"On zawsze stał po stronie dobra". Piąty dzień głodówki Jana Karandzieja to wspomnienie śp. Andrzeja Bulca i modlitwa w Jego intencji

18 października, kolejny dzień protestu głodowego Jana Karandzieja i Stanisława Oronia jest poświęcony m.in. na wspomnienia i modlitwę w intencji Andrzeja Bulca – odważnego, bezkompromisowego, dobrego, skromnego człowieka, który idąc przez życie, czasem wyboistą i pełną zakrętów drogą, miał zawsze jeden cel: wolną Polskę.
Śp. Andrzej Bulc
Śp. Andrzej Bulc / Wikimedia Commons

"Jesteśmy z Wami"

Do siedziby Solidarności w Częstochowie docierają deklaracje poparcia dla protestujących. Publikujemy fragmenty dwóch z nich – od opolskich przedstawicieli Partii Republikańskiej oraz częstochowskiego Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.

Drodzy Koledzy, jesteśmy z Wami. Z wielkim szacunkiem odnosimy się do Waszej głodówki, protestu w obronie księdza Michała Olszewskiego. Niewielu z naszego pokolenia mogłoby dołączyć się do głodówki rozpoczętej przez Kolegę Jana Karandzieja, bo wiek i zdrowie na to nie pozwalają, ale chociaż tym słowem chcemy do Was dołączyć. Bądźcie pewni, że jesteśmy z Wami w tym proteście

– napisali w liście członkowie Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR w Częstochowie.

Ubolewamy nad tym, że po tylu latach od roku 1980 ludzie Solidarności jeszcze dziś, w 2024 roku muszą zdobywać się na tak desperacki krok, narażać swoje zdrowie dla walki o podstawowe prawa innych ludzi. Dziś o prawa księdza Olszewskiego. A jutro o prawa kolejnych prześladowanych Polaków? Obecne władze naszego kraju, naszej Polski, o którą walczyliśmy i poświęcaliśmy się od 1980 roku odkurzyły wojnę z narodem polskim i od grudnia 2023 roku uruchomiły prześladowania Polaków. Rządzący dziś w Polsce na wszystkich szczeblach – opamiętajcie się! Nie niszczcie naszego kraju i nas, Polaków

– zaapelowali.

CZYTAJ TAKŻE: "Nie można milczeć. Trzeba krzyczeć". Jan Karandziej podjął głodówkę w obronie ks. Michała Olszewskiego

Poparcie dla protestu głodowego w obronie ks. Olszewskiego wyrazili także członkowie opolskiej Partii Republikańskiej. Skierowali oni list na ręce inicjatora głodówki Jana Karandzieja.

Jesteśmy pełni podziwu dla Pana szlachetnej i bohaterskiej postawy. Stanął Pan w obronie Księdza Michała Olszewskiego, nieprawnie osadzonego w areszcie, bez wyroku sądu. Wspieramy Pana w tym, co Pan zrobił. Jesteśmy oburzeni zachowaniem obecnej władzy. Także i my nie zgadzamy się na takie działania i protestujemy przeciwko uwięzieniu, szykanom, a nawet torturom, jakim był i jest poddawany Ksiądz Michał

– napisali.

Wyrazili nadzieję na to, że dzięki postawie Jana Karandzieja i Stanisława Oronia, protestom środowisk patriotycznych oraz modlitwom ksiądz zostanie szybko uwolniony z miejsca, w którym nigdy nie powinien się znaleźć.

Modlimy się szczerze, by Bóg dał Księdzu oraz Panu siłę do przetrwania tych trudnych dla Polski chwil. Wierzymy w Bożą Moc i ostateczny triumf dobra nad złem

– zadeklarowali.

Pierwsza rocznica śmierci śp. Andrzeja Bulca

Rok temu, 18 października, zmarł Andrzej Bulc. Wybitny działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, członek komitetu założycielskiego WZZW, współpracownik i przyjaciel: śp. Anny Walentynowicz, Joanny i Andrzeja Gwiazdów oraz Krzysztofa Wyszkowskiego. Po przeprowadzce Bulca do Warszawy zastąpił go w komitecie założycielskim Jan Karandziej. I choć panowie bliżej poznali się nieco później, połączyła ich nie tylko wspólna przeszłość, ale także szczera przyjaźń.

Kolejny dzień protestu głodowego Jana Karandzieja i Stanisława Oronia będzie poświęcony m.in. na wspomnienia i modlitwę w intencji Andrzeja Bulca – odważnego, bezkompromisowego, dobrego, skromnego człowieka, który idąc przez życie, czasem wyboistą i pełną zakrętów drogą, miał zawsze jeden cel: wolną Polskę.

CZYTAJ TAKŻE: Karandziej: "Bóg mi świadkiem, zrezygnować nie mogę". Trzeci dzień głodówki w obronie ks. Olszewskiego

Andrzej Bulc ur. 11.11.1951 r. w Przasnyszu. Pracował na stanowisku elektryka, później – kontrolera jakości w Zakładach Okrętowych Urządzeń Elektrycznych i Automatyki Elmor w Gdańsku, a po przeprowadzce do Warszawy w Biurze Badawczym ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Od 1978 do 1980 był członkiem Komitetu Założycielskiego WZZ Wybrzeża, redakcji pisma WZZW "Robotnik Wybrzeża". W NSZZ "Solidarność" od września 1980 r. przewodniczący KZ "S", a rok później – we Wszechnicy Robotniczej "S" przy Zarządzie Regionu Mazowsze. Wielokrotnie aresztowany przez komunistów przed stanem wojennym, od 13.12.1981 r. do 21.07.1982 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Warszawie-Białołęce. W 1989 r. wyemigrował do USA. Na stałe powrócił do Polski w 2005 r. i znów zaangażował się w działalność niepodległościową. Podczas pogrzebu Andrzeja Bulca szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział o zmarłym: "On stał zawsze po stronie dobra, po stronie tego, co ważne dla polskiej duszy. Dziś żegnamy go, dziękując także za wolną Polskę, bo bez takich ludzi jak on nie byłoby wolnej Polski".

Anna Dąbrowska, Agnieszka Żurek


 

POLECANE
Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa” Wiadomości
Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa”

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że jego resort planuje jesienią rozesłać do wszystkich polskich domów specjalny „Poradnik bezpieczeństwa”. To drukowana broszura, która ma zawierać praktyczne wskazówki dotyczące zachowania w sytuacjach zagrożenia – zarówno militarnych, jak i cywilnych.

300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos Wiadomości
300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos

Około 750 kilogramów ostrych odłamków metalu rozsypała na jednej z najbardziej ruchliwych autostrad w Australii ciężarówka, która gubiła załadunek przez ponad 30 kilometrów.

Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE tylko u nas
Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE

Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) opublikowało w kwietniu 2025 interesującą analizę na temat relacji handlowych między Unią a Wielką Brytanią. Analiza ta jest o tyle cenna co wskazuje na ewentualne możliwości, modele i ścieżki współpracy między krajami, które wyszły z Unii Europejskiej a wspólnotą.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W związku z obchodami święta Konstytucji 3 Maja i organizowanymi z tej okazji wydarzeniami plenerowymi mieszkańców stolicy czekają poważne utrudnienia.

FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały gorące
FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały

Nowosądecka firma FAKRO uruchamia produkcję schodów strychowych w USA, choć chciała uruchomić fabrykę na rynek amerykański w Nowym Sączu - projekt jednak nie uzyskał zgody władz miasta. Obecnie spółka bierze pod uwagę dalszy rozwój na amerykańskim rynku w związku ze zmieniającymi się przepisami i stawkami celnymi - powiedział PAP prezes FAKRO Ryszard Florek.

Pierwsza na kontynencie: Konstytucja 3 Maja. Polska liderem Europy Wiadomości
Pierwsza na kontynencie: Konstytucja 3 Maja. Polska liderem Europy

234 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Ustawa określała podstawy ustroju I Rzeczypospolitej.

Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami? polityka
Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami?

W 1958 roku PRL zawarła umowę z Czechosłowacją o ostatecznym wytyczeniu granicy. Wtedy Polska przekazała swoim sąsiadom 1205 hektarów, a otrzymała znacznie mniej. Jak informuje "Fakt", polski MSZ chce wreszcie sprawę uregulować. Jak dowiedział się portal - negocjacje mają ruszyć w tym roku.

Spektakularny sukces katowickich chirurgów. Zrekonstruowali twarz nastolatka po wypadku Wiadomości
Spektakularny sukces katowickich chirurgów. Zrekonstruowali twarz nastolatka po wypadku

Zespół chirurgów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach podczas skomplikowanej operacji zrekonstruował niemal całą twarz nastolatka, który uległ ciężkiemu wypadkowi. Chłopiec spadł do rzeki z wysokości kilku metrów, doznając licznych obrażeń twarzoczaszki.

Mieszkańcy Koropca koło Puźnik o ekshumacjach ofiar Rzezi Wołyńskiej: Nie mamy czasu na historię pilne
Mieszkańcy Koropca koło Puźnik o ekshumacjach ofiar Rzezi Wołyńskiej: "Nie mamy czasu na historię"

Nie mamy czasu na zajmowanie się historią, gdyż jesteśmy zbyt zajęci wojną z Rosją – mówią mieszkańcy wsi w pobliżu Puźnik w obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy, gdzie drugi tydzień trwają poszukiwania szczątków Polaków, pomordowanych w 1945 r. przez ukraińskich nacjonalistów.

Przez Polskę przetoczyły się potężne burze. Setki interwencji strażaków z ostatniej chwili
Przez Polskę przetoczyły się potężne burze. Setki interwencji strażaków

W piątek straż pożarna w całej Polsce odnotowała 305 zgłoszeń związanych z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Silny wiatr i intensywne opady deszczu sprawiły, że służby musiały interweniować w kilku regionach kraju. Najwięcej pracy strażacy mieli w województwie warmińsko-mazurskim.

REKLAMA

"On zawsze stał po stronie dobra". Piąty dzień głodówki Jana Karandzieja to wspomnienie śp. Andrzeja Bulca i modlitwa w Jego intencji

18 października, kolejny dzień protestu głodowego Jana Karandzieja i Stanisława Oronia jest poświęcony m.in. na wspomnienia i modlitwę w intencji Andrzeja Bulca – odważnego, bezkompromisowego, dobrego, skromnego człowieka, który idąc przez życie, czasem wyboistą i pełną zakrętów drogą, miał zawsze jeden cel: wolną Polskę.
Śp. Andrzej Bulc
Śp. Andrzej Bulc / Wikimedia Commons

"Jesteśmy z Wami"

Do siedziby Solidarności w Częstochowie docierają deklaracje poparcia dla protestujących. Publikujemy fragmenty dwóch z nich – od opolskich przedstawicieli Partii Republikańskiej oraz częstochowskiego Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.

Drodzy Koledzy, jesteśmy z Wami. Z wielkim szacunkiem odnosimy się do Waszej głodówki, protestu w obronie księdza Michała Olszewskiego. Niewielu z naszego pokolenia mogłoby dołączyć się do głodówki rozpoczętej przez Kolegę Jana Karandzieja, bo wiek i zdrowie na to nie pozwalają, ale chociaż tym słowem chcemy do Was dołączyć. Bądźcie pewni, że jesteśmy z Wami w tym proteście

– napisali w liście członkowie Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR w Częstochowie.

Ubolewamy nad tym, że po tylu latach od roku 1980 ludzie Solidarności jeszcze dziś, w 2024 roku muszą zdobywać się na tak desperacki krok, narażać swoje zdrowie dla walki o podstawowe prawa innych ludzi. Dziś o prawa księdza Olszewskiego. A jutro o prawa kolejnych prześladowanych Polaków? Obecne władze naszego kraju, naszej Polski, o którą walczyliśmy i poświęcaliśmy się od 1980 roku odkurzyły wojnę z narodem polskim i od grudnia 2023 roku uruchomiły prześladowania Polaków. Rządzący dziś w Polsce na wszystkich szczeblach – opamiętajcie się! Nie niszczcie naszego kraju i nas, Polaków

– zaapelowali.

CZYTAJ TAKŻE: "Nie można milczeć. Trzeba krzyczeć". Jan Karandziej podjął głodówkę w obronie ks. Michała Olszewskiego

Poparcie dla protestu głodowego w obronie ks. Olszewskiego wyrazili także członkowie opolskiej Partii Republikańskiej. Skierowali oni list na ręce inicjatora głodówki Jana Karandzieja.

Jesteśmy pełni podziwu dla Pana szlachetnej i bohaterskiej postawy. Stanął Pan w obronie Księdza Michała Olszewskiego, nieprawnie osadzonego w areszcie, bez wyroku sądu. Wspieramy Pana w tym, co Pan zrobił. Jesteśmy oburzeni zachowaniem obecnej władzy. Także i my nie zgadzamy się na takie działania i protestujemy przeciwko uwięzieniu, szykanom, a nawet torturom, jakim był i jest poddawany Ksiądz Michał

– napisali.

Wyrazili nadzieję na to, że dzięki postawie Jana Karandzieja i Stanisława Oronia, protestom środowisk patriotycznych oraz modlitwom ksiądz zostanie szybko uwolniony z miejsca, w którym nigdy nie powinien się znaleźć.

Modlimy się szczerze, by Bóg dał Księdzu oraz Panu siłę do przetrwania tych trudnych dla Polski chwil. Wierzymy w Bożą Moc i ostateczny triumf dobra nad złem

– zadeklarowali.

Pierwsza rocznica śmierci śp. Andrzeja Bulca

Rok temu, 18 października, zmarł Andrzej Bulc. Wybitny działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, członek komitetu założycielskiego WZZW, współpracownik i przyjaciel: śp. Anny Walentynowicz, Joanny i Andrzeja Gwiazdów oraz Krzysztofa Wyszkowskiego. Po przeprowadzce Bulca do Warszawy zastąpił go w komitecie założycielskim Jan Karandziej. I choć panowie bliżej poznali się nieco później, połączyła ich nie tylko wspólna przeszłość, ale także szczera przyjaźń.

Kolejny dzień protestu głodowego Jana Karandzieja i Stanisława Oronia będzie poświęcony m.in. na wspomnienia i modlitwę w intencji Andrzeja Bulca – odważnego, bezkompromisowego, dobrego, skromnego człowieka, który idąc przez życie, czasem wyboistą i pełną zakrętów drogą, miał zawsze jeden cel: wolną Polskę.

CZYTAJ TAKŻE: Karandziej: "Bóg mi świadkiem, zrezygnować nie mogę". Trzeci dzień głodówki w obronie ks. Olszewskiego

Andrzej Bulc ur. 11.11.1951 r. w Przasnyszu. Pracował na stanowisku elektryka, później – kontrolera jakości w Zakładach Okrętowych Urządzeń Elektrycznych i Automatyki Elmor w Gdańsku, a po przeprowadzce do Warszawy w Biurze Badawczym ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Od 1978 do 1980 był członkiem Komitetu Założycielskiego WZZ Wybrzeża, redakcji pisma WZZW "Robotnik Wybrzeża". W NSZZ "Solidarność" od września 1980 r. przewodniczący KZ "S", a rok później – we Wszechnicy Robotniczej "S" przy Zarządzie Regionu Mazowsze. Wielokrotnie aresztowany przez komunistów przed stanem wojennym, od 13.12.1981 r. do 21.07.1982 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Warszawie-Białołęce. W 1989 r. wyemigrował do USA. Na stałe powrócił do Polski w 2005 r. i znów zaangażował się w działalność niepodległościową. Podczas pogrzebu Andrzeja Bulca szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział o zmarłym: "On stał zawsze po stronie dobra, po stronie tego, co ważne dla polskiej duszy. Dziś żegnamy go, dziękując także za wolną Polskę, bo bez takich ludzi jak on nie byłoby wolnej Polski".

Anna Dąbrowska, Agnieszka Żurek



 

Polecane
Emerytury
Stażowe