Tadeusz Płużański: Ks. Michał Rapacz - "Nie wyrzeknę się krzyża"

Ks. Michał Rapacz urodził się 16 września 1904 r. w Tenczynie. Pochodził z rodziny chłopskiej. Ukończył gimnazjum w Myślenicach, a następnie Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. 1 lutego 1931 r. przyjął święcenia kapłańskie. Studiował równocześnie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czytaj również: Telewizja Republika i wPolsce z koncesją na nadawanie naziemne
Płoki koło Trzebini
Jego pierwszą parafią były Płoki koło Trzebini, gdzie pracował jako wikariusz w latach 1931-1933. Nie ograniczał się do posługi kapłańskiej, ale pomagał chorym i ubogim, aktywizował młodzież, założył teatr amatorski. W 1933 r. przeniesiony do parafii św. Wawrzyńca Diakona Męczennika i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy.
Do Płok wrócił w 1937 r. Po 1945 r. we wsi i okolicy do głosu doszli liczni na tym terenie komuniści, funkcjonariusze PPR i UB. Działalność księdza, który jawnie wyrażał swoje antykomunistyczne przekonania, nie mogła się podobać. Michał Rapacz zaczął dostawać pogróżki. Wyrok wydała w kwietniu 1946 r. komórka partii komunistycznej w Trzebini. Ostrzeżony nie chciał opuszczać Płok, argumentując:
Choćbym miał trupem paść, nie zaprzestanę tej Ewangelii głosić i nie wyrzeknę się własnego krzyża
Zamordowany
Ks. Michał Rapacz został zamordowany w nocy z 11 na 12 maja 1946 r., prawdopodobnie przez skomunizowanych mieszkańców Płok. Do dziś, mimo prowadzonych śledztw, nie udało się ustalić personaliów sprawców. W Płokach trwa w tej kwestii zmowa milczenia.
Pierwotnie ksiądz został pochowany w rodzinnej parafii w Lubniu, a w 1980 r. dokonano ekshumacji i pochowano zwłoki przy kościele w Płokach, gdzie spoczywają do dziś. W latach 90-tych archidiecezja krakowska rozpoczęła proces beatyfikacyjny, który właśnie się zakończył.