42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Piotr Duda: Solidarność nigdy o nie zapomni o poległych Górnikach. Ich ofiara nie poszła na marne

"To właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!" - napisał w liście do uczestników uroczystości upamiętniających ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". "Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej.(...). Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację" - dodał.
42. rocznica pacyfikacji kopalni
42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek" / fot. Tomasz Krzak /PAP/Zbigniew Meissner

Dziś w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek". W uroczystościach wzięły udział rodziny poległych górników, uczestnicy tamtych wydarzeń, przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur „Solidarności” oraz reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

"Dzięki tym Bohaterom Solidarność przetrwała"

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy skierowany do uczestników uroczystości odczytał jego zastępca Bartłomiej Mickiewicz.

"Jak co roku spotykamy się pod krzyżem upamiętniającym pomordowanych Górników z Kopalni „Wujek” oraz wspominamy wszystkie ofiary stanu wojennego. To obowiązek Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, będącego depozytariuszem pamięci o Bohaterach polskiej drogi do wolności. Dzięki tym Bohaterom „Solidarność” przetrwała, a Polska powróciła do rodziny wolnych i suwerennych narodów Europy"

- napisał Przewodniczący.

"Wspominając ofiary „Wujka” musimy pamiętać, że tu na Śląsku spacyfikowano wiele zakładów i kopalń, począwszy od Jastrzębia-Zdroju, a skończywszy w Bieruniu. Ale to właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!"

- zapewnił.

Solidarność będzie bronić IPN-u

"Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej. Nie możemy w tym miejscu i przy tej smutnej rocznicy przemilczeć faktu, że pojawiły się głosy o jego likwidacji. Apeluję z tego miejsca, aby porzucić te plany. Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację"

- zaznaczył w liście do uczestników uroczystości Piotr Duda.

"W 42. rocznicę tragicznej pacyfikacji Kopalni „Wujek” składam w imieniu NSZZ „Solidarność” hołd zabitym Górnikom oraz wszystkim ofiarom stanu wojennego. Cześć Waszej pamięci!"

- zakończył Przewodniczący.

"To dzięki nim mamy wolną Polskę"

Listy do uczestników sobotnich obchodów skierowali także m.in. prezydent, premier, marszałek Sejmu oraz marszałek Senatu.

W liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika, Andrzej Duda napisał: "tutaj w centrum Górnego Śląska zawsze głęboko szanowano rzetelną, wytrwałą i ciężką pracę". "Tu też z pokolenia na pokolenie wykonywano ją z pełnym poświęceniem dla dobra swoich rodzin i solidarnie z całą górniczą bracią" - wskazał prezydent.

"I wreszcie to tutaj, ten wielki wysiłek i godność podejmujących go ludzi zostały podeptane przez władzę, która nazywała siebie +Ludową i Robotniczą+" - dodał.

Przypomniał jak bardzo zbrodnicza pacyfikacja strajkującej załogi kopalni wstrząsnęła Polakami i urzeczywistniła również charakter rządów PRL - jak napisał - "opartych na przemocy i pogardzie wobec ludzi".

"Ofiara górników z Wujka i wszystkich prześladowanych nie poszła na marne. To dzięki nim dzisiaj znowu mamy wolną Polskę, własne suwerenne państwo i cieszymy się pełnią swobód obywatelskich. Jesteśmy im za to winni cześć i pamięć" - podsumował prezydent.

Przez cały dzień trwają w Katowicach uroczystości

Uroczystości upamiętniające ofiary tragicznych wydarzeń rozpoczęły się o godzinie 13. w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Koncelbrowanej mszy świętej przewodniczył metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

"Ci górnicy mogli siedzieć cicho, mogli siedzieć cicho, mogli nie narażać się totalitarnej i komunistycznej władzy. Mogli mieć święty, czyli diabelski spokój. Nie zdecydowali się na to. Otwarcie powiedzieli, że nie zgadzają się na deptanie ich praw i traktowanie ich jako przedmiotów, rzeczy. Jak nikogo i jak nic" - mówił metropolita.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek. Tam odbył się apel poległych oraz ceremonia składania wieńców i kwiatów.

Wcześniej, o godz. 10.30 w holu Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 14 złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą postawę lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, którzy nieśli pomoc górnikom rannym w czasie pacyfikacji kopalni Wujek.

W godz. 11.00 – 11.30 przy kopalni Wujek odbył się z kolei Bieg Dziewięciu Górników, w którym udział wzięło blisko 700 uczniów z 68 śląskich i zagłębiowskich szkół.


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Rząd Olszewskiego. Czyja będzie Polska? tylko u nas
Tadeusz Płużański: Rząd Olszewskiego. Czyja będzie Polska?

6 grudnia 1991 r. Sejm powołał Jana Olszewskiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów. Gabinet mecenasa Olszewskiego był pierwszym rządem pookupacyjnej, niepodległej Polski, wyłonionym w 1991 r. w wyniku pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, a nie na mocy kontraktu okrągłego stołu.

Zaginął profesor warszawskiej uczelni. Policja apeluje z ostatniej chwili
Zaginął profesor warszawskiej uczelni. Policja apeluje

Policja w Blachowni (k. Częstochowy) poszukuje 53-letniego Mirosława Kurkowskiego, który opuścił swoje miejsce zamieszkania i od tej pory nie nawiązał kontaktu z rodziną. Zaginiony jest nauczycielem jednej z warszawskich uczelni wyższych.

Nie zamierzamy się poddawać. Kolejny dzień protestów w Gruzji Wiadomości
"Nie zamierzamy się poddawać". Kolejny dzień protestów w Gruzji

Tysiące proeuropejskich demonstrantów manifestowało w piątek w Gruzji, by zaprotestować przeciw rządowi, któremu zarzucają rezygnację z dążeń do członkostwa w Unii Europejskiej.

W Warszawie otwarto Queer Muzeum. Mogło liczyć na dofinansowanie od władz miasta Wiadomości
W Warszawie otwarto "Queer Muzeum". Mogło liczyć na dofinansowanie od władz miasta

W piątek nastąpiło otwarcie "Queer Muzeum" w Warszawie. – Jako pierwsza tego typu placówka w Polsce – twierdzi jej dyrektor.

Śmierć w parku rozrywki na Florydzie. Potężne odszkodowanie dla rodziny nastolatka Wiadomości
Śmierć w parku rozrywki na Florydzie. Potężne odszkodowanie dla rodziny nastolatka

W 2022 r. w parku rozrywki w ICON Park w Orlando w Stanach Zjednoczonych doszło do tragicznego wypadku. 14-letni chłopiec Tyre Sampson chciał skorzystać z wieży swobodnego spadania, jednakże na wysokości 30 metrów wypadł z fotela i spadł na ziemię. Z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala, gdzie zmarł. Po kilku latach, rodzina nastolatka wywalczyła w sądzie potężne odszkodowanie.

Prezydent Izraela poprosił Elona Muska o pomoc. Chodzi o uwolnienie zakładników Wiadomości
Prezydent Izraela poprosił Elona Muska o pomoc. Chodzi o uwolnienie zakładników

Jak poinformował dziennik Financial Times prezydent Izraela Icchak Hercog zwrócił się w tym tygodniu do amerykańskiego miliardera Elona Muska o wsparcie w ożywieniu negocjacji o rozejmie w Strefie Gazy, które umożliwiłyby uwolnienie izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas. 

Poseł koalicji rządzącej zapytany o rosnące ceny. Jadłem bułkę bez masła i też się dało zjeść gorące
Poseł koalicji rządzącej zapytany o rosnące ceny. "Jadłem bułkę bez masła i też się dało zjeść"

Rafał Kasprzyk, poseł wchodzącej w skład koalicji rządzącej Polski 2050, został zapytany o gwałtownie rosnące ceny masła. – Ta cena jest wyższa rzeczywiście. Ja dzisiaj powiem panu, że jadłem bułkę bez masła i też się dało zjeść, także wszyscy musimy trochę oszczędzać – stwierdził parlamentarzysta.

TikTok zniknie? Jest wyrok sądu Wiadomości
TikTok zniknie? Jest wyrok sądu

Sąd apelacyjny w USA odrzucił skargę TikToka i twórców treści na ustawę, która zmusza chińskiego właściciela platformy do jej sprzedaży, by mogła dalej funkcjonować w USA. W efekcie aplikacja może przestać być dostępna 19 stycznia, na dzień przed inauguracją Donalda Trumpa, który bronił TikToka.

Tworzy nowe białka. Nieznane naturze gorące
Tworzy nowe białka. Nieznane naturze

Medycyna na poziomie „science-fiction”. Od wczoraj, odkąd dostałem szansę na udział w Tygodniu Noblowskim nie śpię. Całym zespołem pracujemy.

Zamach stanu. Mamy oświadczenie szefa AUR, jednej z największych partii Rumunii tylko u nas
"Zamach stanu". Mamy oświadczenie szefa AUR, jednej z największych partii Rumunii

Narasta chaos polityczny w Rumuni po wyroku rumuńskiego Sądu Konstytucyjnego, który unieważnił wybory prezydenckie. Oświadczenie w tej sprawie przesłał Tysol.pl George Simione, szefa partii prawicowej partii AUR

REKLAMA

42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Piotr Duda: Solidarność nigdy o nie zapomni o poległych Górnikach. Ich ofiara nie poszła na marne

"To właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!" - napisał w liście do uczestników uroczystości upamiętniających ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". "Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej.(...). Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację" - dodał.
42. rocznica pacyfikacji kopalni
42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek" / fot. Tomasz Krzak /PAP/Zbigniew Meissner

Dziś w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek". W uroczystościach wzięły udział rodziny poległych górników, uczestnicy tamtych wydarzeń, przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur „Solidarności” oraz reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

"Dzięki tym Bohaterom Solidarność przetrwała"

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy skierowany do uczestników uroczystości odczytał jego zastępca Bartłomiej Mickiewicz.

"Jak co roku spotykamy się pod krzyżem upamiętniającym pomordowanych Górników z Kopalni „Wujek” oraz wspominamy wszystkie ofiary stanu wojennego. To obowiązek Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, będącego depozytariuszem pamięci o Bohaterach polskiej drogi do wolności. Dzięki tym Bohaterom „Solidarność” przetrwała, a Polska powróciła do rodziny wolnych i suwerennych narodów Europy"

- napisał Przewodniczący.

"Wspominając ofiary „Wujka” musimy pamiętać, że tu na Śląsku spacyfikowano wiele zakładów i kopalń, począwszy od Jastrzębia-Zdroju, a skończywszy w Bieruniu. Ale to właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!"

- zapewnił.

Solidarność będzie bronić IPN-u

"Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej. Nie możemy w tym miejscu i przy tej smutnej rocznicy przemilczeć faktu, że pojawiły się głosy o jego likwidacji. Apeluję z tego miejsca, aby porzucić te plany. Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację"

- zaznaczył w liście do uczestników uroczystości Piotr Duda.

"W 42. rocznicę tragicznej pacyfikacji Kopalni „Wujek” składam w imieniu NSZZ „Solidarność” hołd zabitym Górnikom oraz wszystkim ofiarom stanu wojennego. Cześć Waszej pamięci!"

- zakończył Przewodniczący.

"To dzięki nim mamy wolną Polskę"

Listy do uczestników sobotnich obchodów skierowali także m.in. prezydent, premier, marszałek Sejmu oraz marszałek Senatu.

W liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika, Andrzej Duda napisał: "tutaj w centrum Górnego Śląska zawsze głęboko szanowano rzetelną, wytrwałą i ciężką pracę". "Tu też z pokolenia na pokolenie wykonywano ją z pełnym poświęceniem dla dobra swoich rodzin i solidarnie z całą górniczą bracią" - wskazał prezydent.

"I wreszcie to tutaj, ten wielki wysiłek i godność podejmujących go ludzi zostały podeptane przez władzę, która nazywała siebie +Ludową i Robotniczą+" - dodał.

Przypomniał jak bardzo zbrodnicza pacyfikacja strajkującej załogi kopalni wstrząsnęła Polakami i urzeczywistniła również charakter rządów PRL - jak napisał - "opartych na przemocy i pogardzie wobec ludzi".

"Ofiara górników z Wujka i wszystkich prześladowanych nie poszła na marne. To dzięki nim dzisiaj znowu mamy wolną Polskę, własne suwerenne państwo i cieszymy się pełnią swobód obywatelskich. Jesteśmy im za to winni cześć i pamięć" - podsumował prezydent.

Przez cały dzień trwają w Katowicach uroczystości

Uroczystości upamiętniające ofiary tragicznych wydarzeń rozpoczęły się o godzinie 13. w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Koncelbrowanej mszy świętej przewodniczył metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

"Ci górnicy mogli siedzieć cicho, mogli siedzieć cicho, mogli nie narażać się totalitarnej i komunistycznej władzy. Mogli mieć święty, czyli diabelski spokój. Nie zdecydowali się na to. Otwarcie powiedzieli, że nie zgadzają się na deptanie ich praw i traktowanie ich jako przedmiotów, rzeczy. Jak nikogo i jak nic" - mówił metropolita.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek. Tam odbył się apel poległych oraz ceremonia składania wieńców i kwiatów.

Wcześniej, o godz. 10.30 w holu Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 14 złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą postawę lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, którzy nieśli pomoc górnikom rannym w czasie pacyfikacji kopalni Wujek.

W godz. 11.00 – 11.30 przy kopalni Wujek odbył się z kolei Bieg Dziewięciu Górników, w którym udział wzięło blisko 700 uczniów z 68 śląskich i zagłębiowskich szkół.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe