Minimalne wynagrodzenie dla pracowników medycznych - od 16 września nowe przepisy

W dniu 16 września 2017 r. weszła w życie ustawa określająca minimalne poziomy płac zasadniczych pracowników wykonujących zawód medyczny, zatrudnionych w podmiotach leczniczych na podstawie umowy o pracę, przy uwzględnieniu rodzaju wykonywanej pracy oraz sposobu ustalania docelowego poziomu wynagrodzenia zasadniczego.
 Minimalne wynagrodzenie dla pracowników medycznych - od 16 września nowe przepisy
/ Pixabay.com/CC0

Poprzez osobę wykonującą zawód medyczny rozumie się osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę posiadającą fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonej dziedzinie medycyny. Zaliczają się też do nich lekarze stażyści i lekarze dentyści stażyści.

Uregulowania określone w ustawie będą miały zastosowanie w podmiotach leczniczych, wskazanych w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej – czyli prywatne zakłady opieki zdrowotnej, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, instytuty badawcze, fundacje i stowarzyszenia, niezależnie od źródła finansowania i rodzaju podmiotu założycielskiego. Obejmuje to również pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej.

Podane w tabeli obok kwoty oznaczają najniższe wynagrodzenie zasadnicze, czyli wskazują, że pracownik nie może otrzymywać niższej płacy zasadniczej niż kwota wyszczególniona w tabeli.

Natomiast dokonując regulacji wynagrodzeń w latach 2020 i 2021 pracodawcy będą zobowiązani stosować ustalaną corocznie kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie. Wówczas też wynagrodzenie osiągnie swój zakładany poziom w dacie 31 grudnia 2021 r.

Ważne!

Kwoty wskazane w ostatniej kolumnie stanowią obliczenie najniższego wynagrodzenia zasadniczego na rok 2021 według prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w latach 2016–2020 zawarte w załączniku do wytycznych dotyczących stosowania jednolitych wskaźników makroekonomicznych będących podstawą oszacowania skutków finansowych projektowanych ustaw z dnia 6 października 2016 r. opublikowanych na stronie http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansów

 

Porozumienie

W okresie od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2021 r. podmioty lecznicze w drodze corocznych porozumień będą ustalać ze związkami zawodowymi wysokość stopniowego wzrostu wynagrodzeń. W podmiocie, w którym nie działa zakładowa organizacja związkowa, porozumienie będzie zawierane z pracownikiem wybranym przez pracowników podmiotu leczniczego do reprezentowania ich interesów. Pierwsze porozumienie, w 2017 roku, musiało zostać zawarte do 15 września 2017 r. Kolejne będzie zawierane corocznie do 31 maja.

W razie niezawarcia porozumienia sposób podwyższenia wynagrodzenia, w granicach określonych ustawą, będzie ustalany w drodze zarządzenia wydanego przez kierownika podmiotu leczniczego lub przez podmiot tworzący placówkę.

 

Podwyżka również dla osób niewykonujących zawód medyczny

We wspomnianym porozumieniu powinny zostać również określone zasady podwyższania wynagrodzeń osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, niewykonujących zawodu medycznego (np. pracownicy administracji). Przepis art. 5 ustawy zobowiązuje pracodawcę do określenia zasad podwyższania wynagrodzenia zasadniczego tej grupie pracowników z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym do jej wykonywania oraz ilości i jakości świadczonej pracy. Regulacja prawna w tym zakresie ma służyć zapobieganiu dysproporcjom płacowym w obrębie jednego podmiotu leczniczego.

Stan prawny na 19.09.2017 r.

Maria Szwajkiewicz

Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. 2017.1473).

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze w wybranych zawodach medycznych

Lp.

Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku

Współczynnik pracy

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31 grudnia 2019 r.

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto
w 2021 r. 1)

1.

Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny

1,27

4953

6351

2.

Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację pierwszego stopnia w określonej dziedzinie medycyny

1,17

4563

5851

3.

Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji

1,05

4095

5251

4.

Lekarz stażysta albo lekarz dentysta stażysta

0,73

2847

3651

5.

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-4, wymagający wyższego wykształcenia i specjalizacji

1,05

4095

5251

6.

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5, wymagający wyższego wykształcenia, bez specjalizacji

0,73

2847

3651

7.

Pielęgniarka lub położna z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, ze specjalizacją

1,05

4095

5251

8.

Pielęgniarka albo położna, ze specjalizacją

0,73

2847

3651

9.

Pielęgniarka albo położna, bez specjalizacji

0,64

2496

3201

10.

Fizjoterapeuta albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp.1-9, wymagający średniego wykształcenia

0,64

2496

3201

1) Przyjęto prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w latach 2016–2020.

/ Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

#REKLAMA_POZIOMA#


 

POLECANE
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

Mieszkańcy Gdańska muszą przygotować się na spore utrudnienia drogowe. Już od poniedziałku, 14 lipca, rozpocznie się kolejny etap przebudowy dróg w rejonie ulic Kartuskiej i Goszczyńskiego. W związku z tym wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu.

Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka pilne
Alarmujący komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Ze względu na prognozowane opady deszczu i burze osoby przebywające we wschodniej połowie kraju aktywność na zewnątrz powinny zaplanować na pierwszą połowę dnia. Niżowa pogoda z ograniczonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego będzie sprzyjała pobytowi w domu. W 13 województwach obowiązują alerty, nawet III stopnia. Sprawdź, jak jest w Twoim regionie.

Potężne nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali tysiące razy z ostatniej chwili
Potężne nawałnice nad Polską. Strażacy interweniowali tysiące razy

W związku z przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym PSP odnotowała 2200 interwencji związanych głównie z usuwaniem skutków intensywnych opadów, lokalnych podtopień i silnego wiatru - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat z ostatniej chwili
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat

W poniedziałek 7 lipca 2025 r. minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Giertych powinien być politycznie skończony tylko u nas
Giertych powinien być politycznie skończony

Na pytanie "Jak oceniasz działania Romana Giertycha w sprawie protestów wyborczych i wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach?" aż o 14.9% więcej ankietowanych odpowiedziało, że "negatywnie" niż że "pozytywnie". Oznacza to, że Roman Giertych nie przekonał do swojego pomysłu i akcji ani Donalda Tuska, ani koalicjantów KO, ani - co najważniejsze - zdecydowanej większości wyborców.

Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny z ostatniej chwili
Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Napisali w tej sprawie pismo i mają nadzieję, że ich głos nie zostanie pominięty.

Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty z ostatniej chwili
Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty

Sześćset interwencji odnotowali do tej pory podkarpaccy strażacy po przejściu frontu burzowego – poinformował w poniedziałek wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle. 26 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury

Mokotowska prokuratura wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Od 7 lipca 2025 r. zostały czasowo przywrócone kontrole graniczne na granicach Polski z Niemcami i Litwą. PKP Intercity wydał komunikat w tej sprawie.

Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty z ostatniej chwili
Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty

29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem w woj. kujawsko-pomorskim. Grozi mu dożywotnie więzienie.

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie dla pracowników medycznych - od 16 września nowe przepisy

W dniu 16 września 2017 r. weszła w życie ustawa określająca minimalne poziomy płac zasadniczych pracowników wykonujących zawód medyczny, zatrudnionych w podmiotach leczniczych na podstawie umowy o pracę, przy uwzględnieniu rodzaju wykonywanej pracy oraz sposobu ustalania docelowego poziomu wynagrodzenia zasadniczego.
 Minimalne wynagrodzenie dla pracowników medycznych - od 16 września nowe przepisy
/ Pixabay.com/CC0

Poprzez osobę wykonującą zawód medyczny rozumie się osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę posiadającą fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonej dziedzinie medycyny. Zaliczają się też do nich lekarze stażyści i lekarze dentyści stażyści.

Uregulowania określone w ustawie będą miały zastosowanie w podmiotach leczniczych, wskazanych w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej – czyli prywatne zakłady opieki zdrowotnej, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, instytuty badawcze, fundacje i stowarzyszenia, niezależnie od źródła finansowania i rodzaju podmiotu założycielskiego. Obejmuje to również pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej.

Podane w tabeli obok kwoty oznaczają najniższe wynagrodzenie zasadnicze, czyli wskazują, że pracownik nie może otrzymywać niższej płacy zasadniczej niż kwota wyszczególniona w tabeli.

Natomiast dokonując regulacji wynagrodzeń w latach 2020 i 2021 pracodawcy będą zobowiązani stosować ustalaną corocznie kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie. Wówczas też wynagrodzenie osiągnie swój zakładany poziom w dacie 31 grudnia 2021 r.

Ważne!

Kwoty wskazane w ostatniej kolumnie stanowią obliczenie najniższego wynagrodzenia zasadniczego na rok 2021 według prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w latach 2016–2020 zawarte w załączniku do wytycznych dotyczących stosowania jednolitych wskaźników makroekonomicznych będących podstawą oszacowania skutków finansowych projektowanych ustaw z dnia 6 października 2016 r. opublikowanych na stronie http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansów

 

Porozumienie

W okresie od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2021 r. podmioty lecznicze w drodze corocznych porozumień będą ustalać ze związkami zawodowymi wysokość stopniowego wzrostu wynagrodzeń. W podmiocie, w którym nie działa zakładowa organizacja związkowa, porozumienie będzie zawierane z pracownikiem wybranym przez pracowników podmiotu leczniczego do reprezentowania ich interesów. Pierwsze porozumienie, w 2017 roku, musiało zostać zawarte do 15 września 2017 r. Kolejne będzie zawierane corocznie do 31 maja.

W razie niezawarcia porozumienia sposób podwyższenia wynagrodzenia, w granicach określonych ustawą, będzie ustalany w drodze zarządzenia wydanego przez kierownika podmiotu leczniczego lub przez podmiot tworzący placówkę.

 

Podwyżka również dla osób niewykonujących zawód medyczny

We wspomnianym porozumieniu powinny zostać również określone zasady podwyższania wynagrodzeń osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, niewykonujących zawodu medycznego (np. pracownicy administracji). Przepis art. 5 ustawy zobowiązuje pracodawcę do określenia zasad podwyższania wynagrodzenia zasadniczego tej grupie pracowników z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym do jej wykonywania oraz ilości i jakości świadczonej pracy. Regulacja prawna w tym zakresie ma służyć zapobieganiu dysproporcjom płacowym w obrębie jednego podmiotu leczniczego.

Stan prawny na 19.09.2017 r.

Maria Szwajkiewicz

Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. 2017.1473).

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze w wybranych zawodach medycznych

Lp.

Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku

Współczynnik pracy

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31 grudnia 2019 r.

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto
w 2021 r. 1)

1.

Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny

1,27

4953

6351

2.

Lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację pierwszego stopnia w określonej dziedzinie medycyny

1,17

4563

5851

3.

Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji

1,05

4095

5251

4.

Lekarz stażysta albo lekarz dentysta stażysta

0,73

2847

3651

5.

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-4, wymagający wyższego wykształcenia i specjalizacji

1,05

4095

5251

6.

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5, wymagający wyższego wykształcenia, bez specjalizacji

0,73

2847

3651

7.

Pielęgniarka lub położna z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, ze specjalizacją

1,05

4095

5251

8.

Pielęgniarka albo położna, ze specjalizacją

0,73

2847

3651

9.

Pielęgniarka albo położna, bez specjalizacji

0,64

2496

3201

10.

Fizjoterapeuta albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp.1-9, wymagający średniego wykształcenia

0,64

2496

3201

1) Przyjęto prognozy wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w latach 2016–2020.

/ Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

#REKLAMA_POZIOMA#



 

Polecane
Emerytury
Stażowe