„Nie zgadzamy się na destabilizację mediów publicznych”. Solidarność w całej Polsce sprzeciwia się siłowemu przejęciu TVP

Wczoraj w sprawie tego, co obecnie dzieje się wokół mediów publicznych, oświadczenie wydał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda. Stanowiska dotyczące tej sytuacji i solidaryzujące się z pracownikami mediów publicznych wydały też niektóre władze regionalne Związku i Komisje Zakładowe. Członkowie Solidarności uczestniczyli także w protestach, jakie w ostatnich dniach odbywały się w wielu miastach w Polsce.
Protest w Łodzi „Nie zgadzamy się na destabilizację mediów publicznych”. Solidarność w całej Polsce sprzeciwia się siłowemu przejęciu TVP
Protest w Łodzi / NSZZ "S" Region Ziemia Łódzka NSZZ "S"

Łódź

20 grudnia br. wieczorem przed siedzibą TVP Łódź zebrało się klikaset osób, mieszkańców Łodzi i okolic. Wśród nich byli także przedstawiciele Solidarności. Wśród wypowiedzi osób, które zabierały głos, przeważały stwierdzenia, iż siłowe przejęcie polskich mediów było nie tylko pogwałceniem jakichkolwiek cywilizowanych standardów, ale przede wszystkim zostało złamane obowiązujące w Polsce prawo oraz złamana została Konstytucja RP, a więc wartości, na które powoływała się do niedawna opozycja, a dzisiaj koalicja rządząca. Wystąpienia uczestników manifestacji były przerywane okrzykami „Wolne media”, „Tu jest Polska”, „Precz z komuną” oraz „Solidarność”. Manifestacja zakończyła się odśpiewaniem hymnu Polski.

Kraków

21 grudnia przed Urzędem Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie protestacyjne przeciwko, zdaniem manifestantów, niezgodnym z prawem sposobom przejęcia mediów publicznych przez nowy rząd. Manifestacja zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk i organizacji, w tym NSZZ „Solidarność”.

Zwracano uwagę na podobieństwo wydarzeń w TVP z chwilą wprowadzenia stanu wojennego w PRL. Dlatego też wystąpienia przerywane były okrzykami z tamtych czasów, jak choćby: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!”.

Prezydium Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” wydało także własne stanowisko. Wyraża w nim swój sprzeciw wobec, jak twierdzi, bezprawnych działań podjętych przez rządzącą koalicję.

Zastosowane rozwiązania, które oceniamy jako bezprawne i siłowe, przypominają najgorsze wzorce z okresu rządów komunistycznych, które towarzyszyły wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce oraz walczyły z wolnością słowa w czasach PRL

– napisali autorzy stanowiska.

Zielona Góra

Także Zarząd Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność” wystosował oświadczenie, w którym obecne wydarzenia nazywają kolejnym ponurym grudniem w historii Polski.

Dzisiaj jest jedynie właściwy czas, by wyrazić sprzeciw wobec łamania przez rządzących podstawowych norm i anarchizowania państwa. Zło trzeba nazwać złem. Za chwilę może być za późno, bo bezkarność rozzuchwala

– przekonują autorzy stanowiska.

Białystok

21 grudnia przed siedzibą oddziału Telewizji Polskiej w Białymstoku odbył się protest przeciwko pozaprawnym działaniom ministra kultury i dziedzictwa narodowego zmierzającym do przejęcia mediów publicznych. Protestujący domagali się przestrzegania obowiązującego prawa. Pozaprawne działania rządu, a także sposób ich realizowania – w szczególności wyłączenie sygnału telewizyjnego, to anarchizacja i psucie instytucji państwa, przekonywali. Uczestnikami demonstracji byli m.in. członkowie NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność” Józefem Mozolewskim na czele. Protestujący skandowali hasła: „Tu jest Polska, nie Białoruś”, „Wolne media”, „Konstytucja”, „Reżim Tuska”.
 

Stanowisko w tej sprawie wydał też Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Związkowcy przekonują, że z zaniepokojeniem i niedowierzaniem obserwują próby brutalnego przejęcia i zawłaszczenia mediów publicznych poprzez działania niemające żadnego umocowania w aktach prawnych Rzeczpospolitej Polskiej. „Takie postępowanie to gwałt na wolności słowa. Przeciwko takim działaniom rządzącej koalicji i przedstawicieli ich rządu zdecydowanie protestujemy” – przekonują.

Lublin

Prezydium Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „S” zaś pisze w swoim stanowisku:

Solidarność z zaniepokojeniem obserwuje działania podejmowane przez nową władzę, mające na celu podporządkowanie sobie mediów publicznych. Skandaliczne metody, zastosowane przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza, budzą skojarzenia z najmroczniejszymi wydarzeniami z najnowszej historii naszej Ojczyzny.

NSZZ „Solidarność” zawsze stał na straży wolności i demokracji, a jednym z jej wyznaczników jest wolność słowa i wolność wyboru. Dlatego nie możemy pozwolić na uzurpowanie tych podstawowych praw przez urzędników państwowych

– dodają autorzy stanowiska.

 

Własne stanowisko wydała także Krajowa Sekcja Pracowników Radia i Telewizji NSZZ „S”. Publikujemy je w całości.


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

„Nie zgadzamy się na destabilizację mediów publicznych”. Solidarność w całej Polsce sprzeciwia się siłowemu przejęciu TVP

Wczoraj w sprawie tego, co obecnie dzieje się wokół mediów publicznych, oświadczenie wydał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda. Stanowiska dotyczące tej sytuacji i solidaryzujące się z pracownikami mediów publicznych wydały też niektóre władze regionalne Związku i Komisje Zakładowe. Członkowie Solidarności uczestniczyli także w protestach, jakie w ostatnich dniach odbywały się w wielu miastach w Polsce.
Protest w Łodzi „Nie zgadzamy się na destabilizację mediów publicznych”. Solidarność w całej Polsce sprzeciwia się siłowemu przejęciu TVP
Protest w Łodzi / NSZZ "S" Region Ziemia Łódzka NSZZ "S"

Łódź

20 grudnia br. wieczorem przed siedzibą TVP Łódź zebrało się klikaset osób, mieszkańców Łodzi i okolic. Wśród nich byli także przedstawiciele Solidarności. Wśród wypowiedzi osób, które zabierały głos, przeważały stwierdzenia, iż siłowe przejęcie polskich mediów było nie tylko pogwałceniem jakichkolwiek cywilizowanych standardów, ale przede wszystkim zostało złamane obowiązujące w Polsce prawo oraz złamana została Konstytucja RP, a więc wartości, na które powoływała się do niedawna opozycja, a dzisiaj koalicja rządząca. Wystąpienia uczestników manifestacji były przerywane okrzykami „Wolne media”, „Tu jest Polska”, „Precz z komuną” oraz „Solidarność”. Manifestacja zakończyła się odśpiewaniem hymnu Polski.

Kraków

21 grudnia przed Urzędem Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie protestacyjne przeciwko, zdaniem manifestantów, niezgodnym z prawem sposobom przejęcia mediów publicznych przez nowy rząd. Manifestacja zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk i organizacji, w tym NSZZ „Solidarność”.

Zwracano uwagę na podobieństwo wydarzeń w TVP z chwilą wprowadzenia stanu wojennego w PRL. Dlatego też wystąpienia przerywane były okrzykami z tamtych czasów, jak choćby: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!”.

Prezydium Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” wydało także własne stanowisko. Wyraża w nim swój sprzeciw wobec, jak twierdzi, bezprawnych działań podjętych przez rządzącą koalicję.

Zastosowane rozwiązania, które oceniamy jako bezprawne i siłowe, przypominają najgorsze wzorce z okresu rządów komunistycznych, które towarzyszyły wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce oraz walczyły z wolnością słowa w czasach PRL

– napisali autorzy stanowiska.

Zielona Góra

Także Zarząd Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność” wystosował oświadczenie, w którym obecne wydarzenia nazywają kolejnym ponurym grudniem w historii Polski.

Dzisiaj jest jedynie właściwy czas, by wyrazić sprzeciw wobec łamania przez rządzących podstawowych norm i anarchizowania państwa. Zło trzeba nazwać złem. Za chwilę może być za późno, bo bezkarność rozzuchwala

– przekonują autorzy stanowiska.

Białystok

21 grudnia przed siedzibą oddziału Telewizji Polskiej w Białymstoku odbył się protest przeciwko pozaprawnym działaniom ministra kultury i dziedzictwa narodowego zmierzającym do przejęcia mediów publicznych. Protestujący domagali się przestrzegania obowiązującego prawa. Pozaprawne działania rządu, a także sposób ich realizowania – w szczególności wyłączenie sygnału telewizyjnego, to anarchizacja i psucie instytucji państwa, przekonywali. Uczestnikami demonstracji byli m.in. członkowie NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność” Józefem Mozolewskim na czele. Protestujący skandowali hasła: „Tu jest Polska, nie Białoruś”, „Wolne media”, „Konstytucja”, „Reżim Tuska”.
 

Stanowisko w tej sprawie wydał też Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Związkowcy przekonują, że z zaniepokojeniem i niedowierzaniem obserwują próby brutalnego przejęcia i zawłaszczenia mediów publicznych poprzez działania niemające żadnego umocowania w aktach prawnych Rzeczpospolitej Polskiej. „Takie postępowanie to gwałt na wolności słowa. Przeciwko takim działaniom rządzącej koalicji i przedstawicieli ich rządu zdecydowanie protestujemy” – przekonują.

Lublin

Prezydium Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „S” zaś pisze w swoim stanowisku:

Solidarność z zaniepokojeniem obserwuje działania podejmowane przez nową władzę, mające na celu podporządkowanie sobie mediów publicznych. Skandaliczne metody, zastosowane przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza, budzą skojarzenia z najmroczniejszymi wydarzeniami z najnowszej historii naszej Ojczyzny.

NSZZ „Solidarność” zawsze stał na straży wolności i demokracji, a jednym z jej wyznaczników jest wolność słowa i wolność wyboru. Dlatego nie możemy pozwolić na uzurpowanie tych podstawowych praw przez urzędników państwowych

– dodają autorzy stanowiska.

 

Własne stanowisko wydała także Krajowa Sekcja Pracowników Radia i Telewizji NSZZ „S”. Publikujemy je w całości.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe