Wiceszefowa KE: Wojna toczy się przy granicy całej Unii Europejskiej

Mamy przed sobą trudne czasy - przy granicy całej Unii Europejskiej toczy się wojna; wspólnie - jako UE - możemy w tej wojnie odegrać bardzo ważną rolę - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.
Margrethe Vestager Wiceszefowa KE: Wojna toczy się przy granicy całej Unii Europejskiej
Margrethe Vestager / PAP/Radek Pietruszka

Margrethe Vestager, która jest wiceprzewodniczącą KE do spraw Europy na miarę ery cyfrowej, we wtorek wzięła udział we wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji ds. Unii Europejskiej oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Czytaj również: Płonie wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu

"Mamy przed sobą trudne czasy"

"Mamy przed sobą trudne czasy. Nie tylko za polskimi granicami toczy się wojna, trzeba powiedzieć, że toczy się ona przy granicy całej Unii Europejskiej. Wszyscy w Unii myślimy teraz o kwestiach bezpieczeństwa. Myślę, że wspólnie - jako UE - możemy odegrać bardzo ważną rolę w wojnie toczącej się w Ukrainie" - powiedziała Margrethe Vestager.

Jednocześnie podkreśliła znaczenie wspólnych inwestycji i rynku Unii Europejskiej. "Nie powinniśmy nigdy rezygnować z konkurencji między państwami członkowskimi, ale jest wiele pól, na których nasza współpraca może nam pomóc" - powiedziała, wymieniając potencjalne korzyści mogące płynąć z inwestycji całej wspólnoty w zakresie obronności. "Jeżeli razem, jako cała Unia będziemy wykonywać inwestycje w sprzęt obronny, nie tylko wzmocnimy przemysł, ale też będziemy w stanie lepiej poprowadzić negocjacje" - zauważyła.

Nawiązała także do spodziewanego zamknięcia procedury wytoczonej Polsce z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, dot. praworządności. "Procedura z art. 7 Traktatu o UE przeciw Polsce niedługo zostanie zakończona. Nie ma już ryzyka związanego z prawodawstwem w Polsce. Uchylenie procedury z artykułu 7 odblokuje środki, które będą służyć inwestycjom, ale także wzmocnieniu odporności państw członkowskich, w tym Polski na zewnętrzne zagrożenia" - powiedziała Vestager.

We wtorek wiceszefowa KE Viera Jourova poinformowała w Brukseli, że w nadchodzących dniach zaproponuje, by Komisji Europejska wycofała wniosek dotyczący procedury z art. 7 wobec Polski, ponieważ - jak mówiła - w Polsce nie mamy już do czynienia z naruszeniem praworządności.

Czytaj także: Tusk zakpił z rolników głodujących w Sejmie. "Życzę dobrej kondycji"

"Polski biznes nie wykorzystuje w pełni nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji"

W trakcie dyskusji z uczestnikami komisji Vestager podkreśliła znaczenie szybkiej legislacji w przyswajaniu nowych technologii do życia społeczeństw Europy. Zaznaczyła, że zdaniem Komisji Europejskiej polski biznes nie wykorzystuje w pełni nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Omawiając problem wielkich firm technologicznych wpływających na codzienność ludzi na kontynencie, zaznaczyła, że w Komisji Europejskiej prowadzone są rozmowy o działaniach przeciwko Tik-Tokowi, Twitterowi i Instagramowi. Jak mówiła, działania te mają dotyczyć głównie braku mechanizmu weryfikującego wiek użytkowników tych platform.

Zapytana o wciąż niskie zatrudnienie kobiet w dziedzinie IT, a zwłaszcza cyberbezpieczeństwa, zauważyła, że państwa nie wykorzystują ogromnego potencjału, jakim dysponują. "W dziedzinie cyfrowej dochodzi do kształtowania naszego społeczeństwa, dlatego nie powinniśmy zostawiać tego jednej płci ani jednemu pokoleniu, bo taki jest dziś profil specjalisty informatycznego" - powiedziała. Dodała, że Unia chce większego zaangażowania kobiet w branży i zachęca do tego rynek pracy, uczelnie i organizacje zajmujące się szkoleniem w dziedzinie cyfrowej. Zauważyła, że obecnie mężczyźni stanowią około 70 proc. specjalistów w dziedzinie technicznej, co oznacza, że potencjał kobiet w tym zakresie jest marnowany.

Vestager podkreśliła, że niezbędne jest inwestowanie w bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, bo koszt "chronienia jest znacznie niższy niż koszt niechronienia". Stwierdziła, że Europa szykuje system automatycznego wykrywania zagrożeń przed cyberwłamaniem. Zakłada on, że jeżeli nastąpiłby atak, możliwe byłoby natychmiastowe uzyskanie wsparcia z innego kraju.

Pytana o ewentualne plany wprowadzenia opcji europejskiego głosowania internetowego powiedziała, że przed dekadą była zwolenniczką takiego rozwiązania i usiłowała wprowadzić krajowy pilotaż w tej dziedzinie. Jednak jej propozycje okazały się "całkowitą klapą", przy czym zostały odrzucone z powodu braku przekonania, że internetowe głosowanie zapewniałoby odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Obecnie, powiedziała Vestager, doszła jednak do wniosku, że rację mieli jej przeciwnicy. "Zaufanie do demokracji wymaga, aby była karta do głosowania i długopis". Akt fizycznego głosowania jest niezwykle cenny. W przypadku fundamentalnych wyborów politycznych "wierzę w tę starą technologię" - zadeklarowała.

Przed posiedzeniem komisji wiceszefowa KE spotkała się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Na wspólnym briefingu z marszałkiem Vestager podkreśliła rolę Polski we wspólnocie europejskiej, która jej zdaniem będzie coraz większa. Politycy rozmawiali również o zamykaniu procedury wytoczonej Polsce z art. 7 o Unii Europejskiej.(PAP)


 

POLECANE
Beata Szydło: Tusk ma problem mentalny z tym, żeby przeciwstawić się kanclerzowi Merzowi z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tusk ma problem mentalny z tym, żeby przeciwstawić się kanclerzowi Merzowi

– Premier Tusk ma problem mentalny z tym, żeby przeciwstawić się kanclerzowi Merzowi, tak jak nie potrafił przeciwstawić się Angeli Merkel – mówiła w rozmowie Tomaszem Terlikowskim na antenie RMF FM była premier Beata Szydło.

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

Pożar na stacji metra. Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Pożar na stacji metra. Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Straż pożarna gasi pożar na stacji metra Racławicka. Sytuacja jest opanowana – powiedział we wtorek PAP st. kpt. Wojciech Kapczyński z zespołu prasowego Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Linia metra M1 nie kursuje. Wprowadzono komunikację zastępczą. W wyniku pożaru nie odnotowano osób poszkodowanych.

IMGW wydał  komunikat. Te województwa są zagrożone z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Te województwa są zagrożone

Prawie w całej Polsce (poza wschodem) nastąpi istotne ocieplenie w porównaniu do poniedziałku. Zwiększy się także obciążenie gorącem – w najcieplejszej porze dnia na przeważającym obszarze kraju będzie występować umiarkowany stres gorąca.

Fatalne wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Fatalne wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż

Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 28,3 proc. KO uzyskałaby 25,6 proc. poparcia, a obecnie rządząca koalicja nie utworzyłaby rządu.

Dziś Sąd Najwyższy podejmie ostateczną decyzję ws. ważności wyborów prezydenta RP z ostatniej chwili
Dziś Sąd Najwyższy podejmie ostateczną decyzję ws. ważności wyborów prezydenta RP

We wtorek Sąd Najwyższy ma zająć się kwestią ważności wyborów prezydenta RP z 18 maja i 1 czerwca br. Posiedzenie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyznaczono na godz. 13, będzie ono jawne i transmitowane.

Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia Donalda Tuska z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał szefa rządu o nagrania udostępnione przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

REKLAMA

Wiceszefowa KE: Wojna toczy się przy granicy całej Unii Europejskiej

Mamy przed sobą trudne czasy - przy granicy całej Unii Europejskiej toczy się wojna; wspólnie - jako UE - możemy w tej wojnie odegrać bardzo ważną rolę - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.
Margrethe Vestager Wiceszefowa KE: Wojna toczy się przy granicy całej Unii Europejskiej
Margrethe Vestager / PAP/Radek Pietruszka

Margrethe Vestager, która jest wiceprzewodniczącą KE do spraw Europy na miarę ery cyfrowej, we wtorek wzięła udział we wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji ds. Unii Europejskiej oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Czytaj również: Płonie wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu

"Mamy przed sobą trudne czasy"

"Mamy przed sobą trudne czasy. Nie tylko za polskimi granicami toczy się wojna, trzeba powiedzieć, że toczy się ona przy granicy całej Unii Europejskiej. Wszyscy w Unii myślimy teraz o kwestiach bezpieczeństwa. Myślę, że wspólnie - jako UE - możemy odegrać bardzo ważną rolę w wojnie toczącej się w Ukrainie" - powiedziała Margrethe Vestager.

Jednocześnie podkreśliła znaczenie wspólnych inwestycji i rynku Unii Europejskiej. "Nie powinniśmy nigdy rezygnować z konkurencji między państwami członkowskimi, ale jest wiele pól, na których nasza współpraca może nam pomóc" - powiedziała, wymieniając potencjalne korzyści mogące płynąć z inwestycji całej wspólnoty w zakresie obronności. "Jeżeli razem, jako cała Unia będziemy wykonywać inwestycje w sprzęt obronny, nie tylko wzmocnimy przemysł, ale też będziemy w stanie lepiej poprowadzić negocjacje" - zauważyła.

Nawiązała także do spodziewanego zamknięcia procedury wytoczonej Polsce z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, dot. praworządności. "Procedura z art. 7 Traktatu o UE przeciw Polsce niedługo zostanie zakończona. Nie ma już ryzyka związanego z prawodawstwem w Polsce. Uchylenie procedury z artykułu 7 odblokuje środki, które będą służyć inwestycjom, ale także wzmocnieniu odporności państw członkowskich, w tym Polski na zewnętrzne zagrożenia" - powiedziała Vestager.

We wtorek wiceszefowa KE Viera Jourova poinformowała w Brukseli, że w nadchodzących dniach zaproponuje, by Komisji Europejska wycofała wniosek dotyczący procedury z art. 7 wobec Polski, ponieważ - jak mówiła - w Polsce nie mamy już do czynienia z naruszeniem praworządności.

Czytaj także: Tusk zakpił z rolników głodujących w Sejmie. "Życzę dobrej kondycji"

"Polski biznes nie wykorzystuje w pełni nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji"

W trakcie dyskusji z uczestnikami komisji Vestager podkreśliła znaczenie szybkiej legislacji w przyswajaniu nowych technologii do życia społeczeństw Europy. Zaznaczyła, że zdaniem Komisji Europejskiej polski biznes nie wykorzystuje w pełni nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Omawiając problem wielkich firm technologicznych wpływających na codzienność ludzi na kontynencie, zaznaczyła, że w Komisji Europejskiej prowadzone są rozmowy o działaniach przeciwko Tik-Tokowi, Twitterowi i Instagramowi. Jak mówiła, działania te mają dotyczyć głównie braku mechanizmu weryfikującego wiek użytkowników tych platform.

Zapytana o wciąż niskie zatrudnienie kobiet w dziedzinie IT, a zwłaszcza cyberbezpieczeństwa, zauważyła, że państwa nie wykorzystują ogromnego potencjału, jakim dysponują. "W dziedzinie cyfrowej dochodzi do kształtowania naszego społeczeństwa, dlatego nie powinniśmy zostawiać tego jednej płci ani jednemu pokoleniu, bo taki jest dziś profil specjalisty informatycznego" - powiedziała. Dodała, że Unia chce większego zaangażowania kobiet w branży i zachęca do tego rynek pracy, uczelnie i organizacje zajmujące się szkoleniem w dziedzinie cyfrowej. Zauważyła, że obecnie mężczyźni stanowią około 70 proc. specjalistów w dziedzinie technicznej, co oznacza, że potencjał kobiet w tym zakresie jest marnowany.

Vestager podkreśliła, że niezbędne jest inwestowanie w bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, bo koszt "chronienia jest znacznie niższy niż koszt niechronienia". Stwierdziła, że Europa szykuje system automatycznego wykrywania zagrożeń przed cyberwłamaniem. Zakłada on, że jeżeli nastąpiłby atak, możliwe byłoby natychmiastowe uzyskanie wsparcia z innego kraju.

Pytana o ewentualne plany wprowadzenia opcji europejskiego głosowania internetowego powiedziała, że przed dekadą była zwolenniczką takiego rozwiązania i usiłowała wprowadzić krajowy pilotaż w tej dziedzinie. Jednak jej propozycje okazały się "całkowitą klapą", przy czym zostały odrzucone z powodu braku przekonania, że internetowe głosowanie zapewniałoby odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Obecnie, powiedziała Vestager, doszła jednak do wniosku, że rację mieli jej przeciwnicy. "Zaufanie do demokracji wymaga, aby była karta do głosowania i długopis". Akt fizycznego głosowania jest niezwykle cenny. W przypadku fundamentalnych wyborów politycznych "wierzę w tę starą technologię" - zadeklarowała.

Przed posiedzeniem komisji wiceszefowa KE spotkała się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Na wspólnym briefingu z marszałkiem Vestager podkreśliła rolę Polski we wspólnocie europejskiej, która jej zdaniem będzie coraz większa. Politycy rozmawiali również o zamykaniu procedury wytoczonej Polsce z art. 7 o Unii Europejskiej.(PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe