Kompromitacja prokuratury ws. Marcina Romanowskiego. Jest komentarz Tuska

We wtorek późnym wieczorem Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa na nadzwyczajnym posiedzeniu podjął decyzję o natychmiastowym zwolnieniu z aresztu byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, oskarżonego przez prokuraturę w śledztwie dot. nieprawidłowego wydatkowania środków Funduszu Sprawiedliwości. Sprawa budzi duże emocje, ponieważ poseł został osadzony w areszcie mimo posiadania immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Premier zabiera głos ws. Romanowskiego
W środę po południu komentarzem w całej sprawie podzielił się premier Donald Tusk. Zdaniem szefa rządu „prokuratura dobrze wykonała swoją robotę”, a Marcin Romanowski wyszedł z aresztu „dzięki kruczkom prawnym, zasłaniając się wątpliwym immunitetem”.
Sceny jak z gangsterskiego filmu. Podejrzany wychodzi z aresztu dzięki prawnym kruczkom, zasłaniając się wątpliwym immunitetem. Na stróży prawa spada lawina krytyki, publiczność jest rozczarowana. W walce z przestępczością zdarzają się i takie momenty
– pisze Tusk i dodaje, że „jedenaście zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nie znika”. Stwierdza również, iż „to nie jest koniec filmu”.
Państwo prawa ma same zalety, oprócz jednej: nie jest proste i tak jak w gangsterskich filmach, źli też potrafią to wykorzystać. Ale tylko na krótki czas. Prokuratura dobrze wykonała swoją robotę, gromadząc rzetelne dowody. A więc: co się odwlecze, to nie uciecze
– podsumował Donald Tusk.
„Nie można skutecznie ponownie zatrzymać posła Romanowskiego”
Tymczasem już w środę rano pełnomocnik Marcina Romanowskiego, mec. Bartosz Lewandowski, ucinał spekulacje, jakoby po ewentualnym uchyleniu Marcinowi Romanowskiemu immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy mógł zostać on ponownie zatrzymany.
Jeśli ktoś się spodziewa, że po ewentualnym skutecznym uchyleniu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu dojdzie do skutecznego jego ponownego zatrzymania i tymczasowego aresztowania, to jest w błędzie. Zgodnie z art. 248 par. 3 KPK osoba nie może zostać zatrzymana ponownie na podstawie tych samych dowodów i faktów. Przy zarzutach, które Prokuratura usiłowała bezprawnie przedstawić panu posłowi, takiego spektakularnego zatrzymania po prostu nie będzie
– poinformował mec. Lewandowski na platformie X.
Czytaj więcej: „Nie można skutecznie ponownie zatrzymać posła Romanowskiego”
Stanowisko Rady Europy
We wtorek wieczorem przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w odpowiedzi na skargę pełnomocnika posła Marcina Romanowskiego oficjalnie przekazał, że poseł Romanowski jest objęty immunitetem i powinien być natychmiast wypuszczony z aresztu z uwagi na ewentualną konieczność przeprowadzenia procedury uchylenia mu immunitetu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
Składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności posła i przekroczenie uprawnień. To jest KOMPROMITACJA na skalę międzynarodową!
– ostro skomentował mec. Lewandowski.
Sprawa Marcina Romanowskiego
W poniedziałek poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski został zatrzymany przez ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej. Chodzi o śledztwo prokuratury dot. rzekomo nieprawidłowego dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości. Polityk został dowieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty 11 przestępstw, w tym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Sęk jednak w tym, że choć Sejm uchylił Romanowskiemu poselski immunitet, przysługujący mu na mocy bycia polskim parlamentarzystą, Romanowski jest również członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, zatem także z tytułu pełnienia tej funkcji przysługuje mu immunitet. Już wówczas pełnomocnik Romanowskiego, mec. Bartosz Lewandowski, alarmował, że w związku z powyższym zatrzymanie i przedstawienie zarzutów Romanowskiemu było nielegalne i prawnie bezskuteczne.