Nie żyje słynny operator filmowy. Zginął tragicznie

W tragicznym wypadku samochodowym zginął Arkadiusz Tomiak – wybitny operator filmowy. Do Polskich Nagród Filmowych Orły po raz pierwszy nominowany był w 2001 r. za zdjęcia do filmu „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego. Rok później otrzymał drugą nominację – za „Ciszę” Michała Rosy […]
– napisano na facebookowym profilu Polskich Nagród Filmowych „Orły”.
Jak przekazało na Facebooku Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Tomiak zginął tragicznie w poniedziałek, 10 czerwca, w drodze do swojego rodzinnego Koszalina na festiwal „Młodzi i Film”.
Kim był Arkadiusz Tomiak?
Arkadiusz Tomiak urodził się w 1969 r. w Koszalinie. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi w 1995 r. Karierę zawodową rozpoczął, pracując na planie filmów Jana Jakuba Kolskiego: „Cudowne miejsce”, „Grający z talerza” i „Szabla od komendanta”.
Jako autor zdjęć zadebiutował w 1997 r. w filmie „Przystań” w reżyserii Jana Hryniaka. W 2000 r. za pracę w filmie „Daleko od okna” Tomiak otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Sześć lat później zdobył kolejną statuetkę za filmy „Statyści” Michała Kwiecińskiego i „Palimpsest” Konrada Niewolskiego.
CZYTAJ TAKŻE: Nieoficjalnie: Służby już wiedzą, jak wygląda zabójca polskiego żołnierza
Był także autorem zdjęć do m.in. „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego, „Ciszy” Michała Rosy, „Kariery Nikosia Dyzmy” i „Solid Gold” Jacka Bromskiego, „Żurku” Ryszarda Brylskiego, „Symetrii” Konrada Niewolskiego, „Jasnych błękitnych okien” Bogusława Lindy, a także „Zero”, „Ja teraz kłamię” i „Grzybów” Pawła Borowskiego, „Enen” Feliksa Falka, „Kołysanki” i „Volty” Juliusza Machulskiego, „Daas” Adriana Panka, „Obławy” Marcina Krzyształowicza, „Dziewczyny z szafy” i „Człowieka z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa oraz „Fotografa” Waldemara Krzystka, „Zaćmy” Ryszarda Bugajskiego, „Czarnego mercedesa” Janusza Majewskiego i „Marca ’68” Krzysztofa Langa.
CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje znana sportsmenka. W środowisku zwano ją „Kruszyną”
Tomiak pracował również przy znanych produkcjach historycznych Krzysztofa Łukaszewicza – „Karbali”, „Raporcie Pileckiego”, „Czerwonych makach”, a także przy „Legionach” Dariusza Gajewskiego.
Był ponad siedmiokrotnie nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły”.