Nowe mapy Chin obejmują terytorium Rosji. Kreml nie reaguje

"O te tereny Rosja i Chiny stoczyły krwawą wojnę"
W rozmowie z tygodnikiem "Wprost" były szef rosyjskiej dyplomacji, Andriej Kozyriew komentuje zagarnięcie przez chińskich kartografów kilkuset kilometrów terytorium należących do Rosji.
Na razie zaboru ziemi dokonali chińscy kartografowie, ale po pierwsze, działają oni pod ścisłą kontrolą pekińskiego politbiura, a po drugie chodzi o tereny, o które Rosja i Chiny stoczyły krwawą wojnę graniczną w latach 60. XX wieku
– twierdzi dyplomata, który kierował rosyjskim MSZ za czasów Borysa Jelcyna i obecnie jest w opozycji do władzy Władimira Putina. Jak podkreślił Kozyriew, w związku z uzależnieniem Moskwy od Pekinu w kwestii wsparcia w wojnie na Ukrainie, Chiny będą w nadchodzącym czasie nasilać swoje roszczenia terytorialne.
Konflikt ZSRR z Chinami nad Ussuri
Konflikt nad rzeką Ussuri był serią sporów terytorialnych i granicznych pomiędzy Związkiem Radzieckim (obecnie Rosja) a Chińską Republiką Ludową (Chiny), który miał miejsce w latach 60. i 70. XX wieku.
Głównym źródłem konfliktu były spory terytorialne dotyczące obszarów przygranicznych, zwłaszcza w rejonie rzeki Ussuri i rzeki Amur, które stanowią naturalne granice między Rosją a Chinami.
W latach 60. XX wieku napięcie wzrosło, a obie strony były zamieszane w liczne incydenty graniczne i starcia zbrojne na tych obszarach. Jeden z najbardziej znanych incydentów miał miejsce w marcu 1969 roku, kiedy to doszło do starć zbrojnych na wyspie Zhenbao (Zhenbao Island) na rzece Ussuri. Konflikt ten groził eskalacją i otwartą wojną między dwoma państwami komunistycznymi.
W rezultacie międzynarodowego nacisku i obaw przed osłabieniem bloku komunistycznego, w 1969 roku strony zgodziły się na zawarcie rozejmu. Jednak spory terytorialne i graniczne pozostały nierozwiązane, a stosunki między Rosją a Chinami były napięte przez kolejne lata.
W grudniu 2004 roku Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził wstępną zgodę na zwrot całego spornego terenu w rejonie ujścia Ussuri do Amuru, także Yinlong (Wyspy Srebrnego Niedźwiedzia, dla Rosjan – Wyspy Tarabarowa) i połowy Heixiazi (Wyspy Czarnego Niedźwiedzia, dla Rosjan – Wielkiej Wyspy Ussuryjskiej). Zwrócono go Chinom 20 lipca 2008 roku, a oficjalne przekazanie 340 km² nastąpiło 14 października.