona, była wówczas w Sejmie. Tymczasem nam w Senacie już sugerowano przyjęcie jej, wyciągając przy tym różne argumenty

– powiedział Senator Jan Filip Libicki, przewodniczący senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

- Uważamy więc, że sprawa zwiększenia ochrony pracowników szczególnie chronionych powinna być uregulowana w ustawie, która dotyczy związków zawodowych, a nie w ustawie, która dotyczy emerytur pomostowych. My się po prostu na taką praktykę nie zgadzamy

– dodał Senator Libicki.

"Nasi koledzy i koleżanki z opozycji stawiają się w roli najwyższych cenzorów"

Argumenty Senatora odparł Ryszard Majer, zastępca przewodniczącego tej samej Komisji.

- Od początku obecnej kadencji w pracy z Senatorami z Platformy Obywatelskiej jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że każde rozwiązanie, które proponuje rząd Zjednoczonej Prawicy jest natychmiast kwestionowane, negowane, torpedowane. Przyzwyczailiśmy się też do tego, że każde rozwiązanie, które ma na celu poprawę warunków pracy, płacy, jakości życia również nie znajduje w oczach Senatorów z opozycji uznania, wymyśla się tysiące argumentów, żeby zbić te dobre rozwiązania, żeby mówiąc potocznie sypać piasek w tryby i to m.in. spotkało ustawę o emeryturach pomostowych

– przekonywał.

- Ta ustawa jest dla nas ważna. To realizacja naszej deklaracji bardzo konsekwentnej budowy państwa solidarnego. Przyjęliśmy, że ustawa w kształcie, w którym wyszła z Sejmu, jest wersją optymalną. Nasi koledzy i koleżanki z opozycji podnieśli argument niekonstytucyjności zapisów, które zmieniają inne ustawy, a w ich przekonaniu one powinny być regulowane odrębnymi ustawami. My traktujemy prawo, szanując je, w sposób intencjonalny. Jeżeli przy okazji jednej ustawy należy zmienić inną ustawę, to to robimy. Nie formatujemy tego w odrębny akt prawny, w kolejną ustawę, do której trzeba będzie podejmować kolejne uchwały

– zaznaczył Senator Majer, dodając, że spór prawniczy dotyczący sposobu procedowania różnych ustaw w ten sposób toczył się również w poprzedniej kadencji w Senacie.

- Ten argument opozycji jest zbijany przez rzeczywistość. Powinniśmy stać na straży prawa, ale maksymalnie w procedurze legislacyjnej te rozwiązania upraszczać. Robimy tak, żeby można było podejmować skuteczną pracę w rzeczywistości społecznej jak najszybciej. Jeżeli ktoś ma prawo do oceny, czy dany akt prawny jest konstytucyjny, czy też niekonstytucyjny, to tylko Trybunał Konstytucyjny. Pan Prezydent, który może, jeżeli ma wątpliwości co do tego, czy ustawa jest konstytucyjna, przekazać ją do Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem nasi koledzy i koleżanki z opozycji stawiają się w roli najwyższych cenzorów i oceniają już na etapie, kiedy ustawa wchodzi do Senatu, że nie jest konstytucyjna. My się do tego przyzwyczailiśmy i liczymy, że posłowie w Sejmie przywrócą kształt tej ustawy do wersji pierwotnej, którą niemal wszystkie kluby parlamentarne przyjęły jako rozwiązanie dobre dla pracowników

– powiedział Senator Majer.

Przypomnijmy, że senackie Biuro Legislacyjne w wydanej przez siebie opinii nie widzi przeszkód w procedowaniu nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw i rozwiązania dotyczącego ochrony pracowników szczególnie chronionych w jednej nowelizacji.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe