Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS

sondaż  Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS
sondaż / Pixabay.com

W porównaniu z sierpniem o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających te sytuację zwiększył się o 3 punkty procentowe.

W sierpniu o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku przekonanych było 48 proc. respondentów, a 34 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie wyraziło wówczas 18 proc.

Badanie CBOS

Jak podaje CBOS, zadowolenie z kierunku zmian w kraju częściej wyrażają starsi ankietowani, mieszkający na wsi, gorzej wykształceni, o niższych dochodach per capita oraz dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, a w dalszej kolejności – rolnicy i renciści. Natomiast stosunkowo najrzadziej zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju deklarują uczniowie i studenci oraz przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Wskazuje, że postrzeganie ogólnej sytuacji w Polsce zależne jest od orientacji światopoglądowej i preferencji politycznych badanych. Kierunek zmian dokonujących się w Polsce lepiej oceniają osoby częściej praktykujące religijnie, a biorąc pod uwagę poglądy polityczne – utożsamiający się z prawicą, zaś w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród zwolenników ugrupowań opozycyjnych dominuje niezadowolenie z ogólnej sytuacji w kraju. Opinie osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzających głosować są nieco bardziej podzielone, lecz również wśród nich przeważają głosy niezadowolenia.

25 proc. badanych (w stosunku do sierpnia wzrost o 1 punkt procentowy) prognozuje, że sytuacja poprawi się. 33 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 1 pkt. proc.). 26 proc. sądzi, że sytuacja pogorszy się (wzrost o 2 pkt. proc.). 16 proc. nie ma na ten temat zdania (spadek o 4 pkt. proc.).

CBOS podaje, że w stosunku do sierpnia oceny sytuacji politycznej w Polsce praktycznie nie zmieniły się.

20 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.) ocenia obecną sytuacje polityczną, jako dobrą. Przeciwnego zdania jest 47 proc. (tyle samo, co w sierpniu). W pierwszej połowie września oceniających ją, jako ani dobrą, ani złą było 29 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Zdania na ten temat nie miało 4 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Podobnie jak w przypadku ocen ogólnej sytuacji w kraju sytuację polityczną lepiej postrzegają starsi badani, mający co najmniej 55 lat, mieszkańcy wsi, respondenci gorzej wykształceni, o niższych dochodach przypadających na jedną osobę w gospodarstwie domowym, a także zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, rolnicy oraz renciści. Bardziej zadowolone z sytuacji politycznej są osoby częściej praktykujące religijnie, identyfikujące się z prawicą, a w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Zwolennicy ugrupowań opozycyjnych, osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzające głosować na ogół wyrażają niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

W pierwszej połowie września 20 proc. badanych przewidywało pogorszenie sytuacji politycznej (wzrost o 4 pkt. proc.). 20 proc. liczyło na poprawę (wzrost o 1 pkt. proc.). 40 proc. zakłada utrzymanie status quo (wzrost o 1 pkt. proc.). 20 proc. nie miało na ten temat zdania (spadek o 5 pkt. proc.).

CBOS podaje, że zbliżone do zarejestrowanych poprzednio pozostały opinie na temat poziomu życia respondentów i ich rodzin.

60. proc. oceniło, ze im i ich rodzinie żyje się dobrze (wzrost o 1 pkt. proc.), 34 proc. oceniło, że ani dobrze, ani źle (spadek o 1 pkt. proc.), 6 proc. oceniło, że źle (wzrost o 1 pkt. proc.).

60 proc. dobrze oceniła warunki materialne swoich gospodarstw domowych (wzrost o 3 pkt. proc. wobec sierpnia), 34 proc. oceniło je przeciętnie (spadek o 4 pkt. proc.), 7 proc. oceniło je źle (spadek o 2 pkt. proc.).

Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego częściej deklarują badani o wyższych dochodach per capita, respondenci lepiej wykształceni oraz młodsi ankietowani

W pierwszej połowie września 22 proc. badanych sądziło, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło lepiej (wzrost o 1 pkt. proc.), 51 proc. nie zakładało żadnych zmian (spadek o 2 pkt. proc.), 12 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu). Zdania nie miało 15 proc. (tyle samo co w sierpniu).

20 proc. badanych sądziło, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych poprawią się (tyle samo co w sierpniu), 68 proc. nie zakładało żadnych zmian (wzrost o 3 pkt. proc.), 13 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu)..

Badanie zrealizowano od 4 do 14 września 2023 r. na próbie liczącej 1073 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 62,7 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,4 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 13,9 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. (PAP)

 


 

POLECANE
Młodzi polscy matematycy czwarci na świecie i pierwsi w Europie gorące
Młodzi polscy matematycy czwarci na świecie i pierwsi w Europie

Polska najlepsza z matematyki w Europie w erze AI! Drużyna młodych Polaków osiągnęła dziś według naszych obliczeń na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej wynik najlepszy od co najmniej 20 lat.

Legendarny gitarzysta Maanamu nie żyje. Miał 71 lat z ostatniej chwili
Legendarny gitarzysta Maanamu nie żyje. Miał 71 lat

Nie mogę i nie chcę w to wierzyć. Na razie mogę napisać tylko, że mój przyjaciel, moja rodzina 'Placho' Ryszard Olesiński nie żyje" - napisała w mediach społecznościowych Karolina Leszko - wokalistka, która współpracowała z muzykiem.

200 imigrantów przypłynęło w nocy do Grecji. Nie jesteśmy hotelem, zaczynamy deportację pilne
200 imigrantów przypłynęło w nocy do Grecji. "Nie jesteśmy hotelem, zaczynamy deportację"

"Grecja zatrzymała prawie 200 migrantów, którzy przybyli drogą morską z Afryki Północnej" - poinformował w sobotę minister ds. migracji i azylu Thanos Plewris. „Nie mają prawa do ubiegania się o azyl, nie zostaną zabrani do ośrodków recepcyjnych, ale pozostaną zatrzymani przez policję do czasu rozpoczęcia procesu ich deportacji” - dodał polityk.

Nowy pomysł Nowackiej. Przedszkola zamiast nauczycieli zatrudnią osoby o kompetencjach pracy z dziećmi pilne
Nowy pomysł Nowackiej. Przedszkola zamiast nauczycieli zatrudnią osoby o "kompetencjach pracy z dziećmi"

W mediach zrobiło się głośno o nowej inicjatywie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chodzi o projekt ustawy przyjęty w lipcu przez Radę Ministrów, który przewiduje, że w przedszkolach będą mogły pracować osoby niebędące nauczycielami, ale posiadające "kompetencje do pracy z dziećmi".

Wjechał samochodem w tłum ludzi. Ranni w stanie krytycznym Wiadomości
Wjechał samochodem w tłum ludzi. Ranni w stanie krytycznym

W nocy z 18 na 19 lipca 2025 r. kierowca samochodu z niejasnych przyczyn wjechał w grupę osób zgromadzonych na bulwarze Santa Monica w Los Angeles. Jak poinformowała straż pożarna, aż 31 osób zostało rannych, a stan co najmniej siedmiu z nich określany jest jako krytyczny.

Tȟašúŋke Witkó: Raport z oblężonej twierdzy, czyli Donald musi odejść tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Raport z oblężonej twierdzy, czyli "Donald musi odejść"

Czy ktokolwiek z moich wspaniałych Czytelników próbował zwięźle nakreślić, jak przedstawiała się sytuacja Polski na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca roku Pańskiego 2025?

Reporter TV Republika fizycznie zaatakowany na proimigranckiej demonstracji. Jest nagranie z ostatniej chwili
Reporter TV Republika fizycznie zaatakowany na proimigranckiej demonstracji. Jest nagranie

Dziś w Warszawie odbyła się manifestacja przeciw nielegalnej imigracji. Podczas kontrmanifestacji środowisk lewicowych i skrajnie lewicowych, doszło do agresywnego ataku na dziennikarza Telewizji Republika.

Decyzja ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. Opublikowano postanowienie Marszałka Sejmu z ostatniej chwili
Decyzja ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. Opublikowano postanowienie Marszałka Sejmu

W Monitorze Polskim opublikowano w sobotę postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego.

Fala samobójstw wśród izraelskich żołnierzy. Co dwa dni weteran wojenny odbiera sobie życie pilne
Fala samobójstw wśród izraelskich żołnierzy. Co dwa dni weteran wojenny odbiera sobie życie

Izraelskie wojsko zauważa nagły wzrost liczby samobójstw wśród swoich żołnierzy; w ciągu ostatnich dwóch tygodni zanotowano aż 10 takich przypadków — przekazał w piątek w radiu Kan Bet były żołnierz i działacz na rzecz weteranów, Cachi Atedgi.

Siemoniak uderza w PiS ws. przestępstw imigrantów. Internauci ripostują: To manipulacja pilne
Siemoniak uderza w PiS ws. przestępstw imigrantów. Internauci ripostują: To manipulacja

Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na dane historyczne przestępstw popełnianych przez cudzoziemców i uderzył w poprzedników: „Ważne dane o rządach PiS. Najwięcej zabójstw (w okresie 2010-2025), o które byli podejrzani cudzoziemcy było w 2021". "To jest manipulacja danymi" - ripostują dziennikarze, politycy i internauci.

REKLAMA

Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS

sondaż  Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS
sondaż / Pixabay.com

W porównaniu z sierpniem o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających te sytuację zwiększył się o 3 punkty procentowe.

W sierpniu o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku przekonanych było 48 proc. respondentów, a 34 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie wyraziło wówczas 18 proc.

Badanie CBOS

Jak podaje CBOS, zadowolenie z kierunku zmian w kraju częściej wyrażają starsi ankietowani, mieszkający na wsi, gorzej wykształceni, o niższych dochodach per capita oraz dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, a w dalszej kolejności – rolnicy i renciści. Natomiast stosunkowo najrzadziej zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju deklarują uczniowie i studenci oraz przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Wskazuje, że postrzeganie ogólnej sytuacji w Polsce zależne jest od orientacji światopoglądowej i preferencji politycznych badanych. Kierunek zmian dokonujących się w Polsce lepiej oceniają osoby częściej praktykujące religijnie, a biorąc pod uwagę poglądy polityczne – utożsamiający się z prawicą, zaś w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród zwolenników ugrupowań opozycyjnych dominuje niezadowolenie z ogólnej sytuacji w kraju. Opinie osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzających głosować są nieco bardziej podzielone, lecz również wśród nich przeważają głosy niezadowolenia.

25 proc. badanych (w stosunku do sierpnia wzrost o 1 punkt procentowy) prognozuje, że sytuacja poprawi się. 33 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 1 pkt. proc.). 26 proc. sądzi, że sytuacja pogorszy się (wzrost o 2 pkt. proc.). 16 proc. nie ma na ten temat zdania (spadek o 4 pkt. proc.).

CBOS podaje, że w stosunku do sierpnia oceny sytuacji politycznej w Polsce praktycznie nie zmieniły się.

20 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.) ocenia obecną sytuacje polityczną, jako dobrą. Przeciwnego zdania jest 47 proc. (tyle samo, co w sierpniu). W pierwszej połowie września oceniających ją, jako ani dobrą, ani złą było 29 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Zdania na ten temat nie miało 4 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Podobnie jak w przypadku ocen ogólnej sytuacji w kraju sytuację polityczną lepiej postrzegają starsi badani, mający co najmniej 55 lat, mieszkańcy wsi, respondenci gorzej wykształceni, o niższych dochodach przypadających na jedną osobę w gospodarstwie domowym, a także zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, rolnicy oraz renciści. Bardziej zadowolone z sytuacji politycznej są osoby częściej praktykujące religijnie, identyfikujące się z prawicą, a w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Zwolennicy ugrupowań opozycyjnych, osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzające głosować na ogół wyrażają niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

W pierwszej połowie września 20 proc. badanych przewidywało pogorszenie sytuacji politycznej (wzrost o 4 pkt. proc.). 20 proc. liczyło na poprawę (wzrost o 1 pkt. proc.). 40 proc. zakłada utrzymanie status quo (wzrost o 1 pkt. proc.). 20 proc. nie miało na ten temat zdania (spadek o 5 pkt. proc.).

CBOS podaje, że zbliżone do zarejestrowanych poprzednio pozostały opinie na temat poziomu życia respondentów i ich rodzin.

60. proc. oceniło, ze im i ich rodzinie żyje się dobrze (wzrost o 1 pkt. proc.), 34 proc. oceniło, że ani dobrze, ani źle (spadek o 1 pkt. proc.), 6 proc. oceniło, że źle (wzrost o 1 pkt. proc.).

60 proc. dobrze oceniła warunki materialne swoich gospodarstw domowych (wzrost o 3 pkt. proc. wobec sierpnia), 34 proc. oceniło je przeciętnie (spadek o 4 pkt. proc.), 7 proc. oceniło je źle (spadek o 2 pkt. proc.).

Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego częściej deklarują badani o wyższych dochodach per capita, respondenci lepiej wykształceni oraz młodsi ankietowani

W pierwszej połowie września 22 proc. badanych sądziło, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło lepiej (wzrost o 1 pkt. proc.), 51 proc. nie zakładało żadnych zmian (spadek o 2 pkt. proc.), 12 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu). Zdania nie miało 15 proc. (tyle samo co w sierpniu).

20 proc. badanych sądziło, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych poprawią się (tyle samo co w sierpniu), 68 proc. nie zakładało żadnych zmian (wzrost o 3 pkt. proc.), 13 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu)..

Badanie zrealizowano od 4 do 14 września 2023 r. na próbie liczącej 1073 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 62,7 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,4 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 13,9 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. (PAP)

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe