Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council ujawniło wyniki badań, które wykazały istnienie sieci na Facebooku, która wykorzystując niedozwolone praktyki, miała uderzać przed wyborami w Prawo i Sprawiedliwość i wspierać Platformę Obywatelską.
Pilne! Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych
Pilne! / grafika własna

DFRLab zidentyfikował sieć dwudziestu dziewięciu stron na Facebooku działających na rzecz opozycyjnej partii Platforma Obywatelska i pozornie zaangażowanych w to, co Meta określa jako "nieautentyczne udostępnianie" treści. Aktywność ta pojawiła się przed wyborami parlamentarnymi w Polsce 15 października. Centralnym punktem sieci miał być znany skądinąd z szeregu afer "Sok z Buraka".

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że sieć ta, aktywna przed wyborami zaplanowanymi na 15 października, wspierała Platformę Obywatelską głównej partii opozycyjnej; niektóre strony w sieci wydawały się być bardziej bezpośrednio powiązane z partią na szczeblu lokalnym, podczas gdy inne miały jedynie charakter wspomagający. Biorąc pod uwagę, że krajobraz polityczny i medialny w Polsce pozostaje silnie spolaryzowany, podmioty polityczne mogą ulegać pokusie stosowania oszukańczych taktyk i technik w mediach społecznościowych w celu manipulowania opinią publiczną w celu zwiększenia swoich szans wyborczych przed wyborami lub po wyborach, powodować niestabilność lub brak zaufania do wyniku.

- czytamy na stronie dfrlab.org.

Czytaj również: Amerykańskie media: Szef Pentagonu ostrzegł żołnierzy w Polsce

Sądokracja

 

"Sok z Buraka"

Badacze mieli zidentyfikować sieć składająca się z 29 stron, których nazwy często nie miały nic wspólnego z treściami, które publikowały przy pomocy tzw. crosspostowania, czyli masowego publikowania tych samych treści na wielu profilach jednocześnie. Tuż przed wyborami wiele z tych stron zmieniło swoje awatary na kojarzone z Platformą Obywatelską "serduszko". Co ciekawe, centralnym punktem sieci okazał się znany z wielu afer, publikowania fake newsów i odrażającego hejtu "Sok z Buraka", stworzony przez pracującego w warszawskim ratuszu Mariusza Kozaka-Zagozdę, później miał być przejęty, przez nie mniej głośny "Otwarty Dialog" i Crowd Media, którego właściciele według twórców raportu, mają temu zaprzeczać.

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że wiele stron w tej sieci regularnie rozpowszechnia treści z Crowd Media. Co więcej, wydawało się, że ludzie stojący za tą siecią korzystali z planowania postów w celu dystrybucji treści Crowd Media na wielu stronach tej sieci. Na przykład Crowd Media i co najmniej dziesięć stron w sieci opublikowało ten sam tekst opublikowany dokładnie w tym samym czasie i dosłownie. Co więcej, oficjalna strona Crowd Media na Facebooku opublikowała ten sam link dokładnie w tym samym czasie i z tym samym komunikatem, co inne strony w sieci, wskazując na powiązanie pomiędzy siecią a Crowd Media lub przynajmniej pomiędzy menadżerem jej strony na Facebooku a zarządzający tą siecią.

(...)

Strony Facebooka w sieci zidentyfikowane przez DFRLab regularnie crosspostują filmy wideo, głównie ze strony SokzBuraka, ale bez deklarowania powiązania lub własności pomiędzy treścią a stroną do crosspostowania, zgodnie z wymogami zasad crosspostowania Meta. Według Meta strony muszą nawiązać relację crosspostowania lub mieć wspólnych administratorów lub menedżerów i tylko w takich okolicznościach crosspostowanie między stronami jest dozwolone. Crosspostowane filmy wideo są widoczne na stronie crosspostowania w taki sam sposób, jak gdyby zostały opublikowane na stronie oryginalnej.

- czytamy w raporcie, który omawia poszczególne elementy sieci.

Śledztwo nie wykazało jednak bezpośredniego związku sieci z Platformą Obywatelską.

 

DFRLab

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council zoperacjonalizowało badania nad dezinformacją poprzez ujawnianie kłamstw i fałszywych wiadomości, dokumentowanie łamania praw człowieka i budowanie odporności cyfrowej na całym świecie.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Liczni komentatorzy są jednak zdania, że misja Morawieckiego skazana jest na niepowodzenie, a rząd najprawdopodobniej utworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
W Odrze znaleziono ciało z ostatniej chwili
W Odrze znaleziono ciało

Młodszy aspirant Rafał Jarząb z wrocławskiej policji poinformował w poniedziałek, że zgłoszenie o zwłokach pływających w Odrze w centrum miasta wpłynęło w niedzielę około godz. 21.00. Przechodnie zauważyli je w rzece w okolicy Wyspy Słodowej. „Po wyciągnięciu ciała przez strażaków okazało się, że to 39-letni mężczyzna. Stan zwłok świadczył o tym, że przebywały już od dłuższego czasu w wodzie. Ratownicy nie podjęli więc akcji reanimacyjnej. Prokurator zdecydował o wykonaniu sekcji zwłok” – powiedział policjant.

Nie żyje uczestniczka znanego programu z ostatniej chwili
Nie żyje uczestniczka znanego programu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje pani Gosia z programu TTV "Damy i wieśniaczki".

Problem z KPO. W takiej sytuacji Polska nie otrzyma refinansowania UE z ostatniej chwili
Problem z KPO. "W takiej sytuacji Polska nie otrzyma refinansowania UE"

Z 56 inwestycji zaplanowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy ok. 43 może nie zostać realizowana do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE - powiedział PAP ekspert z firmy doradczej CRIDO Łukasz Kościjańczuk. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William musi zastąpić króla Karola III z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William musi zastąpić króla Karola III

Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham. W ostatnim czasie brytyjskie media rozpisują się na temat możliwej, wcześniejszej abdykacji króla Karola III. Nowe informacje w tej sprawie przekazuje „Daily Mirror”.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna opublikowała nowy komunikat dotyczący wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

To już pewne. Thurnbichler podjął decyzję ws. Kubackiego z ostatniej chwili
To już pewne. Thurnbichler podjął decyzję ws. Kubackiego

Trener kadry skoczków Thomas Thurnbichler zdecydował, że Dawid Kubacki nie wystartuje w konkursach Pucharu Świata w Lahti – poinformował Polski Związek Narciarski. – Podjąłem taką decyzję, a Dawid ją zaakceptował – przekazał austriacki szkoleniowiec.

Kompromitacja wiceprzewodniczącej Lewicy: „Anita, co Ty p…?” Wiadomości
Kompromitacja wiceprzewodniczącej Lewicy: „Anita, co Ty p…?”

Kilka dni temu posłanki Lewicy przedstawiły w holu sejmowym układ choreograficzny, który miał być formą protestu przeciwko przemocy seksualnej i formą poparcia dla projektu ustawy „zmieniającej definicję gwałtu”. Można jednak odnieść wrażenie, że większość opinii publicznej uznała go za nielicujący z powagą Sejmu.

Jacek Saryusz-Wolski: Operacja „import rolny z Ukrainy” to część planu „wspólnej przestrzeni od Lizbony do Władywostoku” Wiadomości
Jacek Saryusz-Wolski: Operacja „import rolny z Ukrainy” to część planu „wspólnej przestrzeni od Lizbony do Władywostoku”

Jeśli nie zrozumiemy GEOPOLITYCZNEGO wymiaru sytuacji – że polityka KE ws. IMPORTU ROLNEGO Z UKRAINY, naruszająca od początku podstawowe zasady WPR – Wspólnej Polityki Rolnej, polegające na chronieniu i oddzieleniu unijnego rynku rolnego od rynków zewnętrznych poprzez system „śluz” [mająca zresztą w założeniu czasowo ograniczone trwanie i wbudowane „bezpieczniki”], jest realizowana na geopolityczne zamówienie Niemiec oraz w interesie Rosji po to, żeby skłócić PL i UA oraz rozbić ich sojusz – to nic nie zrozumiemy.

Technika Pomodoro pomaga  lepiej zarządzać czasem z ostatniej chwili
Technika Pomodoro pomaga lepiej zarządzać czasem

Ci, którzy mają do zrobienia kilka rzeczy i bezskutecznie próbują się skupić, przeżywają stres i frustrację wynikającą z braku efektów. Czas upływa, a my w lesie. Długa lista niewykończonych zadań wisi nad nami jak miecz Damoklesa. Trudno pozbyć się męczącego uczucia marnowania czasu. Jak go lepiej wykorzystać i zorganizować swój plan działania? Może w tym pomóc technika Pomodoro, dzięki której zdecydowanie poprawimy swoją skuteczność. Tworzymy sobie harmonogram zadań i trzymamy się się go. Łatwe?

Wielozadaniowość to mit o maksymalnym wykorzystaniu czasu z ostatniej chwili
Wielozadaniowość to mit o maksymalnym wykorzystaniu czasu

Pracodawcy często poszukują osób, które mają podzielną uwagę i potrafią wykonywać kilka zadań naraz, na przykład jednocześnie rozmawiać z klientem, przygotowywać dla niego ofertę i sprawdzać mejle. Jednak czy taka forma pracy jest efektywna i skuteczna? Jak się okazuje – nie!

REKLAMA

Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council ujawniło wyniki badań, które wykazały istnienie sieci na Facebooku, która wykorzystując niedozwolone praktyki, miała uderzać przed wyborami w Prawo i Sprawiedliwość i wspierać Platformę Obywatelską.
Pilne! Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych
Pilne! / grafika własna

DFRLab zidentyfikował sieć dwudziestu dziewięciu stron na Facebooku działających na rzecz opozycyjnej partii Platforma Obywatelska i pozornie zaangażowanych w to, co Meta określa jako "nieautentyczne udostępnianie" treści. Aktywność ta pojawiła się przed wyborami parlamentarnymi w Polsce 15 października. Centralnym punktem sieci miał być znany skądinąd z szeregu afer "Sok z Buraka".

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że sieć ta, aktywna przed wyborami zaplanowanymi na 15 października, wspierała Platformę Obywatelską głównej partii opozycyjnej; niektóre strony w sieci wydawały się być bardziej bezpośrednio powiązane z partią na szczeblu lokalnym, podczas gdy inne miały jedynie charakter wspomagający. Biorąc pod uwagę, że krajobraz polityczny i medialny w Polsce pozostaje silnie spolaryzowany, podmioty polityczne mogą ulegać pokusie stosowania oszukańczych taktyk i technik w mediach społecznościowych w celu manipulowania opinią publiczną w celu zwiększenia swoich szans wyborczych przed wyborami lub po wyborach, powodować niestabilność lub brak zaufania do wyniku.

- czytamy na stronie dfrlab.org.

Czytaj również: Amerykańskie media: Szef Pentagonu ostrzegł żołnierzy w Polsce

Sądokracja

 

"Sok z Buraka"

Badacze mieli zidentyfikować sieć składająca się z 29 stron, których nazwy często nie miały nic wspólnego z treściami, które publikowały przy pomocy tzw. crosspostowania, czyli masowego publikowania tych samych treści na wielu profilach jednocześnie. Tuż przed wyborami wiele z tych stron zmieniło swoje awatary na kojarzone z Platformą Obywatelską "serduszko". Co ciekawe, centralnym punktem sieci okazał się znany z wielu afer, publikowania fake newsów i odrażającego hejtu "Sok z Buraka", stworzony przez pracującego w warszawskim ratuszu Mariusza Kozaka-Zagozdę, później miał być przejęty, przez nie mniej głośny "Otwarty Dialog" i Crowd Media, którego właściciele według twórców raportu, mają temu zaprzeczać.

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że wiele stron w tej sieci regularnie rozpowszechnia treści z Crowd Media. Co więcej, wydawało się, że ludzie stojący za tą siecią korzystali z planowania postów w celu dystrybucji treści Crowd Media na wielu stronach tej sieci. Na przykład Crowd Media i co najmniej dziesięć stron w sieci opublikowało ten sam tekst opublikowany dokładnie w tym samym czasie i dosłownie. Co więcej, oficjalna strona Crowd Media na Facebooku opublikowała ten sam link dokładnie w tym samym czasie i z tym samym komunikatem, co inne strony w sieci, wskazując na powiązanie pomiędzy siecią a Crowd Media lub przynajmniej pomiędzy menadżerem jej strony na Facebooku a zarządzający tą siecią.

(...)

Strony Facebooka w sieci zidentyfikowane przez DFRLab regularnie crosspostują filmy wideo, głównie ze strony SokzBuraka, ale bez deklarowania powiązania lub własności pomiędzy treścią a stroną do crosspostowania, zgodnie z wymogami zasad crosspostowania Meta. Według Meta strony muszą nawiązać relację crosspostowania lub mieć wspólnych administratorów lub menedżerów i tylko w takich okolicznościach crosspostowanie między stronami jest dozwolone. Crosspostowane filmy wideo są widoczne na stronie crosspostowania w taki sam sposób, jak gdyby zostały opublikowane na stronie oryginalnej.

- czytamy w raporcie, który omawia poszczególne elementy sieci.

Śledztwo nie wykazało jednak bezpośredniego związku sieci z Platformą Obywatelską.

 

DFRLab

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council zoperacjonalizowało badania nad dezinformacją poprzez ujawnianie kłamstw i fałszywych wiadomości, dokumentowanie łamania praw człowieka i budowanie odporności cyfrowej na całym świecie.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Liczni komentatorzy są jednak zdania, że misja Morawieckiego skazana jest na niepowodzenie, a rząd najprawdopodobniej utworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe