Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS

sondaż  Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS
sondaż / Pixabay.com

W porównaniu z sierpniem o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających te sytuację zwiększył się o 3 punkty procentowe.

W sierpniu o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku przekonanych było 48 proc. respondentów, a 34 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie wyraziło wówczas 18 proc.

Badanie CBOS

Jak podaje CBOS, zadowolenie z kierunku zmian w kraju częściej wyrażają starsi ankietowani, mieszkający na wsi, gorzej wykształceni, o niższych dochodach per capita oraz dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, a w dalszej kolejności – rolnicy i renciści. Natomiast stosunkowo najrzadziej zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju deklarują uczniowie i studenci oraz przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Wskazuje, że postrzeganie ogólnej sytuacji w Polsce zależne jest od orientacji światopoglądowej i preferencji politycznych badanych. Kierunek zmian dokonujących się w Polsce lepiej oceniają osoby częściej praktykujące religijnie, a biorąc pod uwagę poglądy polityczne – utożsamiający się z prawicą, zaś w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród zwolenników ugrupowań opozycyjnych dominuje niezadowolenie z ogólnej sytuacji w kraju. Opinie osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzających głosować są nieco bardziej podzielone, lecz również wśród nich przeważają głosy niezadowolenia.

25 proc. badanych (w stosunku do sierpnia wzrost o 1 punkt procentowy) prognozuje, że sytuacja poprawi się. 33 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 1 pkt. proc.). 26 proc. sądzi, że sytuacja pogorszy się (wzrost o 2 pkt. proc.). 16 proc. nie ma na ten temat zdania (spadek o 4 pkt. proc.).

CBOS podaje, że w stosunku do sierpnia oceny sytuacji politycznej w Polsce praktycznie nie zmieniły się.

20 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.) ocenia obecną sytuacje polityczną, jako dobrą. Przeciwnego zdania jest 47 proc. (tyle samo, co w sierpniu). W pierwszej połowie września oceniających ją, jako ani dobrą, ani złą było 29 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Zdania na ten temat nie miało 4 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Podobnie jak w przypadku ocen ogólnej sytuacji w kraju sytuację polityczną lepiej postrzegają starsi badani, mający co najmniej 55 lat, mieszkańcy wsi, respondenci gorzej wykształceni, o niższych dochodach przypadających na jedną osobę w gospodarstwie domowym, a także zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, rolnicy oraz renciści. Bardziej zadowolone z sytuacji politycznej są osoby częściej praktykujące religijnie, identyfikujące się z prawicą, a w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Zwolennicy ugrupowań opozycyjnych, osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzające głosować na ogół wyrażają niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

W pierwszej połowie września 20 proc. badanych przewidywało pogorszenie sytuacji politycznej (wzrost o 4 pkt. proc.). 20 proc. liczyło na poprawę (wzrost o 1 pkt. proc.). 40 proc. zakłada utrzymanie status quo (wzrost o 1 pkt. proc.). 20 proc. nie miało na ten temat zdania (spadek o 5 pkt. proc.).

CBOS podaje, że zbliżone do zarejestrowanych poprzednio pozostały opinie na temat poziomu życia respondentów i ich rodzin.

60. proc. oceniło, ze im i ich rodzinie żyje się dobrze (wzrost o 1 pkt. proc.), 34 proc. oceniło, że ani dobrze, ani źle (spadek o 1 pkt. proc.), 6 proc. oceniło, że źle (wzrost o 1 pkt. proc.).

60 proc. dobrze oceniła warunki materialne swoich gospodarstw domowych (wzrost o 3 pkt. proc. wobec sierpnia), 34 proc. oceniło je przeciętnie (spadek o 4 pkt. proc.), 7 proc. oceniło je źle (spadek o 2 pkt. proc.).

Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego częściej deklarują badani o wyższych dochodach per capita, respondenci lepiej wykształceni oraz młodsi ankietowani

W pierwszej połowie września 22 proc. badanych sądziło, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło lepiej (wzrost o 1 pkt. proc.), 51 proc. nie zakładało żadnych zmian (spadek o 2 pkt. proc.), 12 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu). Zdania nie miało 15 proc. (tyle samo co w sierpniu).

20 proc. badanych sądziło, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych poprawią się (tyle samo co w sierpniu), 68 proc. nie zakładało żadnych zmian (wzrost o 3 pkt. proc.), 13 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu)..

Badanie zrealizowano od 4 do 14 września 2023 r. na próbie liczącej 1073 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 62,7 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,4 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 13,9 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. (PAP)

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Pierwszy transport Polaków do niemieckiego piekła. Anatomia kłamstw Wiadomości
Tadeusz Płużański: Pierwszy transport Polaków do niemieckiego piekła. Anatomia kłamstw

14 czerwca to Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz w 1940 r. Niestety, media albo przemilczają, albo zakłamują historie niemieckich katów i polskich ofiar Auschwitz, Ravensbruck i innych miejsc zagłady.

[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Jednym dobrze w lochu, innym nie z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Jednym dobrze w lochu, innym nie

Czego, Czytelniku, Czytelniczko, chcesz od Polski? Ostatnie dekady przyniosły nam uproszczenie tego, zdawałoby się, zawiłego zagadnienia. Albo chcesz, aby władza, której sprzyjasz, z zasady nie miała poczucia honoru i zwykłej przyzwoitości. Wtedy, konsekwentnie, popierasz ją we wszelkich działaniach zmierzających do upokorzenia, prześladowania i wyszydzenia politycznych rywali. Kiedy rządy nad krajem przejmuje władza, której nie sprzyjasz, przeczekujesz jej rządy, pokrzykując o obcej okupacji, agenturze i zdradzie. Albo chcesz, aby władza, tak „twoja”, jak i ta „obca”, przestrzegała licznych pisanych i niepisanych reguł cywilizacji, do której człowiek po cichu tęskni.

Twardy Polak. Więzień Auschwitz i UB Wiadomości
Twardy Polak. Więzień Auschwitz i UB

W dniu 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do KL do Auschwitz pierwszy masowy transport polskich więźniów politycznych. Do nowo powstałego obozu zagłady trafiło 728 Polaków, m.in. członkowie niepodległościowej konspiracji oraz aresztowani w obławach i łapankach.

Padł pierwszy gol podczas Euro 2024 z ostatniej chwili
Padł pierwszy gol podczas Euro 2024

O godzinie 21.03 francuski sędzia Clement Turpin rozpoczął w Monachium mecz inaugurujący 17. edycję piłkarskich mistrzostw Europy. Na Football Arena Munich rywalizują reprezentacje Niemiec i Szkocji.

Niepokojące doniesienia: Niemiecki radiowóz przywiózł rodzinę migrantów? Wiadomości
Niepokojące doniesienia: Niemiecki radiowóz przywiózł rodzinę migrantów?

Portal Chojna24.pl opierając się na doniesieniach czytelnika poinformował ,że radiowóz niemieckiej policji przekroczył przejście graniczne w Osinowie Dolnym i po polskiej stronie pozostawił rodzinę migrantów z Bliskiego Wschodu.

Poważne ostrzeżenie: Rosja chce wpłynąć na wynik wyborów Wiadomości
Poważne ostrzeżenie: Rosja chce wpłynąć na wynik wyborów

Prorosyjscy aktorzy spiskują, aby wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w Mołdawii jesienią 2024 r. – ostrzegają we wspólnym oświadczeniu rządy USA, Wielka Brytania i Kanada.

Proszę o zaprzestanie spekulacji. Dorota Gawryluk wydała oświadczenie z ostatniej chwili
"Proszę o zaprzestanie spekulacji". Dorota Gawryluk wydała oświadczenie

Nie uczestniczę w rozmowach z żadną partią polityczną na temat kandydowania na jakiekolwiek stanowiska - podkreśliła w oświadczeniu dziennikarka Polsatu Dorota Gawryluk. Nawiązała w ten sposób m.in. do jednego z sondaży, w którym została wzięta pod uwagę jako potencjalna kandydatka na prezydenta.

Sprawa Iwony Wieczorek. Policja wydała pilny komunikat z ostatniej chwili
Sprawa Iwony Wieczorek. Policja wydała pilny komunikat

Sprawa Iwony Wieczorek nawet po latach budzi wiele emocji i wątpliwości. W sprawie pojawiły się nowe sensacyjne doniesienia. Przekazała je stołeczna policja.

Rząd stawia na Modlin... Ministerstwo zatwierdziło Plan Generalny Wiadomości
Rząd stawia na Modlin... Ministerstwo zatwierdziło Plan Generalny

Zatwierdzono Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022–2045, w zakresie zgodności z polityką transportową kraju - poinformował resort infrastruktury. Dodano, że dzięki dokumentowi lotnisko w Modlinie ma szansę się rozwinąć. W planie jest m.in. budowa nowej drogi startowej.

Stoltenberg: Te działania wzmocnią nasze wsparcie dla Ukrainy z ostatniej chwili
Stoltenberg: Te działania wzmocnią nasze wsparcie dla Ukrainy

NATO będzie odgrywać większą rolę w koordynacji pomocy wojskowej dla Ukrainy - to decyzja podjęta na zakończonym w piątek spotkaniu ministrów obrony państwa Sojuszu w Brukseli, o której poinformował na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

REKLAMA

Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS

sondaż  Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS
sondaż / Pixabay.com

W porównaniu z sierpniem o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających te sytuację zwiększył się o 3 punkty procentowe.

W sierpniu o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku przekonanych było 48 proc. respondentów, a 34 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie wyraziło wówczas 18 proc.

Badanie CBOS

Jak podaje CBOS, zadowolenie z kierunku zmian w kraju częściej wyrażają starsi ankietowani, mieszkający na wsi, gorzej wykształceni, o niższych dochodach per capita oraz dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, a w dalszej kolejności – rolnicy i renciści. Natomiast stosunkowo najrzadziej zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju deklarują uczniowie i studenci oraz przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Wskazuje, że postrzeganie ogólnej sytuacji w Polsce zależne jest od orientacji światopoglądowej i preferencji politycznych badanych. Kierunek zmian dokonujących się w Polsce lepiej oceniają osoby częściej praktykujące religijnie, a biorąc pod uwagę poglądy polityczne – utożsamiający się z prawicą, zaś w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród zwolenników ugrupowań opozycyjnych dominuje niezadowolenie z ogólnej sytuacji w kraju. Opinie osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzających głosować są nieco bardziej podzielone, lecz również wśród nich przeważają głosy niezadowolenia.

25 proc. badanych (w stosunku do sierpnia wzrost o 1 punkt procentowy) prognozuje, że sytuacja poprawi się. 33 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 1 pkt. proc.). 26 proc. sądzi, że sytuacja pogorszy się (wzrost o 2 pkt. proc.). 16 proc. nie ma na ten temat zdania (spadek o 4 pkt. proc.).

CBOS podaje, że w stosunku do sierpnia oceny sytuacji politycznej w Polsce praktycznie nie zmieniły się.

20 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.) ocenia obecną sytuacje polityczną, jako dobrą. Przeciwnego zdania jest 47 proc. (tyle samo, co w sierpniu). W pierwszej połowie września oceniających ją, jako ani dobrą, ani złą było 29 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Zdania na ten temat nie miało 4 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Podobnie jak w przypadku ocen ogólnej sytuacji w kraju sytuację polityczną lepiej postrzegają starsi badani, mający co najmniej 55 lat, mieszkańcy wsi, respondenci gorzej wykształceni, o niższych dochodach przypadających na jedną osobę w gospodarstwie domowym, a także zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, rolnicy oraz renciści. Bardziej zadowolone z sytuacji politycznej są osoby częściej praktykujące religijnie, identyfikujące się z prawicą, a w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Zwolennicy ugrupowań opozycyjnych, osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzające głosować na ogół wyrażają niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

W pierwszej połowie września 20 proc. badanych przewidywało pogorszenie sytuacji politycznej (wzrost o 4 pkt. proc.). 20 proc. liczyło na poprawę (wzrost o 1 pkt. proc.). 40 proc. zakłada utrzymanie status quo (wzrost o 1 pkt. proc.). 20 proc. nie miało na ten temat zdania (spadek o 5 pkt. proc.).

CBOS podaje, że zbliżone do zarejestrowanych poprzednio pozostały opinie na temat poziomu życia respondentów i ich rodzin.

60. proc. oceniło, ze im i ich rodzinie żyje się dobrze (wzrost o 1 pkt. proc.), 34 proc. oceniło, że ani dobrze, ani źle (spadek o 1 pkt. proc.), 6 proc. oceniło, że źle (wzrost o 1 pkt. proc.).

60 proc. dobrze oceniła warunki materialne swoich gospodarstw domowych (wzrost o 3 pkt. proc. wobec sierpnia), 34 proc. oceniło je przeciętnie (spadek o 4 pkt. proc.), 7 proc. oceniło je źle (spadek o 2 pkt. proc.).

Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego częściej deklarują badani o wyższych dochodach per capita, respondenci lepiej wykształceni oraz młodsi ankietowani

W pierwszej połowie września 22 proc. badanych sądziło, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło lepiej (wzrost o 1 pkt. proc.), 51 proc. nie zakładało żadnych zmian (spadek o 2 pkt. proc.), 12 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu). Zdania nie miało 15 proc. (tyle samo co w sierpniu).

20 proc. badanych sądziło, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych poprawią się (tyle samo co w sierpniu), 68 proc. nie zakładało żadnych zmian (wzrost o 3 pkt. proc.), 13 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu)..

Badanie zrealizowano od 4 do 14 września 2023 r. na próbie liczącej 1073 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 62,7 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,4 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 13,9 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. (PAP)

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe