Andrzej Duda na szczycie Trójmorza: Odnotowaliśmy najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie

– W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję – mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda Andrzej Duda na szczycie Trójmorza: Odnotowaliśmy najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie
Andrzej Duda / Marek Borawski / KPRP

Prezydent Duda uczestniczył w czwartek w Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza; wzięli w nim udział także m.in. gospodarz spotkania, prezydent Rumunii Klaus Iohannis i premier Chorwacji Andrej Plenković, oraz przedstawiciele instytucji finansowych oraz środowisk biznesowych z wielu krajów.

Forum Biznesu organizowane jest dzień po rozmowach prezydentów krajów Inicjatywy Trójmorza.

Podczas sesji otwierającej Forum polski prezydent podkreślał, że w ciągu ostatnich 15 lat region Trójmorza szczycił się najbardziej dynamicznym rozwojem gospodarczym ze wszystkich regionów Europy.

"Silnik napędowy tej części Europy"

"Zostaliśmy uznani za silnik napędowy tej części Europy i również doprowadzaliśmy do rozwoju Europy w tych trudnych czasach. Jeżeli chodzi o naszą rolę ekonomiczną, udowodniliśmy naszą kluczową rolę dla rozwoju biznesu w tym rejonie" - dodał.

Prezydent mówił, że "od swojego założenia w 2015 roku Inicjatywa miała na względzie dywersyfikację łańcuchów dostaw i bezpieczeństwo". Podkreślał, że pomimo wielu wyzwań o charakterze zarówno politycznym, jak i gospodarczym, Inicjatywa Trójmorza udowodniła swoją kluczową rolę w zapewnianiu korzystnych warunków dla funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw i stanowi dla nich obecnie "bezpieczną przystań”.

Bezpieczeństwo energetyczne

Stwierdził, że „ma gorzką satysfakcję” związaną z tym, że Polska i kraje regionu już wcześniej zwracały uwagę m.in. na kwestię bezpieczeństwa energetycznego. Przypominał słowa szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która mówiła, że należało słuchać głosu Polski i innych krajów bałtyckich oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które ostrzegały przed agresywną polityką Rosji.

Podkreślał, że dzięki głównym projektom Trójmorza, w tym gazociągowi Baltic Pipe, a także gazociągowi Polska-Litwa oraz interkonektorowi ze Słowacją "byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję".

W kontekście walki z tym kryzysem Duda podkreślał konieczność inwestowania w zieloną energię i odnawialne źródła. Ocenił, że nowe możliwości w tym zakresie stwarzają m.in. farmy wiatrowe na Bałtyku; stwierdził, że jest duży potencjał do współpracy w tej dziedzinie nie tylko pomiędzy państwami bałtyckimi.

"Nie ulega wątpliwości, że w naszym regionie istnieje też ogromny potencjał do rozwoju silnej gospodarki wodorowej. Między innymi dlatego w tym roku polska spółka Orlen zgłosiła nowy Projekt Priorytetowy Trójmorza, którego celem jest produkcja zielonego wodoru w swojej rafinerii na Litwie. Liczymy także na rozwój małych reaktorów modułowych w całym regionie, które – wraz z elektrowniami jądrowymi – znacząco zmienią schemat wytwarzania energii w naszej części Unii Europejskiej" – stwierdził.

Dziękował też Johnowi Kerry’emu, specjalnemu wysłannikowi prezydenta USA Joe Bidena ds. klimatu, za współpracę i wsparcie Stanów Zjednoczonych USA w tym zakresie.

Wyraził też nadzieję, że region Trójmorza stanie się globalnym centrum jeśli chodzi o rozwój technologii cyfrowych.

Prezydent podkreślał ponadto aspekt cyberbezpieczeństwa; wyraził zadowolenie z faktu, że Rumunia uczyniła z tego tematu jedną z wiodących kwestii podczas tegorocznych rozmów grupy.

Dołączenie Grecji do Trójmorza

Nawiązał też do decyzji o dołączeniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza. Jak podkreślił, razem z nią "jesteśmy grupą ponad 120 milionów ambitnych, przedsiębiorczych Europejczyków". "Nasze gospodarki wytwarzają prawie 14 proc. PKB Unii Europejskiej. Jednocześnie w ciągu ostatnich pięciu lat nasz średni wzrost PKB wyniósł 2,9 proc." – zauważył.

Mówił też o inwestycjach czynionych przez państwa Inicjatywy oraz o planowanych 91 priorytetowych projektach infrastrukturalnych i w dziedzinie cyfrowej. Wyraził nadzieję, że środowiska biznesowe włączą się aktywnie do tych inicjatyw .

Prezydent wskazał też na udział państw Trójmorza i jej przedsiębiorstw w przyszłej odbudowie Ukrainy ze zniszczeń spowodowanych wojną. Podkreślał doświadczenie państw regionu w odbudowie infrastruktury, wyraził nadzieję, że zostanie ono wykorzystane.

Po środowych obradach Inicjatywy Trójmorza prezydent Rumunii ogłosił, że Inicjatywa będzie liczyć już nie 12, ale 13 państw, jako, że dołącza do niej Grecja. Status państwa stowarzyszonego uzyskała Mołdawia, od roku ma go także Ukraina.

Inicjatywa Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza zrzeszała dotąd 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

W środę przywódcy krajów Trójmorza ustalili także w Bukareszcie, że inicjatywa będzie również skupiać się na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz bezpieczeństwem cyfrowym. (PAP)

z Bukaresztu Wiktoria Nicałek (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Paweł Jędrzejewski: Dlaczego Lewica nienawidzi Izraela tylko u nas
Paweł Jędrzejewski: Dlaczego Lewica nienawidzi Izraela

7 października 2023 roku w ataku Hamasu zginęło ponad 1100 obywateli Izraela. Gdy uwzględnimy proporcje liczby ofiar w stosunku do liczby ludności, to tak, jakby w ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku zamordowanych zostało 37 tysięcy Amerykanów.

Sikorski również planuje ucieczkę do Brukseli? polityka
Sikorski również planuje ucieczkę do Brukseli?

"Odpowiedzią ma być komisarz ds. obronności, którym mógłby zostać – o tym mówi się głośno w okolicach rządowych, a sam polityk temu nie zaprzecza – Radosław Sikorski"  - twierdzi Interia.pl.

Ksiądz skazany za „pomówienie” minister Kotuli. Ta zapowiada zaostrzenie kar za „mowę nienawiści” gorące
Ksiądz skazany za „pomówienie” minister Kotuli. Ta zapowiada zaostrzenie kar za „mowę nienawiści”

Sąd Rejonowy w Lublinie wymierzył karę 3 tys. zł grzywny i 1 tys. zł nawiązki księdzu Mirosławowi Matusznemu, proboszczowi parafii pw. bł. Karoliny Kózkowny w Snopkowie. Duchowny został skazany za „znieważenie posłanki Nowej Lewicy Katarzyny Kotuli”.

Niebieska kula ognia przeszyła niebo. Co się stało? [WIDEO] Wiadomości
Niebieska kula ognia przeszyła niebo. Co się stało? [WIDEO]

W sieci pojawił się materiał wideo, którzy pokazuje rzekomy przelot meteorytu po nocnym niebie. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej na nagraniu tym mamy do czynienia z przelotem „małego kawałka komety”.

Morawiecki uderza w Tuska. Poszło o komisję ds. wpływów rosyjskich polityka
Morawiecki uderza w Tuska. Poszło o komisję ds. wpływów rosyjskich

Były premier, wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki powiedział, że jest za wyjaśnieniem wszelkich wpływów rosyjskich, a przede wszystkim poprzednich rządów Donalda Tuska.

Nieoficjalnie: Kolejny czołowy polityk wyrzucony przez Putina gorące
Nieoficjalnie: Kolejny czołowy polityk wyrzucony przez Putina

„Putin zwalnia kolejnego wiceministra obrony z ekipy Szojgu z Ministerstwa Obrony” – poinformował portal Nexta we wpisie zamieszczonym w serwisie X.

„Musieliśmy wyciągnąć konsekwencje”. Jarosław Kaczyński dosadnie o zawieszeniu Krzysztofa Jurgiela polityka
„Musieliśmy wyciągnąć konsekwencje”. Jarosław Kaczyński dosadnie o zawieszeniu Krzysztofa Jurgiela

Jarosław Kaczyński w poniedziałek publicznie skomentował decyzję o zawieszeniu w prawach członka partii europosła PiS Krzysztofa Jurgiela.

Tyson Fury w ogniu krytyki po porażce. Legenda boksu nie zostawia na nim suchej nitki Wiadomości
Tyson Fury w ogniu krytyki po porażce. Legenda boksu nie zostawia na nim suchej nitki

– Fury boksował, jakby wygrał walkę – stwierdził poprzedni niekwestionowany mistrz wagi ciężkiej Lennox Lewis. – Żaden bokser nie może w trakcie oceniać i myśleć, że walkę wygrał – dodał.

Wniosek o areszt dla Benjamina Netanjahu. Jest odpowiedź Izraela Wiadomości
Wniosek o areszt dla Benjamina Netanjahu. Jest odpowiedź Izraela

Wniosek prokuratora Międzynarodowego Trybunały Karnego (MTK) o nakaz aresztowania dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta jest skandaliczny - ogłosił w poniedziałek szef izraelskiego MSZ Israel Kac. - Powołam specjalną grupę, która będzie walczyła z tą decyzją - dodał.

z ostatniej chwili
Dramat w Gnieźnie. „Biało od gradu” i „ulice jak rwące potoki” [WIDEO]

Zalane piwnice, mieszkania, szpital, budynki urzędów, zerwane dachy, ludzie uwięzieni w zalanych pojazdach – to skutki nawałnicy, jaka w poniedziałek przeszła przez Gniezno. Do tej pory strażacy odebrali ponad 200 zgłoszeń.

REKLAMA

Andrzej Duda na szczycie Trójmorza: Odnotowaliśmy najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie

– W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję – mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda Andrzej Duda na szczycie Trójmorza: Odnotowaliśmy najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie
Andrzej Duda / Marek Borawski / KPRP

Prezydent Duda uczestniczył w czwartek w Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza; wzięli w nim udział także m.in. gospodarz spotkania, prezydent Rumunii Klaus Iohannis i premier Chorwacji Andrej Plenković, oraz przedstawiciele instytucji finansowych oraz środowisk biznesowych z wielu krajów.

Forum Biznesu organizowane jest dzień po rozmowach prezydentów krajów Inicjatywy Trójmorza.

Podczas sesji otwierającej Forum polski prezydent podkreślał, że w ciągu ostatnich 15 lat region Trójmorza szczycił się najbardziej dynamicznym rozwojem gospodarczym ze wszystkich regionów Europy.

"Silnik napędowy tej części Europy"

"Zostaliśmy uznani za silnik napędowy tej części Europy i również doprowadzaliśmy do rozwoju Europy w tych trudnych czasach. Jeżeli chodzi o naszą rolę ekonomiczną, udowodniliśmy naszą kluczową rolę dla rozwoju biznesu w tym rejonie" - dodał.

Prezydent mówił, że "od swojego założenia w 2015 roku Inicjatywa miała na względzie dywersyfikację łańcuchów dostaw i bezpieczeństwo". Podkreślał, że pomimo wielu wyzwań o charakterze zarówno politycznym, jak i gospodarczym, Inicjatywa Trójmorza udowodniła swoją kluczową rolę w zapewnianiu korzystnych warunków dla funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw i stanowi dla nich obecnie "bezpieczną przystań”.

