Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"

W sobotę 23 września rozpoczęła się 13 już edycja festiwalu „Skrzyżowanie kultur”, który co roku prezentuje zjawiska muzyczne i kulturalne z najróżniejszych części świata. Międzykulturowe wydarzenie trwa cały tydzień, zatem aż do kolejnej soboty, 30 września, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka nas ogrom muzycznej różnorodności.
 Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"
/ mat. prasowe
Według prestiżowego magazynu muzycznego „Songlines” festiwal „Skrzyżowanie Kultur” jest jednym z 25 najlepszych festiwali z muzyką world music na świecie. Od lat bywają na nim fascynaci odkryć muzycznych z całego globu, kierując się głównie renomą festiwalu, a nie znajomością występujących na nim artystów. I jak widać po kilkunastotysięcznej frekwencji każdego roku – nie są zawiedzeni.
– Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów world music oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

Pieśni i kawa
Na program festiwalu poza koncertami składają się warsztaty muzyczne, debaty, a także program dla dzieci oraz projekcje filmowe. Każda edycja festiwalu koncentruje się na bogactwie kulturowym wybranej części globu – w tym roku są to Indie i Kolumbia. Będzie można posłuchać koncertów takich gwiazd muzyki świata, jak obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gomez, w której repertuarze usłyszeć można rytmy z Karaibów i melodie z Andów, z elementami jazzowymi i folkowymi. Ta kolumbijska artystka jest również laureatką nagrody Latin Grammy za najlepszy album z muzyką dla dzieci. – Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son
i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego lando – przekonuje Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Ale Kolumbia to również kawa, której jest jednym z trzech głównych światowych producentów. O rynku kawy, skutkach społecznych i politycznych handlu kawą, a także o tym, jak konsumenci z Europy wpływają na życie ludzi na drugim końcu świata, będzie można posłuchać podczas debaty „Cena kawy”.

Północ kontra Południe
Z Indii przyjedzie do Warszawy Purbayan Chatterjee – jeden z najlepszych na świecie muzyków grających na sitarze, tradycyjnym indyjskim instrumencie muzycznym, nieco przypominającym gitarę. Chatterjee zadebiutował na scenie już w wieku 5 lat, a jako 15-latek został wyróżniony przez prezydenta Indii tytułem Najlepszego Instrumentalisty Kraju. Artysta występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, regularnie koncertuje na największych festiwalach nie tylko poświęconych klasycznej muzyce Indii czy world music, ale również jazzowych i z muzyką filmową, które łączy z klasyczną ragą. Na „Skrzyżowaniu Kultur” wystąpią również niezwykle utalentowane siostry Ranjani i Gayatri – mistrzynie karnatyckiej sztuki wokalnej i gry na skrzypcach. Uważane są za jeden z najlepszych żeńskich duetów wykonujących muzykę południowych Indii. Słuchacze cenią je za perfekcyjne zespolenie głosów, bogatą paletę technik ornamentacyjnych i wyobraźnię muzyczną. Śpiewają w wielu językach, m.in. w sanskrycie, hindi, marathi, tamilskim i gudżarati. Poprowadzą również warsztat z muzyki i śpiewu karnatyckiego, w którym, w odróżnieniu od tradycji muzycznej Indii Północnych, podstawowym instrumentem stosowanym w muzyce jest ludzki głos.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#
Transglobalne fuzje
Festiwal to światowy tygiel muzyczny. Pojawią się artyści z Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Muzycy łączyć będą w swoich projektach elementy techno z USA z tradycyjną muzyką ze Sierra Leone, lokalną tradycję i instrumentarium tureckie z psychodelią, elektroniką i reggae, a także brzmienia albańskiej orkiestry dętej z regge czy techno. W ramach części festiwalu Artyści Kolektyw Europa odbędzie się sceniczny pojedynek smyczkowych wirtuozów z Polski i Węgier. Félix Lajkó, charyzmatyczny skrzypek i mistrz cytry, oraz Vołosi, zespół łączący klasyczne muzykowanie z tradycją górali Beskidu Śląskiego, pierwszy raz spotkają się na jednej scenie. Duże zainteresowanie wzbudza koncert Azizy Brahim
z Sachary Zachodniej, kraju wciąż nieuznawanego przez większość państw świata. Urodzona w algierskim obozie dla uchodźców dziedziczka saharyjskiego ludu Sahrawi popularyzuje jego tradycyjne pieśni, które muzycznie łączy z elementami jazzu, popu, a nawet rocka już od ponad 20 lat. Na warszawskiej scenie zagrają również Ballaké Sissoko i Vincent Ségal – duet pochodzących z Mali i z Francji muzyków, którzy subtelnie łączą brzmienia wiolonczeli i zachodnioafrykańskiej harfy kora.

Polski element
Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień poświęcony jest wyłącznie polskim zespołom. W tym roku wystąpią: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Adam Strug oraz Kapela ze Wsi Warszawa. Założyciel tej ostatniej formacji, która jest jednym z najbardziej znanych polskich zespołów na świecie, Maciej Szajkowski, jest członkiem rady programowej „Skrzyżowania Kultur”.
Jak mówią organizatorzy, celem festiwalu jest zwiększenie wrażliwości Polaków na kulturową i artystyczną różnorodność. Również rodzimi dziennikarze muzyczni uważają „Skrzyżowanie Kultur” za wyjątkowe wydarzenie, które pełni ważną rolę w nawiązywaniu międzykulturowego dialogu w Polsce, tak wrażliwej w dzisiejszych czasach kwestii.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (39/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Czy wam nie wstyd?. Burza w sieci po emisji programu TVN gorące
"Czy wam nie wstyd?". Burza w sieci po emisji programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Atak wiodących mediów na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament Pana Jerzego z ostatniej chwili
Atak "wiodących mediów" na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament Pana Jerzego

– Opiekowałem się starym, schorowanym człowiekiem, który przez lata był moim sąsiadem. Jest na to masa dowodów, do których państwo nie sięgacie (...) nie miałem wówczas ani stabilnej pracy ani możliwości finansowych – mówił w poniedziałek obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, komentując publikację Onetu ws. mieszkania po panu Jerzym. Teraz ujawniono testament Pana Jerzego.

Onet opublikował wywiad z opiekunką Pana Jerzego. Zapomniał o ważnej informacji z ostatniej chwili
Onet opublikował wywiad z opiekunką Pana Jerzego. Zapomniał o ważnej informacji

Na onet.pl pojawił się wywiad z kobietą przedstawioną jako "opiekunka" pana Jerzego. Anna Kanigowska, która miała opiekować się mężczyzną, oskarża Karola Nawrockiego o brak zainteresowania p. Jerzym. Internauci szybko zidentyfikowali kobietę, z której konta w mediach społecznościowych od lat wylewa się hejt na polityków obecnej opozycji.

PiS o działaniu służb podczas kampanii prezydenckiej: ABW stała się Agencją Brudnych Wrzutek z ostatniej chwili
PiS o działaniu służb podczas kampanii prezydenckiej: "ABW stała się Agencją Brudnych Wrzutek"

Oczekujemy od agencji, służb specjalnych, że będą stały na straży naszego bezpieczeństwa. A nie będą angażowały się w kampanię jednego czy drugiego kandydata, jak to miejsce ma teraz - powiedział poseł Andrzej Śliwka podczas konferencji zorganizowanej przez PiS. Odniósł się w ten sposób do, jak twierdzą posłowie PiS, wykorzystania służb w kampanii po stronie sztabu Rafała Trzaskowskiego.

Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie z ostatniej chwili
Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie

Zakończono podejmowanie szczątków pomordowanych osób w dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim, na Ukrainie. Znaleziono tam fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych zostanie podana ostateczna liczba ofiar, ich płeć i wiek - czytamy w komunikacie ministerstwa kultury.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Słynny już tramwaj na Wilanów znów da się warszawiakom we znaki. W związku z kolejnym etapem inwestycji służby miejskie wprowadziły zmianę organizacji ruchu na jednej z kluczowych arterii miasta.

Legendarne więzienie wróci do dawnych funkcji? Trump zdecydował ws. Alcatraz Wiadomości
Legendarne więzienie wróci do dawnych funkcji? Trump zdecydował ws. Alcatraz

Słynne więzienie zbudowane na wyspie w Zatoce San Francisco zostało zamknięte w 1963 roku ze względu m.in. na wysokie koszty utrzymania. Dziś jest atrakcją turystyczną i muzeum. Donald Trump ogłosił w niedzielę plany dotyczące ponownego otwarcia Alcatraz.

Hanna Dobrowolska: Kiedy nauczyciele powiedzą  „nie” rewolucji w oświacie? tylko u nas
Hanna Dobrowolska: Kiedy nauczyciele powiedzą  „nie” rewolucji w oświacie?

Destrukcja, jaka rozpoczęła się na wiosnę 2024 r. w MEN, nabiera na sile i grozi całkowitym załamaniem się procesu dydaktycznego w szkołach i systemu polskiej oświaty. Alarmuje o tym m.in. oświatowa "Solidarność".

Niemcy w potężnym kryzysie. Nie wybrano nowego kanclerza z ostatniej chwili
Niemcy w potężnym kryzysie. Nie wybrano nowego kanclerza

Kandydat na kanclerza Niemiec Friedrich Merz nie uzyskał wymaganej większości w głosowaniu w Bundestagu.

Ucierpiał funkcjonariusz. Straż Graniczna wydała komunikat pilne
"Ucierpiał funkcjonariusz". Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak podaje, doszło do ataku na polskich funkcjonariuszy.

REKLAMA

Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"

W sobotę 23 września rozpoczęła się 13 już edycja festiwalu „Skrzyżowanie kultur”, który co roku prezentuje zjawiska muzyczne i kulturalne z najróżniejszych części świata. Międzykulturowe wydarzenie trwa cały tydzień, zatem aż do kolejnej soboty, 30 września, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka nas ogrom muzycznej różnorodności.
 Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"
/ mat. prasowe
Według prestiżowego magazynu muzycznego „Songlines” festiwal „Skrzyżowanie Kultur” jest jednym z 25 najlepszych festiwali z muzyką world music na świecie. Od lat bywają na nim fascynaci odkryć muzycznych z całego globu, kierując się głównie renomą festiwalu, a nie znajomością występujących na nim artystów. I jak widać po kilkunastotysięcznej frekwencji każdego roku – nie są zawiedzeni.
– Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów world music oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

Pieśni i kawa
Na program festiwalu poza koncertami składają się warsztaty muzyczne, debaty, a także program dla dzieci oraz projekcje filmowe. Każda edycja festiwalu koncentruje się na bogactwie kulturowym wybranej części globu – w tym roku są to Indie i Kolumbia. Będzie można posłuchać koncertów takich gwiazd muzyki świata, jak obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gomez, w której repertuarze usłyszeć można rytmy z Karaibów i melodie z Andów, z elementami jazzowymi i folkowymi. Ta kolumbijska artystka jest również laureatką nagrody Latin Grammy za najlepszy album z muzyką dla dzieci. – Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son
i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego lando – przekonuje Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Ale Kolumbia to również kawa, której jest jednym z trzech głównych światowych producentów. O rynku kawy, skutkach społecznych i politycznych handlu kawą, a także o tym, jak konsumenci z Europy wpływają na życie ludzi na drugim końcu świata, będzie można posłuchać podczas debaty „Cena kawy”.

Północ kontra Południe
Z Indii przyjedzie do Warszawy Purbayan Chatterjee – jeden z najlepszych na świecie muzyków grających na sitarze, tradycyjnym indyjskim instrumencie muzycznym, nieco przypominającym gitarę. Chatterjee zadebiutował na scenie już w wieku 5 lat, a jako 15-latek został wyróżniony przez prezydenta Indii tytułem Najlepszego Instrumentalisty Kraju. Artysta występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, regularnie koncertuje na największych festiwalach nie tylko poświęconych klasycznej muzyce Indii czy world music, ale również jazzowych i z muzyką filmową, które łączy z klasyczną ragą. Na „Skrzyżowaniu Kultur” wystąpią również niezwykle utalentowane siostry Ranjani i Gayatri – mistrzynie karnatyckiej sztuki wokalnej i gry na skrzypcach. Uważane są za jeden z najlepszych żeńskich duetów wykonujących muzykę południowych Indii. Słuchacze cenią je za perfekcyjne zespolenie głosów, bogatą paletę technik ornamentacyjnych i wyobraźnię muzyczną. Śpiewają w wielu językach, m.in. w sanskrycie, hindi, marathi, tamilskim i gudżarati. Poprowadzą również warsztat z muzyki i śpiewu karnatyckiego, w którym, w odróżnieniu od tradycji muzycznej Indii Północnych, podstawowym instrumentem stosowanym w muzyce jest ludzki głos.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#
Transglobalne fuzje
Festiwal to światowy tygiel muzyczny. Pojawią się artyści z Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Muzycy łączyć będą w swoich projektach elementy techno z USA z tradycyjną muzyką ze Sierra Leone, lokalną tradycję i instrumentarium tureckie z psychodelią, elektroniką i reggae, a także brzmienia albańskiej orkiestry dętej z regge czy techno. W ramach części festiwalu Artyści Kolektyw Europa odbędzie się sceniczny pojedynek smyczkowych wirtuozów z Polski i Węgier. Félix Lajkó, charyzmatyczny skrzypek i mistrz cytry, oraz Vołosi, zespół łączący klasyczne muzykowanie z tradycją górali Beskidu Śląskiego, pierwszy raz spotkają się na jednej scenie. Duże zainteresowanie wzbudza koncert Azizy Brahim
z Sachary Zachodniej, kraju wciąż nieuznawanego przez większość państw świata. Urodzona w algierskim obozie dla uchodźców dziedziczka saharyjskiego ludu Sahrawi popularyzuje jego tradycyjne pieśni, które muzycznie łączy z elementami jazzu, popu, a nawet rocka już od ponad 20 lat. Na warszawskiej scenie zagrają również Ballaké Sissoko i Vincent Ségal – duet pochodzących z Mali i z Francji muzyków, którzy subtelnie łączą brzmienia wiolonczeli i zachodnioafrykańskiej harfy kora.

Polski element
Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień poświęcony jest wyłącznie polskim zespołom. W tym roku wystąpią: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Adam Strug oraz Kapela ze Wsi Warszawa. Założyciel tej ostatniej formacji, która jest jednym z najbardziej znanych polskich zespołów na świecie, Maciej Szajkowski, jest członkiem rady programowej „Skrzyżowania Kultur”.
Jak mówią organizatorzy, celem festiwalu jest zwiększenie wrażliwości Polaków na kulturową i artystyczną różnorodność. Również rodzimi dziennikarze muzyczni uważają „Skrzyżowanie Kultur” za wyjątkowe wydarzenie, które pełni ważną rolę w nawiązywaniu międzykulturowego dialogu w Polsce, tak wrażliwej w dzisiejszych czasach kwestii.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (39/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe