Niemiecka AfD marzy o Azji Środkowej

Posłowie niemieckiej partii prawicowej Alternatywa dla Niemiec AfD wnieśli 11 listopada do Bundestagu rezolucję na temat współpracy niemieckiej strategii względem Azji Centralnej. W gronie czołowych posłów, którzy wypracowali tę strategię, znalazł się także kontrowersyjny poseł Eugen Schmidt, który jest jednocześnie przewodniczącym grupy parlamentarzystów, którzy zajmują się relacjami z tym regionem.
Astana. Kazachstan Niemiecka AfD marzy o Azji Środkowej
Astana. Kazachstan / Pixabay.com

Schmidt regularnie odwiedza szczególnie Kazachstan, dysponując tam kontaktami z miejscowymi biznesmenami i politykami. Schmidt nie jest jednak tuzinkowym prawicowym posłem, tylko człowiekiem urodzonym w Związku Radzieckim i posiadającym bardzo dobre kontakty w Rosji oraz Republikach postsowieckich. Niemiecki tygodnik der Spiegel podawał, że Eugen Schmidt posługuje się nadal swoim paszportem rosyjskim i na terenie Rosji przedstawia się swoim właściwym imieniem, Jewgenij. Znany ze swojego prorosyjskiego nastawienia jest także Steffen Kotré, który jeszcze w zeszłym roku występował nawet w rosyjskiej telewizji w propagandowym programie u Władimira Sołowjowa. Natomiast Markus Frohnmaier nader chętnie odwiedzał Krym po 2015 roku. Nie bez znaczenia dla tego wniosku są także podpisy byłych wysokich wojskowych Bundeswehry Gerolda Ottena i Joachima Wundraka. W swojej strategii AfD wykazuje duże rozeznanie sytuacji w Azji Centralnej i sporą determinacje do działań mocno wykraczających poza dotychczasową politykę Niemiec w tym regionie.

 

Mniejszość niemiecka i jej funkcje

AfD zwraca uwagę na w miarę sporą, liczącą 200 000 osób, niemiecką diasporę w Kazachstanie, Kirgistanie oraz Uzbekistanie. Niemiecka prawica przewiduje dla tej grupy specyficzna funkcje “mostu” między miejscowa administracja oraz biznesem i niemieckim rządem. Prawica oczekuje od niemieckiego rządu większego wsparcia finansowego oraz organizacyjnego dla niemieckiej mniejszości w Azji Centralnej. Dodatkowo AfD opowiada się za większymi nakładami związanymi z promocją nauki języka niemieckiego w tym regionie.

Niemcy powinny, tak uważa AfD, skierować środki finansowe oraz swoją uwagę na potencjał surowcowy regionu Azji Centralnej. Klub poselski AfD postuluje o objęcie inwestycji w tym sektorze gospodarki gwarancjami państwowymi, wprowadzenie stałych umów zakupu z państwowymi gwarancjami cen na kluczowe surowce oraz udzielenie korzystnych kredytów eksportowych.

Obecnie transport morski jest skomplikowany i drogi, ale tu Niemcy powinny docelowo wpłynąć na lepszą infrastrukturę transportu lądowego miedzy Azją Centralną, a Niemcami. Do tego należy wspieracie, dla tak zwanego Środkowego Korytarza, między Chinami, Azją Środkową, Kaukazem, Turcją i Europą.

Na poziomie współpracy międzyrządowej między Niemcami, a krajami Azji Centralnej powinien pojawić się w bardziej oczywistej formie temat bezpieczeństwa i ochrony przed terroryzmem. AfD chce, aby niemiecki rząd objął delegalizacją Islamski Ruch Uzbekistanu (IBU) i Islamski Dżihad (IJU) oraz podjął zdecydowane działania przeciwko tadżyckim ekstremistom islamskim, z których wielu jest szczególnie aktywnych w Niemczech. Współpraca z rządami państw regionu w dziedzinie zwalczania terroryzmu ma także działać w drugą stronę, tak aby islamiści z państw Azji Środkowej byli szybko deportowani do krajów pochodzenia lub do krajów tranzytowych.

— Wszelkie wyroki więzienne powinny być odsiadywane w krajach pochodzenia, pod warunkiem, że jest to faktycznie zagwarantowane w umowach międzyrządowych

- zaznacza AfD.

 

Niemcy mają ingerować w konflikty wewnętrzne regionu

Wnioskodawcy rewolucji z 14 listopada przewidują znacznie poszerzona rolę Niemiec w tym regionie niż dotychczas. Niemcy mają zdaniem AfD uaktywnić się w zakresie zapobiegania konfliktom wodnym i granicznym oraz zarządzania granicami i bezpieczeństwem granic, w szczególności między Tadżykistanem , Uzbekistanem, Turkmenistanem i Afganistanem. Dalej Niemcy powinny zapobiegać handlowi narkotykami i ludźmi oraz zagrożeniom terrorystycznym z Afganistanu.

Niemcy, jak zaznacza AfD, powinny wywierać wpływ na Arabię Saudyjską i Katar w celu zaprzestania promowania islamizmu i dżihadyzmu w Azji Środkowej. Z drugiej strony Niemcy mają zaprzestać wszelkich prób zmiany reżimu w państwach Azji Środkowej i powstrzymanie się od nieuprawnionej ingerencji w sprawy wewnętrzne.

AfD wzywa rząd do współpracy z Uzbekistanem na szczeblu ONZ w celu zapewnienia, że zamrożone środki afgańskiego banku centralnego wykorzystywane będą wyłącznie w celach humanitarnych pod ścisłą kontrolą międzynarodową.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]


 

POLECANE
Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

Niemieckie prawo azylowe może być sprzeczne z prawem Unii Europejskiej tylko u nas
Niemieckie prawo azylowe może być sprzeczne z prawem Unii Europejskiej

Ocena stricte prawna, na którą powołuje się nowy niemiecki rząd, w celu wydalenia osób ubiegających się o azyl jest w tym przypadku skomplikowana i zostawia faktycznie przestrzeń do interpretacji, co wykorzystują Niemcy.

Policja rozpoczyna sprowadzenie Sebastiana M. do Polski pilne
Policja rozpoczyna sprowadzenie Sebastiana M. do Polski

"Minister Sprawiedliwości Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyraził zgodę na ekstradycję do Polski Sebastiana M. podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła 3-osobowa rodzina, w tym 5-letnie dziecko" - przekazał na portalu X Bodnar.

Spoty promujące Trzaskowskiego i uderzające w rywali. Prezes PiS reaguje z ostatniej chwili
Spoty promujące Trzaskowskiego i uderzające w rywali. Prezes PiS reaguje

Anonimowe profile na Facebooku "Wiesz Jak Nie Jest" i "Stół Dorosłych" wydały od 10 kwietnia ok. 420 tys. zł na reklamy wspierające Rafała Trzaskowskiego i krytykujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena.

Groźne zdarzenie na Bałtyku. Reakcja myśliwców NATO i Rosji z ostatniej chwili
Groźne zdarzenie na Bałtyku. Reakcja myśliwców NATO i Rosji

Estońska marynarka próbowała zatrzymać statek należący do rosyjskiej floty cieni. Statki te służą do przewożenia ropy z pominięciem sankcji. Załoga jednostki nie podporządkowała się Estończykom, a rosyjskie siły wysłały w ten rejon samolot myśliwski, który wleciał w estońską strefę. Walka z flotą cieni jest brana pod uwagę przez UE w ramach stosowania nowych sankcji. 

Ingerencja w wybory. Sztab Trzaskowskiego odcina się od filmów wspierających kandydata KO z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. Sztab Trzaskowskiego odcina się od filmów wspierających kandydata KO

Anonimowe profile na Facebooku ''Wiesz Jak Nie Jest'' i ''Stół Dorosłych'' wydały od 10 kwietnia ok. 420 tys. zł na reklamy wspierające Rafała Trzaskowskiego i krytykujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Sztab kandydata KO odciął się od tych kampanii.

Wałęsa ma przeprosić Cenckiewicza z ostatniej chwili
Wałęsa ma przeprosić Cenckiewicza

Prof. Sławomir Cenckiewicz wygrał prawomocny proces z Lechem Wałęsą. Wałęsa ma zakaz twierdzenia o fałszerstwie dokumentów TW "Bolek", a także musi opublikować własnoręcznie podpisane przeprosiny na Facebooku i X.

Powołanie Barbary Engelking na stanowisko przewodniczącej Rady Muzeum Auschwitz. Jest protest: Apelujemy o zmianę tylko u nas
Powołanie Barbary Engelking na stanowisko przewodniczącej Rady Muzeum Auschwitz. Jest protest: "Apelujemy o zmianę"

Minister kultury w rządzie Donalda Tuska Hanna Wróblewska powołała Barbarę Engelking na przewodniczącą Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Występująca w roli historyka usiłującego rewidować historię Holocaustu Barbara Engelking znana jest ze skandalicznych wypowiedzi i publikacji.

Zaskakujący sondaż nt. bezpieczeństwa. Komu najbardziej ufają Polacy, a na kogo stawiają Bułgarzy i Słowacy? Wiadomości
Zaskakujący sondaż nt. bezpieczeństwa. Komu najbardziej ufają Polacy, a na kogo stawiają Bułgarzy i Słowacy?

Mieszkańców krajów wschodniej flanki NATO zapytano o gotowość do obrony ojczyzny oraz poproszono o wskazanie strategicznego partnera w sprawach bezpieczeństwo i obronności. Według sondażu przeprowadzonego przez słowacki think-tank GLOBSEC nacją najbardziej chętną do obrony swojego kraju są Polacy, stawiający na sojusz z USA. Jak wypadli w tym badaniu nasi natowscy sojusznicy ze wschodniej flanki ?

Trump przybędzie na rozmowy Rosji z Ukrainą. Stawia jednak warunek z ostatniej chwili
Trump przybędzie na rozmowy Rosji z Ukrainą. Stawia jednak warunek

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek w Katarze, że może udać się w piątek na rozmowy między Ukrainą a Rosją w Turcji. Stawia jednak warunek: musi dojść do postępu w tych negocjacjach. W czwartek w Stambule mają się rozpocząć rokowania między oboma państwami.

REKLAMA

Niemiecka AfD marzy o Azji Środkowej

Posłowie niemieckiej partii prawicowej Alternatywa dla Niemiec AfD wnieśli 11 listopada do Bundestagu rezolucję na temat współpracy niemieckiej strategii względem Azji Centralnej. W gronie czołowych posłów, którzy wypracowali tę strategię, znalazł się także kontrowersyjny poseł Eugen Schmidt, który jest jednocześnie przewodniczącym grupy parlamentarzystów, którzy zajmują się relacjami z tym regionem.
Astana. Kazachstan Niemiecka AfD marzy o Azji Środkowej
Astana. Kazachstan / Pixabay.com

Schmidt regularnie odwiedza szczególnie Kazachstan, dysponując tam kontaktami z miejscowymi biznesmenami i politykami. Schmidt nie jest jednak tuzinkowym prawicowym posłem, tylko człowiekiem urodzonym w Związku Radzieckim i posiadającym bardzo dobre kontakty w Rosji oraz Republikach postsowieckich. Niemiecki tygodnik der Spiegel podawał, że Eugen Schmidt posługuje się nadal swoim paszportem rosyjskim i na terenie Rosji przedstawia się swoim właściwym imieniem, Jewgenij. Znany ze swojego prorosyjskiego nastawienia jest także Steffen Kotré, który jeszcze w zeszłym roku występował nawet w rosyjskiej telewizji w propagandowym programie u Władimira Sołowjowa. Natomiast Markus Frohnmaier nader chętnie odwiedzał Krym po 2015 roku. Nie bez znaczenia dla tego wniosku są także podpisy byłych wysokich wojskowych Bundeswehry Gerolda Ottena i Joachima Wundraka. W swojej strategii AfD wykazuje duże rozeznanie sytuacji w Azji Centralnej i sporą determinacje do działań mocno wykraczających poza dotychczasową politykę Niemiec w tym regionie.

 

Mniejszość niemiecka i jej funkcje

AfD zwraca uwagę na w miarę sporą, liczącą 200 000 osób, niemiecką diasporę w Kazachstanie, Kirgistanie oraz Uzbekistanie. Niemiecka prawica przewiduje dla tej grupy specyficzna funkcje “mostu” między miejscowa administracja oraz biznesem i niemieckim rządem. Prawica oczekuje od niemieckiego rządu większego wsparcia finansowego oraz organizacyjnego dla niemieckiej mniejszości w Azji Centralnej. Dodatkowo AfD opowiada się za większymi nakładami związanymi z promocją nauki języka niemieckiego w tym regionie.

Niemcy powinny, tak uważa AfD, skierować środki finansowe oraz swoją uwagę na potencjał surowcowy regionu Azji Centralnej. Klub poselski AfD postuluje o objęcie inwestycji w tym sektorze gospodarki gwarancjami państwowymi, wprowadzenie stałych umów zakupu z państwowymi gwarancjami cen na kluczowe surowce oraz udzielenie korzystnych kredytów eksportowych.

Obecnie transport morski jest skomplikowany i drogi, ale tu Niemcy powinny docelowo wpłynąć na lepszą infrastrukturę transportu lądowego miedzy Azją Centralną, a Niemcami. Do tego należy wspieracie, dla tak zwanego Środkowego Korytarza, między Chinami, Azją Środkową, Kaukazem, Turcją i Europą.

Na poziomie współpracy międzyrządowej między Niemcami, a krajami Azji Centralnej powinien pojawić się w bardziej oczywistej formie temat bezpieczeństwa i ochrony przed terroryzmem. AfD chce, aby niemiecki rząd objął delegalizacją Islamski Ruch Uzbekistanu (IBU) i Islamski Dżihad (IJU) oraz podjął zdecydowane działania przeciwko tadżyckim ekstremistom islamskim, z których wielu jest szczególnie aktywnych w Niemczech. Współpraca z rządami państw regionu w dziedzinie zwalczania terroryzmu ma także działać w drugą stronę, tak aby islamiści z państw Azji Środkowej byli szybko deportowani do krajów pochodzenia lub do krajów tranzytowych.

— Wszelkie wyroki więzienne powinny być odsiadywane w krajach pochodzenia, pod warunkiem, że jest to faktycznie zagwarantowane w umowach międzyrządowych

- zaznacza AfD.

 

Niemcy mają ingerować w konflikty wewnętrzne regionu

Wnioskodawcy rewolucji z 14 listopada przewidują znacznie poszerzona rolę Niemiec w tym regionie niż dotychczas. Niemcy mają zdaniem AfD uaktywnić się w zakresie zapobiegania konfliktom wodnym i granicznym oraz zarządzania granicami i bezpieczeństwem granic, w szczególności między Tadżykistanem , Uzbekistanem, Turkmenistanem i Afganistanem. Dalej Niemcy powinny zapobiegać handlowi narkotykami i ludźmi oraz zagrożeniom terrorystycznym z Afganistanu.

Niemcy, jak zaznacza AfD, powinny wywierać wpływ na Arabię Saudyjską i Katar w celu zaprzestania promowania islamizmu i dżihadyzmu w Azji Środkowej. Z drugiej strony Niemcy mają zaprzestać wszelkich prób zmiany reżimu w państwach Azji Środkowej i powstrzymanie się od nieuprawnionej ingerencji w sprawy wewnętrzne.

AfD wzywa rząd do współpracy z Uzbekistanem na szczeblu ONZ w celu zapewnienia, że zamrożone środki afgańskiego banku centralnego wykorzystywane będą wyłącznie w celach humanitarnych pod ścisłą kontrolą międzynarodową.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe