Wolność słowa według uśmiechniętych - najnowszy numer "Tygodnika Solidarność"

- Media z politykami zdecydowanie nie powinny współpracować. Media o nich piszą, rozmawiają z nimi, ale media także ich pilnują i sprawdzają. Od tego są. A nie od tego, by „współpracować”. W „Tygodniku Solidarność” tak rozumiemy naszą pracę - pisze w swoim wstępniaku do nowego numer "TS" redaktor naczelny Michał Ossowski. A wszystko zaczęło się od zwykłego, dziennikarskiego pytania, jakie zadała premierowi Tuskowi nasza dziennikarka Monika Rutke podczas konferencji prasowej. Premier najpierw zaczął się wić unikając odpowiedzi, a przyciśnięty przez red. Rutke zwyczajnie skłamał, co wypomniał mu cały internet. Przyboczna Donalda Tuska odpowiedzialna za kontakty z mediami zagroziła Monice "zakończeniem współpracy". Ale my nie współpracujemy z politykami, my po prostu patrzymy im na ręce.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 47/2024 Wolność słowa według uśmiechniętych - najnowszy numer
Okładka Tygodnika Solidarność nr 47/2024 / prof. Zygmunt Zaradkiewicz

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Krótka historia jednego pytania

Nasza dziennikarka Monika Rutke przytacza historię, która stała się przyczynkiem do powstania tego numeru "Tygodnika Solidarność". Jedno niewygodne pytanie do Donalda Tuska ukazało esencję zakłamania obecnego premiera.

6 listopada świat obiega informacja, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygrywa Donald Trump. Następnego dnia premier Donald Tusk wylatuje do Budapesztu na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Z tej okazji szef rządu postanowił zorganizować krótką konferencję prasową na lotnisku wojskowym na Okęciu. Procedura akredytacyjna nie jest jednak prosta. Wiadomość o konferencji przychodzi późno.

- relacjonuje Rutke.

O TVN-ie, "Wyborczej" i innych pisiorach.

Rafał Woś w swoim felietonie otwierającym numer pisze o psychozie, bo tak to trzeba nazwać, ekipy Donalda Tuska, która żyje w przekonaniu, że wszyscy sprzeniewierzyli się przeciwko niej, włącznie z mainstreamowymi mediami.

Ludzie ze szczytów naszej dzisiejszej władzy (z premierem Donaldem Tuskiem na czele) są podobno święcie przekonani, że do ich wrogów zaliczają się także (trzymajcie się mocno) TVN24 czy TOK FM. A i w „Gazecie Wyborczej” czy Onecie zagnieździły się – ich zdaniem – złośliwe PiS-owskie trolle, które sypią piach w szprychy.

- pisze zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność".

 

Jak Platforma Obywatelska widzi media

Krzysztof Karnkowski zwraca uwagę na to, jak Platforma Obywatelska i jej środowisko stało się wrażliwe na jakąkolwiek krytykę, przez lata żyjąc w dobrej komitywie z zaprzyjaźnionymi mediami.

Platforma Obywatelska od zawsze miała zaprzyjaźnione ze sobą media, przyjaźnie jednak bywają czasem bardzo trudne. Trzymany nad tą partią przez lata medialny parasol sprawił, że kompletnie nie jest ona w stanie poradzić sobie z nawet najlżejszą krytyką płynącą ze strony kibicujących jej na co dzień dziennikarzy. Tym, którzy jej nie kibicują, odmawia tego miana i na szczeblu organizacyjnym utrudnia lub uniemożliwia im wykonywanie zawodu. „Swoich” dyscyplinuje rękami spontanicznych lub zorganizowanych w farmy trolli internautów.

- zauważa Karnkowski.

 

Pani od bezwzględnych standardów

Sylwetkę Agnieszki Rucińskiej, prawej medialnej ręki Donalda Tuska opisuje Ludwik Pęzioł.

