Amerykański ekspert: Polska ma wielką szansę na ekonomiczne pogrzebanie Niemiec

W środę Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel, podpisały umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jest to element szerszego programu, obejmującego zarówno duże elektrownie atomowe, jak i szereg małych, opartych na technologii modułowych reaktorów SMR. O komentarz w tej sprawie pokusił się amerykański ekspert ds. energii Mark Nelson.
Energia jądrowa. Ilustracja poglądowa Amerykański ekspert: Polska ma wielką szansę na ekonomiczne pogrzebanie Niemiec
Energia jądrowa. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

- Natychmiast rozpoczynają się prace inżynieryjne nad trzema pierwszymi w Polsce reaktorami jądrowymi AP1000 w historycznym momencie dla przyszłości czystej energii w kraju! Dzisiaj podpisaliśmy Umowę o świadczenie usług inżynieryjnych z firmą Polskie elektrownie Jądrowe. Z radością bierzemy się do pracy! - czytamy na profilu amerykańskiego koncernu zajmującego się energetyką atomową Westighouse.

Czytaj również: Onet: Wewnętrzne sondaże dają PiS zwycięstwo i trzecią kadencję

„Polska opozycja zagłosowała w PE za degradacją Polski do roli landu. Walec ruszy”

- Polska rozpoczyna budowę floty dużych reaktorów DZIŚ, zaraz po podpisaniu kontraktów.

Mają tę jedną wielką szansę na ekonomiczne pogrzebanie Niemiec.

Gospodarka Niemiec opierała się na dużych i średnich przedsiębiorstwach przemysłowych wykorzystujących tanią energię.

Skąd wzięła się ta energia?

Pochodziła z trzech miejsc: węgla brunatnego pod ziemią niemiecką; niepewny gaz ziemny z rosyjskiego rurociągu; i jego wybitne reaktory jądrowe, najbardziej wydajne na świecie.

Niemcy nalegały, aby Europa nałożyła tak surowe podatki na własny węgiel brunatny, że zwiększyło to koszty ponad czterokrotnie.

Zatem własny węgiel nie jest już tani.

Rosja zawsze chciała, żeby jej gaz był narzędziem kontroli. Po prostu wyłączyli dopływ w wybranym przez siebie momencie, aby pomóc w rozpoczęciu wojny. Dopiero po zatrzymaniu przepływu rurociąg Nord Stream został wysadzony w powietrze, utrwalając ubytek.

Teraz Niemcy muszą kupować skroplony gaz ze statków, w tym z Rosji. Jest znacznie droższy niż kiedyś rosyjski gaz rurociągowy.

Tak więc tani gaz zniknął.

W rezultacie z tanich energii pozostała tylko energia nuklearna. Niemcy zaledwie kilka miesięcy temu, pod koniec 2021 r., dysponowały wystarczającą ilością ultrataniej, czystej energii jądrowej, aby zasilić jedną trzecią swojego sektora przemysłowego po niezwykle konkurencyjnych cenach. Te reaktory przetrwałyby co najmniej 50 lat.

Ale Niemcy i tak zamknęły elektrownie jądrowe.

Niemieckie firmy nie mają już dokąd się zwrócić po tanią energię przemysłową (czytaj: stały, długoterminowy kontrakt) na energię elektryczną.

Niemieckie fabryki nie mogą kupować taniej energii pochodzącej wyłącznie z wiatru i słońca, ponieważ te źródła energii nie mogą zagwarantować, że będą dostępne. A kiedy ustabilizuje się ich energię nie za pomocą taniej energii jądrowej, ale drogiego węgla i gazu, nie będzie ona wystarczająco tania, aby być konkurencyjnym.

Tymczasem Polska otworzyła nowy gazociąg z Norwegii i dziś rozpoczyna budowę programu nuklearnego.

Oznacza to, że jeśli jesteś niemieckim menadżerem przemysłowym i chcesz zlokalizować kolejną wielomiliardową inwestycję, która wymaga zakupu energii na kilka następnych dziesięcioleci, nie możesz uzasadnić umieszczenia jej w Niemczech. Ale można usprawiedliwić umieszczenie go w Polsce, co zbiega się się z pojawieniem się tutaj energetyki jądrowej.

A jeśli jesteś właścicielem małej firmy w Niemczech, nie możesz uzyskać taniej energii elektrycznej, którą twoi francuscy konkurenci uzyskują ze swojej gigantycznej floty nuklearnej. Równie dobrze można przenieść się za rzekę do Francji, jeśli to możliwe, lub zamknąć, jeśli nie.

Niemcy nadal mogą w ciągu kilku lat ponownie włączyć swoją flotę nuklearną, ale zamiast tego mogą też ją zniszczyć na żądanie niewielkiej liczby zatrutych ideologią polityków.

Przewiduję, że ta kolosalna zmiana w systemie energetycznym będzie odbijać się echem przez resztę tego stulecia.

- komentuje dyrektor zarządzający firmy doradczej Radiant Energy Group i ekspert udzielający się w największych amerykańskich mediach.

 

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r. W lipcu br. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oszacowała wartość inwestycji realizowanych w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu na ponad 100 mld zł.

W lipcu br. PEJ uzyskała wydaną przez MKiŚ decyzję zasadniczą dotyczącą budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu, potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną, a także ogólną opinię potwierdzającą poprawność zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa przekazaną przez Państwową Agencję Atomistyki.

22 września br. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opublikował decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Decyzja określa m.in. warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji, wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji projektowej, wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych. Nakłada też obowiązek przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę.

21 września 2023 r. Westinghouse i Bechtel zawiązały konsorcjum na potrzeby projektowania i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W ocenie amerykańskich firm, umowa na zaprojektowanie elektrowni zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były wiceminister PiS zatrzymany przez CBA z ostatniej chwili
Były wiceminister PiS zatrzymany przez CBA

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach 2 grudnia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby w śledztwie dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej. Zatrzymani to Adam G. były poseł PiS oraz wiceminister w Ministerstwie Energii RP oraz Jarosław K.

Jest doniesienie na europosłów opozycji ws. zdrady dyplomatycznej z ostatniej chwili
Jest doniesienie na europosłów opozycji ws. zdrady dyplomatycznej

W każdym wieku historii Polski możemy znaleźć zdrajców – pisze Robert Bąkiewicz i informuje, iż złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. ważności referendum z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. ważności referendum

Sąd Najwyższy stwierdził w czwartek ważność referendum ogólnokrajowego z 15 października br., w którym Polacy odpowiadali m.in. na pytania o wyprzedaż majątku państwowego i likwidację bariery na granicy z Białorusią.

„Dlaczego chronicie kapitał zagraniczny kosztem polskiego? – Bo jesteśmy w UE!” [WIDEO] z ostatniej chwili
„Dlaczego chronicie kapitał zagraniczny kosztem polskiego? – Bo jesteśmy w UE!” [WIDEO]

Internauci zwracają uwagę na słowa wypowiedziane przez jedną z parlamentarzystek opozycji po przemówieniu wiceminister klimatu i środowiska Małgorzaty Golińskiej.

Gwiazda TVN aresztowana z ostatniej chwili
Gwiazda TVN aresztowana

28-letni zawodnik MMA i uczestnik wielu show telewizyjnych, m.in. „Hotel Paradise” czy „Top Model”, Łukasz K. został aresztowany na trzy miesiące. Usłyszał zarzut nękania byłej partnerki, pobicia i kradzieży 14 tys. zł.

Wojownicy Maryi wyjdą na ulice, by zaprotestować przeciwko finansowaniu in vitro z ostatniej chwili
Wojownicy Maryi wyjdą na ulice, by zaprotestować przeciwko finansowaniu in vitro

W najbliższą niedzielę ulicami polskich miast przejdą Pokutne Procesje Różańcowe zorganizowane przez organizacje katolickie. Celem procesji jest m.in. wyrażenie sprzeciwu wobec ostatnich politycznych decyzji, które zdaniem organizatorów zagrażają życiu w początkowej fazie.

Koniec legendarnego serialu TVP? z ostatniej chwili
Koniec legendarnego serialu TVP?

Czy legendarny serial emitowany na antenie TVP od 1997 roku ma się ku końcowi?

Szydło: Metsola podejmie na Radzie Europejskiej temat zmian w traktatach UE, wbrew szefom rządów z ostatniej chwili
Szydło: Metsola podejmie na Radzie Europejskiej temat zmian w traktatach UE, wbrew szefom rządów

„Uczestniczyłam przed chwilą na spotkaniu przewodniczących grup politycznych z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Pani Metsola poinformowała nas, że na najbliższej Radzie Europejskiej podejmie temat zmiany Traktatów Europejskich – mimo iż szefowie rządów nie chcieli się tym zajmować” – poinformowała na portalu X była premier Beata Szydło.

Hakiel uderza w Cichopek. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Hakiel uderza w Cichopek. Padły mocne słowa

Marcin Hakiel zabrał głos w sprawie swojej byłej żony Katarzyny Cichopek. Padły gorzkie słowa.

Znajomi przerywają milczenie w sprawie rekordzisty „Jeden z dziesięciu” z ostatniej chwili
Znajomi przerywają milczenie w sprawie rekordzisty „Jeden z dziesięciu”

Artur Baranowski, finalista „Jeden z dziesięciu”, który wprawił w osłupienie widzów i brawurowo awansował do finałowego odcinka, nie wystąpił ostatecznie w odcinku finałowym.

REKLAMA

Amerykański ekspert: Polska ma wielką szansę na ekonomiczne pogrzebanie Niemiec

W środę Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel, podpisały umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jest to element szerszego programu, obejmującego zarówno duże elektrownie atomowe, jak i szereg małych, opartych na technologii modułowych reaktorów SMR. O komentarz w tej sprawie pokusił się amerykański ekspert ds. energii Mark Nelson.
Energia jądrowa. Ilustracja poglądowa Amerykański ekspert: Polska ma wielką szansę na ekonomiczne pogrzebanie Niemiec
Energia jądrowa. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

- Natychmiast rozpoczynają się prace inżynieryjne nad trzema pierwszymi w Polsce reaktorami jądrowymi AP1000 w historycznym momencie dla przyszłości czystej energii w kraju! Dzisiaj podpisaliśmy Umowę o świadczenie usług inżynieryjnych z firmą Polskie elektrownie Jądrowe. Z radością bierzemy się do pracy! - czytamy na profilu amerykańskiego koncernu zajmującego się energetyką atomową Westighouse.

Czytaj również: Onet: Wewnętrzne sondaże dają PiS zwycięstwo i trzecią kadencję

„Polska opozycja zagłosowała w PE za degradacją Polski do roli landu. Walec ruszy”

- Polska rozpoczyna budowę floty dużych reaktorów DZIŚ, zaraz po podpisaniu kontraktów.

Mają tę jedną wielką szansę na ekonomiczne pogrzebanie Niemiec.

Gospodarka Niemiec opierała się na dużych i średnich przedsiębiorstwach przemysłowych wykorzystujących tanią energię.

Skąd wzięła się ta energia?

Pochodziła z trzech miejsc: węgla brunatnego pod ziemią niemiecką; niepewny gaz ziemny z rosyjskiego rurociągu; i jego wybitne reaktory jądrowe, najbardziej wydajne na świecie.

Niemcy nalegały, aby Europa nałożyła tak surowe podatki na własny węgiel brunatny, że zwiększyło to koszty ponad czterokrotnie.

Zatem własny węgiel nie jest już tani.

Rosja zawsze chciała, żeby jej gaz był narzędziem kontroli. Po prostu wyłączyli dopływ w wybranym przez siebie momencie, aby pomóc w rozpoczęciu wojny. Dopiero po zatrzymaniu przepływu rurociąg Nord Stream został wysadzony w powietrze, utrwalając ubytek.

Teraz Niemcy muszą kupować skroplony gaz ze statków, w tym z Rosji. Jest znacznie droższy niż kiedyś rosyjski gaz rurociągowy.

Tak więc tani gaz zniknął.

W rezultacie z tanich energii pozostała tylko energia nuklearna. Niemcy zaledwie kilka miesięcy temu, pod koniec 2021 r., dysponowały wystarczającą ilością ultrataniej, czystej energii jądrowej, aby zasilić jedną trzecią swojego sektora przemysłowego po niezwykle konkurencyjnych cenach. Te reaktory przetrwałyby co najmniej 50 lat.

Ale Niemcy i tak zamknęły elektrownie jądrowe.

Niemieckie firmy nie mają już dokąd się zwrócić po tanią energię przemysłową (czytaj: stały, długoterminowy kontrakt) na energię elektryczną.

Niemieckie fabryki nie mogą kupować taniej energii pochodzącej wyłącznie z wiatru i słońca, ponieważ te źródła energii nie mogą zagwarantować, że będą dostępne. A kiedy ustabilizuje się ich energię nie za pomocą taniej energii jądrowej, ale drogiego węgla i gazu, nie będzie ona wystarczająco tania, aby być konkurencyjnym.

Tymczasem Polska otworzyła nowy gazociąg z Norwegii i dziś rozpoczyna budowę programu nuklearnego.

Oznacza to, że jeśli jesteś niemieckim menadżerem przemysłowym i chcesz zlokalizować kolejną wielomiliardową inwestycję, która wymaga zakupu energii na kilka następnych dziesięcioleci, nie możesz uzasadnić umieszczenia jej w Niemczech. Ale można usprawiedliwić umieszczenie go w Polsce, co zbiega się się z pojawieniem się tutaj energetyki jądrowej.

A jeśli jesteś właścicielem małej firmy w Niemczech, nie możesz uzyskać taniej energii elektrycznej, którą twoi francuscy konkurenci uzyskują ze swojej gigantycznej floty nuklearnej. Równie dobrze można przenieść się za rzekę do Francji, jeśli to możliwe, lub zamknąć, jeśli nie.

Niemcy nadal mogą w ciągu kilku lat ponownie włączyć swoją flotę nuklearną, ale zamiast tego mogą też ją zniszczyć na żądanie niewielkiej liczby zatrutych ideologią polityków.

Przewiduję, że ta kolosalna zmiana w systemie energetycznym będzie odbijać się echem przez resztę tego stulecia.

- komentuje dyrektor zarządzający firmy doradczej Radiant Energy Group i ekspert udzielający się w największych amerykańskich mediach.

 

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r. W lipcu br. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oszacowała wartość inwestycji realizowanych w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu na ponad 100 mld zł.

W lipcu br. PEJ uzyskała wydaną przez MKiŚ decyzję zasadniczą dotyczącą budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu, potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną, a także ogólną opinię potwierdzającą poprawność zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa przekazaną przez Państwową Agencję Atomistyki.

22 września br. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opublikował decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Decyzja określa m.in. warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji, wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji projektowej, wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych. Nakłada też obowiązek przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę.

21 września 2023 r. Westinghouse i Bechtel zawiązały konsorcjum na potrzeby projektowania i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W ocenie amerykańskich firm, umowa na zaprojektowanie elektrowni zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe