Wybory do Parlamentu Europejskiego – i co dalej?

Wybory do Parlamentu Europejskiego – i co dalej?

Wybory do Parlamentu Europejskiego – piąte podczas naszej obecności w UE-  za nami. Odbywały się one przez ostatnie cztery dni, od czwartku do niedzieli w 27 krajach członkowskich UE. Zaczęło Królestwo Niderlandów, a następnie wybory odbyły się w Irlandii na Łotwie, Malcie i na Słowacji, choć w olbrzymiej większości krajów miały one miejsce tak, jak elekcje do ich parlamentów narodowych – w niedzielę. W niektórych państwach odbywały się one przez dwa dni (Włochy i  Czechy). Wybory do europarlamentu zakończyły się w skali UE niedługo przed północą z nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.

 

I co teraz? Europarlament ukonstytuuje się tradycyjnie dopiero w połowie lipca. Do tego czasu aktualne pozostają mandaty dotychczasowych 705 europosłów (w tym 52 z Polski). Dopiero za pięć tygodni pracę rozpocznie 720 eurodeputowanych (w tym 53 z naszego kraju). „Euro-Sejm” został znów poszerzony, skądinąd po raz pierwszy od czasów Brexitu. Parlament zmniejszono wcześniej o 46 europosłów z przedbrexitowej liczby 751.

 

Unijne wybory, podziały, koalicje…

 

Obecni europosłowie już dziś, w poniedziałek udadzą się do Brukseli na posiedzenia swoich grup politycznych, które potrwają do czwartku – piątku. To właśnie w tym tygodniu rozpoczną się pierwsze nieformalne rozmowy o poszerzeniu dotychczasowych grup politycznych lub ich łączeniu. Oczywiście nie wszyscy będą mieli takie pole manewru jak konserwatyści – eurorealiści i eurosceptycy. Zieloni i liberałowie będą zajęci lizaniem ran po ogłoszeniu wyników z większości krajów UE.

 

Rozmowy o stworzeniu nowej prawicowej jakości w parlamencie w Brukseli i Strasburgu powinny zakończyć się najpóźniej na początku lipca, bo najlepiej przystępować do nowej (lub  rozszerzonej) grupy polityczną) kadencji europarlamentu właśnie od połowy lipca, z przerwą na sierpień, do połowy września, dzielone będą w PE polityczne „frukta”. To oczywiste, że lepiej mieć już podmiot w postaci grupy politycznej, który będzie za parę tygodni przystępował do dzielenia stanowisk w Prezydium Parlamentu Europejskiego, Prezydium KE i w delegacjach zajmujących się relacjami z poszczególnymi państwami czy regionami świata. Oczywiście stworzenie grupy politycznej nawet za parę miesięcy lub w przyszłym roku, będzie miało polityczne znaczenie, ale stanowiska będą wtedy podzielone – jest to więc nieopłacalne.

 

Unijny szczyt w Brukseli zdecyduje o podziale stanowisk w Komisji Europejskiej, Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Jednak sytuacja sprzed pięciu lat, z lipca 2019, pokazała, że decyzje szczytu nie są dogmatem. O ile bowiem europarlament po bardzo wielu trudnościach minimalną większością głosów zaakceptował Ursule Gertrud von der Leyen z niemieckiej CDU na szefową KE, o tyle kompletnie zlekceważył decyzję szczytu Unii w sprawie szefa parlamentu. Przywódcy państw wskazali bowiem Sergej Staniszewa, byłego premiera Bułgarii, socjalistę, który skądinąd do 30 roku życia miał obywatelstwo… Rosji (a wcześniej sowieckie, bo urodził się w Chersoniu w Ługańskiej SRS) – i wybrał zamiast niego mojego dobrego znajomego z prezydium europarlamentu też socjalistę, ale z Włoch Davida Marię Sassoli. Podobnie może być teraz, bo wcale nie jest oczywisty wybór wskazanej na przykład dotychczasowej przewodniczącej Komisji von der Leyen, podobnie zgłoszonej przez Europejską Partię Ludową, wcale nie jest oczywisty.

 

Formalnie wybór Komisji Europejskiej odbędzie się dwa miesiące po wyborze władz europarlamentu, czyli we wrześniu 2024. Wybór szefa rady Europejskiej jeszcze później, bo pod koniec tego roku.

 

Gdzie w tym unijnym torcie będzie Polska?

 

Dla prawicowych wyborców w Polsce zapewne fundamentalnym pytaniem jest, w jaki sposób będzie w tym jednym z dwóch największych parlamentów świata (obok Chin) funkcjonować Prawo i Sprawiedliwość? Czy będzie to formuła „starego” EKR (grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) czy może nowa jakość w postaci połączenia dwóch prawicowych frakcji czyli wspomnianego EKR i Tożsamości i Demokracji (angielski skrót ID), która jest na prawo od nas i jest wyraźnie eurosceptyczna, a w przypadku niektórych, wchodzących w jej skład partii nawet euronegatywistyczna. Nie chcieliśmy o tym mówić w kampanii wyborczej, bo o takich rzeczach nie należy mówić      p r z e d wyborami, ale p o    nich.

Dziś możemy bardziej swobodnie powiedzieć o czynnikach, które będą sprzyjały powstaniu takiej grupy, jak również o tych, które będą im przeciwdziałały.

 

Draghi czy Leyen ?

 

Fakt, że Front Narodowy Marine Le Pen wydało dopiero kilkanaście godzin temu oświadczenie, że nie będą współpracować z Alternatywą dla Niemiec. To z całą pewnością zwiększa szanse na powstanie jednej dużej grupy politycznej w PE, która będzie jednomyślnie sprzeciwiać się polityce imigracyjnej UE i Zielonemu Ładowi. Dla Prawa i Sprawiedliwości jakakolwiek współpraca:  formalna, czy nieformalna z AFD była , jest i będzie nie do przyjęcia. To oznacza, że decyzja Francuzów, a także kilku innych partii wchodzących w skład frakcji eurosceptyków może usunąć nie jedyną, ale ważną barierę dla potencjalnej współpracy. Ze strony Le Pen to na pewno przejaw zbliżenia do EKR. I to był realny krok: naprzód do stworzenia nowej jakości w Brukseli i Strasburgu. Drugim czynnikiem wspomagającym owo jednoczenie prawicy w europarlamencie jest fakt, że partie z jednej (EKR) i drugiej (ID) sceny politycznej są pod podobnych, potężnym atakiem medialnym ze strony establiszmentu. Unijnego, ale też krajowego...

 

Jednak czynnikiem, który na pewno nie sprzyja tworzeniu jednej grupy, jest fakt, że partia Bracia Włosi Giorgii Meloni stara się na forum międzynarodowym przesunąć do centrum. Nie dotyczy to natomiast  polityki krajowej, bo włoska premier, a jednocześnie szefowa partii Fratelli d’Italia i przewodnicząca partii na poziomie europejskim - Europejskich Konserwatystów i Reformatorzy - nie chce oddać pola Lidze Matteo Salviniego, bo kiedyś przecież była głównym beneficjentem przejścia do ich formacji zawiedzionych wyborców Salviniego.

Dla planów Meloni, aby powalczyć o wybór szefa Komisji Europejskiej – Włocha, w kontrze do kandydatury Niemki Ursuli von der Leyen - wiązanie się z „twardą prawicą” może być ryzykowne. Zapewne pierwsza kobieta – premier w historii Italii może uważać, że -trawestując- „Bruksela warta jest mszy”. Zatem więc zainstalowanie jako szefa Komisji Europejskiej byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego ,jej rodaka Mario Draghiego, który mógłby być do zaakceptowania dla sporej części Europejskiej Partii Ludowej i mógłby być bardziej politycznie „strawialny” od dotychczasowej szefowej KE dla wielu krajów członkowskich– jest priorytetem znacznie ważniejszym niż stworzenie jednej wielkiej prawicowej frakcji.

 

To będzie pasjonująca rozgrywka.

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (10..06.2024)


 

POLECANE
Rozmowy pokojowe w Stamule. Trump zabiera głos ws. obecności Putina z ostatniej chwili
Rozmowy pokojowe w Stamule. Trump zabiera głos ws. obecności Putina

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że nie wie, czy przywódca Rosji Władimir Putin pojawi się na ukraińsko-rosyjskich negocjacjach pokojowych, które mają odbyć się w czwartek w Stambule – podała agencja Reutera.

On będzie realizował politykę Brukseli. Paweł Kukiz uderza w Rafała Trzaskowskiego Wiadomości
"On będzie realizował politykę Brukseli". Paweł Kukiz uderza w Rafała Trzaskowskiego

Poseł Paweł Kukiz na antenie Radia Wnet skrytykował kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego m.in. w kwestii LGBT.

Nawrocki w Zabrzu, po odwołaniu przez mieszkańców prezydent z rekomendacji KO: To grozi całej Polsce tylko u nas
Nawrocki w Zabrzu, po odwołaniu przez mieszkańców prezydent z rekomendacji KO: To grozi całej Polsce

- To jest ten model, który grozi Polsce, gdyby prezydentem został Rafał Trzaskowski - mówi o odwołanej przez mieszkańców w referendum prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej Agnieszce Rupniewskiej Karol Nawrocki w wywiadzie dla Tysol.pl i Głosu Zabrza.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla pieszych we Wrocławiu. Jeszcze w tym roku ulica Piotra Skargi stanie się bardziej przyjazna dla mieszkańców. Powstaną tam dwa nowe przejścia naziemne, które poprawią bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się – zwłaszcza dla osób z ograniczeniami ruchowymi, seniorów i rodziców z dziećmi.

Nie tym razem. Daniel Nawrocki odpowiada na atak Czuchnowskiego z ostatniej chwili
"Nie tym razem". Daniel Nawrocki odpowiada na atak Czuchnowskiego

"Pytania Pana Czuchnowskiego to nie dziennikarstwo to zwykłe hejterstwo, które ma być użyte jako paliwo w politycznym sporze" – pisze na platformie X syn Karola Nawrockiego, Daniel Nawrocki, odnosząc się do publikacji redaktora "Gazety Wyborczej" Wojciecha Czuchnowskiego.

Światowej sławy znalezisko Polaków. Ekspert zdradził, jak smakuje skarb gorące
Światowej sławy znalezisko Polaków. Ekspert zdradził, jak smakuje skarb

Polscy nurkowie dokonali niesamowitego odkrycia. Odnaleźli wrak zatopionego statku. Do odkrycia doszło w lipcu zeszłego roku, ale dopiero teraz doszło do analizy drogocennej zawartości znaleziska – 170-letniego szampana, specjalnie wyprodukowanego na dwór rosyjskiego cara Aleksandra II.

George Simion mocno o Donaldzie Tusku: Być może chce, aby jego kandydat przegrał Wiadomości
George Simion mocno o Donaldzie Tusku: Być może chce, aby jego kandydat przegrał

– Być może chce, by jego kandydat przegrał – powiedział George Simion na antenie TV Republika, komentując wpis premiera Donalda Tuska o "prorosyjskości" rumuńskiego polityka.

Nie żyje polski mistrz świata Wiadomości
Nie żyje polski mistrz świata

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje wybitny pilot szybowcowy, wielokrotny mistrz świata w tej dziedzinie.

Polska z kontraktem na satelity. Kosiniak-Kamysz: Uzyskamy niezależność z ostatniej chwili
Polska z kontraktem na satelity. Kosiniak-Kamysz: Uzyskamy niezależność

Agencja Uzbrojenia podpisała w środę umowę na dostawę dla Wojska Polskiego systemu 3 satelitów rozpoznawczych na kwotę 860 mln zł. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że dzięki Satelitarnemu Systemowi Obserwacji Ziemi Polska uzyskuje niezależność w zakresie obrazowania satelitarnego.

Nie udało się. Smutny komunikat warszawskiego zoo z ostatniej chwili
"Nie udało się". Smutny komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro. Ostatnio opublikowało bardzo smutną wiadomość.

REKLAMA

Wybory do Parlamentu Europejskiego – i co dalej?

Wybory do Parlamentu Europejskiego – i co dalej?

Wybory do Parlamentu Europejskiego – piąte podczas naszej obecności w UE-  za nami. Odbywały się one przez ostatnie cztery dni, od czwartku do niedzieli w 27 krajach członkowskich UE. Zaczęło Królestwo Niderlandów, a następnie wybory odbyły się w Irlandii na Łotwie, Malcie i na Słowacji, choć w olbrzymiej większości krajów miały one miejsce tak, jak elekcje do ich parlamentów narodowych – w niedzielę. W niektórych państwach odbywały się one przez dwa dni (Włochy i  Czechy). Wybory do europarlamentu zakończyły się w skali UE niedługo przed północą z nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.

 

I co teraz? Europarlament ukonstytuuje się tradycyjnie dopiero w połowie lipca. Do tego czasu aktualne pozostają mandaty dotychczasowych 705 europosłów (w tym 52 z Polski). Dopiero za pięć tygodni pracę rozpocznie 720 eurodeputowanych (w tym 53 z naszego kraju). „Euro-Sejm” został znów poszerzony, skądinąd po raz pierwszy od czasów Brexitu. Parlament zmniejszono wcześniej o 46 europosłów z przedbrexitowej liczby 751.

 

Unijne wybory, podziały, koalicje…

 

Obecni europosłowie już dziś, w poniedziałek udadzą się do Brukseli na posiedzenia swoich grup politycznych, które potrwają do czwartku – piątku. To właśnie w tym tygodniu rozpoczną się pierwsze nieformalne rozmowy o poszerzeniu dotychczasowych grup politycznych lub ich łączeniu. Oczywiście nie wszyscy będą mieli takie pole manewru jak konserwatyści – eurorealiści i eurosceptycy. Zieloni i liberałowie będą zajęci lizaniem ran po ogłoszeniu wyników z większości krajów UE.

 

Rozmowy o stworzeniu nowej prawicowej jakości w parlamencie w Brukseli i Strasburgu powinny zakończyć się najpóźniej na początku lipca, bo najlepiej przystępować do nowej (lub  rozszerzonej) grupy polityczną) kadencji europarlamentu właśnie od połowy lipca, z przerwą na sierpień, do połowy września, dzielone będą w PE polityczne „frukta”. To oczywiste, że lepiej mieć już podmiot w postaci grupy politycznej, który będzie za parę tygodni przystępował do dzielenia stanowisk w Prezydium Parlamentu Europejskiego, Prezydium KE i w delegacjach zajmujących się relacjami z poszczególnymi państwami czy regionami świata. Oczywiście stworzenie grupy politycznej nawet za parę miesięcy lub w przyszłym roku, będzie miało polityczne znaczenie, ale stanowiska będą wtedy podzielone – jest to więc nieopłacalne.

 

Unijny szczyt w Brukseli zdecyduje o podziale stanowisk w Komisji Europejskiej, Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Jednak sytuacja sprzed pięciu lat, z lipca 2019, pokazała, że decyzje szczytu nie są dogmatem. O ile bowiem europarlament po bardzo wielu trudnościach minimalną większością głosów zaakceptował Ursule Gertrud von der Leyen z niemieckiej CDU na szefową KE, o tyle kompletnie zlekceważył decyzję szczytu Unii w sprawie szefa parlamentu. Przywódcy państw wskazali bowiem Sergej Staniszewa, byłego premiera Bułgarii, socjalistę, który skądinąd do 30 roku życia miał obywatelstwo… Rosji (a wcześniej sowieckie, bo urodził się w Chersoniu w Ługańskiej SRS) – i wybrał zamiast niego mojego dobrego znajomego z prezydium europarlamentu też socjalistę, ale z Włoch Davida Marię Sassoli. Podobnie może być teraz, bo wcale nie jest oczywisty wybór wskazanej na przykład dotychczasowej przewodniczącej Komisji von der Leyen, podobnie zgłoszonej przez Europejską Partię Ludową, wcale nie jest oczywisty.

 

Formalnie wybór Komisji Europejskiej odbędzie się dwa miesiące po wyborze władz europarlamentu, czyli we wrześniu 2024. Wybór szefa rady Europejskiej jeszcze później, bo pod koniec tego roku.

 

Gdzie w tym unijnym torcie będzie Polska?

 

Dla prawicowych wyborców w Polsce zapewne fundamentalnym pytaniem jest, w jaki sposób będzie w tym jednym z dwóch największych parlamentów świata (obok Chin) funkcjonować Prawo i Sprawiedliwość? Czy będzie to formuła „starego” EKR (grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) czy może nowa jakość w postaci połączenia dwóch prawicowych frakcji czyli wspomnianego EKR i Tożsamości i Demokracji (angielski skrót ID), która jest na prawo od nas i jest wyraźnie eurosceptyczna, a w przypadku niektórych, wchodzących w jej skład partii nawet euronegatywistyczna. Nie chcieliśmy o tym mówić w kampanii wyborczej, bo o takich rzeczach nie należy mówić      p r z e d wyborami, ale p o    nich.

Dziś możemy bardziej swobodnie powiedzieć o czynnikach, które będą sprzyjały powstaniu takiej grupy, jak również o tych, które będą im przeciwdziałały.

 

Draghi czy Leyen ?

 

Fakt, że Front Narodowy Marine Le Pen wydało dopiero kilkanaście godzin temu oświadczenie, że nie będą współpracować z Alternatywą dla Niemiec. To z całą pewnością zwiększa szanse na powstanie jednej dużej grupy politycznej w PE, która będzie jednomyślnie sprzeciwiać się polityce imigracyjnej UE i Zielonemu Ładowi. Dla Prawa i Sprawiedliwości jakakolwiek współpraca:  formalna, czy nieformalna z AFD była , jest i będzie nie do przyjęcia. To oznacza, że decyzja Francuzów, a także kilku innych partii wchodzących w skład frakcji eurosceptyków może usunąć nie jedyną, ale ważną barierę dla potencjalnej współpracy. Ze strony Le Pen to na pewno przejaw zbliżenia do EKR. I to był realny krok: naprzód do stworzenia nowej jakości w Brukseli i Strasburgu. Drugim czynnikiem wspomagającym owo jednoczenie prawicy w europarlamencie jest fakt, że partie z jednej (EKR) i drugiej (ID) sceny politycznej są pod podobnych, potężnym atakiem medialnym ze strony establiszmentu. Unijnego, ale też krajowego...

 

Jednak czynnikiem, który na pewno nie sprzyja tworzeniu jednej grupy, jest fakt, że partia Bracia Włosi Giorgii Meloni stara się na forum międzynarodowym przesunąć do centrum. Nie dotyczy to natomiast  polityki krajowej, bo włoska premier, a jednocześnie szefowa partii Fratelli d’Italia i przewodnicząca partii na poziomie europejskim - Europejskich Konserwatystów i Reformatorzy - nie chce oddać pola Lidze Matteo Salviniego, bo kiedyś przecież była głównym beneficjentem przejścia do ich formacji zawiedzionych wyborców Salviniego.

Dla planów Meloni, aby powalczyć o wybór szefa Komisji Europejskiej – Włocha, w kontrze do kandydatury Niemki Ursuli von der Leyen - wiązanie się z „twardą prawicą” może być ryzykowne. Zapewne pierwsza kobieta – premier w historii Italii może uważać, że -trawestując- „Bruksela warta jest mszy”. Zatem więc zainstalowanie jako szefa Komisji Europejskiej byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego ,jej rodaka Mario Draghiego, który mógłby być do zaakceptowania dla sporej części Europejskiej Partii Ludowej i mógłby być bardziej politycznie „strawialny” od dotychczasowej szefowej KE dla wielu krajów członkowskich– jest priorytetem znacznie ważniejszym niż stworzenie jednej wielkiej prawicowej frakcji.

 

To będzie pasjonująca rozgrywka.

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (10..06.2024)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe