42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Piotr Duda: Solidarność nigdy o nie zapomni o poległych Górnikach. Ich ofiara nie poszła na marne

"To właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!" - napisał w liście do uczestników uroczystości upamiętniających ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". "Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej.(...). Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację" - dodał.
42. rocznica pacyfikacji kopalni
42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek" / fot. Tomasz Krzak /PAP/Zbigniew Meissner

Dziś w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek". W uroczystościach wzięły udział rodziny poległych górników, uczestnicy tamtych wydarzeń, przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur „Solidarności” oraz reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

"Dzięki tym Bohaterom Solidarność przetrwała"

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy skierowany do uczestników uroczystości odczytał jego zastępca Bartłomiej Mickiewicz.

"Jak co roku spotykamy się pod krzyżem upamiętniającym pomordowanych Górników z Kopalni „Wujek” oraz wspominamy wszystkie ofiary stanu wojennego. To obowiązek Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, będącego depozytariuszem pamięci o Bohaterach polskiej drogi do wolności. Dzięki tym Bohaterom „Solidarność” przetrwała, a Polska powróciła do rodziny wolnych i suwerennych narodów Europy"

- napisał Przewodniczący.

"Wspominając ofiary „Wujka” musimy pamiętać, że tu na Śląsku spacyfikowano wiele zakładów i kopalń, począwszy od Jastrzębia-Zdroju, a skończywszy w Bieruniu. Ale to właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!"

- zapewnił.

Solidarność będzie bronić IPN-u

"Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej. Nie możemy w tym miejscu i przy tej smutnej rocznicy przemilczeć faktu, że pojawiły się głosy o jego likwidacji. Apeluję z tego miejsca, aby porzucić te plany. Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację"

- zaznaczył w liście do uczestników uroczystości Piotr Duda.

"W 42. rocznicę tragicznej pacyfikacji Kopalni „Wujek” składam w imieniu NSZZ „Solidarność” hołd zabitym Górnikom oraz wszystkim ofiarom stanu wojennego. Cześć Waszej pamięci!"

- zakończył Przewodniczący.

"To dzięki nim mamy wolną Polskę"

Listy do uczestników sobotnich obchodów skierowali także m.in. prezydent, premier, marszałek Sejmu oraz marszałek Senatu.

W liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika, Andrzej Duda napisał: "tutaj w centrum Górnego Śląska zawsze głęboko szanowano rzetelną, wytrwałą i ciężką pracę". "Tu też z pokolenia na pokolenie wykonywano ją z pełnym poświęceniem dla dobra swoich rodzin i solidarnie z całą górniczą bracią" - wskazał prezydent.

"I wreszcie to tutaj, ten wielki wysiłek i godność podejmujących go ludzi zostały podeptane przez władzę, która nazywała siebie +Ludową i Robotniczą+" - dodał.

Przypomniał jak bardzo zbrodnicza pacyfikacja strajkującej załogi kopalni wstrząsnęła Polakami i urzeczywistniła również charakter rządów PRL - jak napisał - "opartych na przemocy i pogardzie wobec ludzi".

"Ofiara górników z Wujka i wszystkich prześladowanych nie poszła na marne. To dzięki nim dzisiaj znowu mamy wolną Polskę, własne suwerenne państwo i cieszymy się pełnią swobód obywatelskich. Jesteśmy im za to winni cześć i pamięć" - podsumował prezydent.

Przez cały dzień trwają w Katowicach uroczystości

Uroczystości upamiętniające ofiary tragicznych wydarzeń rozpoczęły się o godzinie 13. w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Koncelbrowanej mszy świętej przewodniczył metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

"Ci górnicy mogli siedzieć cicho, mogli siedzieć cicho, mogli nie narażać się totalitarnej i komunistycznej władzy. Mogli mieć święty, czyli diabelski spokój. Nie zdecydowali się na to. Otwarcie powiedzieli, że nie zgadzają się na deptanie ich praw i traktowanie ich jako przedmiotów, rzeczy. Jak nikogo i jak nic" - mówił metropolita.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek. Tam odbył się apel poległych oraz ceremonia składania wieńców i kwiatów.

Wcześniej, o godz. 10.30 w holu Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 14 złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą postawę lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, którzy nieśli pomoc górnikom rannym w czasie pacyfikacji kopalni Wujek.

W godz. 11.00 – 11.30 przy kopalni Wujek odbył się z kolei Bieg Dziewięciu Górników, w którym udział wzięło blisko 700 uczniów z 68 śląskich i zagłębiowskich szkół.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Biały Dom reaguje na słowa Macrona: Nie wyślemy wojsk na Ukrainę z ostatniej chwili
Biały Dom reaguje na słowa Macrona: Nie wyślemy wojsk na Ukrainę

– Prezydent Joe Biden jasno mówił, że USA nie wyślą wojsk, by walczyć na Ukrainę – oznajmiła rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. Podobny sygnał wysłał we wtorek Pentagon.

Niemieckie koncerny wyrzucą setki tysięcy pracowników Wiadomości
Niemieckie koncerny wyrzucą setki tysięcy pracowników

Niemiecki rynek pracy potrzebuje setek tysięcy pracowników – takie i podobne hasła były w ostatnich latach często puszczane w obieg informacyjny przez niemieckie koncerny i przedstawicieli niemieckiej gospodarki.

Skiba o protestach rolników: „Rosjanie to wybitni szachiści. Zawsze mieli swoich ludzi u nas” z ostatniej chwili
Skiba o protestach rolników: „Rosjanie to wybitni szachiści. Zawsze mieli swoich ludzi u nas”

„Wystarczy przypatrzeć się ludziom, którzy stoją za protestami. Rosjanie to wybitni szachiści. Zawsze mieli swoich ludzi u nas. Przed rozbiorami car obficie sypał złotym cielcem dla szpiegów, zdrajców i magnatów” – twierdzi muzyk Krzysztof Skiba

Agnieszka Holland rozczarowana rządem Tuska z ostatniej chwili
Agnieszka Holland rozczarowana rządem Tuska

Znana z krytyki poprzedniej ekipy rządzącej reżyser Agnieszka Holland jest głęboko rozczarowana rządem Donalda Tuska. – Szalone rozczarowanie. Przecież większość środowiska głosowała na te władze z wielkim zaufaniem – skomentowała ostatnie decyzje Ministerstwa Kultury.

Zmiany w programie nauczania. Polscy i węgierscy historycy krytykują projekt MEN z ostatniej chwili
Zmiany w programie nauczania. Polscy i węgierscy historycy krytykują projekt MEN

Kilkudziesięciu polskich i węgierskich historyków podpisało się pod wspólnym stanowiskiem, krytykującym planowane zmiany w programie nauczania szkół podstawowych w Polsce, które dotyczą historii stosunków polsko-węgierskich.

Zbigniew Gryglas: Potrzebna jest wizja Wielkiej, Dumnej Polski Wiadomości
Zbigniew Gryglas: Potrzebna jest wizja Wielkiej, Dumnej Polski

Polska ze względu na swoje strategiczne położenie w sercu Europy zawsze była przedmiotem pożądania najeźdźców, zaborców. To położenie na piekielnie trudnej do obrony równinie stało się przyczyną Jej nieszczęść.

Hiszpański rząd odpowiada Macronowi ws. możliwości wysłania wojsk na Ukrainę z ostatniej chwili
Hiszpański rząd odpowiada Macronowi ws. możliwości wysłania wojsk na Ukrainę

– Hiszpania nie wyśle swoich żołnierzy na Ukrainę – oświadczyła rzeczniczka prasowa rządu Pilar Alegria na konferencji prasowej we wtorek. Odniosła się w ten sposób do poniedziałkowej zapowiedz prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że możliwe jest, by kraje europejskie wysłały swoje wojska do Ukrainy.

Nie żyje znana polska dziennikarka z ostatniej chwili
Nie żyje znana polska dziennikarka

Po długiej i poważnej chorobie zmarła polska dziennikarka Aleksandra Lewińska, która od niespełna 20 lat pracowała dla "Gazety Wyborczej".

Nie ma porozumienia z rządem. Będzie drugi protest z ostatniej chwili
Nie ma porozumienia z rządem. Będzie drugi protest

– Strajki będą trwały nadal. 6 marca znowu spotykamy się w Warszawie, dalej blokujemy Polskę, nie zejdziemy z barykad – przekazał tuż po wyjściu z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Szczepan Wójcik, jeden z organizatorów protestów rolników.

Co Polacy sądzą o protestach rolników? Jednoznaczna odpowiedź z ostatniej chwili
Co Polacy sądzą o protestach rolników? Jednoznaczna odpowiedź

We wtorek w Warszawie rozpoczął się protest rolników. Pracownia United Surveys przeprowadziła badanie na zlecenie Wirtualnej Polski, w którym zapytała Polaków: „Czy popiera Pan/Pani mające obecnie miejsce w Polsce protesty rolników?”.

REKLAMA

42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Piotr Duda: Solidarność nigdy o nie zapomni o poległych Górnikach. Ich ofiara nie poszła na marne

"To właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!" - napisał w liście do uczestników uroczystości upamiętniających ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". "Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej.(...). Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację" - dodał.
42. rocznica pacyfikacji kopalni
42. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek" / fot. Tomasz Krzak /PAP/Zbigniew Meissner

Dziś w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary krwawej pacyfikacji, do jakiej doszło 42 lata temu w KWK "Wujek". W uroczystościach wzięły udział rodziny poległych górników, uczestnicy tamtych wydarzeń, przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur „Solidarności” oraz reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

"Dzięki tym Bohaterom Solidarność przetrwała"

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy skierowany do uczestników uroczystości odczytał jego zastępca Bartłomiej Mickiewicz.

"Jak co roku spotykamy się pod krzyżem upamiętniającym pomordowanych Górników z Kopalni „Wujek” oraz wspominamy wszystkie ofiary stanu wojennego. To obowiązek Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, będącego depozytariuszem pamięci o Bohaterach polskiej drogi do wolności. Dzięki tym Bohaterom „Solidarność” przetrwała, a Polska powróciła do rodziny wolnych i suwerennych narodów Europy"

- napisał Przewodniczący.

"Wspominając ofiary „Wujka” musimy pamiętać, że tu na Śląsku spacyfikowano wiele zakładów i kopalń, począwszy od Jastrzębia-Zdroju, a skończywszy w Bieruniu. Ale to właśnie katowicki „Wujek” stał się miejscem szczególnie tragicznym, gdzie za Solidarność życie oddało dziewięciu górników, a wielu odniosło rany. Ta ofiara nie poszła na marne. Solidarność nigdy o Nich nie zapomni!"

- zapewnił.

Solidarność będzie bronić IPN-u

"Wielką pracę w budowaniu pamięci o ofiarach i Bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę wykonał Instytut Pamięci Narodowej. Nie możemy w tym miejscu i przy tej smutnej rocznicy przemilczeć faktu, że pojawiły się głosy o jego likwidacji. Apeluję z tego miejsca, aby porzucić te plany. Solidarność będzie bronić Instytutu i nigdy nie pozwoli na jego likwidację"

- zaznaczył w liście do uczestników uroczystości Piotr Duda.

"W 42. rocznicę tragicznej pacyfikacji Kopalni „Wujek” składam w imieniu NSZZ „Solidarność” hołd zabitym Górnikom oraz wszystkim ofiarom stanu wojennego. Cześć Waszej pamięci!"

- zakończył Przewodniczący.

"To dzięki nim mamy wolną Polskę"

Listy do uczestników sobotnich obchodów skierowali także m.in. prezydent, premier, marszałek Sejmu oraz marszałek Senatu.

W liście odczytanym przez zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika, Andrzej Duda napisał: "tutaj w centrum Górnego Śląska zawsze głęboko szanowano rzetelną, wytrwałą i ciężką pracę". "Tu też z pokolenia na pokolenie wykonywano ją z pełnym poświęceniem dla dobra swoich rodzin i solidarnie z całą górniczą bracią" - wskazał prezydent.

"I wreszcie to tutaj, ten wielki wysiłek i godność podejmujących go ludzi zostały podeptane przez władzę, która nazywała siebie +Ludową i Robotniczą+" - dodał.

Przypomniał jak bardzo zbrodnicza pacyfikacja strajkującej załogi kopalni wstrząsnęła Polakami i urzeczywistniła również charakter rządów PRL - jak napisał - "opartych na przemocy i pogardzie wobec ludzi".

"Ofiara górników z Wujka i wszystkich prześladowanych nie poszła na marne. To dzięki nim dzisiaj znowu mamy wolną Polskę, własne suwerenne państwo i cieszymy się pełnią swobód obywatelskich. Jesteśmy im za to winni cześć i pamięć" - podsumował prezydent.

Przez cały dzień trwają w Katowicach uroczystości

Uroczystości upamiętniające ofiary tragicznych wydarzeń rozpoczęły się o godzinie 13. w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Koncelbrowanej mszy świętej przewodniczył metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

"Ci górnicy mogli siedzieć cicho, mogli siedzieć cicho, mogli nie narażać się totalitarnej i komunistycznej władzy. Mogli mieć święty, czyli diabelski spokój. Nie zdecydowali się na to. Otwarcie powiedzieli, że nie zgadzają się na deptanie ich praw i traktowanie ich jako przedmiotów, rzeczy. Jak nikogo i jak nic" - mówił metropolita.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Krzyż-Pomnik przy kopalni Wujek. Tam odbył się apel poległych oraz ceremonia składania wieńców i kwiatów.

Wcześniej, o godz. 10.30 w holu Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 14 złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą postawę lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, którzy nieśli pomoc górnikom rannym w czasie pacyfikacji kopalni Wujek.

W godz. 11.00 – 11.30 przy kopalni Wujek odbył się z kolei Bieg Dziewięciu Górników, w którym udział wzięło blisko 700 uczniów z 68 śląskich i zagłębiowskich szkół.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe