Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z przekopem Mierzei Wiślanej
Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka G. – poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jest to pokłosie kontroli NIK dotyczącej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.
Prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku uznał, że brak jest podstaw do odmowy wszczęcia śledztwa w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków w latach 2016–2020 przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
– podał w piątek prok. Marciniak. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku 18 czerwca 2024 r. Zostało złożone przez Najwyższą Izbę Kontroli.
Raport Najwyższej Izby Kontroli
Najwyższa Izba Kontroli pod koniec czerwca br. informowała, że w wyniku kontroli w Ministerstwie Infrastruktury i w Urzędzie Morskim w Gdyni po budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską złożyła do prokuratury dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw. Polegać one miały na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków. Złożyła też zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych w sprawie dokonywania wydatków ze środków publicznych bez upoważnienia.
Według NIK dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni „do czasu aktualizacji programu w 2020 r. zaciągał zobowiązania w celu sfinansowania jego realizacji, przekraczając o 157,7 mln zł całkowity budżet programu. Ponadto z budżetu programu dokonywał wydatków na cele niesłużące jego realizacji, a istotną część skontrolowanych zadań inwestycyjnych realizował z naruszeniem zasad rzetelności, legalności, gospodarności i celowości”.
Izba podała też, że minister, sprawując nadzór nad działalnością dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, „nie podejmował interwencji mających na celu doprowadzenie do zgodności działań dyrektora Urzędu z przepisami obowiązującego prawa, świadomie akceptował takie działania, uzasadniając to racjonalnością postępowania, a nawet wprowadził dyrektora Urzędu w błąd”.
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień przez byłego dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni wpłynęło do prokuratury 11 marca br. Prokurator wszczął śledztwo 17 kwietnia br.
Do tego śledztwa „z uwagi na łączność przedmiotową” dołączono śledztwo dotyczące podejrzenia niedopełnienie obowiązków przez byłego ministra Marka G. „Obecnie obie sprawy są analizowane w jednym postępowaniu” – wyjaśnił prok. Marciniak.
NIK – problemy Mariana Banasia
Na czele NIK stoi Marian Banaś, wobec którego od 2019 r. są formułowane poważne zarzuty. Nie można niestety mu przedstawić ze względu na chroniący go immunitet. Wśród 15 zarzutów są dwa nowe dotyczące m.in kwestii zaniżania podatku przy najmie mieszkań i słynnej kamienicy*, a także przekroczenia uprawnień.
Prokuratura Regionalna w Białymstoku zwróciła się z wnioskiem o uchylenie Banasiowi immunitetu, ale w marcu tego roku minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar odesłał wniosek, uznając, że „dowody są niewystarczające”.
-
CZYTAJ TAKŻE: Sejm uchylił immunitet prezesowi NIK. Zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej?
O zaangażowaniu Marka Banasia w bieżącą politykę świadczy też ujawnione 13 października 2023 r. przez TVP Info nagranie, na którym znajduje się rozmowa prezesa Mariana Banasia z byłym wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu Markiem Chmajem na temat „kontroli nad Konfederacją” i startu z jej listy jego syna Jakuba Banasia, w celu zapobieżenia wejścia Konfederacji w koalicję z PiS.
Przekop Mierzei Wiślanej
Kanał żeglugowy, będący częścią drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, otwarto 17 września 2023 r. Polska dzięki przekopowi przez Mierzeję Wiślaną zyskała niezależne od Rosji przejście z zalewu na Bałtyk. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że przekop zwiększy atrakcyjność gospodarczą województwa warmińsko-mazurskiego, a w szczególności Elbląga i portu w tym mieście, a także innych portów Zalewu Wiślanego.
Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 km, w tym przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 km, na rzece Elbląg – także ponad 10 km. Pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który składają się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.
*Słynna kamienica Mariana Banasia to budynek, gdzie – jak ujawnił w 2019 roku „Superwizjer” TVN – działał hotelik z pokojami na godziny, który był prowadzony przez pasierba mężczyzny. Wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw. i dwóch mniejszych miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu, a Banaś miał zaniżyć w oświadczeniach dochody z wynajmu nieruchomości.