Zełenski w Brukseli: Plan zwycięstwa jest wykonalny, bo zależy od woli państw Zachodu
Zełenski będzie przekonywać do swojego planu, którego pierwszym i najważniejszym punktem jest zaproszenie Kijowa do NATO.
Czytaj również: Opublikowano nagranie z ukrytej kamery. Tak Facebook ma manipulować zasięgami postów
"Plan zwycięstwa jest wykonalny i zależy od woli Zachodu"
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział dziennikarzom, że jego "plan zwycięstwa" jest wykonalny, ponieważ zależy od woli państw Zachodu. "To daje temu planowi szansę na stanie się rzeczywistością" - podkreślił.
Przed rozpoczęciem szczytu prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział przedstawicielom prasy, że widzi w planie Zełenskiego elementy, których Zachód dotąd nie był w stanie zrealizować. Jak podkreślił, nie ma konsensusu ani w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO, ani w sprawie użycia dostarczonej przez sojuszników broni na terytorium Rosji. Zachód waha się też w sprawie dostaw pocisków dalekiego zasięgu i dlatego Litwa będzie apelowała o zwiększenie wsparcia - dodał.
Premier Łotwy Evika Silina powiedziała, że dyskusja z udziałem Zełenskiego musi pokazać, że Europa może jeszcze bardziej wspierać Ukrainę. O tym, że oczekuje szczegółów planu Zełenskiego, mówił również premier Irlandii Simon Harris. "Chociaż jesteśmy neutralni militarnie i tak pozostanie, nie jesteśmy neutralni, jeśli chodzi o to, co jest dobre, a co złe" - podkreślił.
Temat migracji
Po punkcie obrad dotyczącym omówienia sytuacji w Ukrainie najważniejszym tematem będzie migracja. Przed rozpoczęciem szczytu Tusk wziął udział w spotkaniu w tej sprawie zorganizowanym przez Włochy, Danię i Holandię. We wtorek polski rząd przyjął strategię migracyjną na lata 2025-2030, która przewiduje m.in. czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl. Zapowiedź Tuska w tej kwestii wywołała wiele komentarzy w kraju i za granicą.
Do pomysłu, o którym Tusk mówił, że będzie "domagał się uznania (go) w Europie", przed rozpoczęciem Rady odniosła się premierka Danii Mette Frederiksen, według której jest on rozsądny. "Popieramy go (ten plan - PAP). Są ludzie, którzy przyjeżdżają, aby ubiegać się o azyl, a w ogóle nie powinni być w Europie. Musimy ich szybko odsyłać. Również dlatego, że niektórzy z nich popełniają przestępstwa" – powiedziała.
Premier Holandii Dick Schoof wskazywał, że trudności, z którymi zmaga się Polska, nie są "normalnym problem migracyjnym", a wynikają z wojny hybrydowej sterowanej przez Rosję i Białoruś. Choć szef holenderskiego rządu nie spodziewa się żadnych konkretnych ustaleń w tym temacie, przyznał, że w sprawie migracji panuje "inna atmosfera".
Silina zwróciła natomiast uwagę, że ataki hybrydowe ze strony Białorusi oraz instrumentalizacja migrantów to problemy, z którymi borykają się również kraje bałtyckie.
Szef rządu Belgii Alexander De Croo ocenił, że pakt migracyjny nie rozwiązuje kwestii dotyczącej powrotów migrantów do kraju pochodzenia. Dlatego - powiedział - cieszy go rozpoczynająca się dyskusja na temat "zewnętrznego wymiaru migracji" i ciekawią propozycje KE w tej sprawie. "Musimy myśleć nieszablonowo" - podkreślił.
Jest to ostatni formalny szczyt, któremu przewodzi ustępujący szef Rady Europejskiej Charles Michel. Zanim przekaże urząd swojemu następcy, Portugalczykowi Antonio Coście, poprowadzi jeszcze nieformalny szczyt w Budapeszcie w związku z prezydencją węgierską w Radzie UE.
Z Brukseli Magdalena Cedro i Sonia Otfinowska (PAP)