Zła wiadomość dla turystów. GIS wydał komunikat

To zła wiadomość dla wszystkich mieszkańców Wrocławia i turystów odwiedzających to miasto. Główny Inspektor Sanitarny po przebadaniu zielonej i nieprzyjemnie pachnącej wody z ul. Królewieckiej wydał komunikat.
GIS wydał komunikat
W wodzie z ul. Królewieckiej wykryto śladowe ilości groźnej bakterii E. coli, a także enterokoków. Wcześniej GIS nie miał zastrzeżeń co do czystości wody w tym obiekcie. Rok wcześniej kąpielisku przyznano najwyższą ocenę jakości. Inspektorzy poinformowali, że taki stan rzeczy ma związek z obecnością sinic. Młodzieżowe Centrum Sportu we Wrocławiu wydało komunikat.
„Na czas zakazu kąpieli na ww. kąpielisku została wywieszona czerwona flaga oraz dwie duże tablice informujące, mimo tego w godzinach od 9:00 do 19:00 na miejscu jest obecny ratownik. Zakaz nie dotyczy miejsca wyznaczonego do plażowania, a jedynie kąpieli w wodzie” – przekazano.
Czym są sinice i czy mogą być niebezpieczne?
Masowy rozwój sinic (zakwity sinicowe) może prowadzić do poważnych problemów ekologicznych i zdrowotnych, ponieważ niektóre gatunki tych organizmów produkują toksyny, które mogą być szkodliwe dla ludzi, zwierząt i ekosystemów wodnych. Sinice najlepiej rozwijają się w ciepłej wodzie. Optymalna temperatura dla ich wzrostu to zwykle powyżej 20°C. Dlatego najczęściej występują w okresie letnim. Do wzrostu potrzebują dużych ilości składników odżywczych, zwłaszcza azotu i fosforu. Te składniki często dostają się do wód z nawozów rolniczych, ścieków komunalnych oraz przemysłowych. Preferują wody stojące lub wolno płynące, takie jak jeziora, stawy, zbiorniki retencyjne czy wolno płynące rzeki.