Te obiekty w Białymstoku miały zostać wskazane na potrzeby nielegalnych imigrantów
Na początku czerwca media ujawniły pismo Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, z którego wynika, że na Podlasiu samorządowcy mają udostępnić wykaz miejsc noclegowych dla imigrantów.
„Masowy napływ cudzoziemców na terytorium RP”
Zwracam się z prośbą o wskazanie miejsc/obiektów, możliwych do wykorzystania przy masowym napływie cudzoziemców na terytorium RP, innych niż objętych pomocą, na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 r., o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
– głosi fragment pisma, które zostało z upoważnienia wojewody podlaskiego podpisane przez Bogusława Maksima, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
Czytaj więcej: Ujawniono dokument. Rząd Tuska ma szukać tysięcy miejsc noclegowych dla imigrantów
Nowe informacje
Doniesienia „Kuriera Porannego” dotyczą właśnie powyższej sprawy. Jak czytamy w publikacji, na terenie Białegostoku zostały wskazane dwa obiekty wspólnego zamieszkiwania:
- Hotel BOSiR Białystok na ul. Michała Wołodyjowskiego 5
- Dom Studenta Gamma Białystok na ul. Zwierzynieckiej 8.
Nie wskazano ośrodków zbiorowego zakwaterowania oraz obozowisk z uwagi na to, że miasto nie posiada w swoich zasobach obiektów i terenów, które mogłyby posłużyć do takiego celu
– tłumaczy prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i dodaje, że „w celu minimalizacji zagrożenia spowodowanego napływem do Białegostoku i obecnością w mieście większej liczby osób zostały zaplanowane i ujęte w «Planie zarządzania kryzysowego miasta Białystok» (w katalogu zagrożeń – masowe migracje), działania polegające na m.in. wymianie informacji i współpracy z Komendą Miejską Policji, Strażą Miejską, Delegaturą AB W, Strażą Graniczną oraz 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej w Białymstoku w zakresie monitorowania i oceny sytuacji, zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, reagowania na zagrożenia oraz koordynowania przez Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego działalnością wszystkich służb i inspekcji w celu ochrony zdrowia, życia i mienia mieszkańców Białegostoku”.
Czytaj również: Rosjanie planują ataki sabotażowe na bazy USA? Amerykańskie służby w gotowości
Pakt migracyjny i mechanizm „obowiązkowej solidarności”
W połowie maja w Brukseli przedstawiciele krajów członkowskich UE ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Przeciwko zagłosowały Polska, Węgry, a także częściowo Słowacja oraz Austria. Pakt zawiera łącznie 10 tekstów legislacyjnych i określa zasady postępowania z osobami, które próbują wjechać do UE bez odpowiedniego zezwolenia.
Jednym z rozwiązań przewidzianych w pakiecie migracyjnym jest tzw. mechanizm obowiązkowej solidarności, czyli udzielanie wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe kraje członkowskie UE. Przepisy zakładają rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób; alternatywnie państwa unijne będą musiały zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.