Wizerunek Donalda Tuska to wrażliwa materia. Pielęgnowanie go wymaga szczelnej otuliny propagandowej, skutecznie chroniącej przed wszelkimi niepożądanymi „ciałami obcymi”, które mogłyby w jednej chwili zniweczyć wielomiesięczną pracę specjalistów od politycznego marketingu i rozwiać misternie tkaną przez nich iluzję. Nic dziwnego, że odpowiedzialność za poziom hermetyczności otoczenia premiera powierza się osobom nad wyraz rygorystycznym. One jednak wiedzą najlepiej, że ten pożądany w ich pracy atrybut bywa również czynnikiem chaosu i przyczyną medialnych katastrof.

- wskazuje Pęzioł.

 

Wolność słowa jest niszowa

Agnieszka Żurek przytacza historie i dowody na to, że polityka Donalda Tuska daleka jest od deklaratywnych wartości demokratycznych.

„Panowie, policzmy głosy”. „Ale… to jest… taki… gangsterski chwyt trochę…” – te kwestie Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka uwiecznione w filmie Jacka Kurskiego pt. „Nocna zmiana” to jeden z symboli III RP.

- wspomina Żurek.

 

W numerze polecam ponad to:

Stalowa Agonia

Z całego kraju napływają niepokojące informacje o likwidacji kolejnych zakładów hutniczych. Przemysł stalowy znalazł się w głębokim kryzysie, a hutnicy muszą wykazać się nomen omen stalowymi nerwami, by nie stracić nadziei na utrzymanie miejsc pracy.

- opisuje Marcin Krzeszowiec.

 

Fizjoterapia wyproszona za drzwi

Niemal wszystkie resorty polskiego rządu szukają oszczędności i tną wydatki. Na domiar złego największe cięcia dotyczą obszarów najważniejszych dla funkcjonowania państwa, jak ochrona zdrowia. Niewinnie brzmiące ograniczenie rehabilitacji domowej może doprowadzić do utraty pracy przez tysiące fizjoterapeutów i pozostawienia pacjentów bez opieki. Sprawa dotyczy nas wszystkich, bo przecież każdy z nas może w przyszłości potrzebować rehabilitacji.

- pisze Konrad Wernicki przedstawiając zmiany, jakie wprowadza Ministerstwo Zdrowia i NFZ kosztem fizjoterapeutów i ich rehabilitantów.

 

Sondażowe tortury

Nie można bezrefleksyjnie przenosić z wyborów na wybory raz ustalonego wzorca metodologicznego. Każde kolejne wybory mają swoją specyfikę. Bez uwzględniania swoistości sytuacji pracownie sondażowe będą się mylić. Cztery lata temu była inna sytuacja wewnętrzna Ameryki, inny entourage geopolityczny i ekonomiczny, inny zestaw kandydatów. Podczas gdy wzór badawczy pozostawiono bez zmian

– mówi prof. dr hab. Mirosława Grabowska w rozmowie z Marcinem Darmasem.

 

A taki był ładny, amerykański

Po wygranej Donalda Trumpa w listopadowych wyborach można było odnieść wrażenie, że Polska uważa się za 51. stan USA . Czy rzeczywiście jego prezydentura okaże się „dobrą zmianą” dla naszego kraju?

- zastanawia się Agnieszka Żurek.

 

Trump wzywa św. Michała Archanioła

Kiedy Kamala Harris generowała wśród Amerykanów stany ontologicznej niepewności, Donald Trump dokonuje resakralizacji tożsamości narodowej Amerykanów i traktuje ją jako reakcję obronną na potencjalnye zagrożenia globalizacyjne.

- pisze Jakub Pacan.

 

"Matka Solidarności". W Gdańsku odsłonięto tablicę upamiętniającą Annę Walentynowicz

Ważne są sprawy związkowe, ale najważniejsze są sprawy ludzkie. Bez Anny Walentynowicz, bez Was, Drodzy Bohaterowie, nie byłoby Solidarności

– mówił na uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Annę Walentynowicz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Relacja Agnieszki Żurek.

 

Felietony

Remigiusz Okraska  - liberał nigdy nie śpi

Jan Wróbel - By żyło się lepiej, wszystkim

Tadeusz Płużański - "Ma swój prywatny cmentarz na Służewie"

Marek Jan Chodakiewicz - Umma i niewierni

Monika Małkowska - Świat na "n"

Cezary Krysztopa - Rodzice, czas bić na trwogę

 

 

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>

 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Wolność słowa według uśmiechniętych - najnowszy numer "Tygodnika Solidarność"

- Media z politykami zdecydowanie nie powinny współpracować. Media o nich piszą, rozmawiają z nimi, ale media także ich pilnują i sprawdzają. Od tego są. A nie od tego, by „współpracować”. W „Tygodniku Solidarność” tak rozumiemy naszą pracę - pisze w swoim wstępniaku do nowego numer "TS" redaktor naczelny Michał Ossowski. A wszystko zaczęło się od zwykłego, dziennikarskiego pytania, jakie zadała premierowi Tuskowi nasza dziennikarka Monika Rutke podczas konferencji prasowej. Premier najpierw zaczął się wić unikając odpowiedzi, a przyciśnięty przez red. Rutke zwyczajnie skłamał, co wypomniał mu cały internet. Przyboczna Donalda Tuska odpowiedzialna za kontakty z mediami zagroziła Monice "zakończeniem współpracy". Ale my nie współpracujemy z politykami, my po prostu patrzymy im na ręce.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 47/2024 Wolność słowa według uśmiechniętych - najnowszy numer
Okładka Tygodnika Solidarność nr 47/2024 / prof. Zygmunt Zaradkiewicz

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Krótka historia jednego pytania

Nasza dziennikarka Monika Rutke przytacza historię, która stała się przyczynkiem do powstania tego numeru "Tygodnika Solidarność". Jedno niewygodne pytanie do Donalda Tuska ukazało esencję zakłamania obecnego premiera.

6 listopada świat obiega informacja, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygrywa Donald Trump. Następnego dnia premier Donald Tusk wylatuje do Budapesztu na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Z tej okazji szef rządu postanowił zorganizować krótką konferencję prasową na lotnisku wojskowym na Okęciu. Procedura akredytacyjna nie jest jednak prosta. Wiadomość o konferencji przychodzi późno.

- relacjonuje Rutke.

O TVN-ie, "Wyborczej" i innych pisiorach.

Rafał Woś w swoim felietonie otwierającym numer pisze o psychozie, bo tak to trzeba nazwać, ekipy Donalda Tuska, która żyje w przekonaniu, że wszyscy sprzeniewierzyli się przeciwko niej, włącznie z mainstreamowymi mediami.

Ludzie ze szczytów naszej dzisiejszej władzy (z premierem Donaldem Tuskiem na czele) są podobno święcie przekonani, że do ich wrogów zaliczają się także (trzymajcie się mocno) TVN24 czy TOK FM. A i w „Gazecie Wyborczej” czy Onecie zagnieździły się – ich zdaniem – złośliwe PiS-owskie trolle, które sypią piach w szprychy.

- pisze zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność".

 

Jak Platforma Obywatelska widzi media

Krzysztof Karnkowski zwraca uwagę na to, jak Platforma Obywatelska i jej środowisko stało się wrażliwe na jakąkolwiek krytykę, przez lata żyjąc w dobrej komitywie z zaprzyjaźnionymi mediami.

Platforma Obywatelska od zawsze miała zaprzyjaźnione ze sobą media, przyjaźnie jednak bywają czasem bardzo trudne. Trzymany nad tą partią przez lata medialny parasol sprawił, że kompletnie nie jest ona w stanie poradzić sobie z nawet najlżejszą krytyką płynącą ze strony kibicujących jej na co dzień dziennikarzy. Tym, którzy jej nie kibicują, odmawia tego miana i na szczeblu organizacyjnym utrudnia lub uniemożliwia im wykonywanie zawodu. „Swoich” dyscyplinuje rękami spontanicznych lub zorganizowanych w farmy trolli internautów.

- zauważa Karnkowski.

 

Pani od bezwzględnych standardów

Sylwetkę Agnieszki Rucińskiej, prawej medialnej ręki Donalda Tuska opisuje Ludwik Pęzioł.

Wizerunek Donalda Tuska to wrażliwa materia. Pielęgnowanie go wymaga szczelnej otuliny propagandowej, skutecznie chroniącej przed wszelkimi niepożądanymi „ciałami obcymi”, które mogłyby w jednej chwili zniweczyć wielomiesięczną pracę specjalistów od politycznego marketingu i rozwiać misternie tkaną przez nich iluzję. Nic dziwnego, że odpowiedzialność za poziom hermetyczności otoczenia premiera powierza się osobom nad wyraz rygorystycznym. One jednak wiedzą najlepiej, że ten pożądany w ich pracy atrybut bywa również czynnikiem chaosu i przyczyną medialnych katastrof.

- wskazuje Pęzioł.

 

Wolność słowa jest niszowa

Agnieszka Żurek przytacza historie i dowody na to, że polityka Donalda Tuska daleka jest od deklaratywnych wartości demokratycznych.

„Panowie, policzmy głosy”. „Ale… to jest… taki… gangsterski chwyt trochę…” – te kwestie Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka uwiecznione w filmie Jacka Kurskiego pt. „Nocna zmiana” to jeden z symboli III RP.

- wspomina Żurek.

 

W numerze polecam ponad to:

Stalowa Agonia

Z całego kraju napływają niepokojące informacje o likwidacji kolejnych zakładów hutniczych. Przemysł stalowy znalazł się w głębokim kryzysie, a hutnicy muszą wykazać się nomen omen stalowymi nerwami, by nie stracić nadziei na utrzymanie miejsc pracy.

- opisuje Marcin Krzeszowiec.

 

Fizjoterapia wyproszona za drzwi

Niemal wszystkie resorty polskiego rządu szukają oszczędności i tną wydatki. Na domiar złego największe cięcia dotyczą obszarów najważniejszych dla funkcjonowania państwa, jak ochrona zdrowia. Niewinnie brzmiące ograniczenie rehabilitacji domowej może doprowadzić do utraty pracy przez tysiące fizjoterapeutów i pozostawienia pacjentów bez opieki. Sprawa dotyczy nas wszystkich, bo przecież każdy z nas może w przyszłości potrzebować rehabilitacji.

- pisze Konrad Wernicki przedstawiając zmiany, jakie wprowadza Ministerstwo Zdrowia i NFZ kosztem fizjoterapeutów i ich rehabilitantów.

 

Sondażowe tortury

Nie można bezrefleksyjnie przenosić z wyborów na wybory raz ustalonego wzorca metodologicznego. Każde kolejne wybory mają swoją specyfikę. Bez uwzględniania swoistości sytuacji pracownie sondażowe będą się mylić. Cztery lata temu była inna sytuacja wewnętrzna Ameryki, inny entourage geopolityczny i ekonomiczny, inny zestaw kandydatów. Podczas gdy wzór badawczy pozostawiono bez zmian

– mówi prof. dr hab. Mirosława Grabowska w rozmowie z Marcinem Darmasem.

 

A taki był ładny, amerykański

Po wygranej Donalda Trumpa w listopadowych wyborach można było odnieść wrażenie, że Polska uważa się za 51. stan USA . Czy rzeczywiście jego prezydentura okaże się „dobrą zmianą” dla naszego kraju?

- zastanawia się Agnieszka Żurek.

 

Trump wzywa św. Michała Archanioła

Kiedy Kamala Harris generowała wśród Amerykanów stany ontologicznej niepewności, Donald Trump dokonuje resakralizacji tożsamości narodowej Amerykanów i traktuje ją jako reakcję obronną na potencjalnye zagrożenia globalizacyjne.

- pisze Jakub Pacan.

 

"Matka Solidarności". W Gdańsku odsłonięto tablicę upamiętniającą Annę Walentynowicz

Ważne są sprawy związkowe, ale najważniejsze są sprawy ludzkie. Bez Anny Walentynowicz, bez Was, Drodzy Bohaterowie, nie byłoby Solidarności

– mówił na uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Annę Walentynowicz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Relacja Agnieszki Żurek.

 

Felietony

Remigiusz Okraska  - liberał nigdy nie śpi

Jan Wróbel - By żyło się lepiej, wszystkim

Tadeusz Płużański - "Ma swój prywatny cmentarz na Służewie"

Marek Jan Chodakiewicz - Umma i niewierni

Monika Małkowska - Świat na "n"

Cezary Krysztopa - Rodzice, czas bić na trwogę

 

 

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe