MSZ Niemiec odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński we wtorek podczas konferencji prasowej, odnosząc się do słów Tuska, że „w sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu”, powiedział, że to wypowiedź, która „godzi w elementarne interesy Polski”. Jak podkreślił, chodzi zarówno o same odszkodowania, jak i „nasz status i to nie tylko status polityczny, ale można powiedzieć kulturowy”.
„Niemcy prezentują postawę skrajnie rasistowską”
Prezes PiS zauważył, że jeszcze do niedawna Niemcy płaciły Francji reparacje za szkody z I wojny światowej, „płacili Izraelowi” i podejmują rozmowy o płatności niektórym krajom afrykańskim, swoim byłym koloniom. Dodał, że wobec Polaków Niemcy prezentują postawę „której nie można określić inaczej niż po prostu rasistowską, i to skrajnie rasistowską”.
– Niemcy, niestety, w relacji z Polakami się nie zmieniły, a Donald Tusk się w to wpisuje. To skrajnie szkodliwe, haniebne i jednocześnie to jest jeszcze do tego także przestępstwo z punktu widzenia polskiego kodeksu karnego – powiedział Kaczyński. Powołał się przy tym na art. 127 k.k., dodając, że chodzi o „zmienianie przemocą ustroju państwa”.
– Wielokrotnie mówiłem, od bardzo długiego czasu, że Platforma Obywatelska to jest partia niemiecka, a szef tej partii jest w gruncie rzeczy na usługach Niemiec. Jeżeli ktoś do tej pory nie wierzył, a wiem, że są tacy, to ma w tej chwili kolejny dowód, że tak właśnie jest. Żaden przyzwoity, polski polityk niczego takiego zrobić by nie mógł – powiedział Kaczyński.
Czytaj również: Wrocław zablokowany. W mieście pojawiły się tłumy protestujących rolników
MSZ Niemiec odpowiada
Do słów Jarosława Kaczyńskiego odniosło się niemieckie MSZ w specjalnym komunikacie.
Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wielokrotnie, ostatnio 30 stycznia podczas wizyty ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego, dawała jasno do zrozumienia, że nie ma granic dla odpowiedzialności Niemiec, pracy na rzecz upamiętnienia i pojednania z Polską. Radzenie sobie z cierpieniem, jakie Niemcy przyniosły Polsce i milionom jej obywateli, pozostaje dla nas zadaniem na zawsze
– głosi komunikat resortu. Poinformowano, że prowadzona jest „konstruktywna wymiana zdań ze stroną polską w kwestiach pamięci i przepracowania naszej bogatej wspólnej historii”.
Jednocześnie znane od lat stanowisko Rządu Federalnego jest takie, że naszym zdaniem sprawa reparacji jest zamknięta
– podsumowuje niemiecki MSZ.
Czytaj także: PKW odrzuciła sprawozdanie partii Kołodziejczaka. „Nielegalne środki finansowe”