W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica

– Będziemy w czwartek głosować za skierowaniem projektu obywatelskiego do komisji – powiedziała nam Anna Maria Żukowska, przewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, pytana o głosowanie, jakie odbędzie się po powtórnym pierwszym czytaniu opracowanego przez Solidarność obywatelskiego projektu dotyczącego emerytur stażowych. Powtórne pierwsze czytanie projektu odbędzie się w najbliższy czwartek.
Sejm RP W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica
Sejm RP / fot. M. Żegliński

To jest oczywiste, że nawet jakby były jakieś nieścisłości, które by wymagały dalszych prac, to i tak byśmy głosowali za skierowaniem do dalszych prac. To nie ulega wątpliwości

– dodaje w rozmowie z Tysol.pl poseł Dorota Olko.

Lewica składa bliźniaczo podobny projekt

Przypomnijmy, w ubiegły wtorek Lewica złożyła do Sejmu swój poselski projekt w sprawie emerytur stażowych. Projekt przewiduje możliwość przejścia na emeryturę stażową z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat.

Projekt, jak podkreślił m.in. prof. Marcin Zieleniecki, ekspert „S”, nie różni się od obywatelskiego, jeżeli chodzi o przesłanki nabycia prawa do emerytury stażowej. – Różnice dotyczą jedynie kwestii technicznych związanych z mechanizmem ustalania wysokości emerytury stażowej oraz pośrednio także sposobem jej finansowania – powiedział nam wczoraj prof. Zieleniecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Emerytury stażowe. Prof. Zieleniecki: Propozycja Lewicy niemal nie różni się od projektu Solidarności

Projekty będą procedowane razem w Komisji?

Co jeszcze bardziej zaskakujące, moment złożenia projektu Lewicy zbiegł się w czasie z ustaleniem daty pierwszego czytania obywatelskiego projektu o emeryturach stażowych, który opracowała i złożyła w Sejmie w 2021 roku Solidarność.

O motywy złożenia poselskiego projektu zapytaliśmy przedstawicielki Lewicy.

My składaliśmy projekt w poprzedniej kadencji w marcu 2020 roku na temat emerytur stażowych, to jest rozwiązanie, które uważamy, że dla tych starszych roczników powinno być wprowadzone. No i te dwa projekty na pewno będą połączone do pracy nad nimi w komisji. My na pewno będziemy głosowali za wprowadzeniem projektu Solidarności do dalszego procedowania – przeciwko odrzuceniu, i myślę, że większość sejmowa też

– mówi poseł Żukowska. Skąd więc pomysł, żeby złożyć odrębny projekt?

Ponieważ zgłaszaliśmy ten projekt w poprzedniej kadencji i chcieliśmy o tym przypomnieć, powiedzieć, że jesteśmy konsekwentni, że jest ku temu okazja. Projekt Solidarności będzie procedowany i najbardziej będzie nam zależało na tym, żeby takie rozwiązanie [emerytury stażowe] wprowadzić

– zaznacza Anna Maria Żukowska.

„Zdaje się, że projekty są dosyć podobne”

Dorota Olko zaś mówi nam z kolei, że dzisiaj obradować będzie Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy, na którym posłowie będą rozmawiać o projektach.

Od początku istnienia klubu opowiadamy się za emeryturami stażowymi. Złożyliśmy nasz projekt, on jest jeszcze zdaje się konsultowany, więc jeszcze nie dostał numeru druku i czekamy aż zostanie wprowadzony pod obrady. Myślę, że w dalszych pracach te projekty będą razem procedowane. Ale to oczywiście nie zmienia naszego stosunku do tego, że jak najbardziej za emeryturami stażowymi jesteśmy

– mówi poseł.

Dodaje, że złożenie teraz w Sejmie projektu bliźniaczo podobnego do projektu obywatelskiego było „niejako kontynuacją naszych prac z poprzedniej kadencji”.

Na pytanie, czy projekty różnią się od siebie w jakimkolwiek istotnym zakresie, poseł Olko mówi:

Zdaje mi się, że one są dosyć podobne. Tam są jakieś różnice, ale co do meritum są dosyć podobne. My składaliśmy ten nasz projekt z myślą o tym, żeby były inne projekty niż rządowe, bo one miały takie ograniczenia, że mało kto by z tych emerytur skorzystał.

Obywatelski projekt powtórnie będzie czytany w Sejmie

Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji parlamentu po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu Solidarności dotyczącego emerytur stażowych niemal wszystkie kluby parlamentarne były za tym, by procedować projekt dalej. Przeciwko odrzuceniu projektu głosowali zarówno posłowie PiS, jak i KO, PSL oraz Lewicy.

Wcześniej, w trakcie dyskusji nad projektem poseł Lewicy Magdalena Biejat mówiła: – Emerytury stażowe są przede wszystkim sprawiedliwym rozwiązaniem. Osoba, która pracuje 35–40 lat, która odprowadza składki i uczciwie płaci przez te wszystkie lata podatki, powinna móc odejść na zasłużoną emeryturę niezależnie od tego, czy po 40 latach pracy ma 55 czy 65 lat. Dlatego Lewica oczywiście popiera ten projekt.

– Jedyne, czego brakuje dziś rządzącym – w przypadku emerytur stażowych widać to bardzo dokładnie – to wola, aby te rozwiązania wprowadzić, aby zrealizować obietnice i wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec społeczeństwa – dodała.

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych opracowany przez Solidarność zakłada wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Projekt po końcu poprzedniej kadencji nie uległ dyskontynuacji i wobec tego w najbliższy czwartek ma odbyć się w Sejmie jego powtórne pierwsze czytanie.

CZYTAJ TAKŻE: Wymaga się ode mnie pracy przez 50 lat”. Pracownicy mówią o nadziejach na emeryturę stażową


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragedia w Wielkopolsce. Nie żyje nastolatka z ostatniej chwili
Tragedia w Wielkopolsce. Nie żyje nastolatka

18-latka nagle straciła przytomność na terenie posesji przy domu – poinformował w niedzielę PAP oficer dyżurny ostrzeszowskiej straży pożarnej asp. Tomasz Mądry. Kilka godzin później zmarła. Dzień wcześniej szukała pomocy na nocnym dyżurze ostrzeszowskiego szpitala.

Brutalna napaść w Warszawie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Brutalna napaść w Warszawie. Nowe informacje

Kilka dni temu media obiegła wstrząsająca informacja o odnalezieniu ciała nagiej kobiety. Poszkodowana leżała na klatce schodowej przy ul. Żurawiej w Warszawie. W sprawie zatrzymano 23-letniego Doriana. S, który dopuścił się brutalnego czynu. Teraz na jaw wyszły nowe informacje.

Znamy kandydata PiS na prezydenta Białegostoku z ostatniej chwili
Znamy kandydata PiS na prezydenta Białegostoku

Szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta obecnej kadencji Henryk Dębowski jest kandydatem tego ugrupowania w wyborach na prezydenta Białegostoku. Nominację ogłoszono w niedzielę podczas regionalnej konwencji PiS w Białymstoku.

Brytyjski MON: W lutym straty Rosjan były najwyższe od początku wojny z ostatniej chwili
Brytyjski MON: W lutym straty Rosjan były najwyższe od początku wojny

Średnia dobowa liczba rosyjskich ofiar na Ukrainie - łącznie zabitych i rannych - wyniosła w lutym tego roku 983 i była najwyższa od początku wojny – przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Burza w Pałacu Buckingham. Nagłe zniknięcie królowej z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Nagłe zniknięcie królowej

W ostatnim czasie w Pałacu Buckingham nie brakuje emocji. Niedawno głośnym echem odbiła się informacja o operacji księżnej Kate, a niedługo później poważnej chorobie króla Karola III. Teraz okazuje się, że królowa Camilla ogłosiła, że na pewien czas musi "zniknąć".

Elon Musk „za” rozwiązaniem NATO? Szokujący wpis z ostatniej chwili
Elon Musk „za” rozwiązaniem NATO? Szokujący wpis

„Zawsze zastanawiałem się, dlaczego NATO nadal istnieje, mimo że jego największy wróg i powód jego utworzenia, Układ Warszawski, został rozwiązany” – pisze na platformie X jej właściciel Elon Musk. Problem w tym, że Układ Warszawski był reakcją na NATO, a nie odwrotnie.

Dr Sokołowski: Prawica ma problem z myśleniem magicznym z ostatniej chwili
Dr Sokołowski: Prawica ma problem z myśleniem magicznym

– Czego w ogóle PiS chciał? Czy chciało konserwatyzmu? Na pewno polityka tej partii łączyła dwie sprzeczne sprawy: przywiązanie do tradycyjnej obyczajowości i religijności, uznawania Kościoła jako ważnej instytucji społecznej, i próby modernizacji państwa. Ale to im się w spójny obraz nie połączyło – mówi dr Jacek Sokołowski, politolog i prawnik, autor książki „Transnaród. Polacy w poszukiwaniu politycznej formy”, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Ekspert: Do niemieckich elit zaczyna docierać, że Polska staje się groźną konkurencją dla Niemiec Wiadomości
Ekspert: Do niemieckich elit zaczyna docierać, że Polska staje się groźną konkurencją dla Niemiec

Trwa dyskusja na temat artykułu Frankfurter Rundschau "Polska: od podwykonawcy do niemieckiego konkurenta". W dyskusji wziął udział również były polski wysoki urzędnik państwowy i były zastępca przewodniczącego KNF Artur Kluczny.

Nie żyje wybitny śpiewak z ostatniej chwili
Nie żyje wybitny śpiewak

Nie żyje Marcin Bronikowski, śpiewak operowy, baryton. Zmarł nagle, 29 lutego podczas podróży do Albanii. "Wybitny talent o pięknym lirycznym głosie. Człowiek niezwykle skromny i sympatyczny" – powiedział PAP krytyk i publicysta muzyczny Jacek Marczyński.

Sukces S Służby więziennej. Jest porozumienie płacowe na 2024 rok z ostatniej chwili
Sukces "S" Służby więziennej. Jest porozumienie płacowe na 2024 rok

We czwartek 29 lutego br. odbyła się drugą runda negocjacji Solidarności Służby Więziennej w sprawie realizacji waloryzacji wynagrodzeń funkcjonariuszy Służby Więziennej. Strona związkowa wypracowała porozumienie płacowe, które reguluje w ściśle określony sposób waloryzację w 2024 roku.

REKLAMA

W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica

– Będziemy w czwartek głosować za skierowaniem projektu obywatelskiego do komisji – powiedziała nam Anna Maria Żukowska, przewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, pytana o głosowanie, jakie odbędzie się po powtórnym pierwszym czytaniu opracowanego przez Solidarność obywatelskiego projektu dotyczącego emerytur stażowych. Powtórne pierwsze czytanie projektu odbędzie się w najbliższy czwartek.
Sejm RP W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica
Sejm RP / fot. M. Żegliński

To jest oczywiste, że nawet jakby były jakieś nieścisłości, które by wymagały dalszych prac, to i tak byśmy głosowali za skierowaniem do dalszych prac. To nie ulega wątpliwości

– dodaje w rozmowie z Tysol.pl poseł Dorota Olko.

Lewica składa bliźniaczo podobny projekt

Przypomnijmy, w ubiegły wtorek Lewica złożyła do Sejmu swój poselski projekt w sprawie emerytur stażowych. Projekt przewiduje możliwość przejścia na emeryturę stażową z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat.

Projekt, jak podkreślił m.in. prof. Marcin Zieleniecki, ekspert „S”, nie różni się od obywatelskiego, jeżeli chodzi o przesłanki nabycia prawa do emerytury stażowej. – Różnice dotyczą jedynie kwestii technicznych związanych z mechanizmem ustalania wysokości emerytury stażowej oraz pośrednio także sposobem jej finansowania – powiedział nam wczoraj prof. Zieleniecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Emerytury stażowe. Prof. Zieleniecki: Propozycja Lewicy niemal nie różni się od projektu Solidarności

Projekty będą procedowane razem w Komisji?

Co jeszcze bardziej zaskakujące, moment złożenia projektu Lewicy zbiegł się w czasie z ustaleniem daty pierwszego czytania obywatelskiego projektu o emeryturach stażowych, który opracowała i złożyła w Sejmie w 2021 roku Solidarność.

O motywy złożenia poselskiego projektu zapytaliśmy przedstawicielki Lewicy.

My składaliśmy projekt w poprzedniej kadencji w marcu 2020 roku na temat emerytur stażowych, to jest rozwiązanie, które uważamy, że dla tych starszych roczników powinno być wprowadzone. No i te dwa projekty na pewno będą połączone do pracy nad nimi w komisji. My na pewno będziemy głosowali za wprowadzeniem projektu Solidarności do dalszego procedowania – przeciwko odrzuceniu, i myślę, że większość sejmowa też

– mówi poseł Żukowska. Skąd więc pomysł, żeby złożyć odrębny projekt?

Ponieważ zgłaszaliśmy ten projekt w poprzedniej kadencji i chcieliśmy o tym przypomnieć, powiedzieć, że jesteśmy konsekwentni, że jest ku temu okazja. Projekt Solidarności będzie procedowany i najbardziej będzie nam zależało na tym, żeby takie rozwiązanie [emerytury stażowe] wprowadzić

– zaznacza Anna Maria Żukowska.

„Zdaje się, że projekty są dosyć podobne”

Dorota Olko zaś mówi nam z kolei, że dzisiaj obradować będzie Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy, na którym posłowie będą rozmawiać o projektach.

Od początku istnienia klubu opowiadamy się za emeryturami stażowymi. Złożyliśmy nasz projekt, on jest jeszcze zdaje się konsultowany, więc jeszcze nie dostał numeru druku i czekamy aż zostanie wprowadzony pod obrady. Myślę, że w dalszych pracach te projekty będą razem procedowane. Ale to oczywiście nie zmienia naszego stosunku do tego, że jak najbardziej za emeryturami stażowymi jesteśmy

– mówi poseł.

Dodaje, że złożenie teraz w Sejmie projektu bliźniaczo podobnego do projektu obywatelskiego było „niejako kontynuacją naszych prac z poprzedniej kadencji”.

Na pytanie, czy projekty różnią się od siebie w jakimkolwiek istotnym zakresie, poseł Olko mówi:

Zdaje mi się, że one są dosyć podobne. Tam są jakieś różnice, ale co do meritum są dosyć podobne. My składaliśmy ten nasz projekt z myślą o tym, żeby były inne projekty niż rządowe, bo one miały takie ograniczenia, że mało kto by z tych emerytur skorzystał.

Obywatelski projekt powtórnie będzie czytany w Sejmie

Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji parlamentu po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu Solidarności dotyczącego emerytur stażowych niemal wszystkie kluby parlamentarne były za tym, by procedować projekt dalej. Przeciwko odrzuceniu projektu głosowali zarówno posłowie PiS, jak i KO, PSL oraz Lewicy.

Wcześniej, w trakcie dyskusji nad projektem poseł Lewicy Magdalena Biejat mówiła: – Emerytury stażowe są przede wszystkim sprawiedliwym rozwiązaniem. Osoba, która pracuje 35–40 lat, która odprowadza składki i uczciwie płaci przez te wszystkie lata podatki, powinna móc odejść na zasłużoną emeryturę niezależnie od tego, czy po 40 latach pracy ma 55 czy 65 lat. Dlatego Lewica oczywiście popiera ten projekt.

– Jedyne, czego brakuje dziś rządzącym – w przypadku emerytur stażowych widać to bardzo dokładnie – to wola, aby te rozwiązania wprowadzić, aby zrealizować obietnice i wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec społeczeństwa – dodała.

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych opracowany przez Solidarność zakłada wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Projekt po końcu poprzedniej kadencji nie uległ dyskontynuacji i wobec tego w najbliższy czwartek ma odbyć się w Sejmie jego powtórne pierwsze czytanie.

CZYTAJ TAKŻE: Wymaga się ode mnie pracy przez 50 lat”. Pracownicy mówią o nadziejach na emeryturę stażowąOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe