Beata Szydło: Pracownicy mediów nie są w stanie przeczytać ze zrozumieniem komunikatu ppłk. Sienkiewicza

„Nie spodziewam się wiele po rozgrzanych «dziennikarzach», ale jednak zdziwiło mnie, że niektórzy pracownicy mediów nie są w stanie nawet przeczytać ze zrozumieniem komunikat resortu podpułkownika Sienkiewicza” – pisze w mediach społecznościowych była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.
Beata Szydło Beata Szydło: Pracownicy mediów nie są w stanie przeczytać ze zrozumieniem komunikatu ppłk. Sienkiewicza
Beata Szydło / PAP/Łukasz Gągulski

Komunikat mówi o odwołaniu mnie z rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, tymczasem wybitni „dziennikarze” mylą to z radą @MuzeumAuschwitz

– podkreśla Beata Szydło i dodaje, że w radzie Muzeum Auschwitz jest i będzie, 15 stycznia odbędą się kolejne obrady.

Czytaj również: Gen. Walerij Gierasimow nie żyje?

„Małostkowy gest małego człowieka”

W dalszej części wpisu Beata Szydło odniosła się do wycofania przez ministra Sienkiewicza jej kandydatury do Rady Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej. Podkreśliła, że jest jednym z założycieli tego muzeum i jego tematyka – jako mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej – jest dla niej bardzo ważna. 

Poświęciłam dużo czasu i pracy, by to muzeum powstało. Wszyscy zainteresowani tematem o tym wiedzą. Rada, z której zostałam odwołana, nawet jeszcze nie ruszyła, a członkostwo w niej oczywiście nie łączy się z zarobkami. Dlatego ruch podpułkownika Sienkiewicza jest po prostu małostkowym gestem małego człowieka

– podsumowała Beata Szydło.

Czytaj więcej: Sąd Najwyższy uchylił decyzję marszałka Szymona Hołowni ws. Mariusza Kamińskiego

 

 

Wycofanie kandydatury Beaty Szydło – kontekst

W piątek MKiDN poinformował o wycofaniu przez min. Sienkiewicza kandydatury Beaty Szydło i Pawła Hudzika do Rady Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej i zgłosił na swoich przedstawicieli w Radzie – Dorotę Niedzielę, wicemarszałka Sejmu RP, oraz Andrzeja Kacorzyka, zastępcę dyrektora Muzeum Auschwitz.

„Wskazanie dwóch kandydatów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do 15-osobowej Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powoływanej przez władze województwa małopolskiego wynika ze statutu Muzeum i umowy o współprowadzeniu zawartej 31 sierpnia 2023 r. między MKiDN a Województwem Małopolskim” – poinformował resort.

„Ponadto minister Sienkiewicz, po zweryfikowaniu decyzji podjętych przez poprzednie kierownictwo MKiDN, zdecydował o wycofaniu uzgodnienia kandydatury dr. Jakuba Przewoźnika na stanowisko zastępcy dyrektora Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Obowiązek uzgodnienia – w odpowiedzi na wniosek dyrektora Muzeum – wynika ze statutu Muzeum, który stanowi, iż «Zastępcę powołuje i odwołuje Dyrektor w uzgodnieniu z Województwem i Ministrem»” – podano w komunikacie.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – czym jest?

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest instytucją kultury współprowadzoną przez MKiDN oraz Województwo Małopolskie. Zostało powołane w 2018 r. Jego główna siedziba powstała w zabytkowym budynku dawnych Zakładów Zbożowo-Młynarskich i Zakładów Tytoniowych, który w latach 1940–1944 jako magazyn SS „Lagerhaus” pełnił funkcję pomocniczą dla funkcjonariuszy byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Od 2018 do 2022 r. MKiDN sfinansowało adaptację siedziby instytucji oraz wykonanie ekspozycji stałej. Dla publiczności muzeum zostało otwarte w kwietniu 2022 r., udostępniając dla zwiedzających wystawę stałą, która opowiada o realiach życia w Oświęcimiu i regionie w okresie poprzedzającym II wojnę światową, pod niemiecką okupacją, a także pomoc udzielaną przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej więźniom KL Auschwitz, w tym działalność partyzanckich oddziałów AK oraz zorganizowanie bezbłędnie działającego kanału ucieczkowego z obozu.

Statutowym przedmiotem działania Muzeum jest „przedstawianie wielowiekowej historii Ziemi Oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość, w tym pokazanie tragicznej sytuacji miejscowej ludności po wybuchu II wojny światowej i przedstawienie pomocy więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau udzielonej przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i polski ruch oporu w warunkach terroru okupacyjnego i w kontekście realizowanego w obozie planu Zagłady”. 


 

POLECANE
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit tylko u nas
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit

Niemcy od dawna nie są już takim krajem, za jaki się podają. Nowe dane zza Odry pokazują bowiem, że w Niemczech jest coraz więcej przemocy wobec gejów, kobiet i Żydów. Gdyby takie statystyki wychodziły z Polski, Unia Europejska już dawno lamentowałaby nad bezpieczeństwem w naszym kraju. Jak jednak poradzą sobie z tymi problemami Niemcy?

Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca Wiadomości
Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca

Z Włoch napływają dramatyczne informacje. Podczas lotu motoparalotnią nad Porto Sant’Elpidio Felix Baumgartner, austriacki sportowiec, stracił kontrolę nad maszyną, prawdopodobnie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, i rozbił się w basenie należącym do hotelowego kompleksu.

Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE pilne
Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE

Przez ostatnie dziesięć lat Niemcy były głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o azyl i przybywających do Europy spoza UE. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i na czele tego zestawienia pojawił się nowy kraj.

Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu Wiadomości
Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu

Blisko 80 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktów spożywczych stara się sięgać po żywność krajową, a 67 proc. uważa ją za lepszą jakościowo od zagranicznej – wynika z najnowszego raportu CBOS. Tylko 17 proc. ankietowanych wskazuje, że cena jest dla nich kluczowym kryterium podczas zakupów.

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

REKLAMA

Beata Szydło: Pracownicy mediów nie są w stanie przeczytać ze zrozumieniem komunikatu ppłk. Sienkiewicza

„Nie spodziewam się wiele po rozgrzanych «dziennikarzach», ale jednak zdziwiło mnie, że niektórzy pracownicy mediów nie są w stanie nawet przeczytać ze zrozumieniem komunikat resortu podpułkownika Sienkiewicza” – pisze w mediach społecznościowych była premier, a obecnie europoseł PiS Beata Szydło.
Beata Szydło Beata Szydło: Pracownicy mediów nie są w stanie przeczytać ze zrozumieniem komunikatu ppłk. Sienkiewicza
Beata Szydło / PAP/Łukasz Gągulski

Komunikat mówi o odwołaniu mnie z rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, tymczasem wybitni „dziennikarze” mylą to z radą @MuzeumAuschwitz

– podkreśla Beata Szydło i dodaje, że w radzie Muzeum Auschwitz jest i będzie, 15 stycznia odbędą się kolejne obrady.

Czytaj również: Gen. Walerij Gierasimow nie żyje?

„Małostkowy gest małego człowieka”

W dalszej części wpisu Beata Szydło odniosła się do wycofania przez ministra Sienkiewicza jej kandydatury do Rady Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej. Podkreśliła, że jest jednym z założycieli tego muzeum i jego tematyka – jako mieszkanki Ziemi Oświęcimskiej – jest dla niej bardzo ważna. 

Poświęciłam dużo czasu i pracy, by to muzeum powstało. Wszyscy zainteresowani tematem o tym wiedzą. Rada, z której zostałam odwołana, nawet jeszcze nie ruszyła, a członkostwo w niej oczywiście nie łączy się z zarobkami. Dlatego ruch podpułkownika Sienkiewicza jest po prostu małostkowym gestem małego człowieka

– podsumowała Beata Szydło.

Czytaj więcej: Sąd Najwyższy uchylił decyzję marszałka Szymona Hołowni ws. Mariusza Kamińskiego

 

 

Wycofanie kandydatury Beaty Szydło – kontekst

W piątek MKiDN poinformował o wycofaniu przez min. Sienkiewicza kandydatury Beaty Szydło i Pawła Hudzika do Rady Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej i zgłosił na swoich przedstawicieli w Radzie – Dorotę Niedzielę, wicemarszałka Sejmu RP, oraz Andrzeja Kacorzyka, zastępcę dyrektora Muzeum Auschwitz.

„Wskazanie dwóch kandydatów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do 15-osobowej Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powoływanej przez władze województwa małopolskiego wynika ze statutu Muzeum i umowy o współprowadzeniu zawartej 31 sierpnia 2023 r. między MKiDN a Województwem Małopolskim” – poinformował resort.

„Ponadto minister Sienkiewicz, po zweryfikowaniu decyzji podjętych przez poprzednie kierownictwo MKiDN, zdecydował o wycofaniu uzgodnienia kandydatury dr. Jakuba Przewoźnika na stanowisko zastępcy dyrektora Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Obowiązek uzgodnienia – w odpowiedzi na wniosek dyrektora Muzeum – wynika ze statutu Muzeum, który stanowi, iż «Zastępcę powołuje i odwołuje Dyrektor w uzgodnieniu z Województwem i Ministrem»” – podano w komunikacie.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – czym jest?

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest instytucją kultury współprowadzoną przez MKiDN oraz Województwo Małopolskie. Zostało powołane w 2018 r. Jego główna siedziba powstała w zabytkowym budynku dawnych Zakładów Zbożowo-Młynarskich i Zakładów Tytoniowych, który w latach 1940–1944 jako magazyn SS „Lagerhaus” pełnił funkcję pomocniczą dla funkcjonariuszy byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Od 2018 do 2022 r. MKiDN sfinansowało adaptację siedziby instytucji oraz wykonanie ekspozycji stałej. Dla publiczności muzeum zostało otwarte w kwietniu 2022 r., udostępniając dla zwiedzających wystawę stałą, która opowiada o realiach życia w Oświęcimiu i regionie w okresie poprzedzającym II wojnę światową, pod niemiecką okupacją, a także pomoc udzielaną przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej więźniom KL Auschwitz, w tym działalność partyzanckich oddziałów AK oraz zorganizowanie bezbłędnie działającego kanału ucieczkowego z obozu.

Statutowym przedmiotem działania Muzeum jest „przedstawianie wielowiekowej historii Ziemi Oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość, w tym pokazanie tragicznej sytuacji miejscowej ludności po wybuchu II wojny światowej i przedstawienie pomocy więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau udzielonej przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i polski ruch oporu w warunkach terroru okupacyjnego i w kontekście realizowanego w obozie planu Zagłady”. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe