Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS

sondaż  Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS
sondaż / Pixabay.com

W porównaniu z sierpniem o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających te sytuację zwiększył się o 3 punkty procentowe.

W sierpniu o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku przekonanych było 48 proc. respondentów, a 34 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie wyraziło wówczas 18 proc.

Badanie CBOS

Jak podaje CBOS, zadowolenie z kierunku zmian w kraju częściej wyrażają starsi ankietowani, mieszkający na wsi, gorzej wykształceni, o niższych dochodach per capita oraz dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, a w dalszej kolejności – rolnicy i renciści. Natomiast stosunkowo najrzadziej zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju deklarują uczniowie i studenci oraz przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Wskazuje, że postrzeganie ogólnej sytuacji w Polsce zależne jest od orientacji światopoglądowej i preferencji politycznych badanych. Kierunek zmian dokonujących się w Polsce lepiej oceniają osoby częściej praktykujące religijnie, a biorąc pod uwagę poglądy polityczne – utożsamiający się z prawicą, zaś w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród zwolenników ugrupowań opozycyjnych dominuje niezadowolenie z ogólnej sytuacji w kraju. Opinie osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzających głosować są nieco bardziej podzielone, lecz również wśród nich przeważają głosy niezadowolenia.

25 proc. badanych (w stosunku do sierpnia wzrost o 1 punkt procentowy) prognozuje, że sytuacja poprawi się. 33 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 1 pkt. proc.). 26 proc. sądzi, że sytuacja pogorszy się (wzrost o 2 pkt. proc.). 16 proc. nie ma na ten temat zdania (spadek o 4 pkt. proc.).

CBOS podaje, że w stosunku do sierpnia oceny sytuacji politycznej w Polsce praktycznie nie zmieniły się.

20 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.) ocenia obecną sytuacje polityczną, jako dobrą. Przeciwnego zdania jest 47 proc. (tyle samo, co w sierpniu). W pierwszej połowie września oceniających ją, jako ani dobrą, ani złą było 29 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Zdania na ten temat nie miało 4 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Podobnie jak w przypadku ocen ogólnej sytuacji w kraju sytuację polityczną lepiej postrzegają starsi badani, mający co najmniej 55 lat, mieszkańcy wsi, respondenci gorzej wykształceni, o niższych dochodach przypadających na jedną osobę w gospodarstwie domowym, a także zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, rolnicy oraz renciści. Bardziej zadowolone z sytuacji politycznej są osoby częściej praktykujące religijnie, identyfikujące się z prawicą, a w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Zwolennicy ugrupowań opozycyjnych, osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzające głosować na ogół wyrażają niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

W pierwszej połowie września 20 proc. badanych przewidywało pogorszenie sytuacji politycznej (wzrost o 4 pkt. proc.). 20 proc. liczyło na poprawę (wzrost o 1 pkt. proc.). 40 proc. zakłada utrzymanie status quo (wzrost o 1 pkt. proc.). 20 proc. nie miało na ten temat zdania (spadek o 5 pkt. proc.).

CBOS podaje, że zbliżone do zarejestrowanych poprzednio pozostały opinie na temat poziomu życia respondentów i ich rodzin.

60. proc. oceniło, ze im i ich rodzinie żyje się dobrze (wzrost o 1 pkt. proc.), 34 proc. oceniło, że ani dobrze, ani źle (spadek o 1 pkt. proc.), 6 proc. oceniło, że źle (wzrost o 1 pkt. proc.).

60 proc. dobrze oceniła warunki materialne swoich gospodarstw domowych (wzrost o 3 pkt. proc. wobec sierpnia), 34 proc. oceniło je przeciętnie (spadek o 4 pkt. proc.), 7 proc. oceniło je źle (spadek o 2 pkt. proc.).

Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego częściej deklarują badani o wyższych dochodach per capita, respondenci lepiej wykształceni oraz młodsi ankietowani

W pierwszej połowie września 22 proc. badanych sądziło, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło lepiej (wzrost o 1 pkt. proc.), 51 proc. nie zakładało żadnych zmian (spadek o 2 pkt. proc.), 12 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu). Zdania nie miało 15 proc. (tyle samo co w sierpniu).

20 proc. badanych sądziło, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych poprawią się (tyle samo co w sierpniu), 68 proc. nie zakładało żadnych zmian (wzrost o 3 pkt. proc.), 13 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu)..

Badanie zrealizowano od 4 do 14 września 2023 r. na próbie liczącej 1073 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 62,7 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,4 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 13,9 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. (PAP)

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ekspert: Prokuratora Krajowego można odwołać wyłącznie za zgodą Prezydenta, demokratyczna większość chce go pominąć Wiadomości
Ekspert: Prokuratora Krajowego można odwołać wyłącznie za zgodą Prezydenta, "demokratyczna" większość chce go pominąć

Skoro nie wiecie Państwo jakiego rodzaju czeka nas prawnicza jazda bez trzymanki, to proszę przeczytać ten wątek. Będzie bowiem o Prokuratorze Krajowym, którego - zgodnie z obowiązującą ustawą - odwołać można wyłącznie za zgodą Prezydenta. Jednak dla „demokratycznej” większości to żaden problem. Zwyczajnie Prezydenta sobie pominą.

Znany bloger piwny postanowił przekonać Polaków do centralizacji Europy, chyba mu się nie udało [VIDEO] z ostatniej chwili
Znany bloger piwny postanowił przekonać Polaków do centralizacji Europy, chyba mu się nie udało [VIDEO]

Znany bloger Tomasz Kopyra, tym razem postanowił nagrać film nie o piwie, ale o... centralizacji Europy. Takiej odpowiedzi mógł się nie spodziewać.

Podejrzany o zabójstwo niemieckiego turysty złożył przysięgę Państwu Islamskiemu, jest pochodzenia irańskiego z ostatniej chwili
Podejrzany o zabójstwo niemieckiego turysty złożył przysięgę Państwu Islamskiemu, jest pochodzenia irańskiego

Podejrzany o sobotnie zabójstwo niemieckiego turysty i zranienie dwóch innych osób złożył przysięgę na wierność Państwu Islamskiemu (PI) - poinformował prowadzący sprawę prokurator.

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Dobry wynik Polaków z ostatniej chwili
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Dobry wynik Polaków

Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek zajęli trzecie miejsce w drużynowej rywalizacji sprinterów podczas zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w norweskim Stavanger. Polki w tej samej konkurencji były czwarte.

Tragedia w Wielkopolsce. Pod mężczyzną załamał się lód z ostatniej chwili
Tragedia w Wielkopolsce. Pod mężczyzną załamał się lód

40-letni mieszkaniec gminy Chocz w powiecie pleszewskim utopił się w stawie; wszedł na lód w odległości czterech metrów od brzegu – powiedział w niedzielę PAP oficer prasowy pleszewskiej straży pożarnej st. kpt. Paweł Mimier.

Nie żyje wieloletni pracownik Radia Gdańsk z ostatniej chwili
Nie żyje wieloletni pracownik Radia Gdańsk

Nie żyje wieloletni współpracownik Radia Gdańsk - Marek Iwanowski. W ostatnim czasie przechodził rehabilitację po poważnym wypadku, w którym doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego. .

Pentagon: Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym z ostatniej chwili
Pentagon: Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym

Pentagon potwierdził, że doszło do incydentu na Morzu Czerwonym.

Zaginęła 15-letnia Oliwia. Rodzina prosi o pomoc z ostatniej chwili
Zaginęła 15-letnia Oliwia. Rodzina prosi o pomoc

Na Facebooku pojawił się post z apelem do internautów. Zaginęła 15-letnia Oliwia Mikołajczyk z Turka w woj. wielkopolskim. Opublikowano zdjęcia nastolatki wraz z jej cechami charakterystycznymi.

Niech pan ten obłęd z oczu zdejmie. Sprzeczka na antenie TVN24 z ostatniej chwili
"Niech pan ten obłęd z oczu zdejmie". Sprzeczka na antenie TVN24

W programie "Kawa na ławę" na antenie TVN24. doszło do przepychanki słownej. Zarzewiem konfliktu okazał się fakt, że politycy KO oraz Polski 2050 przygotowali projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, który proponuje m.in. przywrócenie obliga giełdowego, a także liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych.

Postrzelił dwóch policjantów. Jest decyzja ws. Maksymiliana F. z ostatniej chwili
Postrzelił dwóch policjantów. Jest decyzja ws. Maksymiliana F.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa, ucieczki podejrzanego, grożącą mu surową karę oraz uzasadnioną obawę ponownego popełnienia przez podejrzanego przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec Maksymiliana F. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - przekazał PAP prokurator Karol Borchólski z Prokuratury Regionalnej.

REKLAMA

Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS

sondaż  Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS
sondaż / Pixabay.com

W porównaniu z sierpniem o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających te sytuację zwiększył się o 3 punkty procentowe.

W sierpniu o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku przekonanych było 48 proc. respondentów, a 34 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie wyraziło wówczas 18 proc.

Badanie CBOS

Jak podaje CBOS, zadowolenie z kierunku zmian w kraju częściej wyrażają starsi ankietowani, mieszkający na wsi, gorzej wykształceni, o niższych dochodach per capita oraz dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, a w dalszej kolejności – rolnicy i renciści. Natomiast stosunkowo najrzadziej zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju deklarują uczniowie i studenci oraz przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Wskazuje, że postrzeganie ogólnej sytuacji w Polsce zależne jest od orientacji światopoglądowej i preferencji politycznych badanych. Kierunek zmian dokonujących się w Polsce lepiej oceniają osoby częściej praktykujące religijnie, a biorąc pod uwagę poglądy polityczne – utożsamiający się z prawicą, zaś w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród zwolenników ugrupowań opozycyjnych dominuje niezadowolenie z ogólnej sytuacji w kraju. Opinie osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzających głosować są nieco bardziej podzielone, lecz również wśród nich przeważają głosy niezadowolenia.

25 proc. badanych (w stosunku do sierpnia wzrost o 1 punkt procentowy) prognozuje, że sytuacja poprawi się. 33 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 1 pkt. proc.). 26 proc. sądzi, że sytuacja pogorszy się (wzrost o 2 pkt. proc.). 16 proc. nie ma na ten temat zdania (spadek o 4 pkt. proc.).

CBOS podaje, że w stosunku do sierpnia oceny sytuacji politycznej w Polsce praktycznie nie zmieniły się.

20 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.) ocenia obecną sytuacje polityczną, jako dobrą. Przeciwnego zdania jest 47 proc. (tyle samo, co w sierpniu). W pierwszej połowie września oceniających ją, jako ani dobrą, ani złą było 29 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Zdania na ten temat nie miało 4 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Podobnie jak w przypadku ocen ogólnej sytuacji w kraju sytuację polityczną lepiej postrzegają starsi badani, mający co najmniej 55 lat, mieszkańcy wsi, respondenci gorzej wykształceni, o niższych dochodach przypadających na jedną osobę w gospodarstwie domowym, a także zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, rolnicy oraz renciści. Bardziej zadowolone z sytuacji politycznej są osoby częściej praktykujące religijnie, identyfikujące się z prawicą, a w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Zwolennicy ugrupowań opozycyjnych, osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzające głosować na ogół wyrażają niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

W pierwszej połowie września 20 proc. badanych przewidywało pogorszenie sytuacji politycznej (wzrost o 4 pkt. proc.). 20 proc. liczyło na poprawę (wzrost o 1 pkt. proc.). 40 proc. zakłada utrzymanie status quo (wzrost o 1 pkt. proc.). 20 proc. nie miało na ten temat zdania (spadek o 5 pkt. proc.).

CBOS podaje, że zbliżone do zarejestrowanych poprzednio pozostały opinie na temat poziomu życia respondentów i ich rodzin.

60. proc. oceniło, ze im i ich rodzinie żyje się dobrze (wzrost o 1 pkt. proc.), 34 proc. oceniło, że ani dobrze, ani źle (spadek o 1 pkt. proc.), 6 proc. oceniło, że źle (wzrost o 1 pkt. proc.).

60 proc. dobrze oceniła warunki materialne swoich gospodarstw domowych (wzrost o 3 pkt. proc. wobec sierpnia), 34 proc. oceniło je przeciętnie (spadek o 4 pkt. proc.), 7 proc. oceniło je źle (spadek o 2 pkt. proc.).

Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego częściej deklarują badani o wyższych dochodach per capita, respondenci lepiej wykształceni oraz młodsi ankietowani

W pierwszej połowie września 22 proc. badanych sądziło, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło lepiej (wzrost o 1 pkt. proc.), 51 proc. nie zakładało żadnych zmian (spadek o 2 pkt. proc.), 12 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu). Zdania nie miało 15 proc. (tyle samo co w sierpniu).

20 proc. badanych sądziło, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych poprawią się (tyle samo co w sierpniu), 68 proc. nie zakładało żadnych zmian (wzrost o 3 pkt. proc.), 13 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu)..

Badanie zrealizowano od 4 do 14 września 2023 r. na próbie liczącej 1073 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 62,7 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,4 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 13,9 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. (PAP)

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe