Niemieckie siły specjalne mają się zajmować polską i litewską infrastrukturą krytyczną na Bałtyku?
Agencja prasowa @RadioDebata spytała Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych czy działania niemieckiej jednostki GSG 9 obejmują wody nie należące do państwa niemieckiego? Czy rozmieszczenie obejmuje wody polskie? Co z wodami litewskimi?
Polska rozwija offshore na wybrzeżu. Czy te turbiny i kable są również częścią chronionych przez GSG9 struktur?
Czytaj również: Prokuratura twierdzi, że postawiła dzisiaj Romanowskiemu zarzuty. Obrona odpowiada
Jest nowy sondaż. PiS wraca na 1. miejsce
Odpowiedź Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z 14 października
"Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie może udzielić szczegółowych informacji na temat strategicznej lokalizacji GSG 9 Policji Federalnej, również ze względów taktycznych.
Ogólnie rzecz biorąc, możemy powiedzieć, że GSG 9 ma możliwości i zasoby do operacji morskich. Federalna minister spraw wewnętrznych Faeser po raz ostatni przekonała się o możliwościach morskich GSG 9 w sierpniu na statku policji federalnej na Morzu Bałtyckim.
W obliczu obecnych zagrożeń, takich jak akty sabotażu przeciwko infrastrukturze krytycznej lub zagrożenia terrorystyczne, ważna jest zdolność do szybkiego reagowania kryzysowego i reagowania. Siły muszą być zatem zdolne do szybkiego rozlokowania i rozmieszczenia.
Federalna Policja Morska ściśle współpracuje z innymi kluczowymi podmiotami w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego i ochrony infrastruktury krytycznej na morzu, takimi jak służby celne i marynarka wojenna. Ta współpraca między siłami operacyjnymi rządu federalnego i landowych nadbrzeżnych jest koordynowana w Centrum Bezpieczeństwa Morskiego w Cuxhaven"
- brzmi odpowiedź Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Polska energetyka na Bałtyku
Polskie wody Morza Bałtyckiego zostały objęte planem zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich, który określa dopuszczalną lokalizację energetyki wiatrowej na morzu. Funkcja akwenu, w ramach której ujęto morską energetykę wiatrową jest określona jako: pozyskiwanie energii odnawialnej i oznacza pozyskiwanie, przetwarzanie, przesyłanie i gromadzenie w polskich obszarach morskich energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności z wiatru, falowania, prądów morskich, słońca oraz organizmów morskich (biogaz), w tym wznoszenie konstrukcji niezbędnych do pozyskiwania i przesyłania energii wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz konstrukcji służących przetwarzaniu i gromadzeniu energii.
W perspektywie 2030 r. morskie farmy wiatrowe będą odpowiadać w 2030 r. za 13%, a w 2040 r. za 19% generowanej energii elektrycznej. Pierwsze morskie farmy wiatrowe, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku, zaczną produkować energię już w 2026 roku.