Bezpieczeństwo energetyczne

Stwierdził, że „ma gorzką satysfakcję” związaną z tym, że Polska i kraje regionu już wcześniej zwracały uwagę m.in. na kwestię bezpieczeństwa energetycznego. Przypominał słowa szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która mówiła, że należało słuchać głosu Polski i innych krajów bałtyckich oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które ostrzegały przed agresywną polityką Rosji.

Podkreślał, że dzięki głównym projektom Trójmorza, w tym gazociągowi Baltic Pipe, a także gazociągowi Polska-Litwa oraz interkonektorowi ze Słowacją "byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję".

W kontekście walki z tym kryzysem Duda podkreślał konieczność inwestowania w zieloną energię i odnawialne źródła. Ocenił, że nowe możliwości w tym zakresie stwarzają m.in. farmy wiatrowe na Bałtyku; stwierdził, że jest duży potencjał do współpracy w tej dziedzinie nie tylko pomiędzy państwami bałtyckimi.

"Nie ulega wątpliwości, że w naszym regionie istnieje też ogromny potencjał do rozwoju silnej gospodarki wodorowej. Między innymi dlatego w tym roku polska spółka Orlen zgłosiła nowy Projekt Priorytetowy Trójmorza, którego celem jest produkcja zielonego wodoru w swojej rafinerii na Litwie. Liczymy także na rozwój małych reaktorów modułowych w całym regionie, które – wraz z elektrowniami jądrowymi – znacząco zmienią schemat wytwarzania energii w naszej części Unii Europejskiej" – stwierdził.

Dziękował też Johnowi Kerry’emu, specjalnemu wysłannikowi prezydenta USA Joe Bidena ds. klimatu, za współpracę i wsparcie Stanów Zjednoczonych USA w tym zakresie.

Wyraził też nadzieję, że region Trójmorza stanie się globalnym centrum jeśli chodzi o rozwój technologii cyfrowych.

Prezydent podkreślał ponadto aspekt cyberbezpieczeństwa; wyraził zadowolenie z faktu, że Rumunia uczyniła z tego tematu jedną z wiodących kwestii podczas tegorocznych rozmów grupy.

Dołączenie Grecji do Trójmorza

Nawiązał też do decyzji o dołączeniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza. Jak podkreślił, razem z nią "jesteśmy grupą ponad 120 milionów ambitnych, przedsiębiorczych Europejczyków". "Nasze gospodarki wytwarzają prawie 14 proc. PKB Unii Europejskiej. Jednocześnie w ciągu ostatnich pięciu lat nasz średni wzrost PKB wyniósł 2,9 proc." – zauważył.

Mówił też o inwestycjach czynionych przez państwa Inicjatywy oraz o planowanych 91 priorytetowych projektach infrastrukturalnych i w dziedzinie cyfrowej. Wyraził nadzieję, że środowiska biznesowe włączą się aktywnie do tych inicjatyw .

Prezydent wskazał też na udział państw Trójmorza i jej przedsiębiorstw w przyszłej odbudowie Ukrainy ze zniszczeń spowodowanych wojną. Podkreślał doświadczenie państw regionu w odbudowie infrastruktury, wyraził nadzieję, że zostanie ono wykorzystane.

Po środowych obradach Inicjatywy Trójmorza prezydent Rumunii ogłosił, że Inicjatywa będzie liczyć już nie 12, ale 13 państw, jako, że dołącza do niej Grecja. Status państwa stowarzyszonego uzyskała Mołdawia, od roku ma go także Ukraina.

Inicjatywa Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza zrzeszała dotąd 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

W środę przywódcy krajów Trójmorza ustalili także w Bukareszcie, że inicjatywa będzie również skupiać się na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz bezpieczeństwem cyfrowym. (PAP)

z Bukaresztu Wiktoria Nicałek (PAP)Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe