Krzysztof Dośla w Radiu Gdańsk: Porozumienia sierpniowe to pomost łączący nas z tamtą Solidarnością

– Porozumienia, które realizowaliśmy i realizujemy nadal, to pomost, który łączy nas z rokiem 1980. Solidarność była i jest jedna. Do dnia dzisiejszego jesteśmy realizatorami niektórych z nich. Choćby pierwszy postulat, który mówi o prawie do zrzeszania się w związkach zawodowych. Myśmy ten postulat o pluralizmie związkowym zrealizowali dwa lata temu, kiedy służby mundurowe uzyskały prawo do zrzeszania się w różnych związkach zawodowych. I to działania Solidarności do tego doprowadziły – mówił dziś w Radiu Gdańsk przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla.
 Krzysztof Dośla w Radiu Gdańsk: Porozumienia sierpniowe to pomost łączący nas z tamtą Solidarnością
/ screen facebook / Radio Gdańsk

W środę 30 sierpnia „Gościem Dnia Radia Gdańsk” był Krzysztof Dośla, przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

W przeddzień 43. rocznicy powstania Solidarności i porozumień sierpniowych prowadzący zapytał przewodniczącego Doślę o to, jak zmienił się Związek w ciągu tych przeszło czterech dekad.

Idea godności człowieka

– Wtedy wstępowali do Solidarności ludzie, którzy pamiętali, czy przechodzili sami przez Grudzień ’70; którzy swój proces edukacji, kształcenia realizowali w sytuacji państwa komunistycznego – z wszystkimi jego obciążeniami, materiałami i wiedzą, która była przekazywana. To i tak jest ewenement, że w takiej sytuacji udało się zjednoczyć społeczeństwo wokół idei, która tak naprawdę jest aktualna do dnia dzisiejszego. Tą ideą jest – mówiąc górnolotnie – godność człowieka; każdego z nas, nie tylko pracownika. To miał w sobie system totalitarny, że on nie aprobował człowieka jako jednostki, ale odbierał mu jego podstawowe przymioty, w tym przymiot godnościowy. Dzisiaj różnimy się tym, że mamy doświadczenia z tamtych czasów i możemy je przekazywać. Dobrze, że młodzi ludzie nie są obarczeni tymi zaszłościami, jakimi my byliśmy. Chodzi o wychowanie w państwie totalitarnym, komunistycznym, policyjnym, gdzie każdy z nas na pewnym etapie życia czy kształcenia był inwigilowany; gdzie o każdym z nas, czy o większości z nas, pisano raporty, donosy, które były później skrzętnie wykorzystywane – mówił Krzysztof Dośla.

Szef gdańskiej Solidarności podkreślał, że w genach polskiego społeczeństwa nadal jest zakodowany opór przeciwko ideologiom totalitarnym i komunistycznym, co wynika z historii Polski.

– Już choćby po II wojnie światowej, począwszy od strajku w Porcie Gdańskim w latach 40., później lata 50. i masakra w Poznaniu, gdzie z pełną premedytacją strzelano do ludzi i zamordowano dziesiątki ludzi, mówi się o ponad 60 ofiarach śmiertelnych, a prawdopodobnie było więcej. Później rok 1970 na Wybrzeżu, następnie rok 1976, wcześniej jeszcze rok 1968, kiedy komuniści okazali się największymi antysemitami z wszystkich możliwych żyjących na świecie wówczas – wymieniał Krzysztof Dośla, po czym przypomniał przełomowe wydarzenie, jakim była pierwsza pielgrzymka Papieża Polaka do Ojczyzny w 1979 roku.

– Pierwsza wizyta św. Jana Pawła w Polsce pozwoliła nam zobaczyć i uwierzyć w to, że ludzi myślących inaczej, niż nakazuje władza, jest bardzo dużo. Te spotkania z Ojcem Świętym, gdzie gromadziły się miliony ludzi, pokazały nam, że wierzących w to samo i czujących podobnie jest bardzo dużo i to nas podniosło z kolan. Ta wizyta stanowiła wstęp do powstania Solidarności – podkreślił.

Postulaty Sierpnia ’80

Przewodniczący gdańskiej Solidarności mówił również o postulatach z Sierpnia ’80, które „później zostały przekute w realne zapisy ustawowe”.

– Oczywiście, stan wojenny i wojna wypowiedziana narodowi przez szajkę komunistyczną pod przewodnictwem Jaruzelskiego wiele rzeczy opóźniła. Przede wszystkim, jeśli chodzi o gospodarkę, to zepchnęła Polskę na margines państw europejskich. Po drugie, wedle szacunków w tamtym czasie nawet milion Polaków opuściło ojczyznę. A byli to ludzie najczęściej w wieku pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, czyli Ci, których w 1989 roku i do dnia dzisiejszego bardzo nam brakuje – mówił Krzysztof Dośla.

Porozumienia, które realizowaliśmy i realizujemy nadal, to pomost, który łączy nas z rokiem 1980. Solidarność była i jest jedna. Do dnia dzisiejszego jesteśmy realizatorami niektórych z nich. Choćby pierwszy postulat, który mówi o prawie do zrzeszania się w związkach zawodowych. Myśmy ten postulat o pluralizmie związkowym zrealizowali dwa lata temu, kiedy służby mundurowe uzyskały prawo do zrzeszania się w różnych związkach zawodowych. I to działania Solidarności do tego doprowadziły – podkreślił szef gdańskiej „S” i wymienił również przykłady niedziel wolnych od handlu czy obniżenia wieku emerytalnego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czeska minister obrony: Polacy to dumni, waleczni i odważni ludzie. Nikomu nie pozwolą na siebie krzyczeć z ostatniej chwili
Czeska minister obrony: Polacy to dumni, waleczni i odważni ludzie. Nikomu nie pozwolą na siebie krzyczeć

Trwa konflikt ukraińsko polski. W tle polskie embargo na ukraińskie zboże (tranzyt odbywa się bez przeszkód, a nawet rośnie). Impertynenckie słowa ukraińskich urzędników, ministra Kaczki i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który na forum ONZ zarzucił Polsce, która poniosła ogromny wysiłek i ryzyko pomocy Ukrainie, prorosyjskie motywacje, dolały oliwy do ognia.

Niemcy przekazały 1/3 tego co obiecały: To znacząco zmienia obraz sytuacji z ostatniej chwili
Niemcy przekazały 1/3 tego co obiecały: "To znacząco zmienia obraz sytuacji"

W ostatnim czasie niemieckie instytucje na wyprzódki ukazują Niemcy jako "drugiego co do wartości pomocy zbrojeniowej donatora Ukrainy". Problem w tym, że opierają się nie na wysokości pomocy rzeczywiście przekazanej, tylko na obietnicach.

Niemcy przywrócą stałe kontrole na granicy z Polską? Znamienne słowa minister z ostatniej chwili
Niemcy przywrócą stałe kontrole na granicy z Polską? Znamienne słowa minister

Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) przyznała, że jest otwarta na możliwość czasowego wprowadzenia kontroli granicznych na granicach z Polską i Czechami. – Moim zdaniem jest to szansą na bardziej zdecydowaną walkę z przestępczością, jaką jest przemyt ludzi – potwierdziła w piątek Faeser w rozmowie z „Welt am Sonntag”.

Szef MSWiA chwali Budkę. „Zareagował bardzo dobrze” z ostatniej chwili
Szef MSWiA chwali Budkę. „Zareagował bardzo dobrze”

– Poseł Borys Budka zareagował bardzo dobrze na atak - zadzwonił na policję – mówił minister spraw zewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński pytany o piątkowe zdarzenie w Katowicach.

[Reportaż] Bite, poddawane upokarzającym zabiegom niemieckie dzieci. Powojenne kariery nazistowskich psychiatrów dziecięcych z ostatniej chwili
[Reportaż] Bite, poddawane upokarzającym zabiegom niemieckie dzieci. Powojenne kariery nazistowskich psychiatrów dziecięcych

Dzieci w kaftanach bezpieczeństwa, bite, maltretowane, poddawane upokarzającym zabiegom i zamykane w izolatkach. Tego typu praktyki w dziecięcych zakładach psychiatrycznych w Trzeciej Rzeszy miały „podbudować” kruszący się hitlerowski zamordyzm. Niestety wielu z tych niemieckich zwyrodnialców „praktykowało” jeszcze w latach 70. XX wieku.

Morawiecki: Chcę powiedzieć Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków z ostatniej chwili
Morawiecki: Chcę powiedzieć Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków

– Chcę powiedzieć prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków, jak ostatnio podczas swojego wystąpienia w ONZ; Polacy nigdy na to nie pozwolą. Obrona polskiego dobrego imienia jest najważniejszym zadaniem rządu – oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Rosja wstrzymuje eksport paliw. Co to oznacza dla Polski? z ostatniej chwili
Rosja wstrzymuje eksport paliw. Co to oznacza dla Polski?

W czwartek rosyjski rząd zdecydował o wprowadzeniu ograniczeń na eksport benzyny i oleju napędowego. Jak stwierdzono, ma to na celu ustabilizowanie sytuacji na rynku wewnętrznym. Co to oznacza dla Polski?

Incydent podczas spotkania Premiera z mieszkańcami Świdnika. Są zatrzymani z ostatniej chwili
Incydent podczas spotkania Premiera z mieszkańcami Świdnika. Są zatrzymani

Premier Mateusz Morawiecki został zaatakowany podczas piątkowego wystąpienia w Świdniku przez kilku mężczyzn, którzy wtargnęli na scenę. Mężczyźni zostali wyprowadzeni przez SOP i przekazani policji.

Tak Straż Graniczna ratuje ciężarne imigrantki z ostatniej chwili
Tak Straż Graniczna ratuje ciężarne imigrantki

W piątek Straż Graniczna podzieliła się w mediach społecznościowych historiami ciężarnych imigrantek, które zostały uratowane przez ryzykujących swoje życie i zdrowie funkcjonariuszy.

Tragiczny wypadek po meczu Legii z Aston Villą. Nie żyje 42-latek z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek po meczu Legii z Aston Villą. Nie żyje 42-latek

Po zakończeniu meczu warszawskiej Legii z angielską Aston Villą doszło do tragicznego w skutkach wypadku - zmarł 42-letni kibic.

REKLAMA

Krzysztof Dośla w Radiu Gdańsk: Porozumienia sierpniowe to pomost łączący nas z tamtą Solidarnością

– Porozumienia, które realizowaliśmy i realizujemy nadal, to pomost, który łączy nas z rokiem 1980. Solidarność była i jest jedna. Do dnia dzisiejszego jesteśmy realizatorami niektórych z nich. Choćby pierwszy postulat, który mówi o prawie do zrzeszania się w związkach zawodowych. Myśmy ten postulat o pluralizmie związkowym zrealizowali dwa lata temu, kiedy służby mundurowe uzyskały prawo do zrzeszania się w różnych związkach zawodowych. I to działania Solidarności do tego doprowadziły – mówił dziś w Radiu Gdańsk przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla.
 Krzysztof Dośla w Radiu Gdańsk: Porozumienia sierpniowe to pomost łączący nas z tamtą Solidarnością
/ screen facebook / Radio Gdańsk

W środę 30 sierpnia „Gościem Dnia Radia Gdańsk” był Krzysztof Dośla, przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

W przeddzień 43. rocznicy powstania Solidarności i porozumień sierpniowych prowadzący zapytał przewodniczącego Doślę o to, jak zmienił się Związek w ciągu tych przeszło czterech dekad.

Idea godności człowieka

– Wtedy wstępowali do Solidarności ludzie, którzy pamiętali, czy przechodzili sami przez Grudzień ’70; którzy swój proces edukacji, kształcenia realizowali w sytuacji państwa komunistycznego – z wszystkimi jego obciążeniami, materiałami i wiedzą, która była przekazywana. To i tak jest ewenement, że w takiej sytuacji udało się zjednoczyć społeczeństwo wokół idei, która tak naprawdę jest aktualna do dnia dzisiejszego. Tą ideą jest – mówiąc górnolotnie – godność człowieka; każdego z nas, nie tylko pracownika. To miał w sobie system totalitarny, że on nie aprobował człowieka jako jednostki, ale odbierał mu jego podstawowe przymioty, w tym przymiot godnościowy. Dzisiaj różnimy się tym, że mamy doświadczenia z tamtych czasów i możemy je przekazywać. Dobrze, że młodzi ludzie nie są obarczeni tymi zaszłościami, jakimi my byliśmy. Chodzi o wychowanie w państwie totalitarnym, komunistycznym, policyjnym, gdzie każdy z nas na pewnym etapie życia czy kształcenia był inwigilowany; gdzie o każdym z nas, czy o większości z nas, pisano raporty, donosy, które były później skrzętnie wykorzystywane – mówił Krzysztof Dośla.

Szef gdańskiej Solidarności podkreślał, że w genach polskiego społeczeństwa nadal jest zakodowany opór przeciwko ideologiom totalitarnym i komunistycznym, co wynika z historii Polski.

– Już choćby po II wojnie światowej, począwszy od strajku w Porcie Gdańskim w latach 40., później lata 50. i masakra w Poznaniu, gdzie z pełną premedytacją strzelano do ludzi i zamordowano dziesiątki ludzi, mówi się o ponad 60 ofiarach śmiertelnych, a prawdopodobnie było więcej. Później rok 1970 na Wybrzeżu, następnie rok 1976, wcześniej jeszcze rok 1968, kiedy komuniści okazali się największymi antysemitami z wszystkich możliwych żyjących na świecie wówczas – wymieniał Krzysztof Dośla, po czym przypomniał przełomowe wydarzenie, jakim była pierwsza pielgrzymka Papieża Polaka do Ojczyzny w 1979 roku.

– Pierwsza wizyta św. Jana Pawła w Polsce pozwoliła nam zobaczyć i uwierzyć w to, że ludzi myślących inaczej, niż nakazuje władza, jest bardzo dużo. Te spotkania z Ojcem Świętym, gdzie gromadziły się miliony ludzi, pokazały nam, że wierzących w to samo i czujących podobnie jest bardzo dużo i to nas podniosło z kolan. Ta wizyta stanowiła wstęp do powstania Solidarności – podkreślił.

Postulaty Sierpnia ’80

Przewodniczący gdańskiej Solidarności mówił również o postulatach z Sierpnia ’80, które „później zostały przekute w realne zapisy ustawowe”.

– Oczywiście, stan wojenny i wojna wypowiedziana narodowi przez szajkę komunistyczną pod przewodnictwem Jaruzelskiego wiele rzeczy opóźniła. Przede wszystkim, jeśli chodzi o gospodarkę, to zepchnęła Polskę na margines państw europejskich. Po drugie, wedle szacunków w tamtym czasie nawet milion Polaków opuściło ojczyznę. A byli to ludzie najczęściej w wieku pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, czyli Ci, których w 1989 roku i do dnia dzisiejszego bardzo nam brakuje – mówił Krzysztof Dośla.

Porozumienia, które realizowaliśmy i realizujemy nadal, to pomost, który łączy nas z rokiem 1980. Solidarność była i jest jedna. Do dnia dzisiejszego jesteśmy realizatorami niektórych z nich. Choćby pierwszy postulat, który mówi o prawie do zrzeszania się w związkach zawodowych. Myśmy ten postulat o pluralizmie związkowym zrealizowali dwa lata temu, kiedy służby mundurowe uzyskały prawo do zrzeszania się w różnych związkach zawodowych. I to działania Solidarności do tego doprowadziły – podkreślił szef gdańskiej „S” i wymienił również przykłady niedziel wolnych od handlu czy obniżenia wieku emerytalnego.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe