Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu

Nadzieję na to, że prawo “nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą” wyraził dziś abp senior Wiktor Skworc. Zachęcił też by wierni, opierając się na Ewangelii brali odpowiedzialność za życie społeczne w Polsce. Były metropolita katowicki przewodniczył Barbórkowej Mszy św. w kościele pw.Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach.
abp Wiktor Skworc Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu
abp Wiktor Skworc / YT print screen/Skelia TV

Na początku Mszy św. proboszcz parafii ks. Paweł Habrajski zachęcił do modlitwy za cały górniczy stan oraz za górników, którzy zginęli podczas pracy w kopalniach.


W homilii abp Skworc przypomniał, że górnicy przeżywają swoje święto, dzień św. Barbary, zawsze w konkretnym czasie i kontekście społecznym. - Dzisiaj pragnieniem wszystkich jest pokój: na świecie, w ojczyźnie, w tym niezwyczajnym zakładzie pracy, którym jest kopalnia, w rodzinie i w sercu każdego - powiedział duchowny.

Przemysł górniczy


Abp Skworc odwołał się do podpisanej w maju 2012 roku „Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego”. Jak stwierdził, przyjęte wtedy propozycje rozwiązań systemowych chronią pracowników kopalń, a jednocześnie zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa energetycznego Polsce oraz umożliwiają transformację regionów górniczych.

Katowicki arcybiskup senior ocenił, że górnicze gminy i ich mieszkańcy potrzebują specjalnego wsparcia, choćby z uwagi na długotrwałe skutki eksploatacji bogactw naturalnych Górnego Śląska: hałdy, zwałowiska, zapadliska, zrujnowaną zabudowę i infrastrukturę, co wymaga skoordynowanych działań samorządu i rządu oraz środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Wolne niedziele

Abp Skworc powiedział też, że zasada „pacta sunt servanda” (umów należy dotrzymywać)  odnosi się także do porozumień dotyczących wolnej od pracy niedzieli. Przypomniał, że w porozumieniach jastrzębskich podpisanych w 1980 roku na jednym z pierwszych miejsc zapisano w nich postulat: „Wprowadzenie wolnych sobót i niedziel”.  - Po latach zmagań doczekał się on spełnienia w postaci ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, z której korzystają przede wszystkim kobiety pracujące w handlu i ich rodziny - dodał hierarcha.

Mamy nadzieję, że uchwalone prawo regulujące handel w niedzielę nie zostanie zmienione i nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą, zaś wyjątki nie będą nadużywane - powiedział abp Skworc. -  Może nawet w obronie istniejących rozwiązań, wynikających z porozumień z roku 1981, murem staną związki zawodowe, a może także organizacje feministyczne, którym obrona praw kobiet bardzo leży na sercu - dodał hierarcha.

Świętowanie niedzieli


Abp Skworc zachęcił do świętowania niedzieli - w myśl Bożego przykazania „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”! -  Bądźmy solidarni z kobietami, którym odbierano to dobro, którym jest niedziela. Wspólnie szanujmy europejski kod kulturowy, a w nim niedzielę jako dzień Boga i człowieka, demokratyczną wartość dla wszystkich. Pamiętajmy też, że życie społeczne w ojczyźnie „Solidarności” powinno się mierzyć miarą solidarności - zaapelował katowicki arcybiskup senior.

Katastrofy górnicze

Abp Skworc nawiązał też do ubiegłorocznych katastrof górniczych w dwóch kopalniach: „Zofiówka” i „Pniówek” i przypomniał, że dopiero w sobotę, 19 listopada br. mógł obyć się w Mszanie, rodzinnej parafii, śp. Łukasza, pogrzeb ostatniego z tragicznie zmarłych sześciu. - Trudno nie wspomnieć i nie dziękować tym, którzy po miesiącach zmagań z żywiołami wydobyli go oraz pięciu pozostałych górników, ratowników z czeluści kopalni, aby można ich było złożyć w grobie - powiedział hierarcha.

Katowicki arcybiskup senior  wspomniał  o czterech górnikach, którzy zginęli w ostatniej katastrofie w kopalni „Sobieski” w Jaworznie. Zachęcił, by pamiętać o ich rodzinach, żonach i dzieciach.  - Górnicze wdowy doczekały się szczególnego pomnika w tympanonie katowickiej katedry, gdzie w grupie składających hołd Chrystusowi Królowi, oprócz pełnej rodziny, jest przedstawiona także samotna wdowa trzymająca górnicze czako - zaznaczył abp Skworc.

"Uczestniczę w życiu Kościoła"

Hierarcha przypomniał, że tegoroczna Barbórka obchodzona jest w pierwszą niedzielę Adwentu. Jest ona początkiem nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, którego hasło brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Zaznaczył, że współczesny świat często odwraca się od Boga i chełpi się tym, że w życiu Kościoła nie uczestniczy. - Niezależnie od tych bolesnych deklaracji, warto pamiętać, że Kościół jest i pozostanie łodzią ratunkową, rzucającą koła ratunkowe i przyjmującą na pokład każdego ryzykanta i rozbitka - wskazał duchowny.

Hierarcha przypomniał, że chrześcijanin żyjący wiarą jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu, przyszłości opartej na mocnych fundamentach Ewangelii. - To jest wielkie zadanie: pójść odważnie do świata jako świadek Chrystusa. Bądźmy uczestnikami tego dzieła zaangażowanej odpowiedzialności, aby kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona nacechowana poszanowaniem człowieka, by była otwarta na Ewangelię - zachęcił abp Skworc.

asp, tk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Państwa G7 wyraziły jednoznaczne stanowisko ws. wojny na Ukrainie z ostatniej chwili
Państwa G7 wyraziły jednoznaczne stanowisko ws. wojny na Ukrainie

Przywódcy państw G7 zapewnili o niewzruszonym poparciu dla Ukrainy podczas szczytu online zorganizowanego w sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na ten kraj.

Rolnicy mają dość. Hiszpański kurort został kompletnie sparaliżowany [WIDEO] z ostatniej chwili
Rolnicy mają dość. Hiszpański kurort został kompletnie sparaliżowany [WIDEO]

Protestujący w Hiszpanii od 6 lutego rolnicy sparaliżowali w sobotę blokadami drogowymi popularną wśród turystów kanaryjską wyspę - Teneryfa. Protest doprowadził do chaosu komunikacyjnego na drogach prowadzących do kurortów.

Dwie tony obornika wyrzucone przed willą rosyjskiego ambasadora w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Dwie tony obornika wyrzucone przed willą rosyjskiego ambasadora w Polsce [WIDEO]

W całym kraju odbywają się protesty przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę w związku z drugą rocznicą wybuchu wojny. Największa z manifestacji odbywa się przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie.

Wydano ciało Nawalnego z ostatniej chwili
Wydano ciało Nawalnego

Kira Jarmysz, była rzecznika Aleksieja Nawalnego przekazała, że jego ciało zostało już oddane jego matce. Informacje te zostały potwierdzone przez agencję Reuters.

Patryk Jaki stawia diagnozę. Oto, dlaczego jego zdaniem Zjednoczona Prawica straciła władzę z ostatniej chwili
Patryk Jaki stawia diagnozę. Oto, dlaczego jego zdaniem Zjednoczona Prawica straciła władzę

- Już nie mogę słuchać tych bajek, o tym że musimy być bardziej jak PO. Ludzie mając do wyboru oryginał i podróbkę - zawsze wybiorą oryginał. Każdego dnia w PE obserwuje „prawice” , która niczym nie różni się od lewicy poza nazwą. Co powoduje, że Europa, która sama zwalcza swoje korzenie, pogrąża się w kolejnych kryzysach i tak jak kiedyś budziła respekt i szacunek na świecie, dziś coraz cześć jest kwitowana politowaniem - ocenił europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki we wpisie w mediach społecznościowych.

Już 700 ofiar epidemii cholery z ostatniej chwili
Już 700 ofiar epidemii cholery

W Zambii odnotowano od stycznia gwałtowny wzrost liczby przypadków cholery, a liczba ofiar śmiertelnych tej choroby sięgnęła 700 - poinformowała w sobotę organizacja Lekarze bez Granic.

Prezydent Zełenski: Ta wojna zakończy się naszym zwycięstwem z ostatniej chwili
Prezydent Zełenski: Ta wojna zakończy się naszym zwycięstwem

Wojna rozpętana przez Rosję zakończy się zwycięstwem Ukrainy – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Moskwę pełnowymiarowej napaści na Ukrainę.

2-latek śmiertelnie potrącony przez samochód? z ostatniej chwili
2-latek śmiertelnie potrącony przez samochód?

Policja szuka osób, które w piątek wieczorem przejeżdżały DK57 między Makowem Mazowieckim a Przasnyszem. Doszło tam prawdopodobnie do śmiertelnego potrącenia dwuletniego chłopca, który zmarł w szpitalu.

Czy wojna na Ukrainie zakończy się w tym roku? z ostatniej chwili
Czy wojna na Ukrainie zakończy się w tym roku?

W ocenie eksperta ds. wojskowości Carlo Masali wojna na Ukrainie, rozpoczęta przez Rosję dwa lata temu, nie zakończy się w 2024 roku. Nie widzę końca tej wojny w 2024 roku; nie ma niczego, co mogłoby dać nam nadzieję - oznajmił politolog w sobotę w rozmowie z gazetą "Augsburger Allgemeine".

Meghan Markle podjęła decyzję. Wcześniej obrączkę odesłała pocztą z ostatniej chwili
Meghan Markle podjęła decyzję. Wcześniej obrączkę odesłała pocztą

Wokół Pałacu Buckingham po raz kolejny zawrzało. Wszystko za sprawą relacji Sussexów z rodziną królewską. Jak informuje "The Mirror" Meghan Markle miała podjąć ostateczną decyzję.

REKLAMA

Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu

Nadzieję na to, że prawo “nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą” wyraził dziś abp senior Wiktor Skworc. Zachęcił też by wierni, opierając się na Ewangelii brali odpowiedzialność za życie społeczne w Polsce. Były metropolita katowicki przewodniczył Barbórkowej Mszy św. w kościele pw.Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach.
abp Wiktor Skworc Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu
abp Wiktor Skworc / YT print screen/Skelia TV

Na początku Mszy św. proboszcz parafii ks. Paweł Habrajski zachęcił do modlitwy za cały górniczy stan oraz za górników, którzy zginęli podczas pracy w kopalniach.


W homilii abp Skworc przypomniał, że górnicy przeżywają swoje święto, dzień św. Barbary, zawsze w konkretnym czasie i kontekście społecznym. - Dzisiaj pragnieniem wszystkich jest pokój: na świecie, w ojczyźnie, w tym niezwyczajnym zakładzie pracy, którym jest kopalnia, w rodzinie i w sercu każdego - powiedział duchowny.

Przemysł górniczy


Abp Skworc odwołał się do podpisanej w maju 2012 roku „Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego”. Jak stwierdził, przyjęte wtedy propozycje rozwiązań systemowych chronią pracowników kopalń, a jednocześnie zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa energetycznego Polsce oraz umożliwiają transformację regionów górniczych.

Katowicki arcybiskup senior ocenił, że górnicze gminy i ich mieszkańcy potrzebują specjalnego wsparcia, choćby z uwagi na długotrwałe skutki eksploatacji bogactw naturalnych Górnego Śląska: hałdy, zwałowiska, zapadliska, zrujnowaną zabudowę i infrastrukturę, co wymaga skoordynowanych działań samorządu i rządu oraz środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Wolne niedziele

Abp Skworc powiedział też, że zasada „pacta sunt servanda” (umów należy dotrzymywać)  odnosi się także do porozumień dotyczących wolnej od pracy niedzieli. Przypomniał, że w porozumieniach jastrzębskich podpisanych w 1980 roku na jednym z pierwszych miejsc zapisano w nich postulat: „Wprowadzenie wolnych sobót i niedziel”.  - Po latach zmagań doczekał się on spełnienia w postaci ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, z której korzystają przede wszystkim kobiety pracujące w handlu i ich rodziny - dodał hierarcha.

Mamy nadzieję, że uchwalone prawo regulujące handel w niedzielę nie zostanie zmienione i nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą, zaś wyjątki nie będą nadużywane - powiedział abp Skworc. -  Może nawet w obronie istniejących rozwiązań, wynikających z porozumień z roku 1981, murem staną związki zawodowe, a może także organizacje feministyczne, którym obrona praw kobiet bardzo leży na sercu - dodał hierarcha.

Świętowanie niedzieli


Abp Skworc zachęcił do świętowania niedzieli - w myśl Bożego przykazania „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”! -  Bądźmy solidarni z kobietami, którym odbierano to dobro, którym jest niedziela. Wspólnie szanujmy europejski kod kulturowy, a w nim niedzielę jako dzień Boga i człowieka, demokratyczną wartość dla wszystkich. Pamiętajmy też, że życie społeczne w ojczyźnie „Solidarności” powinno się mierzyć miarą solidarności - zaapelował katowicki arcybiskup senior.

Katastrofy górnicze

Abp Skworc nawiązał też do ubiegłorocznych katastrof górniczych w dwóch kopalniach: „Zofiówka” i „Pniówek” i przypomniał, że dopiero w sobotę, 19 listopada br. mógł obyć się w Mszanie, rodzinnej parafii, śp. Łukasza, pogrzeb ostatniego z tragicznie zmarłych sześciu. - Trudno nie wspomnieć i nie dziękować tym, którzy po miesiącach zmagań z żywiołami wydobyli go oraz pięciu pozostałych górników, ratowników z czeluści kopalni, aby można ich było złożyć w grobie - powiedział hierarcha.

Katowicki arcybiskup senior  wspomniał  o czterech górnikach, którzy zginęli w ostatniej katastrofie w kopalni „Sobieski” w Jaworznie. Zachęcił, by pamiętać o ich rodzinach, żonach i dzieciach.  - Górnicze wdowy doczekały się szczególnego pomnika w tympanonie katowickiej katedry, gdzie w grupie składających hołd Chrystusowi Królowi, oprócz pełnej rodziny, jest przedstawiona także samotna wdowa trzymająca górnicze czako - zaznaczył abp Skworc.

"Uczestniczę w życiu Kościoła"

Hierarcha przypomniał, że tegoroczna Barbórka obchodzona jest w pierwszą niedzielę Adwentu. Jest ona początkiem nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, którego hasło brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Zaznaczył, że współczesny świat często odwraca się od Boga i chełpi się tym, że w życiu Kościoła nie uczestniczy. - Niezależnie od tych bolesnych deklaracji, warto pamiętać, że Kościół jest i pozostanie łodzią ratunkową, rzucającą koła ratunkowe i przyjmującą na pokład każdego ryzykanta i rozbitka - wskazał duchowny.

Hierarcha przypomniał, że chrześcijanin żyjący wiarą jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu, przyszłości opartej na mocnych fundamentach Ewangelii. - To jest wielkie zadanie: pójść odważnie do świata jako świadek Chrystusa. Bądźmy uczestnikami tego dzieła zaangażowanej odpowiedzialności, aby kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona nacechowana poszanowaniem człowieka, by była otwarta na Ewangelię - zachęcił abp Skworc.

asp, tkOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe