W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica

– Będziemy w czwartek głosować za skierowaniem projektu obywatelskiego do komisji – powiedziała nam Anna Maria Żukowska, przewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, pytana o głosowanie, jakie odbędzie się po powtórnym pierwszym czytaniu opracowanego przez Solidarność obywatelskiego projektu dotyczącego emerytur stażowych. Powtórne pierwsze czytanie projektu odbędzie się w najbliższy czwartek.
Sejm RP W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica
Sejm RP / fot. M. Żegliński

To jest oczywiste, że nawet jakby były jakieś nieścisłości, które by wymagały dalszych prac, to i tak byśmy głosowali za skierowaniem do dalszych prac. To nie ulega wątpliwości

– dodaje w rozmowie z Tysol.pl poseł Dorota Olko.

Lewica składa bliźniaczo podobny projekt

Przypomnijmy, w ubiegły wtorek Lewica złożyła do Sejmu swój poselski projekt w sprawie emerytur stażowych. Projekt przewiduje możliwość przejścia na emeryturę stażową z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat.

Projekt, jak podkreślił m.in. prof. Marcin Zieleniecki, ekspert „S”, nie różni się od obywatelskiego, jeżeli chodzi o przesłanki nabycia prawa do emerytury stażowej. – Różnice dotyczą jedynie kwestii technicznych związanych z mechanizmem ustalania wysokości emerytury stażowej oraz pośrednio także sposobem jej finansowania – powiedział nam wczoraj prof. Zieleniecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Emerytury stażowe. Prof. Zieleniecki: Propozycja Lewicy niemal nie różni się od projektu Solidarności

Projekty będą procedowane razem w Komisji?

Co jeszcze bardziej zaskakujące, moment złożenia projektu Lewicy zbiegł się w czasie z ustaleniem daty pierwszego czytania obywatelskiego projektu o emeryturach stażowych, który opracowała i złożyła w Sejmie w 2021 roku Solidarność.

O motywy złożenia poselskiego projektu zapytaliśmy przedstawicielki Lewicy.

My składaliśmy projekt w poprzedniej kadencji w marcu 2020 roku na temat emerytur stażowych, to jest rozwiązanie, które uważamy, że dla tych starszych roczników powinno być wprowadzone. No i te dwa projekty na pewno będą połączone do pracy nad nimi w komisji. My na pewno będziemy głosowali za wprowadzeniem projektu Solidarności do dalszego procedowania – przeciwko odrzuceniu, i myślę, że większość sejmowa też

– mówi poseł Żukowska. Skąd więc pomysł, żeby złożyć odrębny projekt?

Ponieważ zgłaszaliśmy ten projekt w poprzedniej kadencji i chcieliśmy o tym przypomnieć, powiedzieć, że jesteśmy konsekwentni, że jest ku temu okazja. Projekt Solidarności będzie procedowany i najbardziej będzie nam zależało na tym, żeby takie rozwiązanie [emerytury stażowe] wprowadzić

– zaznacza Anna Maria Żukowska.

„Zdaje się, że projekty są dosyć podobne”

Dorota Olko zaś mówi nam z kolei, że dzisiaj obradować będzie Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy, na którym posłowie będą rozmawiać o projektach.

Od początku istnienia klubu opowiadamy się za emeryturami stażowymi. Złożyliśmy nasz projekt, on jest jeszcze zdaje się konsultowany, więc jeszcze nie dostał numeru druku i czekamy aż zostanie wprowadzony pod obrady. Myślę, że w dalszych pracach te projekty będą razem procedowane. Ale to oczywiście nie zmienia naszego stosunku do tego, że jak najbardziej za emeryturami stażowymi jesteśmy

– mówi poseł.

Dodaje, że złożenie teraz w Sejmie projektu bliźniaczo podobnego do projektu obywatelskiego było „niejako kontynuacją naszych prac z poprzedniej kadencji”.

Na pytanie, czy projekty różnią się od siebie w jakimkolwiek istotnym zakresie, poseł Olko mówi:

Zdaje mi się, że one są dosyć podobne. Tam są jakieś różnice, ale co do meritum są dosyć podobne. My składaliśmy ten nasz projekt z myślą o tym, żeby były inne projekty niż rządowe, bo one miały takie ograniczenia, że mało kto by z tych emerytur skorzystał.

Obywatelski projekt powtórnie będzie czytany w Sejmie

Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji parlamentu po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu Solidarności dotyczącego emerytur stażowych niemal wszystkie kluby parlamentarne były za tym, by procedować projekt dalej. Przeciwko odrzuceniu projektu głosowali zarówno posłowie PiS, jak i KO, PSL oraz Lewicy.

Wcześniej, w trakcie dyskusji nad projektem poseł Lewicy Magdalena Biejat mówiła: – Emerytury stażowe są przede wszystkim sprawiedliwym rozwiązaniem. Osoba, która pracuje 35–40 lat, która odprowadza składki i uczciwie płaci przez te wszystkie lata podatki, powinna móc odejść na zasłużoną emeryturę niezależnie od tego, czy po 40 latach pracy ma 55 czy 65 lat. Dlatego Lewica oczywiście popiera ten projekt.

– Jedyne, czego brakuje dziś rządzącym – w przypadku emerytur stażowych widać to bardzo dokładnie – to wola, aby te rozwiązania wprowadzić, aby zrealizować obietnice i wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec społeczeństwa – dodała.

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych opracowany przez Solidarność zakłada wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Projekt po końcu poprzedniej kadencji nie uległ dyskontynuacji i wobec tego w najbliższy czwartek ma odbyć się w Sejmie jego powtórne pierwsze czytanie.

CZYTAJ TAKŻE: Wymaga się ode mnie pracy przez 50 lat”. Pracownicy mówią o nadziejach na emeryturę stażową


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica

– Będziemy w czwartek głosować za skierowaniem projektu obywatelskiego do komisji – powiedziała nam Anna Maria Żukowska, przewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, pytana o głosowanie, jakie odbędzie się po powtórnym pierwszym czytaniu opracowanego przez Solidarność obywatelskiego projektu dotyczącego emerytur stażowych. Powtórne pierwsze czytanie projektu odbędzie się w najbliższy czwartek.
Sejm RP W czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. emerytur stażowych. Wiemy, jak zagłosuje Lewica
Sejm RP / fot. M. Żegliński

To jest oczywiste, że nawet jakby były jakieś nieścisłości, które by wymagały dalszych prac, to i tak byśmy głosowali za skierowaniem do dalszych prac. To nie ulega wątpliwości

– dodaje w rozmowie z Tysol.pl poseł Dorota Olko.

Lewica składa bliźniaczo podobny projekt

Przypomnijmy, w ubiegły wtorek Lewica złożyła do Sejmu swój poselski projekt w sprawie emerytur stażowych. Projekt przewiduje możliwość przejścia na emeryturę stażową z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat.

Projekt, jak podkreślił m.in. prof. Marcin Zieleniecki, ekspert „S”, nie różni się od obywatelskiego, jeżeli chodzi o przesłanki nabycia prawa do emerytury stażowej. – Różnice dotyczą jedynie kwestii technicznych związanych z mechanizmem ustalania wysokości emerytury stażowej oraz pośrednio także sposobem jej finansowania – powiedział nam wczoraj prof. Zieleniecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Emerytury stażowe. Prof. Zieleniecki: Propozycja Lewicy niemal nie różni się od projektu Solidarności

Projekty będą procedowane razem w Komisji?

Co jeszcze bardziej zaskakujące, moment złożenia projektu Lewicy zbiegł się w czasie z ustaleniem daty pierwszego czytania obywatelskiego projektu o emeryturach stażowych, który opracowała i złożyła w Sejmie w 2021 roku Solidarność.

O motywy złożenia poselskiego projektu zapytaliśmy przedstawicielki Lewicy.

My składaliśmy projekt w poprzedniej kadencji w marcu 2020 roku na temat emerytur stażowych, to jest rozwiązanie, które uważamy, że dla tych starszych roczników powinno być wprowadzone. No i te dwa projekty na pewno będą połączone do pracy nad nimi w komisji. My na pewno będziemy głosowali za wprowadzeniem projektu Solidarności do dalszego procedowania – przeciwko odrzuceniu, i myślę, że większość sejmowa też

– mówi poseł Żukowska. Skąd więc pomysł, żeby złożyć odrębny projekt?

Ponieważ zgłaszaliśmy ten projekt w poprzedniej kadencji i chcieliśmy o tym przypomnieć, powiedzieć, że jesteśmy konsekwentni, że jest ku temu okazja. Projekt Solidarności będzie procedowany i najbardziej będzie nam zależało na tym, żeby takie rozwiązanie [emerytury stażowe] wprowadzić

– zaznacza Anna Maria Żukowska.

„Zdaje się, że projekty są dosyć podobne”

Dorota Olko zaś mówi nam z kolei, że dzisiaj obradować będzie Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy, na którym posłowie będą rozmawiać o projektach.

Od początku istnienia klubu opowiadamy się za emeryturami stażowymi. Złożyliśmy nasz projekt, on jest jeszcze zdaje się konsultowany, więc jeszcze nie dostał numeru druku i czekamy aż zostanie wprowadzony pod obrady. Myślę, że w dalszych pracach te projekty będą razem procedowane. Ale to oczywiście nie zmienia naszego stosunku do tego, że jak najbardziej za emeryturami stażowymi jesteśmy

– mówi poseł.

Dodaje, że złożenie teraz w Sejmie projektu bliźniaczo podobnego do projektu obywatelskiego było „niejako kontynuacją naszych prac z poprzedniej kadencji”.

Na pytanie, czy projekty różnią się od siebie w jakimkolwiek istotnym zakresie, poseł Olko mówi:

Zdaje mi się, że one są dosyć podobne. Tam są jakieś różnice, ale co do meritum są dosyć podobne. My składaliśmy ten nasz projekt z myślą o tym, żeby były inne projekty niż rządowe, bo one miały takie ograniczenia, że mało kto by z tych emerytur skorzystał.

Obywatelski projekt powtórnie będzie czytany w Sejmie

Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji parlamentu po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu Solidarności dotyczącego emerytur stażowych niemal wszystkie kluby parlamentarne były za tym, by procedować projekt dalej. Przeciwko odrzuceniu projektu głosowali zarówno posłowie PiS, jak i KO, PSL oraz Lewicy.

Wcześniej, w trakcie dyskusji nad projektem poseł Lewicy Magdalena Biejat mówiła: – Emerytury stażowe są przede wszystkim sprawiedliwym rozwiązaniem. Osoba, która pracuje 35–40 lat, która odprowadza składki i uczciwie płaci przez te wszystkie lata podatki, powinna móc odejść na zasłużoną emeryturę niezależnie od tego, czy po 40 latach pracy ma 55 czy 65 lat. Dlatego Lewica oczywiście popiera ten projekt.

– Jedyne, czego brakuje dziś rządzącym – w przypadku emerytur stażowych widać to bardzo dokładnie – to wola, aby te rozwiązania wprowadzić, aby zrealizować obietnice i wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec społeczeństwa – dodała.

Obywatelski projekt dotyczący emerytur stażowych opracowany przez Solidarność zakłada wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Projekt po końcu poprzedniej kadencji nie uległ dyskontynuacji i wobec tego w najbliższy czwartek ma odbyć się w Sejmie jego powtórne pierwsze czytanie.

CZYTAJ TAKŻE: Wymaga się ode mnie pracy przez 50 lat”. Pracownicy mówią o nadziejach na emeryturę stażową



 

Polecane
Emerytury
Stażowe