Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię

We wrześniu na ziemi amerykańskiej gościli przedstawiciele województwa podkarpackiego. Głównym celem ich wizyty był udział w odsłonięciu pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności.
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego / fot. G. Worwa/NSZZ "S" Region Rzeszowski

Uroczystość miała miejsce w Narodowym Sanktuarium w Doylestown w Pensylwanii, po Mszy Świętej koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego diecezji brooklyńskiej Witolda Mroziewicza.

Delegaci z województwa podkarpackiego z wizytą

W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda ze swoją małżonką. Pomnik z czarnego marmuru znaczą schody, na których zapisano etapy walki o niepodległość Polski od 1945 roku. Nad napisem „Solidarność” umieszczono krzyż. Prezydent Andrzej Duda wyraził podziękowanie mieszkającym w Ameryce Polakom i Polonii za obecność i wspieranie Polski, powiedział także m.in., że dla Polski ważna jest silna Ameryka, ale i dla Ameryki ważna jest mocna Polska; wezwał Polonię do udziału w amerykańskich wyborach, żeby nie tylko stawiać pomniki, ale dbać o swoją znaczącą obecność w kraju zamieszkania. Wicemarszałek Sejmiku Karol Ożóg mówił, że pomnik jest nie tylko wyrazem wdzięczności walczącym o niepodległość Polski, ale także wyrazem łączności Polaków i Polonii z rodakami mieszkającymi w kraju.

Spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim

Pogłębianiu relacji z Polakami i Polonią posłużyły kolejne dni wizyty. Dobrym punktem programu było spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim, które ma siedzibę na Greenpoincie. Tam po rozmowach z przedstawicielami dyrekcji i zarządu – dyrektor Agnieszką Granatowską i Zbigniewem Solarzem, delegaci udali się na spotkanie z seniorami, których codziennie gości Centrum Seniora. To tutaj seniorzy mogą spędzać swój wolny czas, często uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach oferowanych przez Centrum Polsko-Słowiańskie, ale i zjeść wartościowy posiłek. Delegaci byli zainteresowani życiem rodaków, wiedzą o Polsce. A trzeba zaznaczyć, że wielu mieszkających tutaj pochodzi z województwa podkarpackiego, to też i było o czym mówić. Nawiązały się bezpośrednie rozmowy. Goście zobaczyli, jak mocna jest więź z Polską mieszkających tutaj, a seniorzy czuli się miło, że rodacy z Polski pamiętają o nich; że jesteśmy jedno. Gdy przyszła pora, wszyscy razem (i niżej podpisany także) zjedli senioralny posiłek, ciesząc się wzajemną obecnością. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć. Ważną wizytą było spotkanie w Instytucie Piłsudskiego, gdzie o tym, co robi Instytut, opowiedziała przy kawie dr Iwona Korga, dyrektor Instytutu. A że Instytut to niezwykle ważna placówka naukowa na mapie, nie tylko Polonii, a dr Korga potrafi mówić interesująco, to goście chłonęli treści z zainteresowaniem. Sami też zadawali pytania, dzieląc się swoją wiedzą, ale i oferowali chęć pomocy. A że rozmowa dotknęła szkoły, to szczególną pomoc zaproponowała radna dr Monika Brewczak, która jest autorką m.in. śpiewanego przez Polonię na całym świecie, a głównie dzieci i młodzież, utworu „Uwierz Polsko”. Dr Brewczak jest pedagogiem, założycielką zespołu Soul, przez śpiew uczy historii, postaw patriotycznych. Zaproponowała udostępnienie swoich tekstów i opracowań muzycznych.

Wymiana doświadczeń

Nie ominięto tematu rodziny Ulmów, która pochodziła z Markowej. Tutaj również wymieniono się wiedzą. Dr Jacek Magdoń opowiedział o genealogii Ulmów. Okazało się, że to ważny temat dla obecnych. Postanowiono trzymać i rozwijać wzajemne kontakty. Dla poszerzenia wiedzy o Polonii delegaci odbyli wyprawę do pomników bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożyli pokłon, a w drodze do pomnika księdza społecznika, nauczyciela i proboszcza Józefa Studzińskiego zajrzeli do Domu Narodowego, a na zewnątrz obejrzeli piękny patriotyczny mural. Na koniec wyrazili wdzięczność, że mogli spotkać się z Polakami i z Polonią. Paweł Rak, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że wywiezie do Polski wiedzę, że kultura polska za granicą ma się dobrze. Jest dumny z tego, co zobaczył. Dr Monika Brewczak mówiła, że wielką radością było dla niej, że mogła zaśpiewać dla rodaków mieszkających w Ameryce pieśni patriotyczne, w tym swój utwór „Uwierz Polsko”, pieśń, którą napisała 9 lat temu. W imieniu całej delegacji Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyraziła podziękowania dr. Januszowi Romańskiemu za zaproszenie na uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności.

W skład delegacji weszli: Karol Ożóg, wicemarszałek Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dr Monika Breszczak, radna Sejmiku, dr Jacek Magdoń, radny i przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Bogumiła Stec-Świderska, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski, a także Paweł Rak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniach brał także udział Dariusz Pawłowski z Oddziału Współpracy Międzynarodowej UMWP.

CZYTAJ TAKŻE: Dziś 46. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża


 

POLECANE
Anonimowy sędzia: To koniec tylko u nas
Anonimowy sędzia: To koniec

Ewa wpadła do gabinetu Adama i z miejsca zaczęła krzyczeć - Jak mogliście wypuścić Pabla? Nie wiedzieliście, że on wszystko nagrywał? Co teraz będzie?

Rosja stworzy gigantyczną korporację pilne
Rosja stworzy gigantyczną korporację

Jak poinformował dziennik „The Wall Street Journal", Moskwa planuje połączenie swoich największych firm naftowych, co wzmocniłoby kontrolę Putina nad globalnym rynkiem energii a powstały gigant byłby drugim światowym producentem ropy, wyprzedzanym tylko przez saudyjskie Aramco.

Spodziewane prowokacje na Marszu Niepodległości? gorące
Spodziewane prowokacje na Marszu Niepodległości?

Już jutro w centrum Warszawy zgromadzą się tysiące osób, które będą chciały świętować 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy, którzy musieli stoczyć ze stołecznymi urzędnikami prawdziwą batalię o pozwolenie na zorganizowanie corocznego wydarzenia, obawiają się prowokacji.

Pożar pociągu pod Poznaniem. Ewakuowano 1000 osób pilne
Pożar pociągu pod Poznaniem. Ewakuowano 1000 osób

Ok. 1000 osób trzeba było ewakuować z pociągu specjalnego w okolicy dworca Poznań Górczyn. Byli to kibice Legii Warszawa, jadący na mecz z Lechem Poznań. Powodem był płonący pociąg towarowy, jadący równoległym torem.

Znany aktor odbił się od dna. Nowe życia Brada Pitta Wiadomości
Znany aktor odbił się od dna. Nowe życia Brada Pitta

Brad Pitt i jego partnerka Ines de Ramon świetnie się odnajdują w swoim związku, tworząc zgodną parę. Harmonię w codziennym życiu osiągają oferując sobie nawzajem "niezależność i swobodę".

Mężczyzna, który wszedł na pomnik smoleński, trafił na obserwację psychiatryczną z ostatniej chwili
Mężczyzna, który wszedł na pomnik smoleński, trafił na obserwację psychiatryczną

Mężczyzna, który wszedł wczoraj na pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie, miał ze sobą przedmiot przypominający broń – jak informowała w sobotę Komenda Stołeczna Policji.

Odnaleziono ciało zaginionego nurka Wiadomości
Odnaleziono ciało zaginionego nurka

Jak poinformowała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR, odnaleziono ciało nurka, który w sobotę zaginął podczas schodzenia do wraku ORP Ślązak w wodach Zatoki Puckiej

Gdzie stanie pierwsza polska elektrownia jądrowa? Jest lista lokalizacji z ostatniej chwili
Gdzie stanie pierwsza polska elektrownia jądrowa? Jest lista lokalizacji

Paweł Gajda, dyrektor departamentu energetyki jądrowej Ministerstwa Przemysłu powiedział podczas piątkowej konferencji energetycznej EuroPower&OZEPower, o trwających pracach nad projektem aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Mają się one znaleźć swój finał przed końcem listopada.

Prowokatorzy zakłócili uroczystość na pl. Piłsudskiego z ostatniej chwili
Prowokatorzy zakłócili uroczystość na pl. Piłsudskiego

W niedzielę, w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., delegacja polityków PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego. Na miejscu znów pojawili się przeciwnicy obchodów z organizacji Obywatele RP

Donald Tusk w szpitalu. Podano szczegóły z ostatniej chwili
Donald Tusk w szpitalu. Podano szczegóły

Premier Donald Tusk przeszedł planowy zabieg medyczny - poinformowało w niedzielę na platformie X Centrum Informacyjne Rządu.

REKLAMA

Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię

We wrześniu na ziemi amerykańskiej gościli przedstawiciele województwa podkarpackiego. Głównym celem ich wizyty był udział w odsłonięciu pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności.
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego Przedstawiciele rzeszowskiej „S” odwiedzili amerykańską Polonię
Wizyta w Instytucie Piłsudskiego / fot. G. Worwa/NSZZ "S" Region Rzeszowski

Uroczystość miała miejsce w Narodowym Sanktuarium w Doylestown w Pensylwanii, po Mszy Świętej koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego diecezji brooklyńskiej Witolda Mroziewicza.

Delegaci z województwa podkarpackiego z wizytą

W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda ze swoją małżonką. Pomnik z czarnego marmuru znaczą schody, na których zapisano etapy walki o niepodległość Polski od 1945 roku. Nad napisem „Solidarność” umieszczono krzyż. Prezydent Andrzej Duda wyraził podziękowanie mieszkającym w Ameryce Polakom i Polonii za obecność i wspieranie Polski, powiedział także m.in., że dla Polski ważna jest silna Ameryka, ale i dla Ameryki ważna jest mocna Polska; wezwał Polonię do udziału w amerykańskich wyborach, żeby nie tylko stawiać pomniki, ale dbać o swoją znaczącą obecność w kraju zamieszkania. Wicemarszałek Sejmiku Karol Ożóg mówił, że pomnik jest nie tylko wyrazem wdzięczności walczącym o niepodległość Polski, ale także wyrazem łączności Polaków i Polonii z rodakami mieszkającymi w kraju.

Spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim

Pogłębianiu relacji z Polakami i Polonią posłużyły kolejne dni wizyty. Dobrym punktem programu było spotkanie w Centrum Polsko-Słowiańskim, które ma siedzibę na Greenpoincie. Tam po rozmowach z przedstawicielami dyrekcji i zarządu – dyrektor Agnieszką Granatowską i Zbigniewem Solarzem, delegaci udali się na spotkanie z seniorami, których codziennie gości Centrum Seniora. To tutaj seniorzy mogą spędzać swój wolny czas, często uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach oferowanych przez Centrum Polsko-Słowiańskie, ale i zjeść wartościowy posiłek. Delegaci byli zainteresowani życiem rodaków, wiedzą o Polsce. A trzeba zaznaczyć, że wielu mieszkających tutaj pochodzi z województwa podkarpackiego, to też i było o czym mówić. Nawiązały się bezpośrednie rozmowy. Goście zobaczyli, jak mocna jest więź z Polską mieszkających tutaj, a seniorzy czuli się miło, że rodacy z Polski pamiętają o nich; że jesteśmy jedno. Gdy przyszła pora, wszyscy razem (i niżej podpisany także) zjedli senioralny posiłek, ciesząc się wzajemną obecnością. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć. Ważną wizytą było spotkanie w Instytucie Piłsudskiego, gdzie o tym, co robi Instytut, opowiedziała przy kawie dr Iwona Korga, dyrektor Instytutu. A że Instytut to niezwykle ważna placówka naukowa na mapie, nie tylko Polonii, a dr Korga potrafi mówić interesująco, to goście chłonęli treści z zainteresowaniem. Sami też zadawali pytania, dzieląc się swoją wiedzą, ale i oferowali chęć pomocy. A że rozmowa dotknęła szkoły, to szczególną pomoc zaproponowała radna dr Monika Brewczak, która jest autorką m.in. śpiewanego przez Polonię na całym świecie, a głównie dzieci i młodzież, utworu „Uwierz Polsko”. Dr Brewczak jest pedagogiem, założycielką zespołu Soul, przez śpiew uczy historii, postaw patriotycznych. Zaproponowała udostępnienie swoich tekstów i opracowań muzycznych.

Wymiana doświadczeń

Nie ominięto tematu rodziny Ulmów, która pochodziła z Markowej. Tutaj również wymieniono się wiedzą. Dr Jacek Magdoń opowiedział o genealogii Ulmów. Okazało się, że to ważny temat dla obecnych. Postanowiono trzymać i rozwijać wzajemne kontakty. Dla poszerzenia wiedzy o Polonii delegaci odbyli wyprawę do pomników bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożyli pokłon, a w drodze do pomnika księdza społecznika, nauczyciela i proboszcza Józefa Studzińskiego zajrzeli do Domu Narodowego, a na zewnątrz obejrzeli piękny patriotyczny mural. Na koniec wyrazili wdzięczność, że mogli spotkać się z Polakami i z Polonią. Paweł Rak, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że wywiezie do Polski wiedzę, że kultura polska za granicą ma się dobrze. Jest dumny z tego, co zobaczył. Dr Monika Brewczak mówiła, że wielką radością było dla niej, że mogła zaśpiewać dla rodaków mieszkających w Ameryce pieśni patriotyczne, w tym swój utwór „Uwierz Polsko”, pieśń, którą napisała 9 lat temu. W imieniu całej delegacji Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyraziła podziękowania dr. Januszowi Romańskiemu za zaproszenie na uroczystości odsłonięcia pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności.

W skład delegacji weszli: Karol Ożóg, wicemarszałek Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dr Monika Breszczak, radna Sejmiku, dr Jacek Magdoń, radny i przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Bogumiła Stec-Świderska, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski, a także Paweł Rak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniach brał także udział Dariusz Pawłowski z Oddziału Współpracy Międzynarodowej UMWP.

CZYTAJ TAKŻE: Dziś 46. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża



 

Polecane
Emerytury
Stażowe