Opublikowano nagranie z ukrytej kamery. Tak Facebook ma manipulować zasięgami postów
Programista Mety nagrany ukrytą kamerą
Powiedzmy, że twój wujek w Ohio powiedział coś o tym, że Kamala Harris nie nadaje się na prezydenta, ponieważ nie ma dziecka. Tego rodzaju g***o jest automatycznie degradowane
– mówi na nagraniu starszy inżynier oprogramowania w Meta Platforms Jeevan Gyawali. Rozmowę nagrała dziennikarka amerykańskiego serwisu O’Keefe Media Group podczas spotkania z Gyawalim, które było nagrywane ukrytą kamerą.
Programista Mety powiedział również, iż w takiej sytuacji „dana osoba nie zostanie powiadomiona, ale zauważy spadek zaangażowania i wyświetleń postów”. Opowiadał również, że „Integrity Team” w Meta jest odpowiedzialny za kontrolowanie treści za pomocą „klasyfikatorów obywatelskich”, systemu, który ogranicza widoczność postów bez powiadamiania użytkowników – tzw. shadowbanning.
Czytaj również: Donald Trump o bł. ks. Popiełuszce i Solidarności
„Określenie «czysty Orwell» jest wyświechtane, ale jak to inaczej nazwać?”
Gyawali mówił również o wyspecjalizowanym zespole ds. broni specjalnej i taktyki (SWAT), który został utworzony w Meta.
Istnieje zespół SWAT, który został już utworzony w kwietniu tylko po to, aby pomyśleć o wszystkich scenariuszach, w jaki sposób platforma może być nadużywana
– powiedział Gyawali.
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy
Zapytany, czy Meta ma możliwość wpływania na wynik wyborów, odparł, że „tak”. Zapytany, czy Mark Zuckerberg, współzałożyciel i CEO Meta Platforms, wspiera wpływy polityczne i używa Meta, aby pomóc Partii Demokratycznej, Gyawali odpowiedział: „100%”.
Określenie „czysty Orwell” jest wyświechtane, ale jak to inaczej nazwać? (…) Patrząc na PL Facebooka nie mam wątpliwości, że u nas jest tak samo, albo – jak to w koloniach i na peryferiach – jeszcze gorzej
– komentuje ujawnione nagranie znany publicysta Wojciech Mucha.
Meta Platforms
Meta Platforms, dawniej Facebook, Inc., to amerykańska firma założona w 2004 roku przez Marka Zuckerberga i jego współpracowników. Początkowo znana z rozwijania globalnej platformy społecznościowej Facebook, w 2021 roku zmieniła nazwę na Meta Platforms, aby podkreślić swoje długoterminowe ambicje związane z tworzeniem „metawersum”. Meta jest również właścicielem innych popularnych aplikacji, takich jak Instagram, WhatsApp i Messenger.
Jako jedno z największych światowych przedsiębiorstw działających w przestrzeni internetowej Meta dysponuje platformami, z których korzystają miliardy użytkowników, co czyni ją kluczowym graczem w dystrybucji informacji i komunikacji społecznej. Algorytmy sugerujące treści mogą wpływać na to, jakie informacje użytkownicy widzą, co może wzmacniać ich wcześniejsze przekonania lub prowadzić do polaryzacji społecznej. Meta jest ostro krytykowana za szerzenie dezinformacji, wpływ na wybory polityczne, a także rozwijanie tzw. baniek informacyjnych.
Określenie "czysty Orwell" jest wyświechtane, ale jak to inaczej nazwać?
— Wojciech Mucha (@WojciechMucha) October 17, 2024
Programista @Meta (min. facebooka czy instagrama) ujawnia, że posty przeciwko Kamali Harris maja automatycznie ograniczaną widoczność (shadowbanning):
- Powiedzmy, że twój wujek z Ohio napisał coś o tym,… https://t.co/DIGZhvAy3Y