Andrzej Duda na szczycie Trójmorza: Odnotowaliśmy najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie

– W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję – mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda Andrzej Duda na szczycie Trójmorza: Odnotowaliśmy najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie
Andrzej Duda / Marek Borawski / KPRP

Prezydent Duda uczestniczył w czwartek w Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza; wzięli w nim udział także m.in. gospodarz spotkania, prezydent Rumunii Klaus Iohannis i premier Chorwacji Andrej Plenković, oraz przedstawiciele instytucji finansowych oraz środowisk biznesowych z wielu krajów.

Forum Biznesu organizowane jest dzień po rozmowach prezydentów krajów Inicjatywy Trójmorza.

Podczas sesji otwierającej Forum polski prezydent podkreślał, że w ciągu ostatnich 15 lat region Trójmorza szczycił się najbardziej dynamicznym rozwojem gospodarczym ze wszystkich regionów Europy.

"Silnik napędowy tej części Europy"

"Zostaliśmy uznani za silnik napędowy tej części Europy i również doprowadzaliśmy do rozwoju Europy w tych trudnych czasach. Jeżeli chodzi o naszą rolę ekonomiczną, udowodniliśmy naszą kluczową rolę dla rozwoju biznesu w tym rejonie" - dodał.

Prezydent mówił, że "od swojego założenia w 2015 roku Inicjatywa miała na względzie dywersyfikację łańcuchów dostaw i bezpieczeństwo". Podkreślał, że pomimo wielu wyzwań o charakterze zarówno politycznym, jak i gospodarczym, Inicjatywa Trójmorza udowodniła swoją kluczową rolę w zapewnianiu korzystnych warunków dla funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw i stanowi dla nich obecnie "bezpieczną przystań”.

Bezpieczeństwo energetyczne

Stwierdził, że „ma gorzką satysfakcję” związaną z tym, że Polska i kraje regionu już wcześniej zwracały uwagę m.in. na kwestię bezpieczeństwa energetycznego. Przypominał słowa szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która mówiła, że należało słuchać głosu Polski i innych krajów bałtyckich oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które ostrzegały przed agresywną polityką Rosji.

Podkreślał, że dzięki głównym projektom Trójmorza, w tym gazociągowi Baltic Pipe, a także gazociągowi Polska-Litwa oraz interkonektorowi ze Słowacją "byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję".

W kontekście walki z tym kryzysem Duda podkreślał konieczność inwestowania w zieloną energię i odnawialne źródła. Ocenił, że nowe możliwości w tym zakresie stwarzają m.in. farmy wiatrowe na Bałtyku; stwierdził, że jest duży potencjał do współpracy w tej dziedzinie nie tylko pomiędzy państwami bałtyckimi.

"Nie ulega wątpliwości, że w naszym regionie istnieje też ogromny potencjał do rozwoju silnej gospodarki wodorowej. Między innymi dlatego w tym roku polska spółka Orlen zgłosiła nowy Projekt Priorytetowy Trójmorza, którego celem jest produkcja zielonego wodoru w swojej rafinerii na Litwie. Liczymy także na rozwój małych reaktorów modułowych w całym regionie, które – wraz z elektrowniami jądrowymi – znacząco zmienią schemat wytwarzania energii w naszej części Unii Europejskiej" – stwierdził.

Dziękował też Johnowi Kerry’emu, specjalnemu wysłannikowi prezydenta USA Joe Bidena ds. klimatu, za współpracę i wsparcie Stanów Zjednoczonych USA w tym zakresie.

Wyraził też nadzieję, że region Trójmorza stanie się globalnym centrum jeśli chodzi o rozwój technologii cyfrowych.

Prezydent podkreślał ponadto aspekt cyberbezpieczeństwa; wyraził zadowolenie z faktu, że Rumunia uczyniła z tego tematu jedną z wiodących kwestii podczas tegorocznych rozmów grupy.

Dołączenie Grecji do Trójmorza

Nawiązał też do decyzji o dołączeniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza. Jak podkreślił, razem z nią "jesteśmy grupą ponad 120 milionów ambitnych, przedsiębiorczych Europejczyków". "Nasze gospodarki wytwarzają prawie 14 proc. PKB Unii Europejskiej. Jednocześnie w ciągu ostatnich pięciu lat nasz średni wzrost PKB wyniósł 2,9 proc." – zauważył.

Mówił też o inwestycjach czynionych przez państwa Inicjatywy oraz o planowanych 91 priorytetowych projektach infrastrukturalnych i w dziedzinie cyfrowej. Wyraził nadzieję, że środowiska biznesowe włączą się aktywnie do tych inicjatyw .

Prezydent wskazał też na udział państw Trójmorza i jej przedsiębiorstw w przyszłej odbudowie Ukrainy ze zniszczeń spowodowanych wojną. Podkreślał doświadczenie państw regionu w odbudowie infrastruktury, wyraził nadzieję, że zostanie ono wykorzystane.

Po środowych obradach Inicjatywy Trójmorza prezydent Rumunii ogłosił, że Inicjatywa będzie liczyć już nie 12, ale 13 państw, jako, że dołącza do niej Grecja. Status państwa stowarzyszonego uzyskała Mołdawia, od roku ma go także Ukraina.

Inicjatywa Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza zrzeszała dotąd 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

W środę przywódcy krajów Trójmorza ustalili także w Bukareszcie, że inicjatywa będzie również skupiać się na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz bezpieczeństwem cyfrowym. (PAP)

z Bukaresztu Wiktoria Nicałek (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemcy uderzają w Polskę: Hańba! z ostatniej chwili
Niemcy uderzają w Polskę: "Hańba!"

Ulrich Lechte, niemiecki polityk partii FDP (Wolna Partia Demokratyczna) ostro skrytykował politykę Polski wobec Ukrainy w związku z kryzysem wokół ukraińskiego zboża.

Michał Probierz trenerem polskiej kadry. Zabrał głos ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Michał Probierz trenerem polskiej kadry. Zabrał głos ws. Lewandowskiego

Nowy trener piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz zapowiedział, że zarówno on osobiście, jak i cała drużyna będzie bardziej otwarta na ludzi i media. "Postaramy się, aby reprezentacja była bardziej lubiana, bardziej kochana przez społeczeństwo" - zaznaczył.

Ukraiński politolog porównał Andrzeja Dudę do... Miedwiediewa. Duda obraża naród ukraiński z ostatniej chwili
Ukraiński politolog porównał Andrzeja Dudę do... Miedwiediewa. "Duda obraża naród ukraiński"

Ukraiński politolog i publicysta Witalij Portnikow w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita" zaatakował Polskę za politykę dot. ukraińskiego zboża. Porównał również prezydenta Dudę do... Dmitrija Miedwiediewa.

Znany piosenkarz bardzo cierpi. Choroba odbiera mu sprawność z ostatniej chwili
Znany piosenkarz bardzo cierpi. Choroba odbiera mu sprawność

Sufjan Stevens to znany, amerykański piosenkarz i autor tekstów. W ostatnim czasie podzielił się w mediach społecznościowych dramatycznym wyznaniem. Okazuje się, że artysta z powodu poważnej choroby bardzo cierpi.

sprostowanie z ostatniej chwili
sprostowanie

sprostowanie

Warszawa: Autobus miejski wjechał w przystanek z ostatniej chwili
Warszawa: Autobus miejski wjechał w przystanek

Kierowca autobusu jadąc ul. Zdziarską w Warszawie najprawdopodobniej zasłabł i wjechał w przystanek. Mężczyzna został zabrany na badania do szpitala. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Film Agnieszki Holland uderza w polskie służby mundurowe. Premier zabrał głos z ostatniej chwili
Film Agnieszki Holland uderza w polskie służby mundurowe. Premier zabrał głos

– Najważniejsze zadania stojące przed nami to m.in powstrzymanie fali nielegalnej migracji z południa Europy i Bliskiego Wschodu i powstrzymanie tych, którzy plugawią polski mundur – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Sygnatariusz Porozumień Sierpniowych: W III Rzeszy Niemcy kręcili filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają Holland z ostatniej chwili
Sygnatariusz Porozumień Sierpniowych: W III Rzeszy Niemcy kręcili filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają Holland

Premiera uderzającego w Polską Straż Graniczną i w Polaków filmu w Polsce ma mieć miejsce 22 września, czego trudno nie rozpatrywać w kontekście wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć 15 października 2023 roku. Wygląda jednak na to, że efekt premiery może się „nieco” różnić od założeń.

Książę Harry w szoku. Takiego prezentu się nie spodziewał z ostatniej chwili
Książę Harry w szoku. Takiego prezentu się nie spodziewał

Książę Harry wraz ze swoją żoną Meghan Markle podróżował ostatnio po Europie. Para uczestniczyła m.in. w igrzyskach Invictus Games w Düsseldorfie. Pomimo narastającej atmosfery plotek i niedomówień małżeństwo wciąż cieszy się dużą popularnością.

W Nowym Jorku doszło jednak do spotkania Duda–Zełenski z ostatniej chwili
W Nowym Jorku doszło jednak do spotkania Duda–Zełenski

Jak podaje litewska telewizja publiczna LRT, w Nowym Jorku doszło do spotkania Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Zełenskim. Na spotkaniu obecny był również prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

REKLAMA

Andrzej Duda na szczycie Trójmorza: Odnotowaliśmy najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie

– W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję – mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda Andrzej Duda na szczycie Trójmorza: Odnotowaliśmy najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie
Andrzej Duda / Marek Borawski / KPRP

Prezydent Duda uczestniczył w czwartek w Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza; wzięli w nim udział także m.in. gospodarz spotkania, prezydent Rumunii Klaus Iohannis i premier Chorwacji Andrej Plenković, oraz przedstawiciele instytucji finansowych oraz środowisk biznesowych z wielu krajów.

Forum Biznesu organizowane jest dzień po rozmowach prezydentów krajów Inicjatywy Trójmorza.

Podczas sesji otwierającej Forum polski prezydent podkreślał, że w ciągu ostatnich 15 lat region Trójmorza szczycił się najbardziej dynamicznym rozwojem gospodarczym ze wszystkich regionów Europy.

"Silnik napędowy tej części Europy"

"Zostaliśmy uznani za silnik napędowy tej części Europy i również doprowadzaliśmy do rozwoju Europy w tych trudnych czasach. Jeżeli chodzi o naszą rolę ekonomiczną, udowodniliśmy naszą kluczową rolę dla rozwoju biznesu w tym rejonie" - dodał.

Prezydent mówił, że "od swojego założenia w 2015 roku Inicjatywa miała na względzie dywersyfikację łańcuchów dostaw i bezpieczeństwo". Podkreślał, że pomimo wielu wyzwań o charakterze zarówno politycznym, jak i gospodarczym, Inicjatywa Trójmorza udowodniła swoją kluczową rolę w zapewnianiu korzystnych warunków dla funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw i stanowi dla nich obecnie "bezpieczną przystań”.

Bezpieczeństwo energetyczne

Stwierdził, że „ma gorzką satysfakcję” związaną z tym, że Polska i kraje regionu już wcześniej zwracały uwagę m.in. na kwestię bezpieczeństwa energetycznego. Przypominał słowa szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która mówiła, że należało słuchać głosu Polski i innych krajów bałtyckich oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które ostrzegały przed agresywną polityką Rosji.

Podkreślał, że dzięki głównym projektom Trójmorza, w tym gazociągowi Baltic Pipe, a także gazociągowi Polska-Litwa oraz interkonektorowi ze Słowacją "byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję".

W kontekście walki z tym kryzysem Duda podkreślał konieczność inwestowania w zieloną energię i odnawialne źródła. Ocenił, że nowe możliwości w tym zakresie stwarzają m.in. farmy wiatrowe na Bałtyku; stwierdził, że jest duży potencjał do współpracy w tej dziedzinie nie tylko pomiędzy państwami bałtyckimi.

"Nie ulega wątpliwości, że w naszym regionie istnieje też ogromny potencjał do rozwoju silnej gospodarki wodorowej. Między innymi dlatego w tym roku polska spółka Orlen zgłosiła nowy Projekt Priorytetowy Trójmorza, którego celem jest produkcja zielonego wodoru w swojej rafinerii na Litwie. Liczymy także na rozwój małych reaktorów modułowych w całym regionie, które – wraz z elektrowniami jądrowymi – znacząco zmienią schemat wytwarzania energii w naszej części Unii Europejskiej" – stwierdził.

Dziękował też Johnowi Kerry’emu, specjalnemu wysłannikowi prezydenta USA Joe Bidena ds. klimatu, za współpracę i wsparcie Stanów Zjednoczonych USA w tym zakresie.

Wyraził też nadzieję, że region Trójmorza stanie się globalnym centrum jeśli chodzi o rozwój technologii cyfrowych.

Prezydent podkreślał ponadto aspekt cyberbezpieczeństwa; wyraził zadowolenie z faktu, że Rumunia uczyniła z tego tematu jedną z wiodących kwestii podczas tegorocznych rozmów grupy.

Dołączenie Grecji do Trójmorza

Nawiązał też do decyzji o dołączeniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza. Jak podkreślił, razem z nią "jesteśmy grupą ponad 120 milionów ambitnych, przedsiębiorczych Europejczyków". "Nasze gospodarki wytwarzają prawie 14 proc. PKB Unii Europejskiej. Jednocześnie w ciągu ostatnich pięciu lat nasz średni wzrost PKB wyniósł 2,9 proc." – zauważył.

Mówił też o inwestycjach czynionych przez państwa Inicjatywy oraz o planowanych 91 priorytetowych projektach infrastrukturalnych i w dziedzinie cyfrowej. Wyraził nadzieję, że środowiska biznesowe włączą się aktywnie do tych inicjatyw .

Prezydent wskazał też na udział państw Trójmorza i jej przedsiębiorstw w przyszłej odbudowie Ukrainy ze zniszczeń spowodowanych wojną. Podkreślał doświadczenie państw regionu w odbudowie infrastruktury, wyraził nadzieję, że zostanie ono wykorzystane.

Po środowych obradach Inicjatywy Trójmorza prezydent Rumunii ogłosił, że Inicjatywa będzie liczyć już nie 12, ale 13 państw, jako, że dołącza do niej Grecja. Status państwa stowarzyszonego uzyskała Mołdawia, od roku ma go także Ukraina.

Inicjatywa Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza zrzeszała dotąd 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

W środę przywódcy krajów Trójmorza ustalili także w Bukareszcie, że inicjatywa będzie również skupiać się na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz bezpieczeństwem cyfrowym. (PAP)

z Bukaresztu Wiktoria Nicałek (PAP)



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe