Jak walczyć z molami spożywczymi?

Nawet szklany słoik i folia spożywcza nie są wystarczającą zaporą dla niechcianego gościa w Twoim domu – mola spożywczego. Otwierasz słój z ulubioną herbatą liściastą, a z niego wylatuje mała ćma? W kaszy dostrzegasz niewielkie pajęczynki, a struktura mąki jest grudkowata? To znak, że w Twojej kuchni zamieszkały mole. Czy ich obecność w produktach spożywczych jest groźna dla człowieka? Jak pozbyć się moli z kuchni szybko i skutecznie?
Ziarno jęczmienia Jak walczyć z molami spożywczymi?
Ziarno jęczmienia / Freepik.com

Mole spożywcze żywią się głównie suchymi produktami spożywczymi, takimi jak kasze, mąka, ryż, ziarna i cukier, gdzie rozmnażają się larwy. Zanieczyszczone mogą zostać wszystkie suche produkty w kuchni, gdyż mole spożywcze rozmnażają się bardzo szybko.

Nieproszone motyle w kuchni

Choć istnieje ponad 10 tys. gatunków moli spożywczych, to nasze kuchnie zasiedlają głównie dwa: omacnica spichrzanka i mklik spożywczy. Należą do motyli nocnych z rodziny omacnicowatych. Są to brązowawo-szare owady żerujące na suchych pokarmach, takich jak cukier, mąka i nasiona zbóż. Z wyglądu przypominają ćmy o rozpiętości skrzydeł około 1,5 cm w przypadku omacnicy i 2,5 cm mklika. Najchętniej składają jaja w produktach sypkich. Po ośmiu, dziesięciu dniach wylęgają się larwy. Początkowo mają postać gąsienicy. W stadium larwalnym mole mklika mają kolor jasnokremowy lub żółty, a omacnicy białe tułowia i brązowe głowy. Dorosłe mkliki mączne wydają się brązowe, ale ich skrzydła są białawe z ciemnym deseniem, a tylna para szarawa. Omacnice spichrzanki mają barwniejsze skrzydła: u nasady żółtawe, w pozostałej części brunatnoczerwone z szaroniebieskimi, poprzecznymi paskami lub ciemnoczerwon. Tylne skrzydła są szaroniebieskie.

Samica omacnicy składa około 170 jaj, a mklika od 50 do 800. W ciągu roku wydają zwykle dwa pokolenia. Gąsienice są na tyle silne, że mogą nawet przegryźć folię polietylenową o grubości 0,7 mm, by dostać się do pokarmu! Zbadano, że bakterie jelitowe larw potrafią w pewnym stopniu rozkładać polietylen… Bytują w szufladach, szczególnie w ich tylnych częściach, lub za szafkami. Mają tam doskonałe warunki, by się przepoczwarzać. Odpowiada im brak światła i temperatura ok. 20 stopni Celsjusza. Obecność moli spożywczych zdradza cienka pajęczyna wewnątrz wymienionych produktów sypkich. Posklejane grudki mąki czy ryżu są pożywieniem dla larw moli. Czasem można dostrzec, że na wewnętrznych ściankach papierowej torby z mąką zwisają pojedyncze ziarenka mąki, jak na nitce – to wizytówka moli spożywczych.

Jak mole spożywcze dostają się do domów?

Mole pojawiają się w kuchni zwykle przez zakupy produktów, w których znajdują się ich jaja. Mogą być obecne w towarach leżących na półkach sklepowych zarówno w dużych hipermarketach, jak i osiedlowych sklepikach. Mklik mączny występuje w młynach, przechowalniach, piekarniach, a w końcu dociera i do mieszkań. Jego larwy mogą więc przedostać się do danego produktu jeszcze na etapie produkcji. Te szkodniki lubią orzechy, dlatego często można je znaleźć w wyrobach zawierających orzechy. Także omacnica spotykana jest w zakładach produkujących artykuły spożywcze: w młynach, piekarniach oraz magazynach i sklepach. Jest stosunkowo wytrzymała na niskie temperatury, umie przetrwać w nieogrzewanych pomieszczeniach. Żeruje na ziarnach zbóż i ich przetworach, wyrobach cukierniczych, nasionach, ziołach, czekoladzie, paszach, orzechach, suszonych warzywach i owocach. Zanieczyszcza je odchodami, przędzą i martwymi osobnikami. Szkodniki mogą również wlecieć do mieszkania przez otwarte okno. Tak się może zdarzyć, gdy zasiedliły pomieszczenia sąsiadów lub mieszkamy blisko sklepu czy piekarni, ale to rzadsze przypadki niż dostawa z zakupami.

Jak walczyć z molami spożywczymi?

By uniknąć rozprzestrzeniania moli spożywczych, warto zawsze dokładnie przejrzeć zakupione produkty, zanim schowa się je do szafki. Jeśli jednak ich obecność jest faktem, najpierw trzeba wyrzucić wszystkie skażone jajami owada produkty. Niewskazane jest usuwanie wyłącznie pajęczych nici, gdyż jaja znajdują się w całej zawartości opakowania. Są jednak eksperci, którzy uważają, że jest to działanie niekonieczne i bardziej estetyczne, bo pozostałości owadów nie zagrażają naszemu życiu. By uniknąć rozprzestrzeniania się moli spożywczych, profilaktycznie warto usunąć także produkty mające styczność z zainfekowaną kaszą czy ryżem. Następnie użyjmy odkurzacza, żeby usunąć wszelkie resztki jedzenia i możliwe jaja moli z szafek i szuflad, a pojemniki starannie umyjmy. Wszystkie odkurzone powierzchnie warto przetrzeć wodą z mydłem lub wodą z octem. Można też przygotować roztwór octu z gorącą wodą – tak, aby parował – w proporcji 1:1 i wstawić do szafki. Wyjmujemy po ostygnięciu. Ten patent może jednak wpłynąć na zawilgocenie i wypaczenie mebli, więc stosujmy go ostrożnie. Najwięcej uwagi przy szorowaniu należy poświęcić wszelkim zakamarkom, rogom szuflad, gdyż mole spożywcze szczególnie tam „lubią” mieszkać. Dobrze również odkurzyć tył szafek, jeśli mamy do niego dostęp. Największym wrogiem moli spożywczych jest wysoka temperatura. Szafki, w których znajdowała się zainfekowana żywność, można więc suszyć przy pomocy suszarki do włosów. By skutecznie usunąć zarówno dorosłe osobniki, jak i ich jaja, warto ustawić suszarkę na możliwie największą temperaturę. Worki na śmieci, w których znajduje się zainfekowana żywność, należy jak najszybciej wyrzucić.

Domowe sposoby na mole spożywcze

Mole spożywcze bardzo nie lubią niektórych olejków eterycznych i octu. Warto więc stosować mikstury, w skład których wchodzą takie płyny. Można zmieszać po kilka kropli olejku lawendowego, goździkowego i eukaliptusowego, wlać do atomizera i spryskać szafki. Na liście produktów nielubianych przez mole spożywcze jest też liść laurowy i cytrusy. W szafkach i pojemnikach, w których znaleźliśmy szkodniki – ale też profilaktycznie – połóżmy liść laurowy, którego woń odstraszy mole. Skuteczna będzie także ususzona skórka pomarańczowa lub cytrynowa. W szafce można także położyć lniany woreczek z tytoniem. Do grupy naturalnych odstraszaczy moli zalicza się również lawenda, wanilia, goździki i ziele angielskie. Można je rozsypać w szafkach czy szufladach lub wypełnić nimi niewielkie saszetki (choćby stare pończochy) i dopiero położyć w wybranych miejscach. Dodatkowo zyskamy przyjemny zapach w szafce.

Jak chronić żywność przed molami?

Dużą popularnością cieszą się pułapki na mole w formie plastrów zawierających klej na zewnętrznej stronie. Wystarczy przykleić plaster na szafkę lub do wewnętrznej strony mebla. Mole przykleją się do niego i nie będą już mogły się poruszać. Niektóre z pułapek zawierają feromony, które dodatkowo przyciągają owady, przede wszystkim samce. Można również sięgnąć po preparaty owadobójcze w postaci proszku lub aerozolu. Opryskujemy lub obsypujemy nimi miejsca, w których gnieżdżą się owady: szczeliny drzwi, wnętrza szaf, okolice listew podłogowych itd. Jednak sięgając po „chemię”, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania, gdyż tego typu preparaty zwykle nie mogą mieć żadnego kontaktu z żywnością.

Konieczny będzie zakup odpowiednich pojemników do przechowywania żywności. Warto kupić szklane, gdyż mole nie będą w stanie przegryźć się przez ich ścianki. Pojemnik powinien mieć szczelną pokrywkę i gumową uszczelkę. Zwykła zakrętka nie jest wystarczającą przeszkodzą dla moli. By lepiej chronić przed nimi sypkie produkty spożywcze, warto przez kilka dni po zakupie przechowywać je w zamrażarce, gdyż niska temperatura nie sprzyja rozwojowi owadów. Warto też rozważyć montaż w oknach moskitiery, co utrudni dostęp do naszego domu nie tylko molom spożywczym. Przed zakupem środka chroniącego przed molami spożywczymi należy sprawdzić, czy nie jest to produkt przeznaczony do walki z molami ubraniowymi. Tym owadom wypowiemy kolejną bitwę!

 

 


 

POLECANE
Nie żyje Liam Payne. Ujawniono, co zażył przed śmiercią z ostatniej chwili
Nie żyje Liam Payne. Ujawniono, co zażył przed śmiercią

Badania toksykologiczne potwierdziły obecność kokainy w ciele Liama Payne’a, który zmarł po upadku z balkonu w Buenos Aires – informuje serwis Infobae.

Skąd ten tłum Hitlerów? tylko u nas
Skąd ten tłum "Hitlerów"?

Slyszymy to każdego dnia. Każdego dnia dowiadujemy się, że Trump to Hitler, Kaczyński to Hitler, Netanjahu to Hitler, Marine Le Pen to Hitler, Orban to Hitler itd. Mnóstwo tych "Hitlerów" w dzisiejszej polityce. Cały tłum. A to przecież tak naprawdę tylko jedna i ta sama paranoja oraz propagandowa manipulacja! To "reductio ad Hitlerum" trwa od dziesięcioleci i narasta.

Krzysztof Stanowski ostro atakuje Radio ZET: To ŻAŁOSNE! Wiadomości
Krzysztof Stanowski ostro atakuje Radio ZET: "To ŻAŁOSNE!"

Krzysztof Stanowski oskarża Radio ZET o nieuczciwe działania reklamowe. Padły mocne słowa.

TVN zostanie sprzedany? Docierają do nas informacje... gorące
TVN zostanie sprzedany? "Docierają do nas informacje..."

"Docierają do nas informacje, że TVN może zostać zakupiony przez węgierski lub czeski holding" – pisze poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński.

Nowe informacje w sprawie Buddy. Pojawiły się głośne nazwiska Wiadomości
Nowe informacje w sprawie "Buddy". Pojawiły się głośne nazwiska

Do zespołu broniącego znanego youtubera "Buddę" może dołączyć mecenas Jacek Dubois – wynika z informacji podanych przez Przegląd Sportowy Onet. W grze jest także jeszcze jedno znane nazwisko.

Nie żyje legendarny muzyk Wiadomości
Nie żyje legendarny muzyk

Paul Di’Anno, były wokalista Iron Maiden, zmarł w wieku 66 lat.

Jest najnowszy sondaż partyjny polityka
Jest najnowszy sondaż partyjny

Najświeższe wyniki sondażu pracowni Opinia24 dla TVN24 pokazują, że Koalicja Obywatelska prowadzi z wynikiem 33,3 proc. Prawo i Sprawiedliwość jest tuż za nią, uzyskując 32,4 proc. poparcia.

Reporter Telewizji Republika zaatakowany. Jest nagranie Wiadomości
Reporter Telewizji Republika zaatakowany. Jest nagranie

Reporter Michał Gwardyński i operator zostali zaatakowani w Warszawie podczas nagrywania materiału.

Koalicja Obywatelska ma nowego europosła polityka
Koalicja Obywatelska ma nowego europosła

Hanna Gronkiewicz-Waltz objęła mandat eurodeputowanego po Marcinie Kierwińskim. Ogłosiła to szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola – informuje korespondent RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Granica z Białorusią. Podano liczbę poszkodowanych polskich żołnierzy pilne
Granica z Białorusią. Podano liczbę poszkodowanych polskich żołnierzy

Od początku roku na granicy polsko-białoruskiej odnotowano prawie 28 tys. prób nielegalnego przekroczenia. Podczas interwencji rannych zostało 63 żołnierzy, a jeden z nich zmarł na służbie – wynika z danych MON.

REKLAMA

Jak walczyć z molami spożywczymi?

Nawet szklany słoik i folia spożywcza nie są wystarczającą zaporą dla niechcianego gościa w Twoim domu – mola spożywczego. Otwierasz słój z ulubioną herbatą liściastą, a z niego wylatuje mała ćma? W kaszy dostrzegasz niewielkie pajęczynki, a struktura mąki jest grudkowata? To znak, że w Twojej kuchni zamieszkały mole. Czy ich obecność w produktach spożywczych jest groźna dla człowieka? Jak pozbyć się moli z kuchni szybko i skutecznie?
Ziarno jęczmienia Jak walczyć z molami spożywczymi?
Ziarno jęczmienia / Freepik.com

Mole spożywcze żywią się głównie suchymi produktami spożywczymi, takimi jak kasze, mąka, ryż, ziarna i cukier, gdzie rozmnażają się larwy. Zanieczyszczone mogą zostać wszystkie suche produkty w kuchni, gdyż mole spożywcze rozmnażają się bardzo szybko.

Nieproszone motyle w kuchni

Choć istnieje ponad 10 tys. gatunków moli spożywczych, to nasze kuchnie zasiedlają głównie dwa: omacnica spichrzanka i mklik spożywczy. Należą do motyli nocnych z rodziny omacnicowatych. Są to brązowawo-szare owady żerujące na suchych pokarmach, takich jak cukier, mąka i nasiona zbóż. Z wyglądu przypominają ćmy o rozpiętości skrzydeł około 1,5 cm w przypadku omacnicy i 2,5 cm mklika. Najchętniej składają jaja w produktach sypkich. Po ośmiu, dziesięciu dniach wylęgają się larwy. Początkowo mają postać gąsienicy. W stadium larwalnym mole mklika mają kolor jasnokremowy lub żółty, a omacnicy białe tułowia i brązowe głowy. Dorosłe mkliki mączne wydają się brązowe, ale ich skrzydła są białawe z ciemnym deseniem, a tylna para szarawa. Omacnice spichrzanki mają barwniejsze skrzydła: u nasady żółtawe, w pozostałej części brunatnoczerwone z szaroniebieskimi, poprzecznymi paskami lub ciemnoczerwon. Tylne skrzydła są szaroniebieskie.

Samica omacnicy składa około 170 jaj, a mklika od 50 do 800. W ciągu roku wydają zwykle dwa pokolenia. Gąsienice są na tyle silne, że mogą nawet przegryźć folię polietylenową o grubości 0,7 mm, by dostać się do pokarmu! Zbadano, że bakterie jelitowe larw potrafią w pewnym stopniu rozkładać polietylen… Bytują w szufladach, szczególnie w ich tylnych częściach, lub za szafkami. Mają tam doskonałe warunki, by się przepoczwarzać. Odpowiada im brak światła i temperatura ok. 20 stopni Celsjusza. Obecność moli spożywczych zdradza cienka pajęczyna wewnątrz wymienionych produktów sypkich. Posklejane grudki mąki czy ryżu są pożywieniem dla larw moli. Czasem można dostrzec, że na wewnętrznych ściankach papierowej torby z mąką zwisają pojedyncze ziarenka mąki, jak na nitce – to wizytówka moli spożywczych.

Jak mole spożywcze dostają się do domów?

Mole pojawiają się w kuchni zwykle przez zakupy produktów, w których znajdują się ich jaja. Mogą być obecne w towarach leżących na półkach sklepowych zarówno w dużych hipermarketach, jak i osiedlowych sklepikach. Mklik mączny występuje w młynach, przechowalniach, piekarniach, a w końcu dociera i do mieszkań. Jego larwy mogą więc przedostać się do danego produktu jeszcze na etapie produkcji. Te szkodniki lubią orzechy, dlatego często można je znaleźć w wyrobach zawierających orzechy. Także omacnica spotykana jest w zakładach produkujących artykuły spożywcze: w młynach, piekarniach oraz magazynach i sklepach. Jest stosunkowo wytrzymała na niskie temperatury, umie przetrwać w nieogrzewanych pomieszczeniach. Żeruje na ziarnach zbóż i ich przetworach, wyrobach cukierniczych, nasionach, ziołach, czekoladzie, paszach, orzechach, suszonych warzywach i owocach. Zanieczyszcza je odchodami, przędzą i martwymi osobnikami. Szkodniki mogą również wlecieć do mieszkania przez otwarte okno. Tak się może zdarzyć, gdy zasiedliły pomieszczenia sąsiadów lub mieszkamy blisko sklepu czy piekarni, ale to rzadsze przypadki niż dostawa z zakupami.

Jak walczyć z molami spożywczymi?

By uniknąć rozprzestrzeniania moli spożywczych, warto zawsze dokładnie przejrzeć zakupione produkty, zanim schowa się je do szafki. Jeśli jednak ich obecność jest faktem, najpierw trzeba wyrzucić wszystkie skażone jajami owada produkty. Niewskazane jest usuwanie wyłącznie pajęczych nici, gdyż jaja znajdują się w całej zawartości opakowania. Są jednak eksperci, którzy uważają, że jest to działanie niekonieczne i bardziej estetyczne, bo pozostałości owadów nie zagrażają naszemu życiu. By uniknąć rozprzestrzeniania się moli spożywczych, profilaktycznie warto usunąć także produkty mające styczność z zainfekowaną kaszą czy ryżem. Następnie użyjmy odkurzacza, żeby usunąć wszelkie resztki jedzenia i możliwe jaja moli z szafek i szuflad, a pojemniki starannie umyjmy. Wszystkie odkurzone powierzchnie warto przetrzeć wodą z mydłem lub wodą z octem. Można też przygotować roztwór octu z gorącą wodą – tak, aby parował – w proporcji 1:1 i wstawić do szafki. Wyjmujemy po ostygnięciu. Ten patent może jednak wpłynąć na zawilgocenie i wypaczenie mebli, więc stosujmy go ostrożnie. Najwięcej uwagi przy szorowaniu należy poświęcić wszelkim zakamarkom, rogom szuflad, gdyż mole spożywcze szczególnie tam „lubią” mieszkać. Dobrze również odkurzyć tył szafek, jeśli mamy do niego dostęp. Największym wrogiem moli spożywczych jest wysoka temperatura. Szafki, w których znajdowała się zainfekowana żywność, można więc suszyć przy pomocy suszarki do włosów. By skutecznie usunąć zarówno dorosłe osobniki, jak i ich jaja, warto ustawić suszarkę na możliwie największą temperaturę. Worki na śmieci, w których znajduje się zainfekowana żywność, należy jak najszybciej wyrzucić.

Domowe sposoby na mole spożywcze

Mole spożywcze bardzo nie lubią niektórych olejków eterycznych i octu. Warto więc stosować mikstury, w skład których wchodzą takie płyny. Można zmieszać po kilka kropli olejku lawendowego, goździkowego i eukaliptusowego, wlać do atomizera i spryskać szafki. Na liście produktów nielubianych przez mole spożywcze jest też liść laurowy i cytrusy. W szafkach i pojemnikach, w których znaleźliśmy szkodniki – ale też profilaktycznie – połóżmy liść laurowy, którego woń odstraszy mole. Skuteczna będzie także ususzona skórka pomarańczowa lub cytrynowa. W szafce można także położyć lniany woreczek z tytoniem. Do grupy naturalnych odstraszaczy moli zalicza się również lawenda, wanilia, goździki i ziele angielskie. Można je rozsypać w szafkach czy szufladach lub wypełnić nimi niewielkie saszetki (choćby stare pończochy) i dopiero położyć w wybranych miejscach. Dodatkowo zyskamy przyjemny zapach w szafce.

Jak chronić żywność przed molami?

Dużą popularnością cieszą się pułapki na mole w formie plastrów zawierających klej na zewnętrznej stronie. Wystarczy przykleić plaster na szafkę lub do wewnętrznej strony mebla. Mole przykleją się do niego i nie będą już mogły się poruszać. Niektóre z pułapek zawierają feromony, które dodatkowo przyciągają owady, przede wszystkim samce. Można również sięgnąć po preparaty owadobójcze w postaci proszku lub aerozolu. Opryskujemy lub obsypujemy nimi miejsca, w których gnieżdżą się owady: szczeliny drzwi, wnętrza szaf, okolice listew podłogowych itd. Jednak sięgając po „chemię”, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania, gdyż tego typu preparaty zwykle nie mogą mieć żadnego kontaktu z żywnością.

Konieczny będzie zakup odpowiednich pojemników do przechowywania żywności. Warto kupić szklane, gdyż mole nie będą w stanie przegryźć się przez ich ścianki. Pojemnik powinien mieć szczelną pokrywkę i gumową uszczelkę. Zwykła zakrętka nie jest wystarczającą przeszkodzą dla moli. By lepiej chronić przed nimi sypkie produkty spożywcze, warto przez kilka dni po zakupie przechowywać je w zamrażarce, gdyż niska temperatura nie sprzyja rozwojowi owadów. Warto też rozważyć montaż w oknach moskitiery, co utrudni dostęp do naszego domu nie tylko molom spożywczym. Przed zakupem środka chroniącego przed molami spożywczymi należy sprawdzić, czy nie jest to produkt przeznaczony do walki z molami ubraniowymi. Tym owadom wypowiemy kolejną bitwę!

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe