Nie żyje polski zdobywca Oscara

Smutną informację za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej przekazała żona Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek.
Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami…
– napisała żona kompozytora na Facebooku.
Jan A.P. Kaczmarek cierpiał na MSA, rzadkie schorzenie neurologiczne zwane zanikiem wieloukładowym. Miał problemy z poruszaniem się i codziennymi czynnościami.
Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Kim był?
Jan A.P. Kaczmarek pochodził z muzycznej rodziny. Urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Mimo rodzinnych tradycji początkowo marzył o karierze dyplomaty, dlatego rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednak w końcu odezwały się geny. Najpierw był związany z kilkoma teatrami w kraju, w tym w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W 1989 roku wyruszył do Los Angeles, gdzie – jak się okazało – czekała go hollywoodzka kariera.
Napisał muzykę do ponad 70 produkcji. Wśród najbardziej znanych są: „Całkowite zaćmienie” i „Plac Waszyngtona” Agnieszki Holland, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, „Hania” Janusza Kamińskiego, „Dzieci Ireny Sendlerowej” Johna Kenta Harrisona czy miniserial w reżyserii Roberta Dornhelma „Wojna i pokój”. Za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel” z Johnnym Deppem w roli głównej otrzymał w 2005 roku Oscara, nagrodę National Board of Review dla najlepszego kompozytora, a także nominację do Złotego Globu oraz nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).
W tym samym roku skomponował „Kantatę o wolności”, której prawykonanie uświetniło obchody 25. rocznicy Solidarności w sierpniu w Gdańsku.
CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Jan Sołek, samorządowiec, dziennikarz, działacz Solidarności
Oprócz ogromnego dorobku kompozytorskiego, który przyniósł mu światową sławę i liczne nagrody, odnosił sukcesy na innych polach. W 2004 roku stworzył Instytut Rozbitek, zajmujący się działalnością edukacyjną i produkcją artystyczną, a w 2011 roku powołał do życia w Poznaniu Teatr Transatlantyk.
Zobacz, jak Jan A.P. Kaczmarek odbierał zdobytego Oscara: