Amerykański ekspert: Dlaczego Joe Biden rzuca wyzwanie nowemu polskiemu rządowi

Prezydent USA Joe Biden zaprosił do Białego Domu zarówno prezydenta Polski Andrzeja Dudę, jak i (nowego) premiera Donalda Tuska, aby omówić współpracę w zakresie bezpieczeństwa i pomocy dla Ukrainy. Spotkanie odbędzie się 12 marca.
Joe Biden Amerykański ekspert: Dlaczego Joe Biden rzuca wyzwanie nowemu polskiemu rządowi
Joe Biden / EPA/LEIGH VOGEL / POOL Dostawca: PAP/EPA

Zwykle prezydent USA, jako głowa państwa spotyka się wyłącznie ze swoim politycznym partnerem. Więc zaproszenie także premiera na spotkanie [wspólnie z prezydentem - red.] stanowi nie tylko odejście od protokołu dyplomatycznego, ale jest także sygnałem sytuacji nadzwyczajnej.

Czytaj również: PE przegłosował "dyrektywę budynkową". Właściciele domów zapłacą horrendalne pieniądze

Były działacz partii Hołowni ujawnia kulisy afery z posłem Gomołą

 

Antyamerykański rząd Tuska

Wydaje się, że prezydent Biden ma obawy, że choć nowo wybrany, postępowy rząd Tuska jest bardziej zgodny ideologicznie z administracją Bidena niż poprzedni konserwatywny rząd PiS, to jednocześnie postrzegany jest jako antyamerykański.

Zacznijmy od tego, że nowy minister spraw zagranicznych Radek Sikorski oskarżył niedawno [ jeszcze przed wyborami 15 października 2023 r. - red,] Stany Zjednoczone o wysadzenie rurociągu Nordstream 2. Sikorski flirtuje z Chinami i jest czołowym zwolennikiem wspólnej armii europejskiej, która miałaby konkurować z NATO osłabiając Sojusz Północno-Atlantycki. Gdy po raz pierwszy Sikorski był szefem polskiego MSZ w pierwszym rządzie Tuska, chciał widzieć Rosję w NATO. Określił stosunki polsko-amerykańskie jako „bezwartościowe” i był najzagorzalszym zwolennikiem polityki resetu wobec Rosji. Zdobył się nawet na zaproszenie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Ławrowa, aby wystapił na światowym spotkaniu polskich ambasadorów poświęconym kierunkom polskiej polityki zagranicznej. (...).

W przypadku premiera Tuska wymiatanie przez niego „żelazną miotłą” wszelkich instytucji, programów i ludzi realizowanych przez PiS zaczyna zagrażać interesom Stanów Zjednoczonych. W obszarze obronności, gdy rządziło PiS, wydatki na obronę wzrosły do 3,7 proc. PKB, najwięcej w NATO. A także dokonano szerokich zakupów amerykańskiego sprzętu wojskowego - czołgów Abrams, helikopterów Apache, myśliwców F-35, systemu obrony przeciwrakietowej Patriot i wiele innych. Aby zapewnić w Polsce bezpieczeństwo energetyczne, rząd PiS zawarł kontrakt na elektrownię jądrową z Westinghouse. Firma Intel Corporation wybrała Polskę na lokalizację ważnej fabryki półprzewodników.

 

Proniemiecki Tusk

Wszystkie te projekty są niewygodne dla Niemiec, które postrzegają je jako konkurencyjnie zagrażające RFN. Z kolei Donald Tusk, protegowany Angeli Merkel, byłej kanclerz Niemiec, który 15 października wygrał wybory parlamentarne pod hasłem ściślejszej integracji z Unią Europejską i usunięcia konfliktów z Niemcami, jest gotowy zrezygnować z tych projektów lub przynajmniej opóźnić je czy zminimalizować. 

Być może najważniejszy projekt byłego konserwatywnego rządu – Centralny Port Komunikacyjny (CPK) – jest już zawieszony. Chodzi o wielkie lotnisko i węzeł kolei dużych prędkości. Centralny Port Komunikacyjny w Polsce to główny port lotniczy przesiadkowy i nowa sieć 12 linii kolei dużych prędkości oraz autostrad. Projekt jest już zaawansowany, pochłonął koszty rzędu miliarda dolarów, stanowi konkurencję dla Berlina. Rząd PiS uznał realizację CPK za główny impuls rozwojowy, gdyż po ukończeniu projekt będzie największym węzłem komunikacyjnym w Europie. Rezygnacja z tego projektu to zmarnowanie efektów gruntownych badań planistycznych i środowiskowych oraz pozbawienie Polskę infrastruktury, niezbędnej już obecnie, a jeszcze bardziej w przyszłości. Co równie ważne - ogromne lotnisko w centrum Polski z szybkimi pociągami i drogami to węzeł infrastruktury łączącej całą Europę, który  w razie potrzeby stanie się niezbędnym wojskowym węzłem logistycznym.

 

Zadanie Bidena

Trzeba podkreślić, że wobec wojny na Ukrainie nieduże regionalne lotnisko w Rzeszowie w pobliżu granicy z Ukrainą stało się kluczowym punktem przeładunkowym zachodnich dostaw wojskowych i humanitarnych. Bez których Ukraina już dawno zostałaby pokonana. Z kolei lotnisko o ogromnej przepustowości na wypadek potencjalnego konfliktu wojennego obejmującego Polskę lub kraje bałtyckie byłoby kołem ratunkowym dla operacji militarnych NATO.

Pomoc wojskowa i humanitarna dla Ukrainy przepływa przez południową Polskę. Tymczasem na granicy [polsko-ukraińskiej] pikietują strajkujący polscy rolnicy, którzy sprzeciwiają się dużemu nielegalnemu importowi na polski rynek taniego ukraińskiego zboża i kukurydzy. Wypycha to polskich rolników z rynku. To jednostronne, nieograniczone otwarcie granic Unii Europejskiej dla ukraińskich towarów w największym negatywnym stopniu dotyczy Polski, najbliższego sąsiada Ukrainy. Protesty rolników zamykających  przejścia graniczne, blokujących autostrady i ulice Warszawy, nadszarpują dobre relacje sąsiedzkie obu stron.
Rząd Tuska obiecuje doprowadzić do kompromisu, ale się z tym nie spieszy. Tymczasem Im dłużej to trwa, tym wrogie siły mają większe możliwości, aby skomplikować problemy i sprowokować duży konflikt wewnętrzny w Polsce. Zwłaszcza, że rolnicy mają szerokie poparcie społeczne. Prezydent Biden powinien nalegać, aby polski premier nadał tej kwestii najwyższy priorytet.

Tak więc prezydent Biden ma dyplomatyczne zadanie nakłonić nowy polski rząd do respektowania amerykańskich interesów i powinien zgasić wewnętrzne konflikty u  kluczowego sąsiada walczącej Ukrainy. Rezygnacja z Centralnego Portu Komunikacyjnego pod naciskiem Niemiec miałaby bardzo szkodliwe skutki dla obronności Polski i krajów bałtyckich oraz całej wschodniej flanki w przypadku potencjalnego konfliktu.
Zadaniem prezydenta Bidena jest więc nie tylko zabezpieczenie zakupienia przez Polskę amerykańskiego sprzętu i realizacji inwestycji technologicznych, ale także zbudowania CPK, jako istotnego ogniwa łączącego Stany Zjednoczone i Polskę zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

[Dr Lucja Swiatkowski Cannon jest starszym pracownikiem naukowym w Instytucie Polityki Światowej w Waszyngtonie. Tłum. Teresa Wójcik]

(Tekst pierwotnie ukazał się na portalu NewsMax. śródtytuły od Redakcji)
 


 

POLECANE
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

REKLAMA

Amerykański ekspert: Dlaczego Joe Biden rzuca wyzwanie nowemu polskiemu rządowi

Prezydent USA Joe Biden zaprosił do Białego Domu zarówno prezydenta Polski Andrzeja Dudę, jak i (nowego) premiera Donalda Tuska, aby omówić współpracę w zakresie bezpieczeństwa i pomocy dla Ukrainy. Spotkanie odbędzie się 12 marca.
Joe Biden Amerykański ekspert: Dlaczego Joe Biden rzuca wyzwanie nowemu polskiemu rządowi
Joe Biden / EPA/LEIGH VOGEL / POOL Dostawca: PAP/EPA

Zwykle prezydent USA, jako głowa państwa spotyka się wyłącznie ze swoim politycznym partnerem. Więc zaproszenie także premiera na spotkanie [wspólnie z prezydentem - red.] stanowi nie tylko odejście od protokołu dyplomatycznego, ale jest także sygnałem sytuacji nadzwyczajnej.

Czytaj również: PE przegłosował "dyrektywę budynkową". Właściciele domów zapłacą horrendalne pieniądze

Były działacz partii Hołowni ujawnia kulisy afery z posłem Gomołą

 

Antyamerykański rząd Tuska

Wydaje się, że prezydent Biden ma obawy, że choć nowo wybrany, postępowy rząd Tuska jest bardziej zgodny ideologicznie z administracją Bidena niż poprzedni konserwatywny rząd PiS, to jednocześnie postrzegany jest jako antyamerykański.

Zacznijmy od tego, że nowy minister spraw zagranicznych Radek Sikorski oskarżył niedawno [ jeszcze przed wyborami 15 października 2023 r. - red,] Stany Zjednoczone o wysadzenie rurociągu Nordstream 2. Sikorski flirtuje z Chinami i jest czołowym zwolennikiem wspólnej armii europejskiej, która miałaby konkurować z NATO osłabiając Sojusz Północno-Atlantycki. Gdy po raz pierwszy Sikorski był szefem polskiego MSZ w pierwszym rządzie Tuska, chciał widzieć Rosję w NATO. Określił stosunki polsko-amerykańskie jako „bezwartościowe” i był najzagorzalszym zwolennikiem polityki resetu wobec Rosji. Zdobył się nawet na zaproszenie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Ławrowa, aby wystapił na światowym spotkaniu polskich ambasadorów poświęconym kierunkom polskiej polityki zagranicznej. (...).

W przypadku premiera Tuska wymiatanie przez niego „żelazną miotłą” wszelkich instytucji, programów i ludzi realizowanych przez PiS zaczyna zagrażać interesom Stanów Zjednoczonych. W obszarze obronności, gdy rządziło PiS, wydatki na obronę wzrosły do 3,7 proc. PKB, najwięcej w NATO. A także dokonano szerokich zakupów amerykańskiego sprzętu wojskowego - czołgów Abrams, helikopterów Apache, myśliwców F-35, systemu obrony przeciwrakietowej Patriot i wiele innych. Aby zapewnić w Polsce bezpieczeństwo energetyczne, rząd PiS zawarł kontrakt na elektrownię jądrową z Westinghouse. Firma Intel Corporation wybrała Polskę na lokalizację ważnej fabryki półprzewodników.

 

Proniemiecki Tusk

Wszystkie te projekty są niewygodne dla Niemiec, które postrzegają je jako konkurencyjnie zagrażające RFN. Z kolei Donald Tusk, protegowany Angeli Merkel, byłej kanclerz Niemiec, który 15 października wygrał wybory parlamentarne pod hasłem ściślejszej integracji z Unią Europejską i usunięcia konfliktów z Niemcami, jest gotowy zrezygnować z tych projektów lub przynajmniej opóźnić je czy zminimalizować. 

Być może najważniejszy projekt byłego konserwatywnego rządu – Centralny Port Komunikacyjny (CPK) – jest już zawieszony. Chodzi o wielkie lotnisko i węzeł kolei dużych prędkości. Centralny Port Komunikacyjny w Polsce to główny port lotniczy przesiadkowy i nowa sieć 12 linii kolei dużych prędkości oraz autostrad. Projekt jest już zaawansowany, pochłonął koszty rzędu miliarda dolarów, stanowi konkurencję dla Berlina. Rząd PiS uznał realizację CPK za główny impuls rozwojowy, gdyż po ukończeniu projekt będzie największym węzłem komunikacyjnym w Europie. Rezygnacja z tego projektu to zmarnowanie efektów gruntownych badań planistycznych i środowiskowych oraz pozbawienie Polskę infrastruktury, niezbędnej już obecnie, a jeszcze bardziej w przyszłości. Co równie ważne - ogromne lotnisko w centrum Polski z szybkimi pociągami i drogami to węzeł infrastruktury łączącej całą Europę, który  w razie potrzeby stanie się niezbędnym wojskowym węzłem logistycznym.

 

Zadanie Bidena

Trzeba podkreślić, że wobec wojny na Ukrainie nieduże regionalne lotnisko w Rzeszowie w pobliżu granicy z Ukrainą stało się kluczowym punktem przeładunkowym zachodnich dostaw wojskowych i humanitarnych. Bez których Ukraina już dawno zostałaby pokonana. Z kolei lotnisko o ogromnej przepustowości na wypadek potencjalnego konfliktu wojennego obejmującego Polskę lub kraje bałtyckie byłoby kołem ratunkowym dla operacji militarnych NATO.

Pomoc wojskowa i humanitarna dla Ukrainy przepływa przez południową Polskę. Tymczasem na granicy [polsko-ukraińskiej] pikietują strajkujący polscy rolnicy, którzy sprzeciwiają się dużemu nielegalnemu importowi na polski rynek taniego ukraińskiego zboża i kukurydzy. Wypycha to polskich rolników z rynku. To jednostronne, nieograniczone otwarcie granic Unii Europejskiej dla ukraińskich towarów w największym negatywnym stopniu dotyczy Polski, najbliższego sąsiada Ukrainy. Protesty rolników zamykających  przejścia graniczne, blokujących autostrady i ulice Warszawy, nadszarpują dobre relacje sąsiedzkie obu stron.
Rząd Tuska obiecuje doprowadzić do kompromisu, ale się z tym nie spieszy. Tymczasem Im dłużej to trwa, tym wrogie siły mają większe możliwości, aby skomplikować problemy i sprowokować duży konflikt wewnętrzny w Polsce. Zwłaszcza, że rolnicy mają szerokie poparcie społeczne. Prezydent Biden powinien nalegać, aby polski premier nadał tej kwestii najwyższy priorytet.

Tak więc prezydent Biden ma dyplomatyczne zadanie nakłonić nowy polski rząd do respektowania amerykańskich interesów i powinien zgasić wewnętrzne konflikty u  kluczowego sąsiada walczącej Ukrainy. Rezygnacja z Centralnego Portu Komunikacyjnego pod naciskiem Niemiec miałaby bardzo szkodliwe skutki dla obronności Polski i krajów bałtyckich oraz całej wschodniej flanki w przypadku potencjalnego konfliktu.
Zadaniem prezydenta Bidena jest więc nie tylko zabezpieczenie zakupienia przez Polskę amerykańskiego sprzętu i realizacji inwestycji technologicznych, ale także zbudowania CPK, jako istotnego ogniwa łączącego Stany Zjednoczone i Polskę zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

[Dr Lucja Swiatkowski Cannon jest starszym pracownikiem naukowym w Instytucie Polityki Światowej w Waszyngtonie. Tłum. Teresa Wójcik]

(Tekst pierwotnie ukazał się na portalu NewsMax. śródtytuły od Redakcji)
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe