Informacja bieżąca ws. dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia. Minister Leszczyna nieobecna

W Sejmie trwa informacja bieżąca w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej w polskiej ochronie zdrowia, w tym realnego zagrożenia utraty bezpieczeństwa lekowego złożona przez Klub Parlamentarny PiS do Ministra Zdrowia.
 Informacja bieżąca ws. dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia. Minister Leszczyna nieobecna

Na wypowiedź posła wnioskodawcy Czesława Hoca nie odpowiedziała jednak minister zdrowia Izabela Leszczyna, która wcześniej była widziana na Wiejskiej. Jako przedstawiciel MZ głos zabrał wiceminister Marek Kos, który starał się przekonać posłów, że sytuacja jest pod kontrolą, a zaległości NFZ wobec szpitali będą wypłacane.

Wszystkie umowy, które są zawarte z NFZ, są ograniczone planem finansowym NFZ. Z całą pewnością te limity zostaną zwiększone, a pieniądze wypłacone. Dziwi mnie trochę ta dyskusja i debata

– mówił z sejmowej mównicy Marek Kos.

Po wystąpieniu przedstawiciela MZ zaczęła się seria zadawania pytań, na którą zgłosiło się ponad 60 posłów. Każdy z nich dostał minutę na przedstawienie pytania.

Była minister zdrowia komentuje

Zapytaliśmy byłą minister zdrowia, posłankę PiS, Katarzynę Sójkę o to, czy wystąpienie wiceministra Kosa może uspokoić pacjentów i dyrektorów szpitali.

Otrzymaliśmy informację, która tak naprawdę nic nie zmienia. Ale mówię o tym, żeby dzisiaj zmienić tam sytuację, która jest tragiczna. Pacjenci odbijają się od drzwi, mają przekładane terminy, nie wiedzą na kiedy, mają odmawiane przyjęcia programów lekowych, nie są wdrażane u pacjentów również onkologicznych, tragiczna jest sytuacja lekowa, nawet związana ze zwykłymi kroplówkami, które są podstawowym lekiem w szpitalnictwie. Także nie mamy nadal informacji o tym, jaki jest w ogóle plan, żeby wyjść z tej sytuacji zagrożenia i ocierania się o bankructwo, jeżeli chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia

– mówi Katarzyna Sójka.

Większość wypowiedzi posłów związanych z rządzącą koalicją wskazywało, że obecna sytuacja w ochronie zdrowia związana jest działaniami i decyzjami podejmowanymi w latach ubiegłych, czyli wtedy, gdy rządziła Zjednoczona Prawica.

Obecna koalicja rządząca rządzi już ponad 10 miesięcy. Jeśli uważają, że PiS coś zrobił źle, mieli sporo czasu, żeby przygotować projekty ustawy, rozporządzenia itd. Natomiast tych wszystkich działań nie widzieliśmy, więc prawdopodobnie zgadzają się z tym, co robiliśmy. A tragiczna sytuacja, która ma teraz miejsce, wynika z tego, że rząd Donalda Tuska nie reagował, że nie interweniowali w odpowiednim czasie. Od początku roku jedynym ważnym tematem to była tabletka dzień "po" i ewentualnie in vitro. Ale to małe dwa projekty, które nie wymagały ani wielkiego czasu, ani wielkich nakładów za to przyciągnęły uwagę chyba w stu procentach pani minister. Ona skupiła się tylko na tym, ale realne problemy i realne potrzeby pacjentów, w tym pacjentów onkologicznych, program lekowy, leczenie, zabiegi, przyjmowanie do poradni specjalistycznych. Tym pani minister się nie zajęła i zdaje się, że do dzisiaj nie przyjmuje tych argumentów i nie przyjmuje tych informacji o tym, że szpitale naprawdę nie mają pieniędzy

– ocenia Katarzyna Sójka.

Katarzyna Sójka - fot. Marcin Żegliński

Problemy szpitala w Żywcu

Jednym ze szpitali, który wskazywany był podczas dzisiejszej dyskusji w sejmie, jako przykład jednostki, która wciąż czeka na zaległe płatności z Narodowego Funduszu Zdrowia, jest szpital w Żywcu. Jego rzecznik prasowy Karolina Kocięcka powiedziała Tysol.pl jak wygląda sytuacja żywieckiego szpitala:

Na ten moment otrzymaliśmy już aneksy za nadwykonania w tym zakresie nielimitowanym za drugi kwartał, faktury zostały wystawione, a pieniądze jeszcze do nas nie wpłynęły. Natomiast podejrzewam, że to jest kwestia dni

W jaki sposób sytuacja z płatnościami wpłynie na pacjentów z Żywca i okolic?

W naszym szpitalu od poniedziałku, od 7 października została wstrzymana praca Izby Przyjęć i zostały zawieszone trzy oddziały: oddział chorób wewnętrznych i oba oddziały chirurgii ogólnej i onkologicznej. Na tych oddziałach dostępność lekarzy godzinowa była już na tyle mała, że nie byliśmy w stanie prowadzić ich dalej, a było to związane z dzielonymi wypłatami dla lekarzy pracującymi na tych oddziałach

– mówi Kocięcka.

Nie wiadomo, ile szpitali w Polsce mierzy się z podobnymi problemami, takiej informacji nie przedstawił dzisiaj w sejmie minister Kos. Opozycja również nie dysponuje precyzyjnymi danymi.

Krążą bardzo różne informacje, natomiast Ministerstwo Zdrowia nie udziela konkretnej informacji. Rozumiem, że może to być związane ze sprawozdawczością, chociażby za trzeci kwartał nadwykonania dopiero będą podsumowane i będzie można wyciągnąć wnioski, jakie to są kwoty - czyli pieniądze, których trzeba będzie szukać pewnie w budżecie państwa, żeby po prostu zapłacić szpitalom. Natomiast myślę, że gdyby ministerstwo działało odpowiedzialnie, powinno podsumować chociażby ten drugi kwartał i dzisiaj wyjść i publicznie powiedzieć dokładnie, ile pieniędzy brakuje i skąd będą one zapewnione, bo finansowanie i płynność finansowa wszystkim podmiotom ochrony zdrowia musi być zapewniona. A tej informacji wciąż nie mamy

– wskazuje była minister zdrowia Katarzyna Sójka.

"S" apeluje do posłów w sprawie ustawy budżetowej. Chodzi o podwyżki dla budżetówki

Gwiazda TVN skazana. Jest decyzja sądu

Niespokojnie na granicy. Jest komunikat Straży Granicznej


 

POLECANE
Niepokojące informacje z granicy.  Komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

Najnowszy sondaż. Nawrocki goni Trzaskowskiego polityka
Najnowszy sondaż. Nawrocki goni Trzaskowskiego

W I turze wyborów oddanie głosu na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego deklaruje 32,3 proc. ankietowanych, a na popieranego przez PiS Karola Nawrockiego 25,2 proc. – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Na podium uplasował się również Sławomir Mentzen z 11,2 proc. głosów.

Rafał Trzaskowski miał ujawnić dane pana Jerzego. Jest reakcja prezesa UODO z ostatniej chwili
Rafał Trzaskowski miał ujawnić dane pana Jerzego. Jest reakcja prezesa UODO

Prezes UODO zajmie się sprawą ewentualnego ujawnienia przez kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego danych osobowych pana Jerzego.

Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka

W Polsce nadal chłodna aura, która będzie oddziaływała na ludzi depresyjnie. Na słońce nie ma dziś co liczyć, za to przydadzą się parasole. IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami.

Ursula von der Leyen pokaże wiadomości od szefa Pfizera? Wraca sprawa afery Pfizergate Wiadomości
Ursula von der Leyen pokaże wiadomości od szefa Pfizera? Wraca sprawa afery "Pfizergate"

TSUE zdecyduje, czy Komisja Europejska miała prawo utajnić SMS-y Ursuli von der Leyen z szefem Pfizera w sprawie kontraktu na szczepionki.

Grupa amerykańskich kongresmenów oficjalnie zapytała UE, jak zamierza reagować na łamanie demokracji przez rząd Tuska z ostatniej chwili
Grupa amerykańskich kongresmenów oficjalnie zapytała UE, jak zamierza reagować na łamanie demokracji przez rząd Tuska

Amerykańscy kongresmeni z Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów skierowali do Unii Europejskiej list z pytaniami o działania rządu Donalda Tuska. Ich obawy dotyczą wolności słowa, nadużywania prawa wobec opozycji oraz możliwej cenzury treści w internecie – również tych publikowanych w USA.

Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

REKLAMA

Informacja bieżąca ws. dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia. Minister Leszczyna nieobecna

W Sejmie trwa informacja bieżąca w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej w polskiej ochronie zdrowia, w tym realnego zagrożenia utraty bezpieczeństwa lekowego złożona przez Klub Parlamentarny PiS do Ministra Zdrowia.
 Informacja bieżąca ws. dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia. Minister Leszczyna nieobecna

Na wypowiedź posła wnioskodawcy Czesława Hoca nie odpowiedziała jednak minister zdrowia Izabela Leszczyna, która wcześniej była widziana na Wiejskiej. Jako przedstawiciel MZ głos zabrał wiceminister Marek Kos, który starał się przekonać posłów, że sytuacja jest pod kontrolą, a zaległości NFZ wobec szpitali będą wypłacane.

Wszystkie umowy, które są zawarte z NFZ, są ograniczone planem finansowym NFZ. Z całą pewnością te limity zostaną zwiększone, a pieniądze wypłacone. Dziwi mnie trochę ta dyskusja i debata

– mówił z sejmowej mównicy Marek Kos.

Po wystąpieniu przedstawiciela MZ zaczęła się seria zadawania pytań, na którą zgłosiło się ponad 60 posłów. Każdy z nich dostał minutę na przedstawienie pytania.

Była minister zdrowia komentuje

Zapytaliśmy byłą minister zdrowia, posłankę PiS, Katarzynę Sójkę o to, czy wystąpienie wiceministra Kosa może uspokoić pacjentów i dyrektorów szpitali.

Otrzymaliśmy informację, która tak naprawdę nic nie zmienia. Ale mówię o tym, żeby dzisiaj zmienić tam sytuację, która jest tragiczna. Pacjenci odbijają się od drzwi, mają przekładane terminy, nie wiedzą na kiedy, mają odmawiane przyjęcia programów lekowych, nie są wdrażane u pacjentów również onkologicznych, tragiczna jest sytuacja lekowa, nawet związana ze zwykłymi kroplówkami, które są podstawowym lekiem w szpitalnictwie. Także nie mamy nadal informacji o tym, jaki jest w ogóle plan, żeby wyjść z tej sytuacji zagrożenia i ocierania się o bankructwo, jeżeli chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia

– mówi Katarzyna Sójka.

Większość wypowiedzi posłów związanych z rządzącą koalicją wskazywało, że obecna sytuacja w ochronie zdrowia związana jest działaniami i decyzjami podejmowanymi w latach ubiegłych, czyli wtedy, gdy rządziła Zjednoczona Prawica.

Obecna koalicja rządząca rządzi już ponad 10 miesięcy. Jeśli uważają, że PiS coś zrobił źle, mieli sporo czasu, żeby przygotować projekty ustawy, rozporządzenia itd. Natomiast tych wszystkich działań nie widzieliśmy, więc prawdopodobnie zgadzają się z tym, co robiliśmy. A tragiczna sytuacja, która ma teraz miejsce, wynika z tego, że rząd Donalda Tuska nie reagował, że nie interweniowali w odpowiednim czasie. Od początku roku jedynym ważnym tematem to była tabletka dzień "po" i ewentualnie in vitro. Ale to małe dwa projekty, które nie wymagały ani wielkiego czasu, ani wielkich nakładów za to przyciągnęły uwagę chyba w stu procentach pani minister. Ona skupiła się tylko na tym, ale realne problemy i realne potrzeby pacjentów, w tym pacjentów onkologicznych, program lekowy, leczenie, zabiegi, przyjmowanie do poradni specjalistycznych. Tym pani minister się nie zajęła i zdaje się, że do dzisiaj nie przyjmuje tych argumentów i nie przyjmuje tych informacji o tym, że szpitale naprawdę nie mają pieniędzy

– ocenia Katarzyna Sójka.

Katarzyna Sójka - fot. Marcin Żegliński

Problemy szpitala w Żywcu

Jednym ze szpitali, który wskazywany był podczas dzisiejszej dyskusji w sejmie, jako przykład jednostki, która wciąż czeka na zaległe płatności z Narodowego Funduszu Zdrowia, jest szpital w Żywcu. Jego rzecznik prasowy Karolina Kocięcka powiedziała Tysol.pl jak wygląda sytuacja żywieckiego szpitala:

Na ten moment otrzymaliśmy już aneksy za nadwykonania w tym zakresie nielimitowanym za drugi kwartał, faktury zostały wystawione, a pieniądze jeszcze do nas nie wpłynęły. Natomiast podejrzewam, że to jest kwestia dni

W jaki sposób sytuacja z płatnościami wpłynie na pacjentów z Żywca i okolic?

W naszym szpitalu od poniedziałku, od 7 października została wstrzymana praca Izby Przyjęć i zostały zawieszone trzy oddziały: oddział chorób wewnętrznych i oba oddziały chirurgii ogólnej i onkologicznej. Na tych oddziałach dostępność lekarzy godzinowa była już na tyle mała, że nie byliśmy w stanie prowadzić ich dalej, a było to związane z dzielonymi wypłatami dla lekarzy pracującymi na tych oddziałach

– mówi Kocięcka.

Nie wiadomo, ile szpitali w Polsce mierzy się z podobnymi problemami, takiej informacji nie przedstawił dzisiaj w sejmie minister Kos. Opozycja również nie dysponuje precyzyjnymi danymi.

Krążą bardzo różne informacje, natomiast Ministerstwo Zdrowia nie udziela konkretnej informacji. Rozumiem, że może to być związane ze sprawozdawczością, chociażby za trzeci kwartał nadwykonania dopiero będą podsumowane i będzie można wyciągnąć wnioski, jakie to są kwoty - czyli pieniądze, których trzeba będzie szukać pewnie w budżecie państwa, żeby po prostu zapłacić szpitalom. Natomiast myślę, że gdyby ministerstwo działało odpowiedzialnie, powinno podsumować chociażby ten drugi kwartał i dzisiaj wyjść i publicznie powiedzieć dokładnie, ile pieniędzy brakuje i skąd będą one zapewnione, bo finansowanie i płynność finansowa wszystkim podmiotom ochrony zdrowia musi być zapewniona. A tej informacji wciąż nie mamy

– wskazuje była minister zdrowia Katarzyna Sójka.

"S" apeluje do posłów w sprawie ustawy budżetowej. Chodzi o podwyżki dla budżetówki

Gwiazda TVN skazana. Jest decyzja sądu

Niespokojnie na granicy. Jest komunikat Straży Granicznej



 

Polecane
Emerytury
Stażowe