Solidarność uczciła pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

Częstochowa
1 sierpnia 2023 r. o godz. 17.00 (Godzina „W” – kryptonim dnia oraz godziny rozpoczęcia w Warszawie powstania zbrojnego) w Częstochowie jak co roku rozległy się dźwięki syren.
Po mszy św. w kościele rektorackim w III Alei, którą koncelebrował bp senior Antoni Długosz, uczestnicy uroczystości udali się pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie oddali hołd Powstańcom Warszawskim. Przewodniczący Zarządu Regionu Jacek Strączyński wraz z zastępczynią Dorotą Kaczmarek oraz kapelanem Regionu ks. Ryszardem Umańskim złożyli kwiaty pod pomnikiem. Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” w poczcie sztandarowym reprezentowali Jarosław Bernat (chorąży), Dorota Kaczmarek i Danuta Żyła; Regionalną Sekcję Emerytów i Rencistów – Marek Krawczyk (chorąży) i przewodniczący Sekcji Jerzy Ciepielski.
Przed mszą św. wicewojewoda Robert Magdziarz oraz Grażyna Matyszczak, przedstawicielka wiceministra kultury Szymona Giżyńskiego, przewodniczący ZR Jacek Strączyński, jego zastępczyni Dorota Kaczmarek oraz ks. Ryszard Umański złożyli kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary powojennego komunistycznego terroru.
Dolny Śląsk
Oficjalne uroczystości we Wrocławiu odbyły się przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego w Parku Staromiejskim. O godz. 17.00 odśpiewano hymn państwowy, odbyły się przemówienia okolicznościowe, apel pamięci oraz złożenie kwiatów, wieńców i zniczy. O tej samej godzinie na minutę zostały włączone syreny. Później o godzinie 19.00 w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety została odprawiona msza święta w intencji żyjących i zmarłych Powstańców Warszawskich.
Tradycyjnie odbyły się też nieoficjalne obchody. Ich uczestnicy spotkali się najpierw w Rynku Pod Pręgierzem przed godz. 17.00, a stamtąd przeszli na plac Dominikański, gdzie wyszli na jezdnię, aby przystanąć na minutę i odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”.
Rocznicę powstania uczczono też w Starym Klasztorze, który zorganizował koncert i wspólne śpiewanie powstańczych piosenek pod hasłem „Wrocław śpiewa z Warszawą (nie)zakazane piosenki”.
Rzeszów
Punktualnie o 17.00 na terenie województwa podkarpackiego w godzinę „W” włączono syreny alarmowe. W Rzeszowie rocznicowe obchody rozpoczęły się przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”, gdzie przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego na maszt podniesiono Flagę Państwową.
Po przemówieniach przedstawicieli władz państwowych i samorządowych odbył się Apel Pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Odmówiono też modlitwę w intencji poległych i zamordowanych powstańców warszawskich, której przewodniczył ks. prałat Władysław Jagustyn, duszpasterz Armii Krajowej i proboszcz parafii pw. św. Krzyża.
Po odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego uczestnicy uroczystości wzięli udział we mszy św. w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz mieszkańców Warszawy odprawionej w pobliskim kościele pw. św. Krzyża.