Niespokojnie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat

Do zdarzenia doszło na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy z placówki w Białowieży w województwie Podlaskim.
W dn.13.12 do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 3 cudzoziemców, którzy na widok polskich patroli zawrócili na Białoruś. Zdarzenie miało miejsce na odcinku ochranianym przez #PSGBiałowieża. Dziś nad ranem granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 21 osób
– informuje Straż Graniczna w raporcie.
Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią
Według danych Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 25,7 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys., w październiku - 2 tys. prób, a w listopadzie - blisko 1,5 tys.
Migranci zatrzymani dotąd w tym roku na granicy z Białorusią pochodzili z 52 krajów.
Czytaj również: Orban: Węgry są przeciwne rozpoczęciu rozmów akcesyjnych Unii Europejskiej z Ukrainą
Zapora na granicy
Na 186. km granicy z Białorusią w 2022 r. powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, w całości użytkowany przez polskie służby graniczne.
SG wybrała niedawno wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł i zostanie sfinansowana głównie ze środków unijnych. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku. Rzeczniczka SG Anna Michalska informowała, że SG jest w trakcie zabezpieczenia środków z UE na tę inwestycję.